Αναπαραγωγή Η θηλυκιά τσιμπάει το νεοσσό

☹ δεν το ήξερα. Άλλη φορά θα το βγάζω όταν έχω νεοσσους☹. Κρίμα. Καλα που ανεβασα τις φωτογραφίες για να μη συμβεί ξανά σε κάποιον. Τελικά έχουμε πολλά να μάθουμε ακόμη κ αυτό το site θεωρώ πως βοηθάει πολύ.
 
Θα μπορούσε να ήταν και μεγαβακτήρια;
Πάντως δεν γίνεται να μην βάλεις χέρι στο κλουβί παιδιά. Κάποια πράγματα πρέπει να γίνοντε. Το αυγό δεν γίνεται να μπει μόνο του από τα κάγκελα ούτε να αφήνουμε κουτσουλιές από 6 πουλιά στη ζευγαρώστρα πάνω από μέρα. Καλύτερα να βάζουμε χέρι να δώσουμε πράγματα στα πουλιά παρά να πέρνουμε τη φωλιά και να τραβάμε με τα μικρά φωτογραφίες κάθε τρεις και λίγο. Και μη μου πει κανείς ότι δεν το έχει κάνει.
 
Όχι αλλά μάλλον το γκριτ φταίει για την απώλεια του νεοσσού... κρίμα..

Στα καναρίνια μου έχω 2 χρόνια καθημερινά μέσα στο κλουβί τους καθώς και σε κλούβες πτήσης το Calcium Grit της Serinus χωρίς να έχω προβλήματα. Μόνο θετικά αποτελέσματα έχω καταγεγραμένα στην εκτροφή μου. Θέλεις να εξηγήσεις λίγο Αλίκη @alicedros πως έφτασες στο συμπέρασμα - νεκροψία;

Θα περιμένω να μας ενημερώσει η φίλη Ράνια @Ρανια. Κ σχετικά με το υλικό Grit που έβαλε στα πουλιά. Προσοχή παιδιά ΣΤΟ ΧΥΜΑ ! Κρύβει κινδύνους διότι προκειμένου να αυξήσουν το κέρδος υπάρχει περίπτωση να βάζουν μέσα και πέτρες ποταμίσιες. αστειεύομαι...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
Εγώ Κώστα από φίλους εκτροφείς στο σύλλογο που είμαι πάντως μου είπανε να αποφύγω το grit όταν θα έχω νεοσσούς γιατί παίζει να τους χάσω από αυτό. Τώρα τί ισχύει δεν ξέρω αλλά τους άκουσα να σου πω την αλήθεια. Έτσι κι αλλιώς οι απόψεις είναι αντικρουόμενες για το grit γενικότερα.Άλλοι λένε κάνει καλό άλλοι λένε όχι. Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα θα έλεγα εγώ.
 
Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα θα έλεγα εγώ.

θα ήθελα μια κολοκυθόπιτα... 😀 έφτιαχνε η γιαγιά μου. Εσύ έχεις καταγράψει περιστατικό με θάνατο νεοσσού από το Grit;

Επιμένω ότι θέλει προσοχή τι υλικό - μάρκα είναι το Grit.
 
Κώστα όχι δεν έχω καταγράψει γιατί πλεόν δεν δίνω να σου πω την αλήθεια. Πάντως έχω 3 συσκευασίες. Ένα της deli nature,ένα της beaphar και ένα της ornitalia sali minerali όχι ακριβώς grit. Τώρα μην με ρωτήσεις γιατί έχω 3 και δεν τα δίνω στα πουλιά 😀. Είμαι από αυτούς που πέρνουνε για να πάρουνε αλλά μετά λέω άστα τώρα καλά είναι μην δίνεις ένα σωρό στα πουλιά και μένουνε στο ράφι 😛
 
Αυτό που πήρα εγώ παιδιά λέει bird line cunipic grit para aves.Λέει πως έχει μέσα :κοκκινη πετρα, χαλίκι κελυφων μυδιών, κελύφη οστρακοειδων., αμμοχάλικο, χαλίκι ιουρασικης περιόδου, κάρβουνο. Αυτα
 
bird line cunipic grit para aves
Αυτό είναι;
grit-para-aves-69_1_g.jpg
 
Aυτό ΟΠΤΙΚΑ, είναι το ΣΩΣΤΟ grit που πρέπει να δίνουμε. Αυτό που δεν μπορώ να ξέρω είναι(γιατί δεν έχω προσωπική γνώση), αν κάποιο απο τα υλικά που περιέχει μπορεί να διαλυθεί σε μορφή σκόνης. Η αλήθεια είναι οτι η εικόνα του πουλιού παραπέμπει σε απόφραξη, αλλά αν δεν δεί κανείς ο ίδιος, τι κρύβει ο "όγκος" αυτός... είναι παρακινδυνδινευμένο να πεί με βεβαιότητα.
 
... Αν κάποιο απο τα υλικά που περιέχει μπορεί να διαλυθεί σε μορφή σκόνης...
Δηλαδή κύριε Μάκη θεωρητικά αυτό που θεωρούν κάποιοι επικινδυνο για "πολτοποίηση" είναι η άμμος ή ό,τι μπορεί να θρυματιστεί; Όχι κάποιο στερεό που αποβάλεται αυτούσιο;
Να αναφέρω για όσους έχουν ζεόλιθο σαν υπόστρωμα αλλά και σχάρα,όπως εγώ, πως τα πουλιά έχουν πρόσβαση στους κόκκους του καθως αρκετές φορές βρίσκω τέτοιους στις ταίστρες.
 
Back
Top