Αναπαραγωγή Η κανάρα κάθεται στη φωλιά εδώ και 2 εβδομάδες κι από αυγό τίποτα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Simeon32
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Simeon32

PB New Member
Εγγραφή
16 Μαρ 2020
Μηνύματα
77
Πόλη
Αχαρνές
Γειά σας παιδιά καλώς σας βρήκα...χρειάζομαι βοήθεια! Το ένα ζευγάρι απ' τα καναρίνια Μ το έχω βάλει μαζί διότι η καναρα είχε φτιάξει φωλιά κ αμέσως τις πέταξα κ τον αρσενικό που ήταν δίπλα με χώρισμα...η καναρα κάθεται στη φωλιά εδώ κ 2 εβδομάδες κ από αυγό τίποτα... Με τον αρσενικό φιλιούνται, την βατευει, την ταιζει όταν κάθεται στη φωλιά αλλά αυγά γιοκ ... Τι να κάνω; Ευχαριστώ
 
Δεν υπάρχει τίποτα κ δν έχει βάλει κ μπόλικο νιμα στην φωλιά. Έχω βάλει τσόχα κ έριξε πολύ λίγο υλικό πανω...η καναρα είναι είναι 1 τους κ δεν έχει ξανακάνει γεννα
 
Μήπως δεν κάθεται στην φωλιά αλλά την στρώνει γιατί μου έχει τύχει και εμένα να φτιάχνει φωλιά να κάθετε και μετά να την ξανά πειράζει και αυτό διαρκεί για καιρό...
Επίσης μπορεί να είναι άπειρη, αν γίνεται αυτό τότε πρέπει μα έχεις και ένα έμπειρο αρσενικό να την βοηθάει...
Τέλος μπορεί να έχει κάνει αυγά και να τα σπάει η αυτή η το αρσενικό...
 
Όχι δεν την στρώνει απλά κάθεται...Αυτή είναι άπειρη για τον αρσενικό δεν ξέρω τον αγορασα κ Μ ειπαν ότι είναι 1 χρονων... Τα παρακολουθω καθημερινά δεν θα έβλεπα αν τα είχαν σπάσει τα αυγά; Επίσης τις τελευταίες μέρες οι κουτσουλιές τις είναι λίγο υγρες
 
Τι εννοεις Γιαννη;
Το καναρίνι πρέπει να έχει κλείσει έναν χρόνο για να ζευγαρώσει γιατί αλλιώς είναι ακόμα μικρό, εννοώ δεν μπορείς να βάλεις φετινά καναρινια να ζευγαρώσουν αυτο το καλοκαίρι γιατί είναι μικρά πρέπει να τα αφήσεις να μεγαλώσουν και περίπου στον έναν χρόνο και ποιο μετά είναι έτοιμα για αναπαραγωγή
κ Μ ειπαν ότι είναι 1 χρονων
Α περίμενε εσυ ποσό καιρό το έχεις το καναρίνι;
 
Το καναρίνι πρέπει να έχει κλείσει έναν χρόνο για να ζευγαρώσει γιατί αλλιώς είναι ακόμα μικρό, εννοώ δεν μπορείς να βάλεις φετινά καναρινια να ζευγαρώσουν αυτο το καλοκαίρι γιατί είναι μικρά πρέπει να τα αφήσεις να μεγαλώσουν και περίπου στον έναν χρόνο και ποιο μετά είναι έτοιμα για αναπαραγωγή

Tα καναρινια ειναι ετοιμα αναπαραγωγικα εφ'οσον εχουν κλεισει τον ενατο μηνα απο την ημερομηνια γεννησης, δεν χρειαζεται να χρονισουν.
 
Θα ήθελα να έβλεπα μια φωτογραφία της φωλιάς. Αν δεν την έχει στρώσει και απλά πέταξε το νήμα μέσα, βγάλε το και δώσε της νέο για να στρώσει ξανά.
Να υποθέσω ότι κόκκαλο σουπιάς υπάρχει στο κλουβί; (δεν εννοώ πέτρα ασβεστίου).
Αν καταλαβαίνω σωστά δεν ξέρουμε την ακριβή της ηλικία ούτε ποιον μήνα γεννήθηκε το προηγούμενο έτος. Γνωρίζουμε όμως ότι γεννήθηκε έστω μέχρι το τέλος του καλοκαιριού του 2019;
Κουτσουλιές... Μια φωτογραφία θα βοηθούσε...υγρές είναι ή μεγάλες;
Νερό...όταν μια ημέρα δεις ότι έχει πιει πολύ νερό, την επόμενη αναμένεις αυγό.
Σου συστήνω υπομονή.
 
Δεν μπορώ να στείλω φόρο λέει ότι είναι μεγάλο το αρχείο 😏
[automerge]1584431518[/automerge]
Είναι και μεγάλες οι κουτσουλιές κ λίγο υγρες κ χρώμα κίτρινο προς καφέ
 
Ακόμα κι' αν όλα είναι φυσιολογικά, δεν πρόκειται για κάτι απίθανο. Συμβαίνει κάποιες φορές και τα αίτια είναι παθολογικά. Αλλοτε έχουν να κάνουν με τις ορμόνες και άλλες με "κακοτεχνίες" στην δομή του αναπαραγωγικού. Σ' αυτές τις περιπτώσεις για να σιγουρευτεί κανείς κάνει μια επανεκκίνηση. Τα σβήνουμε όλα. Χαλάμε την φωλιά. Αφαιρούμε τον αρσενικό. Δίνουμε νέα φωλιά και νήμα και περιμένουμε να τελειοποιηθεί η φωλιά. Τότε και μόνον τότε, επανέρχεται το αρσενικό. Και ελπίζουμε για καλύτερη συνέχεια.
 
Back
Top