Ασθένειες Το θηλυκό Budgie εδώ και 2 εβδομάδες κοιμάται συνέχεια

Πάλι καλά! Αφήστε να περάσει κανένας μήνας αν σκέφτεστε να πάρετε άλλο θηλυκό ή έστω άλλο πουλάκι και αν το αποφασίσετε να μην ξεχάσετε με τίποτα την καραντίνα.
 
Μπράβο, τουλάχιστον!
Με οπτική εξέταση η γνωμάτευση; ή έκαναν και τίποτα μικροβιολογικές εξετάσεις;
 
Καναμε εξετασεις αιματος, ειδαμε τις κουτσουλιες, εξεταση στο ραμφος-στομα, ακουσε την καρδια. Γενικα κοιταξε τα παντα
Μπράβο, να σας ζήσει, πάντα υγιές να είναι!
Να δούμε πότε θα εξελιχθούν κι εδώ τα ιατρεία να είναι εξοπλισμένα κατάλληλα.
 
Καναμε εξετασεις αιματος, ειδαμε τις κουτσουλιες, εξεταση στο ραμφος-στομα, ακουσε την καρδια. Γενικα κοιταξε τα παντα
Αυτές είναι εξετάσεις ακόμα και σε ένα ζωάκι 30 γραμμάρια! Πάντα υγιέστατο να είναι!
 
Γενικό τσεκ απ λοιπόν! Μπράβο Σπύρο και σε σένα και στην κοπέλα σου! Λυπάμαι πολύ για την απώλειά σας, αλλά δυστυχώς αυτός είναι ο κύκλος της ζωής και δεν αλλάζει! Πάντως η κοπέλα σου δεν πρέπει να έχει τύψεις! Πόνο για τον θάνατο ναι, αλλά όχι τύψεις! Διότι και από την αντίδρασή της, και από την προσπάθεια που κάνατε να την σώσετε, και από τις εξετάσεις του αρσενικού και από την ηλικία που έφυγε το πουλί, είναι σίγουρο ότι τα κατοικίδιά σας περνάνε υπέροχα μαζί σας!
 
Η αντιβιωση μαζι με την επισκεψη 65 λιρες
Φυγαμε απο πατρα με πλοιο μεχρι την ιταλια και μετα με αυτοκινητο μεχρι αγγλια

Όλοι εντυπωσιαστήκαμε απο την κλινική και τον γιατρό και τις πολλές εξετάσεις. Αν κάποιος κτηνίατρος εδώ όμως ζητούσε 65 λίρες (76 ευρω) για τις παραπάνω έστω εξετάσεις σε ένα μπάτζι το λιγότερο ο ιδιοκτήτης του να έμπαινε εδώ κι όπου αλλού έβρισκε ωρυόμενος να ξεφωνήσει την "κλοπή" που υπέστη. Δεν ξέρω κι αν θα αποφάσιζε να τις κάνει και να τις πληρώσει όλες αυτές.

Οι κτηνιατρικές κλινικές σε ξένες χώρες μπορεί να έχουν περισσότερες παροχές αλλά πολλές φορές σχεδόν συμφέρει να πάρεις το αεροπλάνο και να τα φέρεις σε κτηνιατρείο εδώ. Το λέω αυτό απο ομολογία φίλων Άγγλων με σκυλιά και γάτες που έχουν πάθει πλάκα με τη "φθήνια" των εδώ κτηνιατρικών υπηρεσιών.
 
Όλοι εντυπωσιαστήκαμε απο την κλινική και τον γιατρό και τις πολλές εξετάσεις. Αν κάποιος κτηνίατρος εδώ όμως ζητούσε 65 λίρες (76 ευρω) για τις παραπάνω έστω εξετάσεις σε ένα μπάτζι το λιγότερο ο ιδιοκτήτης του να έμπαινε εδώ κι όπου αλλού έβρισκε ωρυόμενος να ξεφωνήσει την "κλοπή" που υπέστη. Δεν ξέρω κι αν θα αποφάσιζε να τις κάνει και να τις πληρώσει όλες αυτές... Οι κτηνιατρικές κλινικές σε ξένες χώρες μπορεί να έχουν περισσότερες παροχές αλλά πολλές φορές σχεδόν συμφέρει να πάρεις το αεροπλάνο και να τα φέρεις σε κτηνιατρείο εδώ. **Το λέω αυτό απο ομολογία φίλων Άγγλων με σκυλιά και γάτες που έχουν πάθει πλάκα με τη "φθήνια" των εδώ κτηνιατρικών υπηρεσιών.

*Εδώ παίρνουν πολλά περισσότερα χωρίς να κάνουν και όλες αυτές τις εξετάσεις... (έδωσα 140 ευρώ και η νεκροψία...χάρισμα!) #34
**
Δεν συμμερίζομαι αυτή την άποψη, η κτηνιατρική κλινική που χρησιμοποιώ είναι ''πανάκριβη'' μεν αλλά διαθέτει κτηνιάτρους με (αρκετές) ειδικότητες και άριστα εξοπλισμένα χειρουργεία 😉
 
*Εδώ παίρνουν πολλά περισσότερα χωρίς να κάνουν και όλες αυτές τις εξετάσεις... (έδωσα 140 ευρώ και η νεκροψία...χάρισμα!) #34

Να είσαι σίγουρη πως δεν θα τα έδιναν όλοι που έχουν τοσοδούλικα πουλάκια. Υπάρχει νομίζω ρατσισμός μεγέθους. :D
 
Να είσαι σίγουρη πως δεν θα τα έδιναν όλοι που έχουν τοσοδούλικα πουλάκια. Υπάρχει νομίζω ρατσισμός μεγάθους. :D
Κι εγώ το πιστεύω Ανέστη, διότι θα είχαν πχ ένα parrotlet επειδή η τσέπη τους δεν θα άντεχε να πάρει έναν macaw. Πολλοί είναι αυτοί που δεν κάνουν συνειδητοποιημένες αγορές πουλιών.
...Αλλά δεν θεωρώ πως είμαστε ''φτηνοί'' εδώ στην Ελλάδα, ανάλογα με τις υπηρεσίες που προσφέρονται.
 
..
...Αλλά δεν θεωρώ πως είμαστε ''φτηνοί'' εδώ στην Ελλάδα, ανάλογα με τις υπηρεσίες που προσφέρονται.

Αν αφήσουμε για λίγο στην άκρη τα πουλιά που βρίσκονται στην 3η ή 4η θέση δημοφιλίας ως κατοικίδια, στο εξωτερικό και για παράδειγμα μια επέμβαση καθαρής ρουτίνας όπως η στείρωση (ίσως και η πιο κοινή τακτική), δεν στειρώνεις γάτα με 50 ευρώ, ούτε σκύλο με κάτω απο 100. Εδώ στην επαρχία άνετα πετυχαίνεις τέτοιες τιμές και χαμηλότερες. Η Αθήνα σίγουρα προσφέρει περισσότερες υπηρεσίες με το ανάλογο κόστος φυσικά.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Αν αφήσουμε για λίγο στην άκρη τα πουλιά που βρίσκονται στην 3η ή 4η θέση δημοφιλίας ως κατοικίδια, στο εξωτερικό και για παράδειγμα μια επέμβαση καθαρής ρουτίνας όπως η στείρωση (ίσως και η πιο κοινή τακτική), δεν στειρώνεις γάτα με 50 ευρώ, ούτε σκύλο με κάτω απο 100. Εδώ στην επαρχία άνετα πετυχαίνεις τέτοιες τιμές και χαμηλότερες. Η Αθήνα σίγουρα προσφέρει περισσότερες υπηρεσίες με το ανάλογο κόστος φυσικά.

Πραγματικά δεν μπορώ να έχω άποψη από τη στιγμή που το 2005 πλήρωσα 600 ευρώ για τις στειρώσεις των (τότε) δυο σκυλιών μου, ή 400 (2008) για το κόψιμο της επιγλωττίδας της Τζο (pug). Γνωρίζω πως δεν είμαι ''παράδειγμα'' από τη στιγμή που τα κριτήρια μου είναι ο εξοπλισμός του χειρουργείου και τα μέσα που έχει στη διάθεση του ο Χ κτηνίατρος...
 
Από την σωστή επισήμανση του Ανέστη για την παράδοξη στάση μας, μέχρι εδώ που φτάσαμε, διανύθηκαν πολλά χιλιόμετρα :)
Μακάρι καθένας να μπορεί να διαθέτει τόσα χρήματα για τα ζώα του αλλά μην ξεχνάμε δεν τα έχουμε όλοι.
Επίσης και αν τα έχουμε, γιατί να δώσεις τέτοια ποσά για επεμβάσεις που κοστίζουν λιγότερο;
Έχοντας συνεργαστεί για πάρα πολλά χρόνια με εξαιρετικό γιατρό, γνωρίζω από πρώτο χέρι πως επιστημοσύνη και μεγάλο κόστος δεν συμβαδίζουν απαραίτητα.
Σήμερα εδώ στην περιοχή μας, εξαιρετικός κτηνίατρος στειρώνει θηλυκά γατάκια με 70 ευρώ κρατώντας τα μία εβδομάδα νοσηλεία στο ιατρείο του και τα αρσενικά με 50 ευρώ.
Τις τιμές αυτές γνωρίζω γιατί συνεργάζεται μαζί του γείτονάς μου που περιθάλπει αδέσποτα και γι' αυτό δεν αναφέρω το όνομα του γιατί δεν ξέρω αν στους "λιανικούς" πελάτες παίρνει κάτι παραπάνω. Πάντως δεν θα παίρνει μια περιουσία.
 
Θα συμφωνήσω και με τους δύο σας, με μια σχετικότητα φυσικά.
Αλλά το θέμα ειναι οτι το πουλακι πέθανε, ενώ είχε γίνει διάγνωση και είχε ξεκινησει θεραπεία. Και ερωτώ: είπε ο γιατρός ή έστω υπέδειξε οτι κινδύνευε να πεθανει ή έστω οτι ειναι σε κρίσιμη κατάσταση; Δεν το γνωρίζουμε ή δεν το πρόσεξα αν αναφέρθηκε κάτι τετοιο στο συγκεκριμένο θέμα. Και η ασθένεια δεν ήταν λοιμώδης; Αν ναι, πότε θα ξαναδεί το άλλο παπαγαλάκι, ώστε να εξασφαλίσει οτι δεν εχει κολλήσει; Ή δήλωσε οτι το συγκεκριμένο δεν διατρέχει πλεον κίνδυνο και έτσι δεν χρειάζεται να το εξετάσει ξανά;
Προκειται για ερωτήματα που μου δημιούργησαν κενό.
Δεν ισχυρίζομαι κάτι για το γιατρό, απλά θα ήθελα ειλικρινά στη θέση των κατόχων του πουλιού να μου έχουν απαντηθεί με σαφήνεια.
 
Αν ναι, πότε θα ξαναδεί το άλλο παπαγαλάκι, ώστε να εξασφαλίσει οτι δεν εχει κολλήσει; Ή δήλωσε οτι το συγκεκριμένο δεν διατρέχει πλεον κίνδυνο και έτσι δεν χρειάζεται να το εξετάσει ξανά;
Έγραψε ο Σπύρος, ότι εξετάστηκε σε δεύτερη φάση το αρσενικό και είναι υγιές στο #103#.
 
Έγραψε ο Σπύρος, ότι εξετάστηκε σε δεύτερη φάση το αρσενικό και είναι υγιές στο #103#.
Ναι, το έχω διαβάσει, αλλά δεν μου ήταν σαφές αν δήλωσε ο γιατρός οτι το πουλακι δεν κινδυνεύει να αναπτύξει λοίμωξη. Το ερώτημα μου αυτό με αλλα λογια ειναι ο μολυσματικός παράγοντας μέχρι πότε - απο την προσβολή, μπορεί να δώσει συμπτώματα ή θετική εξέταση;
 
Σωστά δεν φαίνεται να πήραν πολύ λεπτομερή ιατρική ανάλυση του προβλήματος.
Πάντως δεν είναι όλες οι λοιμώξεις μεταδοτικές.
Αυτό το θηλυκό πχ από το ιστορικό που ρώτησα κάποια στιγμή, είχε χρόνια να κάνει αυγά. Μπορεί να είχε μια μόλυνση του αναπαραγωγικού (υπόθεση εργασίας). Αυτό δεν σημαίνει πως είχε κάτι μεταδοτικό.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
ο μολυσματικός παράγοντας μέχρι πότε - απο την προσβολή, μπορεί να δώσει συμπτώματα ή θετική εξέταση;
Δεν υπάρχει περίπτωση αυτό να προσδιοριστεί χρονικά. Ολα είναι αλληλένδετα με την έκταση της προσβολής και κυρίως τις αντιδράσεις και τα αντισώματα του οργανισμού που προσβαλεται.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Φυσικά ισχύει αυτο που λες Γιάννη. Αλλά υπάρχουν και στατιστικες για κάθε μολυσματικό παράγοντα, που λένε για την ανάπτυξη του, την αναπαραγωγή του κλπ, βάσει των οποίων προσδιορίζεται ενα χρονικό διάστημα για την εμφάνιση των συμπτωμάτων.
Αλλά όπως είπε και η @maria p, δεν ειναι όλοι οι μολυσματικοί παράγοντες που μεταδίδονται εύκολα.
Όμως ξαναλέω, τους ξεκαθάρισε οτι το πουλακι δεν κινδυνεύει;
 
Back
Top