Ασθένειες Το θηλυκό Budgie εδώ και 2 εβδομάδες κοιμάται συνέχεια

Ναι και εγώ βασικα για τον Σπύρο και την κοπέλα του τα γράφω, ώστε αν δεν τους έχουν πει ξεκάθαρα κάτι, αν μπορούν να ρωτήσουν πιο συγκεκριμένα.
 
Όμως ξαναλέω, τους ξεκαθάρισε οτι το πουλακι δεν κινδυνεύει;
Δεν νομίζω κανενός είδους γιατρός να απαντάει σε τέτοιου είδους ερωτήσεις ή στατιστικές Γιάννη. Πως θα μπορούσε να διασφαλίσει κάποιον; Εγω τουλάχιστον δεν έχω ακούσει ποτέ.
 
Ανέστη, εφόσον ο γιατρός ξέρει το μολυσματικό παράγοντα και εχει εξετάσει το πουλί, θα γνωρίζει στατιστικά και τις πιθανότητες να εχει κολλήσει.
Π.χ, η ιογενής αμυγδαλίτιδα στον άνθρωπο ειναι πιο κολλητική απο τη βακτηριακή, κάποιος που εχει περάσει ιλαρά ειναι απίθανο να την ξαναπεράσει, η ευλογιά στα καναρίνια μεταδίδεται αιματογενως ή με σωματικά υγρά μεταξύ τους, ο ασπεργιλος εχει υψηλή μολυσματικοτητα κοκ. Ποιος λοιπόν και πως εξασφαλίζει οτι το πουλακι δεν κινδυνεύει; Ο ειδικός για τα πουλιά γιατρός. Το εξασφάλισε; Ή απλως έκανε τις εξετάσεις και είπε οτι ειναι καλά και τέλος;
Γιατι και στο άλλο έδωσε φαρμακο, αλλά δεν επέζησε. Είπε άραγε, ενημέρωσε οτι ειναι σε κρίσιμη κατάσταση;
Βεβαίως και οι γιατροί δεν ειναι Θεοί, αλλά πολυ συχνα ειναι Πόντιοι Πιλάτοι!
Όπως και να χει, θα πρέπει να ειναι πολυ σαφείς, αν δεν μπορούν να ειναι συγκεκριμένοι.
 
Λοιπον ο γιατρος ειπε οτι η μολυνση ηταν εδω και καιρο και οτι στα budgie δεν φαινετε απο την αρχη οτι εχουν κατι
οταν πηγαμε πρωτη φορα καναμε τις εξετασεις ειπαμε οτι κοιμοταν συνεχεια και οτι το ταιζε το αρσενικο και ειπε οτι αφου ειναι αδυναμη θα δωσουμε την αντιβιωση σε 2 δοσεις τη μερα ωστε ενδιαμεσα να τρωει, αλλα δυστηχως δεν αντεξε
Οσο αναφορα το αρσενικο ειναι μια χαρα μας τονισε οτι με την παραμικρη αλλαγη στην ορεξη στη διαθεση του να το παμε αμεσως αλλιως σε 3 μηνες να ξαναπαμε για ελεγχο
Επισης δεν ηταν μεταδοτικο
 
Back
Top