Αναπαραγωγή Η κανάρα μου έφτιαξε φωλιά και θα γεννήσει

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης tzefri
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

tzefri

PB New Member
Εγγραφή
1 Ιαν 2014
Μηνύματα
158
Θα γεννησει. Ειναι φουσκωμενη. Μενουν μαζι στο ζεστο δωματιο μου σε κλουβι. Καποια οχι σπουδαια προςτοιμασια εχει γινει εκ μερους μου. Ειμαι χομπιστας. Θα βγουνε καλα τα μικρα λετε;.
Γεια σε ολους σας
 
Καλως ηρθες tzefri!
Κατα τη γνωμη μου λαθος που τα εβαλες να ζευγαρωσουν τετοια εποχη... Θα ηταν καλυτερα για τα πουλακια να βρισκοντουσαν εξω με τις συνθηκες που επικρατουν στο μπαλκονι σου(φως,θερμοκρασια) αλλα και για σενα καλυτερα! Τωρα για τα καναρινακια μας ειναι η περιοδος αναπαυσης... Τελος παντων! Για να απνατησουμε στο ερωτημα σου θελουμε πολλες περισσοτερες πληροφοριες..

Σε τι θερμοκρασια βρισκονται τα πουλια; Ποσες ωρες εχουν φως(ειτε απο τον ηλιο ειτε την λαμπα στο δωματιο σου); Τι προετοιμασια τους εχεις κανει και τι διατροφη τους παρεχεις τωρα; Τι ηλικια εχουν τα καναρινια σου; Εχεις δει να βατευονται; Αν ειναι φουσκωμενη μπορει να εχει παθει δυστοκια! Ασβεστιο της εχεις δωσει καθολου; Αν ειναι συνεχεια φουσκωμενη τοτε πρεπει να της δωσεις στο στομα λιγες σταγονες νερο στο οποιο θα εχεις διαλυσει υδατοδιαλυτο ασβεστιο αμεσα! Αν οντως ειναι δυστοκια δε θελω να σε αγχωσω αλλα πρεπει να βιαστεις! Σαπιοκαλαμο εχει το κλουβι;
 
Καλως ηρθες tzefri!
Κατα τη γνωμη μου λαθος που τα εβαλες να ζευγαρωσουν τετοια εποχη... Θα ηταν καλυτερα για τα πουλακια να βρισκοντουσαν εξω με τις συνθηκες που επικρατουν στο μπαλκονι σου(φως,θερμοκρασια) αλλα και για σενα καλυτερα! Τωρα για τα καναρινακια μας ειναι η περιοδος αναπαυσης... Τελος παντων! Για να απνατησουμε στο ερωτημα σου θελουμε πολλες περισσοτερες πληροφοριες..
Μολις τωρα ξυπνησα και ειδα αυγουλακι στη φωλια.

20-25 βαθμους.φως παραθυρο μερα και φως μεχρι τις 23.00. Βατρυονται Αερα πατερα
Σιγουρα ειναι βατεμενα τα αυγα της. Ο πιπις ειναι 2 και η πιπα ειναι 1.

Μια ερωτηση.
Τι φαι να τους βαζω τωρα; Μονο σπορους;
Η πιπα καθετε μεσα στη φωλια και τιτιβιζει και ο πιπις μια την ταιζει και μια την βατευει. Πολυ σεξ λεμε. Το αυγο ειναι καθαρο και καταπρασινο. Νομιζω οτι απο ασβεστιο ειναι οκ η πιπα μου.
 
Οταν εννοεις απο ασβεστιο ειναι οκ; Δηλαδη ποσο ασβεστιο εχει προμηθευτει; Συνηθως ξεκινας μια προετοιμασια ενα μηνα πριν με φρουτα λαχανικα αυγοτροφη υδατοδιαλυτο ασβεστιο στο νερο τους καθημερινα φρουτα και λαχανικα για βιταμινες!
 
Αν υπηρχε βραβειο πρωτου αυγου το 14 οπως με τα μωρα στους ανθρωπους,τοτε η πιπα μου θα το επαιρνε με σιγουρια.
 
Γιατι τα φωτα ειναι αναμεννα μεχρι τις 11;

Οσο για την ερωτηση σου τωρα κοβεις το αυγο και το ξαναξεκινας λιγες μερες πριν σκασουν τα αυγα... Νερο καθαρο και σπορους... Μπορεις να δωσεις και λιγο πολυβιταμινουλα στο νερακι για να εχουν δυναμεις...

Απαντησε τωρα σε αυτο που σε ρωτησε ο Δημητρης...
 
Τώρα είδα αυτο με τα φώτα πρέπει να τα κλείνεις πιο σύντομα γιατί θέλει πολύ ξεκούραση τώρα! Και ένα φως να φωτίζει το δωμάτιο λιγο φως αν σε περιπτωση πρεπει να ταισει τα μικρα να μπορει να το κανει. Εννοειται οτι δεν πρεπει να τα ενοχλεις ουτε να παιρνεις τα αυγα συνεχεια γιατι αν τα παρεις με γυμνο χερι να περασουν μικροβια στο αυγο και πρεπει να ξερεις απο ποια μερια να το παρεις και να μην παρεις την μερια που οξυγονώνεται το αυγο και επισης η επαφη σου με τα αυγα μπορει να κανειμτο ζευγαρι σου να σταμασει να τα κλωσσαει η και να τα πεταξουν εξω απτην φωλια
Αν κανω λαθος να με διωρθοση καποιος
 
μεχρι να γεννηθει και το τελευταιο αυγο η καναρα εχει υψηλες διατροφικες αναγκες. εγω δινω αυγο μεχρι και το τελευταιο αυγο. απο εκει και μετα μονο σπορους. Ειναι παρα πολυ σημαντικο οταν γεννα να εχει χορταρικα οπως μαρουλι αντιδι στο κλουβι αλλα και κανα μηλαρακι αν σου βρισκεται.
 
Διιστανται οι αποψεις βλεπω σχετικα με τη διατροφη. Γιατιιι;
 
μαζι με αυτα που σου ειπε ο Χαρης προσθεσε και αυγοτροφη, οτι λειπει απο το ενα να το συμπληρωνει το αλλοκαι φυσικα πολυβιταμινη στο νερο 5 φορες την εβδομαδα οταν ειναι στην αναπαραγωγη
 
μαζι με αυτα που σου ειπε ο Χαρης προσθεσε και αυγοτροφη, οτι λειπει απο το ενα να το συμπληρωνει το αλλοκαι φυσικα πολυβιταμινη στο νερο 5 φορες την εβδομαδα οταν ειναι στην αναπαραγωγη
Πανος ποσα λεφτα χρειαζομαι για μια επισκεψη στο πετσοπ αυριο;να παρω ολα τα χρειαζουμενα.λεγε παρακαλω.
 
αναλογος τι θελεις να παρεις και τι εχεις εσυ,ζευγαρωστρα φωλια πολυβιταμινη,τι εχεις στην κατοχη σου;
 
αναλογος τι θελεις να παρεις και τι εχεις εσυ,ζευγαρωστρα φωλια πολυβιταμινη,τι εχεις στην κατοχη σου;
Θα ηθελα πολυβιταμινη, σουπιοκοκκαλο, ψειροσκονη και αυγοτροφη. Ποσο κανουν αυτα;
 
Αυτο ειναι το χτεσινο αυγο κυριοι.
 

Συνημμένα

  • IMG_20140103_002958.webp
    IMG_20140103_002958.webp
    19,4 KB · Προβολές: 157
αυγοτροφη 5, πολυβιταμινη 5 εως 10 αναλογα με τη μαρκα, σουπιοκοκαλο 1,20 εως 2 , ψειροσκονη μην παρεις δεν κανει τιποτα, παρε σπρει, κανει γυρω στα 8,5 εως 10 , οι τιμες παιζουν παντα αναλογα με τη μαρκα και τα μλ η τα γραμμαρια που θα βρεις
 
αυγοτροφη 5, πολυβιταμινη 5 εως 10 αναλογα με τη μαρκα, σουπιοκοκαλο 1,20 εως 2 , ψειροσκονη μην παρεις δεν κανει τιποτα, παρε σπρει, κανει γυρω στα 8,5 εως 10 , οι τιμες παιζουν παντα αναλογα με τη μαρκα και τα μλ η τα γραμμαρια που θα βρεις
Ουαου. Πολλα τα λεφτα. Ακριβο μου φαινετε κι αυτο το χομπι.
 
για ενα η δυο ζευγαρια, θα τα παρεις και θα τα εχεις και για του χρονου, αλλιως δινε φρεσκο αυγουλακι ( που ειναι πληρες σε ασβεστιο ), καθε μερα κανενα μηλο και παρε μονο το σπρει
 
Συγγνώμη εγώ μπερδεύτηκα! Αυγοτροφη μέχρι να κάνει κ το τελευταίο αυγό! Μπορείς να φτιάξεις δικη σου αυγοτροφη! Πολύ Πιο φτηνή Κ πολύ καλυτερη για τα πουλάκια σου! 😉
 
Back
Top