Αναπαραγωγή Η κανάρα μου έφτιαξε φωλιά και θα γεννήσει

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης tzefri
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Καλορίζικο και το δεύτερο αυγό! Με το καλό να σου ολοκληρωθεί η γέννα και εύχομαι τα από τα αυγά αυτά να σου ξεφυτρώσουν μικρά, χαριτωμένα, νεογέννητα καναρινάκια! Καλή συνέχεια! Φιλικά Αμβρόσιος! 🙂
 
τζεφρι μολις κανει 4 αυγουλακια σταματησε την αυγοτροφη και τα αυγα και αν δινεις βιταμηνες στο νερο μονο 2 φορες την εβδομαδα, δινε μονο τροφη -σπορους, γιατι αλιως με το καθισιο η θηλυκια θα σου παχυνει επικινδυνα
 
Φχαριστω αμβροσιε κ πανο.
Ευπροσδεκτες ολες οι συμβουλες σας.

Παιδια, η κουτσουλια της καναρας ξερει κανεις πως πρεπει να ειναι τωρα;
Να και το 2ο.
 

Συνημμένα

  • IMG_20140103_123731.webp
    IMG_20140103_123731.webp
    16,6 KB · Προβολές: 69
Όταν η κανάρα θα αρχίσει να κλωσσά συστηματικά τα αυγά της, οι κουτσουλιές της θα αρχίσουν να γίνονται διπλάσιες από τις συνηθισμένες λόγου ότι δεν θα κινείται πολύ παρά μόνο για να φάει και να πιεί νερό. Το διάστημα της επώασης που διαρκεί 14 ημέρες, θα προσφέρεις μόνο σπόρους και νερό και τίποτα άλλο! Μπορείς βέβαια τώρα να προσφέρεςι βραστό αυγό κομμένο με το τσόφλι για να πάρει ασβέστιο η θηλυκιά, ώστε να γεννήσει με επιτυχία και τα υπόλοιπα αυγά! Ότι άλλο χρειαστείς, εμείς είμαστε εδώ! Φιλικά Αμβρόσιος! 🙂
Κάτι ακόμα... Τώρα η θηλυκιά κάθεται πολύ ώρα στα αυγά της ή για κανά 5λεπτό και φεύγει;
 
Όταν η κανάρα θα αρχίσει να κλωσσά συστηματικά τα αυγά της, οι κουτσουλιές της θα αρχίσουν να γίνονται διπλάσιες από τις συνηθισμένες λόγου ότι δεν θα κινείται πολύ παρά μόνο για να φάει και να πιεί νερό. Το διάστημα της επώασης που διαρκεί 14 ημέρες, θα προσφέρεις μόνο σπόρους και νερό και τίποτα άλλο! Μπορείς βέβαια τώρα να προσφέρεςι βραστό αυγό κομμένο με το τσόφλι για να πάρει ασβέστιο η θηλυκιά, ώστε να γεννήσει με επιτυχία και τα υπόλοιπα αυγά! Ότι άλλο χρειαστείς, εμείς είμαστε εδώ! Φιλικά Αμβρόσιος! 🙂
Κάτι ακόμα... Τώρα η θηλυκιά κάθεται πολύ ώρα στα αυγά της ή για κανά 5λεπτό και φεύγει;
Καν μισαωρο και τρωει
 
Α, μάλιστα! Οπότε έχει αρχίσει μάλλον η συστηματική επώαση των αυγών! Μετράς από τώρα 7 μέρες για να κάνεις ωοσκόπηση στα αυγά, ώστε να δεις αν είναι γονιμοποιημένα(ένσπορα) ή κλούβια(άσπορα)! Η περίοδος επώασης για τα αυγά των καναρινιών διαρκεί 14 ημέρες. Άρα την μεθεπόμενη εβδομάδα, αν όλα πάνε καλά θα εκκολαφθούν τα μικράκια σου! Καλή συνέχεια! Που τα έχεις ζευγαρώσει; Μέσα ή στο μπαλκόνι σου;
 
Ε φορουμ. Ετσι κουβεντα να γινετε..η πιπα μου κλωσσαει τα δυο αυγα της ΚΑΝΟΝΙΚΑ.
Ακυρο το μισαωρο που εγραψα πριν.:D

Α, μάλιστα! Οπότε έχει αρχίσει μάλλον η συστηματική επώαση των αυγών! Μετράς από τώρα 7 μέρες για να κάνεις ωοσκόπηση στα αυγά, ώστε να δεις αν είναι γονιμοποιημένα(ένσπορα) ή κλούβια(άσπορα)! Η περίοδος επώασης για τα αυγά των καναρινιών διαρκεί 14 ημέρες. Άρα την μεθεπόμενη εβδομάδα, αν όλα πάνε καλά θα εκκολαφθούν τα μικράκια σου! Καλή συνέχεια! Που τα έχεις ζευγαρώσει; Μέσα ή στο μπαλκόνι σου;
Φιλε μου δε μπορω να κανω ωοσκοπηση δυστυχως διοτι εχω ενα χερι μονο. Θα το αφησω ετσι και θα δω μετα τι θα καμω.
Μεσα στο δωματιο μου τα εχω
 
Ζητώ συγνώμη τότε! Πραγματικά συγνώμη! Δεν θα ήθελα να σε προσβάλω με αυτόν τον τρόπο! Οπότε περίμενε δύο εβδομάδες και βλέπεις τι κάνεις! Ότι άλλο χρειαστείς, είμαστε πάντα στη διαθεσή σου! Και πάλι συγνώμη που σου είπα να κάνεις ωοσκόπηση, διότι δεν το ήξερα ότι... Φιλικά Αμβρόσιος!
 
  • Like
Αντιδράσεις: tzefri
Καλημερα.
Ελα και το 3ο ηρθε!
 

Συνημμένα

  • IMG_20140104_124055.webp
    IMG_20140104_124055.webp
    26 KB · Προβολές: 69
Χρόνια πολλά με το καλό να βγουν τα πουλάκια σου! Αυγοτροφή μπορείς να φτιάξεις μόνος σου, σίγουρα θα είναι καλύτερη και μπορείς να την κρατήσεις στο ψυγείο περίπου μία εβδομάδα αν φροντίσεις να είναι αφράτη και χωρίς υγρασία για συνταγή δες εδώ Φτιάξτε τη δική σας αυγοτροφή για καναρίνια , υπάρχουν και κάποιες ακόμα με μια αναζήτηση μπορείς να τις εντοπίσεις. Πάρε σουπιοκόκκαλο που πρέπει πάντα να έχεις και δώσε μόλις σκάσουν τα αυγά, φρέσκια ρίγανη, αντίδι, μπρόκολο κτλ.
 
  • Like
Αντιδράσεις: tzefri
Παιδια ο πιπις πλεον ταιζει στωικα την
πιπα. Δεν το κουναει ρουπι απτην φωλια. Ειμαστε στο 3ο αυγο αντε ναχουμε αλλο ενα αυριο και μετα μετραμε αντιστροφα.
Αν γινοταν μια συνταγη αυγοτροφης ρε παιδια με οσο πιο απλα υλικα και εκτελεση και οσο πιο ανεξοδη διοτι εχω ενα χερι μονο. Το αλλο ειναι καπουτ.
Ευχαριστω μαρια π
 
έχεις το μηχάνημα της κουζίνας που λέμε μούλτι; θα ψάξω να σου βρω μια πολύ απλή
 
  • Like
Αντιδράσεις: tzefri
σου αντιγράφω του Δημήτρη jk21, την εύκολη

50 γρ νιφαδες βρωμης τριμμενες καλα στον πολυκοφτη (κουάκερ)
1 αυγο καλα βρασμενο

τα αναμιγνυεις μετα με παλμικες ενεργοποιησεις του μουλτι και αφρατευεις με ενα κουταλι του γλυκου γαλα με χαμηλα λιπαρα και αν εχεις τα ειδικου τυπου χωρις λακτοζη, ακομα καλυτερα.Αλλα και κανονικο ειναι λιγη η ποσοτητα στο συνολο και δεν υπαρχει προβλημα. Να ειναι υψηλης παστεριωσης, για να μην αλλοιωνεται ευκολα.
ετσι εισαι καλλυμενη και με το ασβεστιο και βιτ D3 και δεν απαιτειται το τσοφλι

εγώ συμπληρώνω ξερή ρίγανη ή και ξερή τσουκνίδα, επίσης τρίμμα φρυγανιάς που την είχα δει πάλι από τον Δημήτρη σε άλλη συνταγή του.

Το τελικό αποτέλεσμα πρέπει να είναι αφράτο και όχι λασπωμένο.
Επίσης πιο πριν έχω καλοσπάσει το τσόφλι και το βάζω πρώτο με το κουάκερ στο μούλτι για να γίνει σκόνη πριν βάλω το αυγό και υγροποιηθεί κάπως το μείγμα.
Εύκολη δεν είναι;
 
Αγαπητή μου tzefri(δεν ξέρω και ποιο είναι το κανονικό σου όνομα, για να σε μάθω), η φωλίτσα της καναρούλας σου είναι τόσο όμορφη και καλοφτιαγμένη! Εύχομαι η φωλιά να γεμίσει και με πεινασμένα μικράκια! Καλή συνέχεια! Κι εμένα σε μια από τις προσπάθειες μου να βγάλω κανένα μικρό, όσο η Λιλή μου κλωσσούσε τα αυγά της, ο Τίτος μου, χωρίς υπερβολή μέσα σε δέκα λεπτά, την είχε ταΐσει 12 φορές! Το σημείο της επώασης των αυγών είναι πολύ σημαντικό για το ζευγάρι, γιατί μπορούμε να δούμε αν δένονται μεταξύ τους ή δεν έχουν καλή συνεργασία. Και πάλι καλή συνέχεια! Να μας ενημερώνεις για τις εξελίξεις σου!

Αν δε σου είναι κόπος, θα μπορούσες να ανεβάσεις μια φωτογραφία από το ζευγάρι σου!
Σίγουρα θα είναι πανέμορφα! Περιμένουμε φωτογραφίες σου! Φιλικά!😎
 
  • Like
Αντιδράσεις: tzefri
Αν δε σου είναι κόπος, θα μπορούσες να ανεβάσεις μια φσγραφία από το ζευγάρι σου!
Σίγουρα θα είναι πανέμορφα! Περιμένουμε φωτογραφίες σου! Φιλικά!😎
Το κινητο που εχω εχει μονο 2 πιξελ και δεν θα δεοτε τις ομορφιες ρε παιδια. Καλυτερα να τραβηξω βιντεο.

Πιπα και πιπις!
 

Συνημμένα

  • IMG_20140104_172420.webp
    IMG_20140104_172420.webp
    18,7 KB · Προβολές: 92
Εγω θα σου δωσω μια συμβουλη... Μην τα πολυενοχλεις με βιντεο, με φωτο, με με με... Τα καναρινια ειναι ευαισθητα σ αυτο το κομματι και η Πιπα μπορει να παρατησει τα αυγα και ειναι κριμα... Επισης μην μεταφερεις το κλουβι και μην το κουνας γιατι τα αυγουλακια ειναι πολυ ευαισθητα... Να τα παρατηρεις απο μακρια αλλα να μην τα ενοχλεις! Μια φορα την ημερα, νερακι και σπορακια και ολα καλα! Τωρα αυγοτροφη θα βαλεις 1-2 μερες πριν σκασει το πρωτο αυγο...

Πολυ ομορφο το ζευγαρακι σου να το χαιρεσαι και με το καλο να σου κανουν και απογονους αλλα δε χρειαζεται να τα ενοχλησεις με βιντεο και φωτο! Αστα στην ησυχια τους και ασε τη φυση να κανει το θαυμα της! Τωρα που ολα πηγαν καλα και εκανε μια χαρα τ αυγουλακια της(μπορει να σου κανει και αυριο αλλο ενα)το μονο που χρειαζεται ειναι υπομονη απο μερος σου! Τιποτα αλλο!

Υ. Γ.:το κανονικο σου ονομα ποιο ειναι;
 
Back
Top