Αναπαραγωγή Η κανάρα μου έφτιαξε φωλιά και θα γεννήσει

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης tzefri
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Γεια σε ολους
Εχω πεσει με τα μουτρα στις νανες κλωσσες μου που κλωσσανε αβερτα τωρα οτι αυγο και να τους βαλω(αληθεια παιζει κανα αυγο απο καρετα-καρετα;θα ηθελα να μαθω αμ το βγαλουν κι αυτο)αλλα θα σας δωσω νεα για την πολυαγαπημενη μου Πιπα.
Η Πιπα λοιπον κλωσσαει τα πεντε αυγα της που εκανε με τον Ασπρονη.
Διανυει βεβαιως βεβαιως το τριτο κλωσσημα εντος του 2014.
Εχει υπολογισμενα 7/9 πουλακια.
Ας ελπισουμε να διατηρησει το ρεκορ της εχοντας και αυτη τη φορα 4/5.
Γενικως ολα καλα δηλαδη.
Απο την τελευταια γεννα το εχω ενα αρσενικο σιγουρα τον Μουργο ο οποιος δεν σταματαει να εξασκητει. Ειναι μονο 1. Κατι μηνων και το λεει το φυλοκαρδιτου. Απο το πρωι μεχρι το βραδι δε σταματαει να σαλαριζει. Πιστευω θα γινει μεγας τενορος και τον εχω εκτιμησει τον Μουργο.
Καληνυχτα σε ολους
 
Μπράβο! Με το καλό και τα υπόλοιπα!

Ελπίζω μόνο και σε παρακαλώ θερμά να σταματήσεις την Πίπα στην τρίτη γέννα. Γιατί αλλιώς δεν την βλέπω καλά... Κρίμα είναι τόσο καλή μάνα να πάει από υπερκόπωση!
 
Καλημέρα Αρτέμη, να σου ζήσουν!
Κι εγώ θα έλεγα να κάνετε οικογενειακώς διακοπές από γέννες πλέον.
Και να δούμε καμιά φωτογραφία του Μούργου :)
 
Μουργος
 

Συνημμένα

  • IMG_20140417_115521.webp
    IMG_20140417_115521.webp
    32,1 KB · Προβολές: 75
Γεια σε ολους
Εχω πεσει με τα μουτρα στις νανες κλωσσες μου που κλωσσανε αβερτα τωρα οτι αυγο και να τους βαλω(αληθεια παιζει κανα αυγο απο καρετα-καρετα;θα ηθελα να μαθω αμ το βγαλουν κι αυτο)αλλα θα σας δωσω νεα για την πολυαγαπημενη μου Πιπα.
Η Πιπα λοιπον κλωσσαει τα πεντε αυγα της που εκανε με τον Ασπρονη.
Διανυει βεβαιως βεβαιως το τριτο κλωσσημα εντος του 2014.
Εχει υπολογισμενα 7/9 πουλακια.
Ας ελπισουμε να διατηρησει το ρεκορ της εχοντας και αυτη τη φορα 4/5.
Γενικως ολα καλα δηλαδη.
Απο την τελευταια γεννα το εχω ενα αρσενικο σιγουρα τον Μουργο ο οποιος δεν σταματαει να εξασκητει. Ειναι μονο 1. Κατι μηνων και το λεει το φυλοκαρδιτου. Απο το πρωι μεχρι το βραδι δε σταματαει να σαλαριζει. Πιστευω θα γινει μεγας τενορος και τον εχω εκτιμησει τον Μουργο.
Καληνυχτα σε ολους
Δεν ξέρω αν το είπες για πλάκα αυτό με τα αυγά από καρέτα-καρέτα όμως απόσο ξέρω οι χελώνες σκάβουν την άμμο και γεννανε μέσα σε λακούβα την οποιά κλείνουν, επωάζονται από την θερμοκρασία της άμμου, αρα λίγο δύσκολο να το κάνει ένα πουλι :) Να τα χαίρεσαι τα πουλάκια σου!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sunny
Για πλακα το ειπα.
Πραγματι ωραιος ο μουργος.
Η Πιπα σε μια βδομαδα θα αρχισει να ταιζει τα νεογνα. Ελπιζω να ειναι εστω και ενα με σπορο.
 
Back
Top