Αναπαραγωγή Η κανάρα μου έφτιαξε φωλιά και θα γεννήσει

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης tzefri
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Τα μωρά Μαράκι έχει πει ότι έχουν βγει από τη φωλιά και κοιμούνται στο κλαρί.. Πόσο ημερών είναι; Τρώνε μόνα τους σπορακια ή αυγουροφη;
 
Τα μωρά έχουν βγει πλέον από την φωλιά; Κοιμούνται στο κλαρί; Πόσων ημερών είναι;
19-20 γεν γεννημενα. Κλαρωνουν αλλα το βραδι πανε μεσα φωλια.

Τα μωρά Μαράκι έχει πει ότι έχουν βγει από τη φωλιά και κοιμούνται στο κλαρί.. Πόσο ημερών είναι; Τρώνε μόνα τους σπορακια ή αυγουροφη;
Οχι δεν τρωνε μονα τους ταϊστρα αλλα τσιμπολογανε κατω κλουβι.

Ο κοκκινος κατεβαζει φτερα κατω αλλα δεν κελαϊδαει μολις βλεπει πιπα η ακουει. Πιστευω οτι δεν ειναι πυρωμενος σε αντιθεση με πιπα. Πριν την επιθεση χαλαγε κοσμο. Πιστευω οτι στρωνει στη παρεα μας. Πυρωνει μερα με τη μερα. Ομως δεν υπαρχει συγχρονισμος.
 
Εγώ στη θέση τι θα έκανα... Θα έβαζα τα μωρά με την Πίπα στο μεγάλο το κλουβί ή θα τα άφηνα στην ζευγαρώστρα (πόσα μωρά είναι; Είναι πολλά;) μέχρι να απογαλακτιστούν δηλαδή να τρώνε μόνα τους.. Όταν θα ήμουν 100% σίγουρη ότι τρώνε μόνα τους θα τα έβαζα στην κλούβα αλλά μέσα στο σπίτι...

Τον κόκκινο να τον έχεις μόνο του εκεί για καραντίνα. Εφόσον η Πίπα δεν κρατιέται και αν φυσικά εσύ θες κι άλλη γέννα κάνε διατροφική προετοιμασία στον κόκκινο.. Αλλά ξεκίνα για να πυρώσει... Τι του δίνεις τώρα; Πριν πόσο καιρό έγινε η επίθεση από το αρπακτικό? Και πόσο καιρό τον έχεις;

Τώρα όσο για την Πίπα εφόσον είναι τόσο πυρωμένη υπάρχει περίπτωση να σου κάνει κανα αυγό στον πάτο... Θα το δεις.. Προς το παρόν άστην με τα παιδιά της να ταίζει.. Εσύ δίνε καθημερινά αυγοτροφή για να ταίζει και να δοκιμάσουν και τα μωρά να αρχίζουν σιγά σιγά να τρώνε μόνα τους... Τα μωρά πόσο ημερών είναι θα μας πεις ποτέ; 😛

Υ. Γ.: Μη βγάλεις κάποιο έξω. Όλα μέσα στο σπίτι που είναι ασφαλή.
 
Πρόσεξε μην αρχίσει και διώχνει τα μωρά από την φωλιά η Πίπα
 
Σωστά! Άμα δεις και ψάχνει υλικό για φωλιά υπάρχει περίπτωση να μαδάει τα μωρά! Αν την δεις να κόβει χαρτί από κάτω δώστης νήμα...
 
Καλημερα
Η πιπα φτιαχνει παλι φωλια. Ας ελπισουμε ο αρσενικος να κανει τη δουλεια του. Τον εχω δει να τη βατευειαπο τωρα αλλα δεν κολλησαν. Μαλλον κανει ζεσταμα.
 
χα χα Αρτέμη, τα καναρίνια σαν καναρίνια αισθάνονται όχι σαν άνθρωποι.
Με τα μωρά τι έκανες; Που τα έχεις βάλει;
 
Ειναι ολοι μαζι στη κλουβα, αλλα ρε παιδια μια ερωτηση;
Απο ποτε ξεψαρωνουν τα μικρα;
Διοτι τα δικα μου ειναι καπως νωχελικα.
Απο ποτε δηλαδη γινονται δραστηρια;
 
Και με τον αρσενικό; Αφού σου είπαμε να έχουν μεγαλώσει πριν προχωρήσεις σε ζευγάρωμα Αρτέμη. Ποιος ο λόγος της γέννας αν δεν προσέχεις τα μωρά; Ακόμα μωρά είναι και αν δεν τα προσέξει η μάνα τους θα πεθάνουν
 
Εγώ από 22 ημερών τα χωρίζω . Άντε να το πας 25 .. Μετά μόνα τους.
 
Εγω αμα δεν βεβαιωθω οτι τρωνε μονα τους σπορακια δεν τα χωριζω ουτε τα βαζω μονα τους σε κλουβι...

Στην κλουβα μεσα ετσι; και εβαλες μαζι και τον αρσενικο του φιλου σου Αρτεμη;

Τα μωρα γενικα μεχρι και 3 μηνων μπορει και να κοιμουνται καθολη τη διαρκεια της μερας αλλα ειναι δραστηρια! Μηπως ειναι αρρωστα; Τι εννοεις δεν ειναι δραστηρια;
 
Αλίκη, τα κάνεις μαμόθρεφτα...😀... Είμαι σίγουρος ότι εννοεί δεν τα βλέπει να πεταρίζουν σαν τους γονείς... Μα είναι φυσιολογικό. Μωρά είναι.
 
Διοτι τα δικα μου ειναι καπως νωχελικα.
Απο ποτε δηλαδη γινονται δραστηρια;
Φοβάμαι ότι δεν ρωτάει πότε μπορούν να μείνουν μόνα, αλλά πότε αρχίζουν να φαίνονται υγιή. Μακάρι να κάνω λάθος.
 
Αρτεμη μπορεις να μας απαντησεις στις ερωτησεις μας;
Εχεις βαλει στην κλουβα μαζι και τον κοκκινο;
Τι εννοεις τα μωρα δεν ειναι δραστηρια; Πες μας κι αλλες λεπτομερειες να καταλαβουμε. Γιατι μπορει να ειναι αρρωστα... Βοηθησε μας για να σε βοηθησουμε κι εμεις και τα μωρα τα καημενα επισης!
 
Αρτέμη, έχω μία προσωπική παράκληση. Επειδή βλέπεις ότι ενδιαφερόμαστε να βοηθήσουμε όσο μπορούμε και όσο ξέρουμε, με σκοπό την υγεία των πουλιών και την διευκόλυνση την δική σου,
Σε παρακαλώ πολύ να μας απαντάς εξίσου γρήγορα όπως και εμείς και κυρίως να απαντάς σε ότι ρωτάμε.
Σου έχουμε πει πολλά άτομα ότι για να προχωρήσεις σε νέα αναπαραγωγή πρέπει να βγουν εφόσον είναι έτοιμοι βέβαια οι νεοσσοί από το κλουβί της μάνας τους.
Υπάρχει κίνδυνος τόσο ο αρσενικός επιβήτορας όσο και η μάνα να τα βλάψουν τα μωρά στην φάση του ζευγαρώματος.
Είχες υποψίες για την υγεία της μάνας, δεν είχες την υπομονή να περιμένεις λίγο να διαπιστώσεις τι γίνεται.
Αν έχεις κάποια άποψη για τα ζευγαρώματα των καναρινιών, τουλάχιστον μην προχωράς στην αναπαραγωγή και ταλαιπωρούνται και νέες ζωές.
 
Ολα καλα. Εχω βαλει χωρισμα. Κοριτσια τι αλλο να πω; Ολα καλα.φιλακια.

Η καινουρια φωλια της πιπας
 

Συνημμένα

  • IMG_20140213_173334.webp
    IMG_20140213_173334.webp
    23,6 KB · Προβολές: 81
Γεια σε ολους και καλη αναπαραγωγικη σαιζον. Τα μερομηνια βεβαια δε βοηθανε για οσους εχουν εξωτερικη κλουβα αλλα η πιπα μου ειναι στο τριτο αυγο παλι σημερα το πρωι. Ευχομαι καλα γεννητουρια.
 
Θα μας τρελάνεις εσύ! Εσύ δεν είπες δε θες άλλη γέννα;

Τεσπα.. Τα μικρά τι κάνουν; Τα έχεις μέσα στην κλούβα μαζί με την πιπα; Τρώνε μόνα τους; Ο κόκκινος ζευγαρωσε με την πιπα ή τα αυγά τα κάνει μόνη της χωρίς αρσενικό; Διατροφική προετοιμασία τους έκανες;
 
Back
Top