Αναπαραγωγή Η καναρινα παρατησε τα αυγά και πηγε σε αλλη φωλια

δεκαοχτουρα

PB New Member
Εγγραφή
9 Σεπ 2011
Μηνύματα
182
Πόλη
Παγκράτι
Μιας και κοντευει να καλοκαιρεψει, εχω βγαλει ολα τα πουλια στη βεραντα. Ομως, χθες λογω κακοκαιριας, τα εβαλα μεσα. Η καναρινα μου (τιμπραντο) κλωσσουσε τα νεα αυγα της μεχρι που εβαλα το κλουβι μεσα. Τα παρατησε και πηγε σε αλλη φωλια. Γιατι; Φταιει που τα εβαλα μεσα;

Εδω η καναρινα μου με τους...'φρουρους' της!

138.webp
 
Ε είναι φυσικό, δε γίνεται αναπαραγωγή έτσι. Στην αναπαραγωγή δεν μετακινούμε το κλουβί και δεν ενοχλούμε τα πουλιά γενικά. Στις ενοχλήσεις συμπεριέλαβε και την συγκατοίκηση με άλλα πουλιά και ιδίως με πουλιά διαφορετικού είδους.
 
Σωστά όλα όσα έγραψε ο @Stavros
Πιθανόν να χρειαστεί το ζευγάρι αλλαγή κλουβιού ώστε να μπει το κατάλληλο για το ζευγάρωμα κάτι σαν αυτά στο θέμα για την Αναπαραγωγή καναρινιών και Ζευγαρώστρες
Αυτό το κλουβί που βλέπω στη φωτογραφία μου θυμίζει περισσότερο παπαγάλων.
 
εφοσον δεν προχωρησεις αμεσα στις απαιτουμενες αλλαγες που ειπωθηκαν,το μονο που μενει ειναι να ξαναβαλεις το κλουβι στην ιδια ακριβως θεση που το ειχες με την ελπιδα οτι θα ξαναπαει η καναρα, τα αυγα θα ειναι ενταξει μετα απο τοσες ωρες διακοπηκαι η συμβιωση με το αλλο ειδος θα εξελιχθει υποφερτα (ο Θεος να βαλει το χερι του δηλαδη).
 
Ε είναι φυσικό, δε γίνεται αναπαραγωγή έτσι. Στην αναπαραγωγή δεν μετακινούμε το κλουβί και δεν ενοχλούμε τα πουλιά γενικά. Στις ενοχλήσεις συμπεριέλαβε και την συγκατοίκηση με άλλα πουλιά και ιδίως με πουλιά διαφορετικού είδους.
Χθες φυσουσε παρα πολυ και εβρεχε προς την μερια των κλουβιων. Δεν μπορουσα να τα αφησω εξω ☹

Σωστά όλα όσα έγραψε ο @Stavros
Πιθανόν να χρειαστεί το ζευγάρι αλλαγή κλουβιού ώστε να μπει το κατάλληλο για το ζευγάρωμα κάτι σαν αυτά στο θέμα για την Αναπαραγωγή καναρινιών και Ζευγαρώστρες
Αυτό το κλουβί που βλέπω στη φωτογραφία μου θυμίζει περισσότερο παπαγάλων.
Εχεις δικιο, ειναι παπαγαλων.

εφοσον δεν προχωρησεις αμεσα στις απαιτουμενες αλλαγες που ειπωθηκαν,το μονο που μενει ειναι να ξαναβαλεις το κλουβι στην ιδια ακριβως θεση που το ειχες με την ελπιδα οτι θα ξαναπαει η καναρα, τα αυγα θα ειναι ενταξει μετα απο τοσες ωρες διακοπηκαι η συμβιωση με το αλλο ειδος θα εξελιχθει υποφερτα (ο Θεος να βαλει το χερι του δηλαδη).
Η συμβιωση δεν ειχε προβλημααλλα η καναρα μετα απο 10 ωρες δεν καθεται στα αυγα της.
 
Γιαννη misalouris πιστευης αν τα βαλει σε αλλο κλουβι θα ξανα παει η καναρα στη φωλια
 
Γιαννη misalouris πιστευης αν τα βαλει σε αλλο κλουβι θα ξανα παει η καναρα στη φωλια
Απίθανο σενάριο... Έχω μόνο μια καταγραφή με κάτι αντίστοιχο... Η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα.
Η συγκεκριμένη όμως μου φαίνεται αδύνατο...
Εδώ άλλαξε μέρος στο κλουβί και τα παράτησε.
 
Back
Top