Αναπαραγωγή Η αγορά, η γνωριμία και τα αυγά των κοκατίλ μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Fotis_K
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Μην λες ποτε στην κουκουβαγια οτι εχει ασχημο παιδι...

Φώτη μου δεν θέλω να παρεξηγηθείς, αλλα συναγωνίσεται σε ασχήμια το μικρό δικό μου "τερατάκι"!
Αν η παροιμία : Ασχημο στην κούνια, όμορφο στην ρούγα" βγει αληθινή... φαντάσου το όμορφο θα γίνει και ποσες καρδιές θα κάψει όταν μεγαλώσει!
Να σου ζήσει! Και ξέρεις κατι; ...ζήλεψα...
Μην λες ποτε στην "κουκουβαγια" οτι εχει ασχημο παιδι. Για αυτη ειναι το ομορφοτερο στον κοσμο!Ψεματα; 😉
Το ιδιο ισχυει και με τα καναρινακια μου, οταν πριν μια βδομαδα τα ειδε καποιος μου ειπε τι ασχημα που ηταν... Πραγματι αν συγκρινεις τις φωτο μιας εβδομαδας πριν και τις σημερινες.
Σημερα που τα ξαναειδε μου ζητησε να του κρατησω ενα ασπροΓια μενα παντως ειναι πανεμορφα! 🙂
 
Φτου φτου φτου! Το βρισκω πενταμορφο! (κι'ας μην ειμαι η αμεσως ενδιαφερομενη...😛κουκουβαγια!)
Να το χαιρεσαι Φωτη!:D
 
Φτου! Φτου! Γλύκα είναι, κουκλάκι, εκπληκτικό, να σου ζήσει Φώτη! Κι'εγώ ζηλεύω! Καλορίζικο!
 
Σας ευχαριστω πολυ ολους. Η αληθεια ειναι οτι οντως μεγαλωνει πολυ γρηγορα και οσο περναει ο καιρος ομορφαινει.:D
 
Αχ, σε βλέπω! Απο τώρα τρελάθηκες Φώτη! Και πού'σαι ακόμα! Πάντως το βλέπω να βγαίνει σχετικά ανοιχτόχρωμο.
 
ειναι γλυκας και ξανθουλης! Τωρα θα εχει γινει σκατζοχοιρακι ε; φτου φτου! Να το χαιρεσαι!
 
Eχω μερες να βαλω φωτογραφιες του μικρου και μιας κι αυτες τις μερες ειμαι πιο χαλαρες ειπα να σας δειξω μερικες.

Εχει μεγαλωσει αρκετα και μιμειται ηχους των κοκατιλ. Ειναι τρομερος φατσας.

Τα πραγματα ομως εχουν αλλαξει λιγο! Την ημερα που πηγα στην Νικη(Φαμπιο) για να παρω την Πακιτα γυριζοντας ανοιξα την φωλια και ειδα το μικρο αταιστο και μαδημενο στους ωμους. Η εξηγηση ηταν πολυ απλη. Η θηλυκια ειχε ξαναρχησει να ζευγαρωνει με τον αρσενικο. Ειχε κανει ενα αυγο και εκεινη την μερα εκανε το δευτερο.Χτες εκανε το τριτο. Τα αυγα φυσικα της τα χω παρει γιατι δεν θελω να κουραστει με αλλη γεννα.

Ετσι απο εκεινη την μερα το μεγαλωνω εγω με κρεμα. Για μενα ειναι κατι ευκολο μιας και το κανα και προσφατα(τον οκτωμβριο) με τον Κικικη.Βεβαια δεν ηταν κι οτι πιο ευχαριστο γιατι δεν ειχα και την καλυτερη εμπειρια την τελευταια φορα.

Τα πραγματα μεχρι στιγμης βενουν καλως και το μικρο χτες ειπε την πρωτη του λεξη😱:D. Δεν ξερω αν ειναι τυχαιο που το πε αλλα εγω οταν το βγαζα απο την φωλια του λεγα την λεξη μαμα κι αυτο την ειπε. Ελπιζω οτι δεν βγηκε τυχαια... Παντως το λεει καθε φορα που το ταιζω. Με την πρωτη ευκαιρια θα σας το βγαλω και βιντεο να το δειτε.

ΥΓ:Πιστευω πως θα γινει αρσενικο αν κρινω απο τα χρωματα.
ΥΓ2:Πως γινεται να μιλησε αφου ειναι τοσο μικρο; 😕
ΥΓ3:Το μαδημα φαινεται αν δειτε στις φτερουγες του κατι κενα!
 

Συνημμένα

  • P5290785.webp
    P5290785.webp
    39,8 KB · Προβολές: 94
  • P5290786.webp
    P5290786.webp
    27,1 KB · Προβολές: 90
  • P5290787.webp
    P5290787.webp
    32,4 KB · Προβολές: 88
Βρε, τί σκανδαλιάρης μπόμπιρας είναι αυτός; Πολύ ωραίος Φώτη! το βλέπω να γίνεται το αγαπημένο σου! Πάντως δεν νομίζω οτι ο μικρός πήγε να πει λέξη, αλλά πήγε να μιμηθεί τον ήχο που είχες βγάλει απο το στόμα σου εσ΄αμέσως πιο πριν.
 
:)Φώτη μου είναι ενα κουκλάκι! Αυτό δε θα ξεκολλάει απο πάνω σου. Θα γίνει το αυτοκολλητό σου φιλαράκι:D
 
Kουκλακι ειναι ο πιτσιρικος Φωτη! :D

Θα ξαναβγουν τα φτερα του συντομα πιστευω. 😉
Αφου του λες καθε φορα που τον ταιζεις την ιδια λεξη, ισως δεν το ειπε τυχαια αλλα ζητουσε να φαει. :)
 
:DΠολυ ομορφος ο μικρος σου Φωτη! Κι' εγω πιστευω πως δεν ηταν τυχαιο οτι μιλησε. Αλλωστε ειπε την συγκεκριμενη λεξη που του επαναλαμβανεις και μαλιστα την καταλληλη στιγμη😉:)
 
Mην φανταστειτε οτι την λεει ξεκαθαρα οπως θα την ελεγε ενα Ζακο αλλα το καταλαβαινεις.Αυριο θα σας το βγαλω σε βιντεο να το ακουσετε.
 
Ειναι πανεμορφος ο πιτσιρικος!
Να τον χαιρεσαι Φωτη! 🙂
 
Φωτη ο μικρος σου μπεμπης ειναι για φιλημα! Απιστευτα γλυκος! Θελω να ακουσω να λεει το "μαμα"!
 
Φωτη ο μικρος σου μπεμπης ειναι για φιλημα! Απιστευτα γλυκος! Θελω να ακουσω να λεει το "μαμα"!

Τον εβγαλα πριν κανα 2ωρο που τον ταισα για το βραδυ. Θα το ανεβασω αυριο.
 
Back
Top