Η κλούβα μου

Dimosthenis29

PB New Member
Εγγραφή
19 Μαϊ 2016
Μηνύματα
37
Πόλη
Αθήνα
Σιγουρα θα εχω κανει πολλα λαθη αλλα ειναι η πρωτη αποπειρα... Ειναι περασμενη 5 χερια βερνικι οικολογικο,το ενα εμποτισμου και το αλλο προστασιας και συντιρισης... Περιμενω τα ταψια που εκανα παραγγελια τα οποια θα εχουν και πλεγμα απο πανω και ειναι ετοιμη...
13219884_585838931592135_1899863720_n.webp 13220122_585838921592136_1750404113_n.webp 13236329_585838944925467_843739386_n.webp
 
Δημοσθένη, το κόστος ποιο είναι; Τα ταψιά τα έχεις δώσει σε σιδερά; Τι εννοείς ότι θα έχουν πλέγμα από πάνω;
 
Τα ξυλα τα πηρα απο τα Leroy και βιδες, μεντεσεδες, πλεγμα, βερνικια απο ενα συνοικιακο καταστημα... Τα ταψια τα παρηγγειλα απο εταιρεια που κατασκευαζει ταψια αλουμινιου για ζαχαροπλαστεια κλπ... Πλεγμα θα βαλω εγω πανω απ τα ταψια για να μην πατανε σε κουτσουλιες τα πουλια και θα βγαινει μαζι με το ταψι για καθαρισμο καθως γνωριζω οτι τα ξυλινα κλουβια θελουν ποιο τακτικο καθαρισμο για αποφυγη ψειρων κ ακαραιων κλπ που ταλαιπωρουν τα πτηνα... Το συνολικο κοστος ολης τησ κασατκευης ειναι ουτε λιγο ουτε πολυ 110 ευρο και πολυ κουραση γιατι δεν εχω ξανακανει κατι παρομοιο...

πλεγμα εννοω σαν αυτο που φαινεται στο κλουβι
 
Έχεις κάνει κάποια πρόβλεψη για να κλείνει το άνοιγμα που θα δημιουργείται όταν λείπει το ταψί;
 
Έχεις κάνει κάποια πρόβλεψη για να κλείνει το άνοιγμα που θα δημιουργείται όταν λείπει το ταψί;
Υπολογισα στο οτι ειναι μικρο το χωρισμα και δεν νομιζω να φυγουν γιατι εκτος αυτου ειναι και πολυ χαμηλα, αλλωστε η μονη ωρα που θα λειπει ειναι οταν θα το καθαριζω... Αν και δεν νομιζω γιατι που θα βρουν καλυτερα απο εδω; 😛 εκτο οροφο διπλα απο αλσος με τροφη και την φροντιδα μου!
 
γιατι δεν εχω ξανακανει κατι παρομοιο...
Πολύ αξιόλογο👍. Δεν έχεις και πολλά να ζηλέψεις απο άλλες κατασκευές!
Μας εξηγείς,τα πορτάκια δεν είναι λίγο μεγάλα και συνεπώς επικίνδυνα; Οι κάτω κλούβες δεν έχουν πορτάκια;
Υπολογισα στο οτι ειναι μικρο το χωρισμα και δεν νομιζω να φυγουν γιατι εκτος αυτου ειναι και πολυ χαμηλα
μην το ρισκάρεις, μια ρουτίνα και ένα τηλεφώνημα είναι αρκετά για να σε ξαφνιάσουν.
θα βάλεις επιπλέον προστασία;
 
13236173_585876691588359_775375272_n.webp 13231259_585876708255024_144863850_n.webp

Στο κατω εφτιαξα ενα απλο πορτακι στην πισω μερια οπως φαινεται και στις φοτο, απο πλεγμα το οποιο το εκοψα λιγο ποιο μεγαλο και ειναι κομπλε, στα δυο πανω απο την διπλα τους μερια εβαλα ξυλο και κατεπεκταση ξυλινα πορτακια για προστασια ενω θα μπορουσα να βαλω πλεγμα αλλα στο κατω ειναι ποιο μεγαλος ο χορος και δεν το θεωρισα χρησημο... Και γενικα δεν ηθελα να εχω παρα πολυ ξυλο αν και εντελη απ οτι βλεπω εβαλα αρκετο...
 
μια μερα που γυρισα απο τν δουλεια εχοντασ 24ωρη υπηρεσια ειδα μονο τα κεφαλακια τους μεσα στα κλουβια αν και τα ειχα σε μερος που υπηρχε ελαχιστη οπτικη επαφη με πιθανα αρπακτικα πουλια.. Οπως και ναχει μου γυρισε το μυαλο οταν τα ειδα αλλα ετσι ειναι η φυση τι να κανουμε... Προ μιας εβδομαδας ολοκληρωσα μια χειροποιητη κλουβα την οποια ουτε αετος θα μπορει να την κανει καλα..
Δηλαδή Δημοσθένη θεωρείς ότι σε αυτή την κλουβα θα είναι ασφαλή τα πουλάκια σου από αρπακτικά;
 
εκανα πολλες
Δηλαδή Δημοσθένη θεωρείς ότι σε αυτή την κλουβα θα είναι ασφαλή τα πουλάκια σου από αρπακτικά;
ναι γιατι εβαλα ροδακια και θα την μετακινω μονο οταν ειμαι κ εγω στο σπιτι, τις αλλες ωρες θα ειναι σε σημειο που δεν εχει προσβαση κατι που να τα επειλει... Ετσι το σκεφτηκα...

Αν δω οτι δεν ειναι καλη δεν τοχω σε τπτ κα την σουταρω και να παω να φτιαξω μια μεγαλητερη κ ας εφαγα ποσες μερες να την φτιαξω...
 
εκανα πολλες

ναι γιατι εβαλα ροδακια και θα την μετακινω μονο οταν ειμαι κ εγω στο σπιτι, τις αλλες ωρες θα ειναι σε σημειο που δεν εχει προσβαση κατι που να τα επειλει... Ετσι το σκεφτηκα...
Δηλαδή τις ώρες που θα λείπεις θα τα έχεις μέσα στο σπίτι;
 
Δηλαδή τις ώρες που θα λείπεις θα τα έχεις μέσα στο σπίτι;
Οχι, εχω μια μικρι αποθηκη στην ακρη του παλκονιου και θα τα εχω εκει και αντι να κλεινω την πορτα θα την κλεινω με πορτα απο πλεγμα η οποια θελω 1 ωρα να την φτιαξω... Και εκει θα ειναι και τον Χειμωνα...
 
ναι γιατι εβαλα ροδακια και θα την μετακινω μονο οταν ειμαι κ εγω στο σπιτι, τις αλλες ωρες θα ειναι σε σημειο που δεν εχει προσβαση κατι που να τα επειλει... Ετσι το σκεφτηκα...
Δημοσθένη μου καλύτερα τα πουλάκια να βρίσκονται σε ένα σταθερό σημείο ώστε να μην στρεσάρονται / αγχώνονται με τις συνεχείς μετακινήσεις. Οπότε για μένα ναι χρειάζεται να βάλεις και επιπλέον προστασία.. κάποια σήτα ίσως..

Και μια ακόμα παρατήρηση οι πόρτες είναι πάρα πολύ μεγάλες και θα έχεις φυγάδες από κει σίγουρα..
 
Δημοσθένη μου καλύτερα τα πουλάκια να βρίσκονται σε ένα σταθερό σημείο ώστε να μην στρεσάρονται / αγχώνονται με τις συνεχείς μετακινήσεις. Οπότε για μένα ναι χρειάζεται να βάλεις και επιπλέον προστασία.. κάποια σήτα ίσως..

Και μια ακόμα παρατήρηση οι πόρτες είναι πάρα πολύ μεγάλες και θα έχεις φυγάδες από κει σίγουρα..
Καθε παρατηρηση ειναι καλοδεχουμενη και ενοειτε οτι ειναι για τι καλο των πτηνων οποτε πειτε οτι θελετε δεν παρεξηγω κανεναν... Τι εννοεις οι πορτες ειναι μεγαλες; Ποιοες πορτες;
 
13236173_585876691588359_775375272_n-jpg.41509

Αυτό εδώ που είναι ανοιχτό πόρτα δεν είναι; 😛
 
View attachment 41509
Αυτό εδώ που ανοίγεις πόρτα δεν είναι; 😛
Οχι ο εξαερισμος ειναι αυτος ρε παιδια! 😀 ναι αυτο το εκανα λιγο μεγαλο ειναι η αληθεια αλλα τα πανω τα ξυλινα ισα που χωραει το χερι μου να μπει... Ναι αυτο ειναι μεγαλο αλλα θα το βαζω μεχρι τον ωμο και δεν θα μπορουν να βγουν 😛
 
Γεια στα χέρια σου, με το καλό να την γεμίσεις!
Δώσε λίγη βάση σε όσα σου είπαν τα παιδιά πιο πάνω. Για τις δραπετεύσεις από τις πόρτες που θεωρώ κι εγώ πιθανές, δες μια πατέντα στο θέμα του φίλου μας του Άλεξ @kostantakis με σειρά αλυσίδων, ώστε να περνάει το χέρι του αλλά να εμποδίζονται τα πουλιά. Τρίτη φωτογραφία από το τέλος του post αυτού.
 
Γεια στα χέρια σου, με το καλό να την γεμίσεις!
Δώσε λίγη βάση σε όσα σου είπαν τα παιδιά πιο πάνω. Για τις δραπετεύσεις από τις πόρτες που θεωρώ κι εγώ πιθανές, δες μια πατέντα στο θέμα του φίλου μας του Άλεξ @kostantakis με σειρά αλυσίδων, ώστε να περνάει το χέρι του αλλά να εμποδίζονται τα πουλιά. Τρίτη φωτογραφία από το τέλος του post αυτού.
Ευχαριστω για την συμβουλη. 👍

Eπισης θα ηθελα να προσθεσω οτι εκτος απο τα μετρα προστασιας που ελαβα υπαρχει και ενας αγρυπνος φρουρος στο σπιτι, μια φονικη μηχανη, ενας τιτανιος 13246137_585900898252605_804232873_n.jpg μαχητης που καθε ειδους εισβολεας τρεμει και μονο στην σκεψεη οτι μπορει να ερθει αντιμετωπος μαζι του... Κακως ξεχασα να το αναφερω
 
Χα χα κουκλί να σου ζήσει! Πιντσεράκι είναι; Όντως τα πιο μικρά σκυλάκια είναι πολύ φωνακλάδικα, κοπανιούνται σαν μίξερ :)
 
Χα χα κουκλί να σου ζήσει! Πιντσεράκι είναι; Όντως τα πιο μικρά σκυλάκια είναι πολύ φωνακλάδικα, κοπανιούνται σαν μίξερ :)
Ειναι Dogo Argentino απ τα LIDL 😛 τσιουαουα μινι ειναι, πλακα εχει γιατι οντως ειναι νευρικο το σκατο και αγριευει! Να εισαι καλα!
 
καθε ειδους εισβολεας τρεμει και μονο στην σκεψεη οτι μπορει να ερθει αντιμετωπος μαζι του.
Μπορώ να καταλάβω και τους λόγους...
Τέλειο.. κουκλάκι...
 
Back
Top