Η κλούβα μου

Δημοσθένη ο security είναι τέλειος! Είμαι αντίθετος στην κατασκευή κλούβας με ξύλο διότι κρύβει πολλούς κινδύνους για τα πουλιά. Περνώντας ο καιρός η κλούβα θα λερώνει και δυστυχώς δεν θα μπορείς να την καθαρίσεις.
 
Απο αυτα που εχω διαβασει κατελειξα στο συμπερασμα οτι κρυβει τους ιδιους κυνδινους με μεταλικη με την διαφορα οτι ισως ειναι ποιο δυσκολη στο καθαρισμα οπως προειπες! Στο εξωτερικο παντως οι εκτροφεις χρησιμοποιουν περισσοτερο ξυλο και δεν νομιζω να ειμαι ο μονος που θα το εχει προσεξει αυτο... Θα ειθελα αν και νομιζω πως βγαινω εκτος θεματος να μου απαντισει καποιος που να ξερει ομως, αν ειναι καλο να ψεκαζω με cevitren προληπτικα στο κλουβι προ αποφυγη δυσαρεστων εκπληξων...

για τισ δυσκολιες που θα συναντισω θα σας πω αναλυτικα οταν γινει γιατι μονο θεωρητικα μπορω να απαντισω τωρα... Παντωσ το χερι μου χωραει σε ολα τα σημεια(για τριψιμο) και πιστευω οτι θα μπορω να καθαρισω οταν χρειαζεται... Νομιζω οτι αν εισαι σχολαστικος και δεν βαριεσαι το καθαρισμα δεν ειναι κατι... Εχω δει κατι κλουβια μεταλικα απο κατι μπαγλαμαδες εντοσ κ εκτοσ ιντερνετ που η μπηχλα και η κουτσουλια κανουν πυραμιδες μεγαλυτερες απο του φαραω, σε μενα δεν παιζει αυτο γιατι σε θεματα καθαριοτητας ειμαι καθετος
 
Οι προτάσεις έχουν να κάνουν με τις πρώτες παρατηρήσεις των μελών και θα πρέπει να τις δεις δυο φορές. Είναι παρατηρήσεις εμπειρίας, απόλυτα χρήσιμες.
Βέβαια όλα δοκιμάζονται στην πράξη αλλά για κάποια χτυπητά θέματα ίσως να είναι αργά για επισκευές αν μπουν μέσα τα πουλιά.
ν ειναι καλο να ψεκαζω με cevitren προληπτικα στο κλουβι προ αποφυγη δυσαρεστων εκπληξων...
Η μηνιαία και ίσως λίγο πιο πυκνή χρήση προστατευτικών, θα κρατήσει τα παράσιτα μακρυά από τα πουλιά.
Η πρόληψη είναι χίλιες φορές καλύτερη από την καταστολή.
 
Οι προτάσεις έχουν να κάνουν με τις πρώτες παρατηρήσεις των μελών και θα πρέπει να τις δεις δυο φορές. Είναι παρατηρήσεις εμπειρίας, απόλυτα χρήσιμες.
Βέβαια όλα δοκιμάζονται στην πράξη αλλά για κάποια χτυπητά θέματα ίσως να είναι αργά για επισκευές αν μπουν μέσα τα πουλιά.

Η μηνιαία και ίσως λίγο πιο πυκνή χρήση προστατευτικών, θα κρατήσει τα παράσιτα μακρυά από τα πουλιά.
Η πρόληψη είναι χίλιες φορές καλύτερη από την καταστολή.
αρα το Cevi ειναι καλο η μου προτεινεται κατι αλλο;
 
Μπράβο σου! Πολύ έξυπνη ιδέα σου να έχεις τον ξύλινο σκελετό από έξω (το σύρμα είναι πιασμένο από την μέσα πλευρά) γιατί καθαρίζει πολύ δύσκολα από κουτσουλιές
 
Μπράβο σου! Πολύ έξυπνη ιδέα σου να έχεις τον ξύλινο σκελετό από έξω (το σύρμα είναι πιασμένο από την μέσα πλευρά) γιατί καθαρίζει πολύ δύσκολα από κουτσουλιές
Η αληθεια ειναι οτι δεν ειναι δικια μου ιδεα, το ειχα διαβασει αυτο τυχαια καπου στο ιντερνετ πριν το ξεκινησω και μου φανηκε πρακτικο για το μελλον γιαυτο και το εκανα ετσι, σε ευχαριστω παντως
 
Η αληθεια ειναι οτι δεν ειναι δικια μου ιδεα, το ειχα διαβασει αυτο τυχαια καπου στο ιντερνετ πριν το ξεκινησω και μου φανηκε πρακτικο για το μελλον γιαυτο και το εκανα ετσι, σε ευχαριστω παντως
την έχω πατήσει με την δική μου κλούβα, για αυτό το επισήμανα (https://community.petbirds.gr/threa...ωτερικού-χώρου-με-πέργκολα.25593/#post-299261)
 
Το ειδα μολις... Καλα κανεις και το λες. Πολυ ωραια αυτη που εφτιαξες παντως και με τα φυρα και το αναριχομενο ειναι παραδεισενιο μερος για καφε το πρω και διπλα τα καναρινια! Μπραβο ωραιος!
 
Ο φυλακας είναι όλα τα λεφτα! Και εγω θα σου πω για το ανοιγμα από τα συρτάρια βαλε κατι η βρες κατι να βαζεις όταν θα βγαζεις το συρταρι. Τι κενο εχει για το συρταρι; Και για την κατω πορτα λιμαρισε καλα τα συρματακια που εκοψες γιατι θα γδαρεις τα χερια σου. Αντε και γεματη να χαρεις τον κοπο σου!
 
Ο φυλακας είναι όλα τα λεφτα! Και εγω θα σου πω για το ανοιγμα από τα συρτάρια βαλε κατι η βρες κατι να βαζεις όταν θα βγαζεις το συρταρι. Τι κενο εχει για το συρταρι; Και για την κατω πορτα λιμαρισε καλα τα συρματακια που εκοψες γιατι θα γδαρεις τα χερια σου. Αντε και γεματη να χαρεις τον κοπο σου!
Να σε καλα! Το κενο ειναι σχερον 3 εκατοστα γιυτο το θεωρισα μικρο, στα συρματακια εχεις απολυτο δικιο, δεν παει ο νους σας πως εγιναν τα χερια μου στο τελος της κατασκευης..
 
13250519_586708268171868_438203549_n.webp 13235877_586708258171869_18109868_n.webp 13236147_586708278171867_1335151676_n.webp 13246037_586708271505201_319824599_n.webp 13250519_586708268171868_438203549_n.webp

Καλημερα, σκεφτηκα αυτο σαν λυση για επιπλεον προστασια.. Πως σας φαινεται; δεν εχω βαλει βιδες ακομα κλπ γιαυτο ρωταω αν ειναι να μην το προχωρισω...

Καλημερα, σκεφτηκα αυτο σαν λυση για επιπλεον προστασια.. Πως σας φαινεται; δεν εχω βαλει βιδες ακομα κλπ γιαυτο ρωταω αν ειναι να μην το προχωρισω...
Στη ουσια απο πλαγια θα τσακισω τα συρματακια γα γραπωθουν και στο ξυλο στο κεντρο θα βαλω μερικεσ βιδεσ να τυο πιασουν, ακουω γνωμες
 
Ως εξτρά προστασία για αρπακτικά είναι μια χαρά.
Το θέμα είναι πως χρειάζεσαι προστασία και από τα κουνούπια λόγω του κινδύνου της ευλογιάς και από αυτά προστατεύεσαι μόνο με σήτα.
Και καλά, σήτα προσαρμόζεις σχετικά εύκολα στα πλευρικά σημεία, στην οροφή τι γίνεται;
 
Ως εξτρά προστασία για αρπακτικά είναι μια χαρά.
Το θέμα είναι πως χρειάζεσαι προστασία και από τα κουνούπια λόγω του κινδύνου της ευλογιάς και από αυτά προστατεύεσαι μόνο με σήτα.
Και καλά, σήτα προσαρμόζεις σχετικά εύκολα στα πλευρικά σημεία, στην οροφή τι γίνεται;
Η αληθεια ειναι πως για τα κουνούπια δεν θα λάβω καποια παραπάνω προστασία διότι ποτε μα ποτε δεν είχα κρούσμα γιατι πολυ απλά δεν ποτίζω ποτε μετα το απογευμα και εκει ειναι που εχει κουνούπια περισσότερο, στα νερά... Να βαλω επιπλέον σίτα και να μην βλεπω τπτ, δεν νομιζω γιατι κατα την ταπεινή μου άποψη το να ντυσω οολο το κλουβί με σίτα περνάει στην υπερβολή... φιλικά
 
Καλημερα, σκεφτηκα αυτο σαν λυση για επιπλεον προστασια.. Πως σας φαινεται; δεν εχω βαλει βιδες ακομα κλπ γιαυτο ρωταω αν ειναι να μην το προχωρισω...


Στη ουσια απο πλαγια θα τσακισω τα συρματακια γα γραπωθουν και στο ξυλο στο κεντρο θα βαλω μερικεσ βιδεσ να τυο πιασουν, ακουω γνωμες
Θα συμφωνήσω με τη @maria p για τα αρπακτικά μου φαίνεται πολύ καλή ιδέα και θεωρώ ότι δε θα έχεις θέμα.
 
Θα συμφωνήσω με τη @maria p για τα αρπακτικά μου φαίνεται πολύ καλή ιδέα και θεωρώ ότι δε θα έχεις θέμα.
Φαίνεται λιγο σαν φρούριο κ χαλάει η εικόνα αλλα τι να κανουμε δεν γινεται κ αλλιως...
 
Φαίνεται λιγο σαν φρούριο κ χαλάει η εικόνα αλλα τι να κανουμε δεν γινεται κ αλλιως...
Το θέμα Δημοσθένη είναι να είναι τα πουλάκια μας προστατευμένα. Και έτσι μια χαρά δείχνει. Μπράβο σου!
 
τα ταψια τα παρηγγειλα απο εταιρεια που κατασκευαζει ταψια αλουμινιου για ζαχαροπλαστεια κλπ...
Μπορείς να αναφέρεις την εταιρεία και το συγκεκριμένο κόστος;
 
Back
Top