Αναπαραγωγή Η μαμά ξεπουπουλιασε ενα μικρό

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας που άλλο ρωταω εγώ και άλλο μου λέτε εσείς. Εγώ ρωτησα γιατί τα ξεπουπουλιαζει τα μικρά και η μαμά αλλά και ο μπαμπάς. Σε αυτό μπορείτε να μου απαντησετε;
Παναγιώτη συγγνώμη που μπήκα στο τσιφλίκι σου, δεν θα το ξανακάνω... Και αυτό γιατί φαίνεται απο αυτό που γράφεις, πως έχεις αρκετή νοημοσύνη να καταλάβεις πότε λέμε άλλα ντ'άλλων και πότε για το θέμα σου.
Οι απορίες μου λύθηκαν.
 
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας που άλλο ρωταω εγώ και άλλο μου λέτε εσείς. Εγώ ρωτησα γιατί τα ξεπουπουλιαζει τα μικρά και η μαμά αλλά και ο μπαμπάς. Σε αυτό μπορείτε να μου απαντησετε;
Όντως ο Δημήτρης έχει δίκιο. Αφού μας είπες ότι ο μπαμπάς δεν είναι στο κλουβί, τώρα θες να σου απαντήσουμε γιατί τα τσιμπάει.
 
Δεν θέλω να κάνω 4 γεννα

Ρωταω πως να σταματήσω όλο αυτό; έβαλα φωλιά και νήμα για να κανει ασπορα αυγά για να τα πεταξω

Μπορω να κάνω μάτι άλλο για να μην κανει η θυλικια αλλη γέννα; οι νεοσσοί είναι 22-23 ημερων
 
Μπορω να κάνω μάτι άλλο για να μην κανει η θυλικια αλλη γέννα; οι νεοσσοί είναι 22-23 ημερων

Βάλε εδώ μια φωτογραφία της μαμάς με τους νεοσσούς να την θαυμάσουμε.
 
Δεν θέλω να κάνω 4 γεννα

Ρωταω πως να σταματήσω όλο αυτό; έβαλα φωλιά και νήμα για να κανει ασπορα αυγά για να τα πεταξω

Μπορω να κάνω μάτι άλλο για να μην κανει η θυλικια αλλη γέννα;
Δεν νομίζω ότι μπορείς να την αποφύγεις.. Θα κάνει και τα άσπορα αυγά της 4ης γέννας, εσύ θα αφήσεις ένα ψεύτικο για λίγες μέρες, και μόλις τα μικρά απογαλακτιστούν (δλδ αρχίζουν να τρώνε μόνα τους) τα βάζεις όλα στην κλούβα για το καλοκαίρι και την πτερόροι που έρχεται.
 
Γιατι τον αρσενικο τον μεταφερες σε αλλη θηλυκια; Για να κανεις νεο ζευγαρι; Τετοια εποχη επρεπε να μην εχεις μικρα αλλα κι αν ειχες θα ηταν στην φαση που αρχιζουν να τρωνε μονα τους. Εμεις εδω παλευουμε να του φτιαξουμε ενα καλο περιβαλλον για να βγαλουν το καλοκαιρι (γιατι δυστυχως αυτο το καλοκαιρι θα ειναι πολυ θερμο) και εσυ τα "βασανιζεις".
 
Τον αρσενικό τον είχα με μια άλλην θυλικια πριν πολύ καιρό αλλά δεν έκατσε. Ολά τα μικρά μου είναι 23 ημερών. Οπωτε σε 10-15 ημερες θα είναι εξπερτ. Δεν βλέπω όμως στην άλλην την καναρα που έχει το ενα να ταιζει το μικρο. Το έχω και αυτό χώρισμα. Δηλαδή την μαμά στην μια μεριά και ο μπαμπάς στην άλλην μαζί με το μικρο. Ο μπαμπάς έχει ταισει μικρά. Τον αρσενικό τον έχω απο παντα μαζι
 
Τελικά το ταιζει η μαμά απο το χώρισμα το μικρο. Μολις την είδα. Περιμένω να κανει αυγά και να τις τα πεταξω
 
Τελικά το ταιζει η μαμά απο το χώρισμα το μικρο. Μολις την είδα. Περιμένω να κανει αυγά και να τις τα πεταξω
Καλά θα κάνεις Παναγιώτη και μπράβο σου...
Αυτές οι θερμοκρασίες πρέπει να βρίσκουν τα πουλιά σε κατάσταση οργανικής ηρεμίας και όχι ελλείψεων...

Μια - δυο ερωτήσεις (off) που με βασανίζουν σε όλα σου τα θέματα @panagiotis2014 ...
  1. διαβάζεις τις απαντήσεις των μελών;
  2. Κρίνεις πως οι ερωτήσεις μας δεν χρειάζονται καμία απολύτως απάντησης;
Αν δεν θέλεις να απαντήσεις μπορείς απλά να το δηλώσεις να μην μπαίνουν τα μέλη μας στον κόπο να τις καταθέτουν...
Σου παραθέτω μερικές από αυτές... στα θέματα που εσύ ξεκίνησες θεωρώντας πως απλά "ξέχασες" να απαντήσεις...
 
Back
Top