Αναπαραγωγή Η πρωτη μου επιτυχημενη αναπαραγωγη zebra finches

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Σας ευχαριστω για την πληροφορια παιδια.Ή αληθεια ειναι πως το προτιμησα γι αυτη την φορα επειδη ειναι το μονο λαχανικο που αρεσει σε ολα τα πουλια μου.. Το επλυνα πολυ καλα βεβαια, αλλα εχετε δικιο, τα φυτοφαρμακα δυσκολα φευγουν...
Φοιβο, κι εγω ετσι νομιζα, οτι ολα τα λαχανικα-φρουτα κλπ ειναι το ιδιο "επικυνδινα", εχουν την ιδια ποσοτητα φαρμακων πανω τους. Για καποιο λογο ομως, το μαρουλι αναφερεται πολυ συχνοτερα ως ακαταλληλο και ως λαχανικο καλυτερα προς αποφυγη, λογω του ραντισματος. :S

Θα φροντισω να μειωσω τη συχνοτητα που τους το δινω.. Δεν μπορω να τους το κοψω τελειως απο τη διατροφη τους, ειναι πραγματικα το μονο λαχανικο που τρωνε και τρελενονται! Απο φρουτα, ουτε λογος, δεν τους αρεσει ΤΙΠΟΤΑ.
Θα δοκιμασω και τα χορταρικα να δουμε πως θα παει, τουλαχιστον με τα μικρα..
Εντομεταξυ, εχουν ξεσκιστει να τρωνε κεχρι 😛 Τα αλλα (παπαγαλινη, αυγοτροφη) δεν τα πλησιαζουν.. Θα τους παρω και τσαμπια αυριο
 
Ειρήνη θα σου πει και ο Ανέστης που ξέρει καλύτερα, αν αγοράζεις χορταρικά και τα κρατάς για μία εβδομάδα, να περάσει η επικινδυνότητα τυχόν φαρμάκου και μετά αφού τα πλύνεις τα μουλιάσεις για αρκετή ώρα σε ξυδόνερο, έχεις πάρει αρκετά μέτρα για να αποφύγεις προβλήματα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Ειρήνη θα σου πει και ο Ανέστης που ξέρει καλύτερα, αν αγοράζεις χορταρικά και τα κρατάς για μία εβδομάδα, να περάσει η επικινδυνότητα τυχόν φαρμάκου και μετά αφού τα πλύνεις τα μουλιάσεις για αρκετή ώρα σε ξυδόνερο, έχεις πάρει αρκετά μέτρα για να αποφύγεις προβλήματα.
Μια βδομάδα μετά θα χαλάσουν βρε Μαρία θα είναι για τις κότες.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Η αληθεια ειναι οτι απο την ωρα που θα κοπουν ο μεταβολισμος τους μειωνεται. Οποτε αν εχει υπολειμματα φαρμακων πανω του τα οποια εχουν ψεκαστει παρα την οδηγια σχετικα με την ημερομηνια τελευταιας εφαρμογης πριν την συγκομοιδη, δυσκολα να το καθαρισουμε τελεια. Το μονο σιγουρο μετρο προφυλαξης ειναι το πλυσιμο με αφθονο τρεχουμενο νερο, οχι βουτηματα σε λεκανες με στασιμο νερο, αλλα νερο που τρεχει συνεχως. Υπολογιζουμε κι ολοι μας στην καλη θεληση του παραγωγου αφου μπορει απο τα ιδια να τρωει και η οικογενεια του, αλλα και στους τακτικους ελεγχους που γινονται απο αρμοδιες υπηρεσιες οπως Νομαρχιες και Κεντρα Φυτοπαθολογιας και Προστασιας Φυτων οπου αν συλληφθει κανεις επειτα απο δειγματοληψια, να εχει υπολειμματα φυτοφαρμακων στα προιοντα του, πληρωνει τσουχτερα προστιμα.

Βγηκαμε πολυ οφ τοπικ μαλλον. :)
 
Ειρήνη μου να ξέρεις ότι τώρα σε αυτή την ηλικία δοκιμάζουν πολλά και ο,τι μάθουν να τρώνε στην ηλικία αυτή θα τα τρώνε για το υπόλοιπο της ζωής τους! Οπότε να βάζεις κάθε μέρα στο κλουβί και κάτι καινούργιο. 😉

Θέλουμε φώτο θέλουμε φώτο θέλουμε φώτο!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Ένα σχετικά ασφαλές λαχανικό είναι το γνωστό Λάχανο. Εκτός από την ανθεκτικότητα του στα παράσιτα που το κάνουν να μην χρειάζεται πολλά φάρμακα, ο τρόπος που αναπτύσσεται (σαν το κρεμμύδι) κάνει τα εσωτερικά φύλα να μην έρχονται σε επαφή με το περιβάλλον προστατεύοντας τα από χημικά.
Επιπλέον είναι θρεπτικό και διατηρείται για μεγάλο χρονικό διάστημα. Ένα πλύσιμο και λίγο ξύδι είναι αρκετά πιστεύω.
 
Καλησπερα! Αν και αργησα λιγο, σας ανεβαζω μερικες φωτογραφιες απο τα -πλεον οχι και τοσο -μωρα ζεβρακια 😛
Στις παρακατω φωτογραφιες ειναι ο αρσενικος, 1μηνων και 20 ημερων τοτε, μολις ειχε αρχισει να γινεται διακριτο το φυλο του, απο τα καφε πουπουλακια κατω απ τις φτερουγες.. Η θηλυκια δεν καταδεχοταν να φωτογραφηθει εκεινη την ημερα 😛

Σημερινες φωτογραφιες, με τα μικρα δυο μηνων σχεδον (αγορακι και κοριτσακι, Σαρδελα-Τουφας😛 )
Πλεον λιγο διαφερουν απο τους γονεις τους :D
 

Συνημμένα

  • imaged634158ff7952c44ab6c5847.webp
    imaged634158ff7952c44ab6c5847.webp
    8,6 KB · Προβολές: 96
  • Jjiii.webp
    Jjiii.webp
    8,7 KB · Προβολές: 86
  • image-c6e4756b112a8ee6c85e649.webp
    image-c6e4756b112a8ee6c85e649.webp
    8,9 KB · Προβολές: 83
  • 69d07c578.webp
    69d07c578.webp
    9,2 KB · Προβολές: 83
  • 239f0c.webp
    239f0c.webp
    8,2 KB · Προβολές: 83
  • 2b5be17.webp
    2b5be17.webp
    9 KB · Προβολές: 82
  • image-d2cad1064c7faf50a45d1000d488b384c031cdd6(1).webp
    image-d2cad1064c7faf50a45d1000d488b384c031cdd6(1).webp
    9 KB · Προβολές: 91
Να τα χαίρεσαι Ειρήνη μου! Μεγάλωσες δύο κουκλιά!

Στο χέρι σου έρχονται; Είναι πλήρως εξοικειωμένα μαζί σου;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Επισης να προσθεσω οτι
Να τα χαίρεσαι Ειρήνη μου! Μεγάλωσες δύο κουκλιά!

Στο χέρι σου έρχονται; Είναι πλήρως εξοικειωμένα μαζί σου;

Πληρως εξοικειωμενα δεν θα το λεγα.. Καθονται στο χερι μου, ειναι ηρεμα, αλλα δεν θελουν και πολλα πολλα 😛

Επισης να σας κανω εδω μια σχετικη ερωτηση.. Το ζευγαρι μου γεννησε αλλα 5αυγα, ολα ενσπορα. Τα 2 απο αυτα πρεπει συμφωνα με τις μερες, σημερα ή αυριο να σκασουν. Στο ενα υπαρχει ενα μικρο "σπασιμο", δεν ξερω αν το εκαναν οι γονεις ή το πουλακι στην προσπαθεια του να βγει εξω. Σκεφτηκα πως ισως συναιβει το 2ο, οποτε εβαλα ενα μπωλ με νερο διπλα στο κλουβι. Θα ειναι ενταξει λετε; Οι γονεις σημερα δεν μπηκαν καθολου στη φωλια...
 
Επισης να προσθεσω οτι


Πληρως εξοικειωμενα δεν θα το λεγα.. Καθονται στο χερι μου, ειναι ηρεμα, αλλα δεν θελουν και πολλα πολλα 😛

Επισης να σας κανω εδω μια σχετικη ερωτηση.. Το ζευγαρι μου γεννησε αλλα 5αυγα, ολα ενσπορα. Τα 2 απο αυτα πρεπει συμφωνα με τις μερες, σημερα ή αυριο να σκασουν. Στο ενα υπαρχει ενα μικρο "σπασιμο", δεν ξερω αν το εκαναν οι γονεις ή το πουλακι στην προσπαθεια του να βγει εξω. Σκεφτηκα πως ισως συναιβει το 2ο, οποτε εβαλα ενα μπωλ με νερο διπλα στο κλουβι. Θα ειναι ενταξει λετε; Οι γονεις σημερα δεν μπηκαν καθολου στη φωλια...

Εαν ειναι στις μερες του να εκκολαφθει (σημερα-αυριο ιοπως λες), δεν υπαρχει προβλημα με το ραγισμα. Λειπουν και τα 2 πουλια ολη μερα απο τη φωλια; Γιατι;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Εαν ειναι στις μερες του να εκκολαφθει (σημερα-αυριο ιοπως λες), δεν υπαρχει προβλημα με το ραγισμα. Λειπουν και τα 2 πουλια ολη μερα απο τη φωλια; Γιατι;
Ανεστη, δεν ξερω... Τωρα μαλιστα ηθελα να σας γραψω για αυτο το θεμα. Ειναι απο χθες εξω απο τη φωλια, πιθανον και υο βραδυ να κοιμηθηκαν στο κλαρι.. Ενω δεν υπηρξε καμοια αλλαγη στο χωρο τους..Ανησυχω, γιατι οχι μονο δεν βγηκαν τα πουλακια που περιμενα ακομη, αλλα προφανως σταματαει και η επωαση των υπολοιπων ενσπορων αυγων..Φοβαμαι μην μου πεθανουν ολα μεσα στα αυγα ☹
 
Ανεστη, δεν ξερω... Τωρα μαλιστα ηθελα να σας γραψω για αυτο το θεμα. Ειναι απο χθες εξω απο τη φωλια, πιθανον και υο βραδυ να κοιμηθηκαν στο κλαρι.. Ενω δεν υπηρξε καμοια αλλαγη στο χωρο τους..Ανησυχω, γιατι οχι μονο δεν βγηκαν τα πουλακια που περιμενα ακομη, αλλα προφανως σταματαει και η επωαση των υπολοιπων ενσπορων αυγων..Φοβαμαι μην μου πεθανουν ολα μεσα στα αυγα ☹

Έκανες ωοσκόπηση;
Ενώ όλοι σου συνέστησαν να μην συνεχίσεις σε 2η αναπαραγωγή - μετά από δική σου ερώτηση - εσύ επιμένεις...
 
Ανεστη, δεν ξερω... Τωρα μαλιστα ηθελα να σας γραψω για αυτο το θεμα. Ειναι απο χθες εξω απο τη φωλια, πιθανον και υο βραδυ να κοιμηθηκαν στο κλαρι.. Ενω δεν υπηρξε καμοια αλλαγη στο χωρο τους..Ανησυχω, γιατι οχι μονο δεν βγηκαν τα πουλακια που περιμενα ακομη, αλλα προφανως σταματαει και η επωαση των υπολοιπων ενσπορων αυγων..Φοβαμαι μην μου πεθανουν ολα μεσα στα αυγα ☹

Ελπιζω πως οχι, αλλα υπαρχει το ενδεχομενο. Ο χωρος τους θερμαινεται;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Έκανες ωοσκόπηση;
Ενώ όλοι σου συνέστησαν να μην συνεχίσεις σε 2η αναπαραγωγή - μετα απο δική σου ερώτηση - εσύ επιμένεις...
Ναι, εκανα, ειναι ολα ενσπορα.
Προφανως και δεν επιμενω εγω, δεν ειναι στο χερι μου αν τα πουλια θα γεννησουν ή οχι, ουτε επιδιωξα να ξεκινησουν 2η γεννα.Απ τη στιγμη που βρηκα αυγα μεσα στα οποια ενδεχομενως να ειχε αρχισει ηδη η αναπτυξη των νεοσων, δεν θα τα πεταγα ποτε.
 
Ναι, εκανα, ειναι ολα ενσπορα.
Προφανως και δεν επιμενω εγω, δεν ειναι στο χερι μου αν τα πουλια θα γεννησουν ή οχι, ουτε επιδιωξα να ξεκινησουν 2η γεννα.Απ τη στιγμη που βρηκα αυγα μεσα στα οποια ενδεχομενως να ειχε αρχισει ηδη η αναπτυξη των νεοσων, δεν θα τα πεταγα ποτε.


Εχουν καρδιακο χτυπο τα αυγα σημερα; Πως ξερεις οτι δεν κλωσσανε καθολου, εισαι διπλα τους ολη μερα;

Ειρηνη το ζευγαρι επρεπε να το χωρισεις σε διαφορετικα κλουβια. Τα ζεμπρακια απ'οτι εχω καταλαβει μονο ετσι σταματουν να γεννουν.
 
Εχουν καρδιακο χτυπο τα αυγα σημερα; Πως ξερεις οτι δεν κλωσσανε καθολου, εισαι διπλα τους ολη μερα;

Ειρηνη το ζευγαρι επρεπε να το χωρισεις σε διαφορετικα κλουβια. Τα ζεμπρακια απ'οτι εχω καταλαβει μονο ετσι σταματουν να γεννουν.

Εχεις δικιο.. Δεν ειμαι διπλα τους ολη μερα, αλλα εχω το κλουβι τους σε μερος οπου μπορω να τα παρατηρω απο καποια αποσταση. Για καρδιακο χτυπο δεν ξερω, πως το καταλαβαινω αυτο; Επισης να πω οτι πριν λιγο ο αρσενικος μπηκε στη φωλια, καθισε λιγο και βγηκε παλι..
 
Back
Top