Αναπαραγωγή Η πρώτη προσπάθεια αναπαραγωγής με Timbrado classico

Ευχαριστώ πολύ όλους τους φίλους, εύχομαι καλή και πετυχημένη συνέχεια στις προσπάθειες και στους στόχους μας.
Οι γονείς ταίζουν και οι δύο και δίνουν ιδιαίτερη προσοχή στην καθαριότητα της φωλιάς.
PWP-00511.webp
 
Σήμερα είναι η 5η ημέρα ζωής των νεοσσών και αποφάσισα να τοποθετήσω τα δαχτυλίδια (μηδενικά).
Η διαδικασία ήταν εύκολη, τα δαχτυλίδια τα είχα καλύψει με λευκοπλάστ.

100_1896.webp

Το μοναδικό πρόβλημα ήταν ότι ο Κάναρος είχε άλλη άποψη στο θέμα των δαχτυλιδιών.
Το πρώτο μικρό το πέταξε εκτός φωλιάς τα πρώτα 30 λεπτά στην προσπάθεια του να τα αφαιρέσει το δαχτυλίδι και το δεύτερο μετά από δυό ώρες.
Τα μικρά τα επέστρεψα άμεσα στην φωλιά και διαπίστωσα ότι είχε βγάλει τα δαχτυλίδια και στα άλλα δύο, ευτυχώς χωρίς ''πτήση''.
Ευτυχώς όλα τα μικρά είναι καλά στην φωλιά.
 
Οι γονείς έχουν δαχτυλίδι;
Έχουν δαχτυλίδι.
Πρώτη φορά ζευγαρώνει αυτός ο αρσενικός;
Είναι η πρώτη φορά και για τους δύο.
Πανέμορφη η παρεούλα σας..
Καλοκλάρωτα.
ευχαριστώ πολύ.
Για μην πληγωθούν τα μικρά;
Όχι, για να μην φαίνονται και τραβήξουν την προσοχή των γονιών.

Η ειρωνία είναι ότι ο κάναρος δεν ασχολείται καθόλου με ένα δαχτυλίδι που έχω ράψει στην είσοδο της φωλιάς πάνω πάνω (μάτι βγάζει)
Μέσα στην φωλιά δεν αφήνει να πέσει τίποτα, μανιακός με την καθαριότητα, αυτή του η συμπεριφορά με είχε προβληματίσει όσον αφορά τα δαχτυλίδια.
Από την άλλη μεριά ο ''τύπος'' είναι καταπληκτικός σαν σύντροφος, ταίζει την κανάρα και τα μικρά από την πρώτη μέρα, όταν η κανάρα βγεί να ξεμουδιάσει φυλάει τα μικρά και δεν ενοχλεί την κανάρα.
 
Μέσα στην φωλιά δεν αφήνει να πέσει τίποτα, μανιακός με την καθαριότητα, αυτή του η συμπεριφορά με είχε προβληματίσει όσον αφορά τα δαχτυλίδια.
Από την άλλη μεριά ο ''τύπος'' είναι καταπληκτικός σαν σύντροφος, ταίζει την κανάρα και τα μικρά από την πρώτη μέρα, όταν η κανάρα βγεί να ξεμουδιάσει φυλάει τα μικρά και δεν ενοχλεί την κανάρα.
Τέλεια! Είναι ένας υποδειγματικός και σωστός αρσενικός! Χάρη σε εκείνον βαίνει αισίως η αναπαραγωγή! Είσαι πολύ τυχερός που τον έχεις!😉👌
 
''Δαχτυλιδιών συνέχεια''
Μετά την αποτυχία στην τοποθέτηση των δαχτυλιδιών την 5η ημέρα λόγω μη αποδοχής τους από τον κάναρο αποφάσια να κάνω μια 2ή προσπάθεια την 7η ημέρα η οποία στέφθηκε με επιτυχία.
Το μεγαλύτερο μέγεθος των νεοσσών πιστεύω πως βοήθησε να μην γίνονται εύκολα αντιληπτά από τον κάναρο.
Είχαμε βέβαια 2-3 στιγμές που τα εντόπισε και πήγε να ασχοληθεί αλλά χωρίς ιδιαίτερη ένταση.
Τώρα βρισκόμαστε στην 9ή ημέρα και ο κάναρος ασχολείται μόνο με το τάισμα των νεοσσών.
Ευτυχώς η κανάρα εξ αρχής δεν είχε κανένα θέμα με τα δαχτυλίδια και δεν δημιούργησε κανένα πρόβλημα.
Συνεχίζουμε λοιπόν για πρώτη φορά και με δαχτυλίδια!
PWP-00605.webp
 
Τέλεια Γιάννη! Μπράβο που τα κατάφερες! Εξακολουθεί να μου κάνει εντύπωση ότι ο αρσενικός ενοχλούταν με τα δαχτυλίδια και όχι το θηλυκό. Συνήθως τα θηλυκά είναι εμμονικές νοικοκυρές. Είδαμε κάτι διαφορετικό! 🙂👍
 
Με το καλό στο κλαρί Γιάννη!

Μου έχει κάνει μεγάλη εντύπωση που λες ότι τα δαχτυλίδια τα έβγαζε ο αρσενικός, τον είχες δει να τα βγάζει;
Συνήθως η θηλυκια τα βγάζει που ''καθαρίζει'' την φωλιά..

Πάντως τις περισσότερες φορές έχω παρατηρήσει όταν υπάρχουν πάνω από 3 νεοσσοί στην φωλιά, υπάρχει μια καθυστέρηση στο μεγάλωμα τους και τα δαχτυλίδια ακόμα και την 5η μέρα βγαίνουν εύκολα..
 
Μου έχει κάνει μεγάλη εντύπωση που λες ότι τα δαχτυλίδια τα έβγαζε ο αρσενικός, τον είχες δει να τα βγάζει;
Τον είδα να τα βγάζει και έπαθα σοκ !
Η φωλιά είναι υπό παρακολούθηση συνεχώς με μιά παλιά web camera και ένα μικρό Laptop.
100_1900.webp100_1904.webp
Συνήθως η θηλυκια τα βγάζει που ''καθαρίζει'' την φωλιά..
Το κορίτσι μας δεν ασχολήθηκε καθόλου με τα δαχτυλίδια, σαν να μήν υπήρχαν.
Ο κάναρος συμμετέχει υπερβολικά στο καθάρισμα της φωλιάς, πρέπει να είναι το ''όνειρο'' κάθε κανάρας, σωστός σύζυγος, κουβαλητής και βοηθάει στην καθαριότητα του σπιτιού, τι άλλο θα μπορούσε να ζητήσει αυτή η κανάρα!
Πιστεύω πως το αυξημένο μέγεθος των νεοσσών την 7η ημέρα βοήθησε την κατάσταση όπως και το γεγονός ότι ο κάναρος άρχισε να δίνει περισσότερη προσοχή στο τάισμα τους.
 
Προσωπικά δεν μου έχει ξανατύχει κάτι τέτοιο στην μικρή εμπειρία που έχω..
Μακάρι να είναι η πρώτη και η τελευταία φορά που το έκανε!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top