Αναπαραγωγή Η πρώτη προσπάθεια αναπαραγωγής με Timbrado classico

Χνουδόμπαλες πεινασμένες
PICT0137 (2).webp100_1913.webp

Στα 5 αυγά το 1 ήταν άσπορο.
3-4 μέρες πρίν το πρώτο αυγό ο αρσενικός έκανε αρκετά βατέματα.
Τα πρώτα 3 αυγά είχαν αντικατασταθεί με ψεύτικα, τα κανονικά αυγά τοποθετήθηκαν στην φωλιά όταν η κανάρα έκανε το 4ο αυγό.
Οι πρώτοι 3 νεοσσοί γεννήθηκαν την ίδια μέρα και ο 4ος μετά από 24 ώρες την επόμενη μέρα.
Υπάρχει περίπτωση το άσπορο αυγό να μήν ήταν το τελευταίο (5ο) και να ήταν κάποιο ενδιάμεσο;
Πως δικαιολογείται η διαφορά των 24 ωρών του 4ου νεοσσού;

Στην πρώτη γέννα με 4 αυγά τοποθέτησα τα κανονικά αυγά όταν έκανε το 3ο αυγό και ο 4ος νεοσσός γεννήθηκε με 4 ώρες διαφορά.
 
Υπάρχει περίπτωση το άσπορο αυγό να μήν ήταν το τελευταίο (5ο) και να ήταν κάποιο ενδιάμεσο;
Με αυτήν την λογική είναι πολύ απλή η απάντηση.Άσπορο ήταν το πρώτο αυγό.

Εγω είχα 6δα με 5 ένσπορα. Επιστροφή αυγών στο 4ο και την κανάρα να κάθεται.
Τα πουλιά βγήκαν:το πρώτο πολύ πρωί με μια μέρα καθυστέρηση απο το 6ο αυγό (δλδ 15 μέρες), άλλα δύο απόγευμα και το 4ο την επόμενη μέρα (δλδ 16 μέρες απο το 6ο). Το 5ο ενσπορο δεν άνοιξε.
Η καθυστέρηση είναι απο το τελευταιο αυγό που έκανε,όχι απο όταν επέστρεψα.
 
Με αυτήν την λογική είναι πολύ απλή η απάντηση.Άσπορο ήταν το πρώτο αυγό.
Παρόλο που υπήρχαν βατέματα 3-4 ημέρες πριν το πρώτο αυγό;
Υπέθεσα ότι αυτές οι ημέρες θα ήταν αρκετές για να γονιμοποιηθούν τα αυγά της κανάρας.
Από την άλλη μιλάμε πάντα για ζωντανούς οργανισμούς και όντως αυτό που λές είναι η πιο λογική εξήγηση.
 
Παρόλο που υπήρχαν βατέματα 3-4 ημέρες πριν το πρώτο αυγό;
Έχουν γίνει διάφορες συζητήσεις και με εικονικές αναπαραστάσεις για το σε ποια φάση του αυγού γίνεται η γονιμοποίηση.
Εγώ σου απάντησα απο μνήμης χωρίς να το ξαναψάξω αλλά μου φαίνεται λογικό να ειπωθεί πως το πρώτο αυγό έχασε το ραντεβού έχοντας ήδη αρχίσει να σχηματίζεται.
Κάποια στιγμή θα το ξαναδώ και θα ενημερώσω.

Νομίζω και εσυ έχεις εξωτερική εκτροφή. Σε εμάς συμβαίνουν πράγματα απρόβλεπτα.
 
Ψυχούλες μου! Πόσο μου αρέσουν όταν είναι "αγκαλιασμένα", περιμένοντας την σίτιση των γονέων τους! Να σου ζήσουν και με το καλό να κλαρώσουν όλα! Καλή συνέχεια! Την καλημέρα μου Γιάννη! 🙂👍
 
Την καλημέρα μου Γιάννη!
Καλημέρα Αμβρόσιε, ευχαριστώ πολύ, πράγματι είναι υπέροχο να παρακολουθείς την αναπτυξή τους και την συμπεριφορά των γονιών που είναι υποδειγματική.
 
11η ημέρα των νεοσσών, ημέρα καθαριότητας της φωλιάς και ελέγχου των δαχτυλιδιών.
Όλα πάνε καλά, αφαιρέθηκε το νήμα φωλιάς και έμεινε μόνο η τσόχα με σκόνη Pinex.
Με φωλιά ευρύχωρη και καθαρή αναμένουμε τις πρώτες εξόδους σε λίγες μέρες και το κλάρωμα των νεοσσών.
Image409.jpg
Image417.jpg
Image456.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
ντε με το καλό Γιάννη! Και του χρόνου να έχεις τα ίδια αποτελέσματα!
Ευχαριστώ Γιάννη, με αυτά ολοκληρώνουμε και μετά τον απογαλακτισμό θα αρχίσουμε την εκπαίδευση.
 
Μπράβο και καλοκλάρωτα!
Μόνο μια ερώτηση, τι θα έκανες σε 11 ημερών πουλάκια αν είχαν βγει τα δαχτυλίδια;
Σε αυτή την ηλικία μόνο επέμβαση με κόψιμο αν τυχόν έχει κολλήσει σε μηρό, καρπό ή κανά ανάποδο δάκτυλο...
Έτσι δεν είναι;
 
Μπράβο και καλοκλάρωτα!
Ευχαριστώ Σπύρο,
όσον αφορά τα δαχτυλίδια αυτή την φορά τα πέρασα τελείως οριακά την 7η ημέρα (πρωί) οπότε δέν υπήρχε περίπτωση να βγούν ή να ανέβουν στον μηρό γιατί τα πουλάκια στέκονταν καλά μέσα στην φωλιά με τα πόδια μαζεμένα κάτω από το κορμί τους.
Σε περίπτωση ατυχήματος δεν υπάρχει άλλη λύση από το κόψιμο του δαχτυλιδιού.
Πιστεύεις πως πρέπει να τα ελέγχουμε καθημερινά τα δαχτυλίδια μετά την τοποθέτηση; ή ανά κάποιες μέρες για την αποφυγή ατυχήματος;
Η αλήθεια είναι ότι έχω διαβάσει για το δαχτυλίδωμα των νεοσσών αλλά για τον έλεγχό τους χρονικά δεν έχω βρεί κάτι σχετικό.
 
Δημήτρη @GreekMan72, Αμβρόσιε @Καναρίνι4ever ευχαριστώ πολύ.
Η πρώτη μας προσπάθεια με τα timbrado πήγε περίφημα, μεγάλο ρόλο έπαιξε ο ήρεμος χαρακτήρας των γονιών και η αφοσίωση τους στην ανατροφή των νεοσσών από την πρώτη μέρα.
 
Γιάννη επίτρεψέ μου να σε ρωτήσω κάτι. Η εκπαίδευση των συγκεκριμένων αρσενικών Tibrado, με ποιόν τρόπο θα γίνει; Εννοώ αν θα χρησιμοποιήσεις κασέτα, για να πάρουν φωνές, ή τον πατέρα.
 
θα χρησιμοποιήσεις κασέτα, για να πάρουν φωνές, ή τον πατέρα
Θα χρησιμοποιήσω τον πατέρα και φωνές από το διαδίκτυο, έχω ήδη ετοιμάσει ένα σετ που έχει διαθέσιμο η ΕΛΙΤ στον ιστότοπο της και έχω επίσης βρεί φωνές απο το youtube από video του εκτροφέα των γονιών, Λευτέρη @lefteris13.
 
H κατάληψη της πλαινής φωλιάς από τους νεοσσούς έχει γίνει πλέον παράδοση.
Οι νεοσσοί 19 ημερών πλέον άντεξαν στην αλλαγή θέσης (εμπρός αριστερή πόρτα) της φωλιάς 2 ολόκληρες ημέρες.
Η κανάρα έχει ήδη φτιάξει την πλαινή φωλιά αλλά προς το παρόν δεν φαίνεται να ενοχλείται από τα μικρά, το ίδιο και ο κάναρος.
PICT0142.webp
 
Η διαδικασία της αναπαραγωγής ολοκληρώθηκε με τον απογαλακτισμό των νεοσσών της 2ης γέννας.
Οι πρώτοι νεοσσοί 2,5 Μηνών έχουν αρχίσει να σαλιαρίζουν όταν ακούν φωνές από το laptop.

Ευχαριστώ πολύ όλους για την συμμετοχή και τις συμβουλές σας.
PICT0168.webpPICT0177.webp
 
Back
Top