Γενικά Η Jenday κονούρα μου

Μπορείς να του δίνεις κάτι να ασχοληθεί ή να φάει προτού φύγεις ώστε να περάσει λίγη ώρα μέχρι να το συνειδητοποιήσει.
Και όταν γυρίζω και με βλέπει που μπαίνω αρχίζει και φωνάζει για να πάω κοντά του. Σήμερα γύρισα από την δουλειά και όταν μπήκα επειδή με είδε άρχισε και φώναζε. Πήγα δίπλα του για να ηρεμήσει για να μην ενοχλώ τους γείτονες. Ήταν 4 να μην τους ξυπνήσει όλους.
 
Και όταν γυρίζω και με βλέπει που μπαίνω αρχίζει και φωνάζ
Αυτό νομίζω πως δεν μπορείς να το αποφύγεις! Όταν επιστρέφεις χαίρεται και φωνάζει και είναι λογικό.
 
Αυτό νομίζω πως δεν μπορείς να το αποφύγεις! Όταν επιστρέφεις χαίρεται και φωνάζει και είναι λογικό.
Τόση αγάπη από την δεύτερη μέρα; Μετά τι θα γίνει; 😁
 
Μένει μόνος όταν λείπεις;
Ναι και αφήνω το ράδιο να παίζει.
[automerge]1551385305[/automerge]
Ναι και αφήνω το ράδιο να παίζει.
Και με το που γύρισα από τη δουλειά κάθησα κατευθείαν και τον έβγαλα από το κλουβί για να ασχοληθώ μαζί του. Για αρχή πέταξε στον νεροχύτη και μετά ήρθε πάνω μου. Έπαιζα μαζί του και μετά από κανένα δίωρο έκατσα να φάω λιγάκι. 😂Δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο..
 
😮 σε πολυκατοικία μένεις; Τότε πολύ πιθανό 😂
Άσε, ατυχησες! Εδώ στην Πόλη ούτε μπαλκόνια έχουμε 😂
Κι εγώ πεθαίνω να πάρω έναν αλεξανδρινό αλλά λόγω πολυκατοικίας δεν παίρνω 😞
 
😮 σε πολυκατοικία μένεις; Τότε πολύ πιθανό 😂
Άσε, ατυχησες! Εδώ στην Πόλη ούτε μπαλκόνια έχουμε 😂
Κι εγώ πεθαίνω να πάρω έναν αλεξανδρινό αλλά λόγω πολυκατοικίας δεν παίρνω 😞
Εγώ πήρα τον παπαγάλο και μετά θα πάρω και τα βουνά! 🤣
 
Εγώ πήρα τον παπαγάλο και μετά θα πάρω και τα βουνά! 🤣
Μάλλον 😁
Πλάκα κάνω. Σιγά σιγά θα μάθει το πρόγραμμα σας και θα περιμένει. Το μεσημέρι μπορείς να τον σκεπάζεις
για να ηρεμήσει ή να κλείνεις το πατζουρι. Αν φωναζει λίγο το πρωί και το απόγευμα ας κάνουν και οι γείτονες τα στραβά μάτια.
 
Μάλλον 😁
Πλάκα κάνω. Σιγά σιγά θα μάθει το πρόγραμμα σας και θα περιμένει. Το μεσημέρι μπορείς να τον σκεπάζεις
για να ηρεμήσει ή να κλείνεις το πατζουρι. Αν φωναζει λίγο το πρωί και το απόγευμα ας κάνουν και οι γείτονες τα στραβά μάτια.
Εννοείται. Εμένα αυτό που με νοιάζει είναι τώρα που είναι η αρχή να μην τα κάνω όλα λάθος. Όταν φεύγω από την κουζίνα κλείνω την πόρτα για λίγο και ησυχάζει. Ήθελα να κάνω ένα μπάνιο έκλεισα την πόρτα και σταμάτησε. Επίσης φρούτα δεν τα πλησιάζει με τίποτα. Μου το είχε πει και η κυρία που μου το έδωσε. Παίρνω συσκευασμένη τροφή με μεγάλη ποικιλία και πήγα και αγόρασα και pelets και του βάζω μέσα στην τροφή και αυγοτροφη. Για να τον καλύψω διατροφικά..
[automerge]1551388266[/automerge]
Εννοείται. Εμένα αυτό που με νοιάζει είναι τώρα που είναι η αρχή να μην τα κάνω όλα λάθος. Όταν φεύγω από την κουζίνα κλείνω την πόρτα για λίγο και ησυχάζει. Ήθελα να κάνω ένα μπάνιο έκλεισα την πόρτα και σταμάτησε. Επίσης φρούτα δεν τα πλησιάζει με τίποτα. Μου το είχε πει και η κυρία που μου το έδωσε. Παίρνω συσκευασμένη τροφή με μεγάλη ποικιλία και πήγα και αγόρασα και pelets και του βάζω μέσα στην τροφή και αυγοτροφη. Για να τον καλύψω διατροφικά..
Επίσης δεν θέλω όταν φωνάζει να του ανοίγω το κλουβί αμέσως για να σταματήσει γιατί έτσι θα μάθει και θα φωνάζει για να τον βγάζω έξω. Αυτά θέλω να αποφύγω, λάθη που έκανα και με το Ζακό και μετά χάνεις το παιχνίδι.
 
Εννοείται. Εμένα αυτό που με νοιάζει είναι τώρα που είναι η αρχή να μην τα κάνω όλα λάθος. Όταν φεύγω από την κουζίνα κλείνω την πόρτα για λίγο και ησυχάζει. Ήθελα να κάνω ένα μπάνιο έκλεισα την πόρτα και σταμάτησε. Επίσης φρούτα δεν τα πλησιάζει με τίποτα. Μου το είχε πει και η κυρία που μου το έδωσε. Παίρνω συσκευασμένη τροφή με μεγάλη ποικιλία και πήγα και αγόρασα και pelets και του βάζω μέσα στην τροφή και αυγοτροφη. Για να τον καλύψω διατροφικά..
Παναγιώτη, στην κουζίνα τον έχεις;

Φρούτα και λαχανικά θα δοκιμάσει κάποια στιγμή. Μπορείς να του φτιάχνεις παιχνίδια με φρούτα και λαχανικά. Ειδα τις προάλλες μια φωτογραφία. Αν τη βρω θα σου τη στείλω.
Εγώ αντί για αυγοτροφη θα έδινα σφιχτοβρασμενο αυγό.
Πελλετς και τροφή να τα δίνεις χωριστά σε διαφορετικές ταιστρες.
 
Tα φρέσκα λαχανικά και φρούτα δεν αντικαθίστανται απο τις τροφές που αναφέρεις. Επίσης σε 2 μέρες μην περιμένεις να δεις αλλαγή. Μπορείς να κάνεις την εξής δοκιμή αν έχεις τον χρόνο. Αφαιρείς όλα τα μπολ το βράδυ μόλις σβήσουν τα φώτα. Το πρωί που θα σηκωθείς του ετοιμάζεις, μπρόκολο, καρότο, πιπεριά, αρακά, καλαμπόκι και λίγο ρόδι, πράσινο μήλο ή ψιλοάγουρη μπανάνα και του τα δίνεις πριν βάλεις την άλλη τροφή πίσω στο κλουβί. Του τα αφήνεις 1-2 ώρες αν έχεις το περιθώριο μέχρι να φύγεις για τη δουλειά και έπειτα βάζεις τα σπόρια, πέλετς κι ότι άλλο του δίνεις. Αυγοτροφή με μέτρο, δεν είναι απαραίτητη να βρίσκεται συνέχεια στο κλουβί κι ειδικά οι ετοιματζίδικες είναι όλο μπισκότο.
 
Παναγιώτη, στην κουζίνα τον έχεις;

Φρούτα και λαχανικά θα δοκιμάσει κάποια στιγμή. Μπορείς να του φτιάχνεις παιχνίδια με φρούτα και λαχανικά. Ειδα τις προάλλες μια φωτογραφία. Αν τη βρω θα σου τη στείλω.
Εγώ αντί για αυγοτροφη θα έδινα σφιχτοβρασμενο αυγό.
Πελλετς και τροφή να τα δίνεις χωριστά σε διαφορετικές ταιστρες.
Στην κουζίνα τον έχω. Εκεί κάθομαι τις περισσότερες ώρες.
[automerge]1551390038[/automerge]
Tα φρέσκα λαχανικά και φρούτα δεν αντικαθίστανται απο τις τροφές που αναφέρεις. Επίσης σε 2 μέρες μην περιμένεις να δεις αλλαγή. Μπορείς να κάνεις την εξής δοκιμή αν έχεις τον χρόνο. Αφαιρείς όλα τα μπολ το βράδυ μόλις σβήσουν τα φώτα. Το πρωί που θα σηκωθείς του ετοιμάζεις, μπρόκολο, καρότο, πιπεριά, αρακά, καλαμπόκι και λίγο ρόδι, πράσινο μήλο ή ψιλοάγουρη μπανάνα και του τα δίνεις πριν βάλεις την άλλη τροφή πίσω στο κλουβί. Του τα αφήνεις 1-2 ώρες αν έχεις το περιθώριο μέχρι να φύγεις για τη δουλειά και έπειτα βάζεις τα σπόρια, πέλετς κι ότι άλλο του δίνεις. Αυγοτροφή με μέτρο, δεν είναι απαραίτητη να βρίσκεται συνέχεια στο κλουβί κι ειδικά οι ετοιματζίδικες είναι όλο μπισκότο.
Θα το δοκιμάσω αυτό που μου λες. Αλλά το απόγευμα θα του βγάζω την τροφή και θα του βάζω φρούτα. Τα Pelets που πήρα διάβασα ότι περιέχουν πολλά φρούτα. Αυτά που μου είπες, Αλλά καλύτερα τα φρέσκα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Στην κουζίνα τον έχω. Εκεί κάθομαι τις περισσότερες ώρες.
Η κουζίνα δυστυχώς δεν είναι ο κατάλληλος χώρος εκτός και αν δεν μαγειρεύεις ποτέ.
 
Η κουζίνα δυστυχώς δεν είναι ο κατάλληλος χώρος εκτός και αν δεν μαγειρεύεις ποτέ.
Είναι καθαρός ο χώρος. Δεν υπάρχει πρόβλημα. Σήμερα όταν γύρισα από την δουλειά, άρχισε η χορωδία. Έκλεισα για λίγο την πόρτα και σταμάτησε. Δεν πήγα κατευθείαν δίπλα του όταν άρχισε να φωνάζει. Μπήκα στην κουζίνα μετά από ένα τέταρτο. Όταν είχε σταματήσει. Του άνοιξα το κλουβί και εκεί που κάθησα να φάω λιγάκι ήρθε στο κεφάλι μου! 😂Μετά ξαναπηγε στο κλουβί του. Του έβγαλα το φαΐ του και του έβαλα φρούτα. Κάθησα περίπου μιάμιση ώρα μαζί του πήγαινε τα έβλεπε και έφευγε. Αύριο θα του ξαναβάλω.
 
Του έβγαλα το φαΐ του και του έβαλα φρούτα. Κάθησα περίπου μιάμιση ώρα μαζί του πήγαινε τα έβλεπε και έφευγε. Αύριο θα του ξαναβάλω.

To πρωί είναι πιο πιθανό να αναγκαστεί να δοκιμάσει διότι πεινάει περισσότερο όταν ξυπνάει και έχει να φάει απο το προηγούμενο βράδυ.
 
To πρωί είναι πιο πιθανό να αναγκαστεί να δοκιμάσει διότι πεινάει περισσότερο όταν ξυπνάει και έχει να φάει απο το προηγούμενο βράδυ.
Καλή σου μέρα! Σήμερα που είχα χρόνο το πρωί έκανα ότι μου είπες. Δεν του έβαλα τροφή,έβγαλα και τα pelets και του έβαλα φρούτα. Τα έβλεπε δεν πλησίαζε,έτρωγα και εγώ και του έδινα και έφευγε. Κάθησα γύρω στις δύο ώρες και φαινόταν ότι πείναγε πολύ. Πλησιαζε και έφευγε. Στο τελος κατεβηκε κατω και τι πηγε να φάει; Τις κουτσουλιές. Τις τσίμπαγε. Μετά τον καθάρισα και του έβαλα φαΐ γιατί έπρεπε να φύγω. Εννοείται ότι θα ξανακάνω αυτό που μου είπες. Αν δεν τα τρώει τι να κάνω;Ή κυρία που το είχε μου το είχε πει. Μόνο τροφή,pelets και ξηρούς καρπούς τρώει. Θα προσπαθώ πάντως γιατί μάλλον καλόμαθε...
 
Back
Top