Γενικά Η Jenday κονούρα μου

Δεν αφαιρουμε το φαι απο τα πουλια! Απλα να του βαζεις το πρωι πραγματα που ειναι πιο πιθανο να δοκιμασει! βαλτα σαν παιχνιδι! Κρεμασε τα! Πιαστα με ενα μαναταλακι στο κλουβι!
 
Αντιμετωπίζω ακριβώς το ίδιο προβλημα με την μικρή μου. Πήγα και πήρα πατζαρια επειδή ο εκτροφέας έτριβε πατζαρια μέσα στην αυγοτροφη τους. Το αποτέλεσμα; Έφαγα μισό κιλό πατζαρια μπροστά της και ούτε που τα ακούμπησε. Αύριο θα περάσω φέτες μήλου σε ένα σχοινακι (σαν σουβλάκι) και στο τέλος θα δεσω μια φουντιτσα μπρόκολο. Ίσως θελήσει να παίξει και φάει λίγο 🙄
Θα σε ενημερώσω αν πετύχει.
 
Τα έβλεπε δεν πλησίαζε,έτρωγα και εγώ και του έδινα και έφευγε. Κάθησα γύρω στις δύο ώρες και φαινόταν ότι πείναγε πολύ. Πλησιαζε και έφευγε. Στο τελος κατεβηκε κατω και τι πηγε να φάει; Τις κουτσουλιές. Τις τσίμπαγε.
Είναι λίγο υπερβολικό... Απλά αν ξυπνάτε την ίδια ώρα, να έχεις έτοιμα μερικά λαχανικά και φρούτα, γιατί όντως το πρωι πεινάνε σα λύκοι, αλλά μην τον αφήνεις 2 ώρες νηστικό.
 
Αν δεν τα τρώει τι να κάνω;Ή κυρία που το είχε μου το είχε πει. Μόνο τροφή,pelets και ξηρούς καρπούς τρώει.
H κυρία που το είχε το έμαθε έτσι ή μάλλον δεν του έμαθε να τρώει σωστά.

Δεν αφαιρουμε το φαι απο τα πουλια! Απλα να του βαζεις το πρωι πραγματα που ειναι πιο πιθανο να δοκιμασει! βαλτα σαν παιχνιδι! Κρεμασε τα! Πιαστα με ενα μαναταλακι στο κλουβι!

Ζάχο έχει φαγητό, δεν του είπε κανείς να το αφήσει νηστικό, απλά δεν είναι το φαγητό που προτιμάει. Αν δηλαδή έτρωγε μόνο τους ηλιόσπορους και του λέγαμε πάρε μίγμα χωρίς ηλιόσπορους ή βγάλτους δεν θα ήταν το ίδιο για το πουλί;
 
H κυρία που το είχε το έμαθε έτσι ή μάλλον δεν του έμαθε να τρώει σωστά.



Ζάχο έχει φαγητό, δεν του είπε κανείς να το αφήσει νηστικό, απλά δεν είναι το φαγητό που προτιμάει. Αν δηλαδή έτρωγε μόνο τους ηλιόσπορους και του λέγαμε πάρε μίγμα χωρίς ηλιόσπορους ή βγάλτους δεν θα ήταν το ίδιο για το πουλί;
Καλησπέρα σε όλους Σας! Απλώς παίρνω κάποιες ιδέες από διάφορα που διαβάζω. Εννοείται δεν το αφήνω νηστικό γιατί έχω μεγάλη συμπάθεια στα ζώα και στα πουλιά. Απλώς προσπαθώ να δοκιμάσω τα πάντα που διαβάζω από τις απαντήσεις σας και τις προσωπικές σας εμπειρίες και σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας ειλικρινά. Προσπαθώ να το βάλω σε μια σειρά αλλά είναι και πολύ νωρίς. Το απόγευμα του έβαλα μήλο μέσα στην ταΐστρα με το υπόλοιπο φαγητό του και πήγε και έγλειψε λίγο το μήλο. Μια αρχή την έκανε. Όταν του τα βάζω όλα μέσα στην ταΐστρα με το φαγητό του τότε τρώει και τα pelets. Ότι βάζω ξεχωριστά πάει μόνο να παίξει και να πετάξει την ταΐστρα. Είναι και ολίγον διάολος! 😂
 
Μπορείς επίσης να δοκιμάσεις να κόψεις με το χέρι σου μικρές μπουκιές (στο μέγεθος που θα τις έκοβε ο ίδιος) και να του τις δώσεις. Συνήθως τις μικρές μπουκιές τις δοκιμάζουν ευκολότερα.
 
Μπορείς επίσης να δοκιμάσεις να κόψεις με το χέρι σου μικρές μπουκιές (στο μέγεθος που θα τις έκοβε ο ίδιος) και να του τις δώσεις. Συνήθως τις μικρές μπουκιές τις δοκιμάζουν ευκολότερα.
Το δοκίμασα αλλά είχαμε άτακτη υποχώρηση. Όταν δει αμύγδαλο, παξιμαδάκι έρχεται τρέχοντας! Τέτοια εξυπνάδα δεν την περίμενα. Τόσα χρόνια είχα το Ζακό και όταν μου το είχαν κάνει δώρο ήταν άγριος. Πέρασε σχεδόν ένας χρόνος να ηρεμήσει και να αρχίσει να εμπιστεύεται. Τέτοια εξυπνάδα δεν την περίμενα. Σπίθα είναι! Και τέτοια ενέργεια! 😊
 
H κυρία που το είχε το έμαθε έτσι ή μάλλον δεν του έμαθε να τρώει σωστά.



Ζάχο έχει φαγητό, δεν του είπε κανείς να το αφήσει νηστικό, απλά δεν είναι το φαγητό που προτιμάει. Αν δηλαδή έτρωγε μόνο τους ηλιόσπορους και του λέγαμε πάρε μίγμα χωρίς ηλιόσπορους ή βγάλτους δεν θα ήταν το ίδιο για το πουλί;
Φυσικα και δε του μαθανε να τρωει σωστα και να εχει ποικιλια! αλλα θεωρω λαθος να του αφαιρουμε τη τροφη και για 2 ωρες μαλιστα! Δε ξερω αυτη ειναι η αποψη μου! το να εξαναγκαζουμε να φανε κατι αφαιρωντας τη τροφη δε το θεωρω σωστο τροπο! Για αυτο κ προτεινα να τα βαζει με αλλους τροπους! απλα μη περιμενουμε με τη πρωτη η τη δευτερη φορα να παει να φαει κατι που πιαθνον να μην εχει ξαναφαει!
 
Ρωτα την τοτε τι μαρκα του εδινε
Καλημέρα. Από τροφή δεν έχω πρόβλημα. Αυτή που του δίνω την τρώει και δεν μένει τίποτα. Αυτή η τροφή έχει 40 είδη τροφών φρούτων και λαχανικών. Και τα pelets τρώει που έχουν φρούτα.
[automerge]1551605250[/automerge]
Καλημέρα. Από τροφή δεν έχω πρόβλημα. Αυτή που του δίνω την τρώει και δεν μένει τίποτα. Αυτή η τροφή έχει 40 είδη τροφών φρούτων και λαχανικών. Και τα pelets τρώει που έχουν φρούτα.
[automerge]1551605408[/automerge]

[automerge]1551605451[/automerge]
Αυτά του δίνω και θα του αλλάζω και τροφές για ποικιλία.
[automerge]1551605453[/automerge]
Αυτά του δίνω και θα του αλλάζω και τροφές για ποικιλία.
 

Συνημμένα

  • large_20180718164610_trofi_gia_afrikanikous_papagalous_deli_nature_5_star_menu_2_5kg.webp
    large_20180718164610_trofi_gia_afrikanikous_papagalous_deli_nature_5_star_menu_2_5kg.webp
    9,8 KB · Προβολές: 3
  • 39182_PLA_Versele_Laga_Nutribird_P15_1kg_3.webp
    39182_PLA_Versele_Laga_Nutribird_P15_1kg_3.webp
    17 KB · Προβολές: 3
Τελευταία επεξεργασία:
Έφαγε και μήλο σήμερα! 😁 Απλώς τα θέλει όλα μέσα στην ταΐστρα του. Δεν θέλει ξεχωριστές ταΐστρες!Έχει τα χούγια Του! 🤣Και δεν φτάνει μόνο αυτό, πηγαίνω μακριά του κάνω νόημα με τα δάχτυλα πετάει και έρχεται πάνω μου όσες φορές και να του το κάνω. Μετά του δίνω αμυγδαλάκι!
 
Καλημέρα σε όλους Σας! Μια χαρά τα πάμε οι φαΐ. Έχει αρχίσει και τρώει τα πάντα. Να ηρεμήσουμε μόνο λιγάκι σιγά σιγά γιατί όταν γυρίζω από την δουλειά κάνει σαν τρελός! 😂Γενικά όταν με βλέπει από την χαρά του δεν σταματάει. Τον αφήνω λίγο να ηρεμήσει, να σταματήσει η χορωδία και μετά τον παίρνω πάνω μου.
 
Καλημέρα Παναγιώτη! Πολύ ευχάριστα νέα! Πολλά μπράβο! Το ότι τρέφεται με πολλά τρόφιμα θα του κάνει καλό! Σε βλέπει ως μέλος του "σμήνους" του και για αυτό είναι ενθουσιασμένος και χαρούμενος όταν επιστρέφεις! 🙂
 
Καλησπέρα σε όλους σας!Η προσπάθεια σε όλα συνεχίζεται... Το μόνο που δεν μπορώ να καταφέρω μέχρι στιγμής είναι όταν μπαίνω στον χώρο του!Γίνεται χαμός 😂! Να περάσει το κρίσιμο δίλεπτο. Δεν σταματάει για δύο με τρία λεπτά. Μετά κύριος! Μάλλον θα μοιράζω ωτοασπίδες στην γειτονιά! 🤣Και αν με πετάξουν έξω κάποιος να με φιλοξενήσει!😆
 
Back
Top