Φροντίδα Θέλω να βρω ένα οικονομικό κλουβί για δύο κοκατίλ

@Gogou Maria Θα είναι λίγο κουραστικό αλλά σας βλέπω να κάνετε πατέντα με ροδάκια. Καταλαβαίνω όμως από έλλειψη χώρου, όπως και το να κάνουμε ότι μπορούμε ώστε να είναι τα πουλάκια μας όσο πιο άνετα γίνεται.😉
 
Πολύ ωραίο το νέο κλουβί... Καμία σχέση με τα προηγούμενα (που ήταν για καναρίνια και αν)!
Σιγά σιγά ακολουθείς και τις συμβουλές για τον εξοπλισμό και θα τα περνάνε τέλεια τα μικρά σου!
 
@Gogou Maria γεια σου Μαρία. Αρχικά πολύ γλυκουλια τα μικρά σου! Οσο για το κλουβί εχω το ίδιο και για τα λεφτά του είναι καλό. Ζήτησες συμβουλές για τα μικρά σου. Αρχικα το κλουβί αυτο είναι στο όριο για 2 κοκατιλ διότι όταν βάλεις τα παιχνίδια και τις φυσικες ξύλινες θα γεμίσει. Επίσης, δεν γνωρίζω για τον χώρο στο σπίτι σου, αλλά καλό θα ήταν να τα απομακρύνεις από το τζάμι η να βάλεις μια κουρτίνα, διότι τα πουλιά που πετάνε από έξω αποτελούν εικονικό κίνδυνο για τους μικρούς μας φίλους. Δλδ αν βλέπουν συνέχεια να πετάνε πουλιά εξω νιώθουν εκτεθειμένα στο κλουβί τους σε άμεσο κίνδυνο. Επίσης αν γνωρίζεις τι φυτό είναι αυτό διπλα από το κλουβί καλό θα ήταν να ελέγξεις την λίστα με τα ασφαλή και τοξικά φυτά. Εχω προσωπική εμπειρία με την κατάποση τοξικου φυτού από το κοκατιλ μου και ήταν πολύ στρεσογονα και για τους δυο μας. Επίσης επειδή ξέρω τις ιδιαιτεροτητες του κλουβιού αυτού συμβουλή μου είναι να το βάλεις πάνω σε ένα τραπέζι με διάμετρο μεγαλύτερο από την βάση του κλουβιού για μην πέσει και έτσι θα μπορείς πιο εύκολα να αλλάζεις χαρτί στον πάτο γτ ετσι όπως είναι τώρα θα πρέπει να το σηκώνεις συνέχεια με λογικό αποτέλεσμα να γίνεται όλο και πιο καθυστερημένα η καθαριότητα. Οι ξύλινες αυτές πατηθρες που ήρθαν με το κλουβί μακροχρόνια είναι ακατάλληλες γτ δεν έχουν καμία δυσμορφία όπως οι φυσικές ξύλινες πατηθρες με αποτέλεσμα να δημιουργήσουν προβλήματα αρθρίτιδας και λοιμώξεις. Σημαντικό θα ήταν να ασφαλίσεις τις κάτω μικρές πόρτες αν δεν τις χρησιμοποιείς γτ είναι ελαφριές και τις ανοίγουν εύκολα. Οσο για την σακούλα για το κλουβί που ανέφερες είναι αρκετά επικίνδυνες γτ αν τις καταπώσουν μπορει και να πεθάνουν. Τέλος θα σε συμβούλευα να πάρεις μεταλλικά ανοξείδωτα μπολ γτ τα πλαστικά δοχεία νερό και τροφής μαζεύουν πιο εύκολα βακτήρια και περνάνε κατευθείαν στον οργανισμό των μικρων μας φίλων. Καλή τύχη και καλή συμβίωση είναι πανεμορφα ❤️️️️
 
Τελευταία επεξεργασία:
@redionreddies ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή σου. Χώρο δυστυχώς δεν έχω να μπουν άλλου τα παπαγαλάκια μου. Το παράθυρο το βράδυ κατεβάζω το παντζούρι. Τα μπολακια τα πλένω κάθε δύο μέρες και τα νερά τους κάθε μέρα για περεταιρω έξοδα δεν είμαι αυτή την στιγμή άνετη σιγά σιγά όλα θα γίνουν πιστεύω. Το φυτό λέγεται κάτι με ελέφαντα θα το γκουγλαρω για να σου πω ακριβώς
[automerge]1614543169[/automerge]
@redionreddies Κυρτόφυλλος μπουκαρνέα (Elefantenfuß)
αυτό είναι το φυτό τώρα πως θα το ψάξω αν είναι καλό ή όχι
 
Τελευταία επεξεργασία:
@redionreddies στις κάτω πόρτες είναι τα μπολακια με την τροφή τους. Το συρτάρι που στέκεται το κλουβί θα το αλλάξει ο σύζυγος κάνοντας το να ανοίγει για να μπορώ να το καθαρίσω.φυσικες πατηθρες θα βάλω κλαδιά από κράνα ή αμπέλι ή συκιά απλά είναι φρεκοκομμενα και θέλω να στεγνώσουν διότι είναι κάτω στην αυλή για να τα ξυσω και να τα βάλω στο κλουβί.συμβουλες; Έχω αναρτήσει κάποια θέματα αν δεις. Ευχαριστώ πολύ και πάλι για την βοήθεια κ την συμβουλή σου. Καλό βράδυ
[automerge]1614545200[/automerge]
@redionreddies σκεφτήκαμε με τον σύζυγό το φυτό να πάει στον απέναντι τοίχο λόγω το ότι για το φυτό δεν κάνει το μέρος εκεί που είναι 🙂️ οπότε θέλω να πιστεύω ότι δεν θα πείραξει στα παπαγαλάκια μας. Παρεμπιπτόντως η Πίκατσου και ο αλπίνο 🥰
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Gogou Maria για το φυτό μπορείς να δεις εδώ αν υπάρχει και είναι τοξικό η όχι. Μέχρι να ξέρεις στα σίγουρα καλό θα ήταν τα το έχεις σε ασφαλή απόσταση από τα παπαγαλάκια. https://community.petbirds.gr/threads/Ασφαλή-και-τοξικά-φυτά-και-καρποί-για-τα-πουλιά.26454/

Όσο για της πατηθρες ειδα ενημερώθηκες. Συμβουλή μου είναι (από την στιγμή που δεν είναι τοξική η φλούδα) να αφήσεις την φλούδα γτ αποτελεί και αυτο ένα μικρό παιχνίδι για τα τους παπαγάλους γτ την αφαιρούν με το ράμφος. Χαιρομαι πολύ που νοιάζεσαι για τους μικρούς φίλους και θέλεις να βελτιώσεις την ποιότητα ζωη τους. Ένα ένα τα βήματα θα τα πας μια χαρα!
 
@redionreddies ευχαριστωωω πολυυυυυ 🤗 το κοίταξα και δεν υπάρχει στην λίστα τοξικών. Αλλά πάλι θα αλλάξει θέση.τωρα είδα και τί μπορώ να τα δώσω να φάνε και τι όχι 🥰
 
@Gogou Maria Γειά σας. Αν και σχετικά παλίο το post, ελπίζω σε μια απάντηση. Στο συγκεκριμένο κλουβί, πώς μπαίνει φωλιά; Επίσης, λόγω του ότι δεν έχει οριζόντια κάγκελα, σας δυσκόλεψε με τα κοκατίλ; Για μπάτζι θα ήταν κατάλληλο; Και τέλος σαν πάχος τα κάγκελα είναι ανθεκτικά; Ευχαριστώ.
 
@skyrider1981
ποστ 21 σε αυτη την συζήτηση εχει λινκ για το παρακατω


και οταν πας εκει παραπεμπει σε link αγορας που ειναι το παρακατω που θα ειδες απο την κουβεντα οτι το αγορασε κιολας

[automerge]1696414421[/automerge]

Επισης​


Gogou Maria

PB New Member · 37 · From Κρηνίδες
Joined Feb 16, 2021
Last seen Jul 3, 2022
[automerge]1696414792[/automerge]
[automerge]1696415122[/automerge]
Στο συγκεκριμένο κλουβί, πώς μπαίνει φωλιά; Επίσης, λόγω του ότι δεν έχει οριζόντια κάγκελα, σας δυσκόλεψε με τα κοκατίλ; Για μπάτζι θα ήταν κατάλληλο;
θεση για τοποθετηση (εξωτερικα) φωλιας κατασκευαστικα δεν εχει οπως βλεπεις. Μπορεις να την κρεμασεις εσωτερικα υποθετω αλλα πως θα βλεπεις /ελεγχεις/παρεμβαινεις αν χρειαστει. Εχει καποια ρισκα η διαδικασια οπως ειναι ευνοητο.

το κλουβι ειναι για μικρα πουλια/budgie οπως φαινεται

Ανθεκτικο σε ποιο ειδος παπαγαλου? αν budgie σκεφτεσαι νομιζω η ερωτηση ειναι ασκοπη. Το διακενο δειχνει οκ.
Αν θελεις επικοινωνεις με την εταιρεια για τεχνικες ερωτησεις/αποριες σχετικα με το κλουβι. Το site τους ειναι κλασσικο ελληνικο "λειψό"
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καταρχήν να ευχαριστήσω για την απάντηση. Για την αντοχή στα κάγκελα ρωτάω γενικώς. Αν δηλαδή λυγίζουν/στραβώνουν εύκολα. Επίσης, αν διάβασα καλά εσείς είχατε κοκατίλ μέσα. Για κοκατίλ λοιπόν (ένα ζευγάρι), μετά την εμπειρία σας θα το προτείνατε; Ευχαριστώ.
 
Back
Top