Φροντίδα Θέλω να εξημερώσω το κοκατίλ μου

vaggelis12345

PB New Member
Εγγραφή
10 Ιαν 2015
Μηνύματα
85
Πόλη
Πειραιάς
Γεια σας θελω βοηθεια με τον παπαγαλο μου.
Δεν ειχα ποτε κσανα παπαγαλο και αποφασισα να παρο χθες κοκατιλ 4 μηνων αρσενικο.
Θελω την βοηθεια σας στα παρακατω:
Τσιμπαει οταν παω να το πιασω. Πως να το κανω να ανεβενει στο χερι μου κτλπ?
Πρεπει να του κοπσω τα φτερα;
Τι πρεπει να περιεχει το κλουβι του; Του εχο βαλει αρκετα κσιλακια.
Θελω να το κανω ηρεμω για να μην τσιμπαει και να ανεβενει στο χερι μου..
 
Γεια σου Βαγγέλη, να σου ζήσει το κοκατιλάκι σου.
Η εξημέρωση δεν είναι τίποτα άλλο παρά η δημιουργία μιας σχέσης εμπιστοσύνης ανάμεσα σ' εμάς και το πουλάκι μας.
Επειδή αυτό εξαρτάται από μας, πρώτη μας δουλειά είναι να μάθουμε τους φόβους, τις ανασφάλειες και αυτά που το χαροποιούν και το ενθουσιάζουν, με λίγα λόγια την ψυχολογία του φίλου μας.
Βασικός παράγοντας η σωστή επιλογή του σταθερού σημείου που θα βρίσκεται το κλουβί του, να του παρέχει ηρεμία, να μην το εκθέτει σε ρεύματα αέρα και να του επιτρέπει να κοιμάται απρόσκοπτα από την δύση μέχρι την ανατολή του ήλιου.
Ιδανικά να το βλέπει ο ήλιος και προσοχή δεν βγάζουμε το κλουβί στο μπαλκόνι τις εποχές που υπάρχει σημαντική διαφορά θερμοκρασίας μέσα - έξω.
Να μην έχει καπνούς και φωνές, να μην έχει αναθυμιάσεις από το μαγείρεμα στην κουζίνα.
Εφόσον είναι πρόσφατος φιλοξενούμενος, τις πρώτες μέρες θα το αφήσεις ήρεμα να συνηθίσει το νέο περιβάλλον του.
Θα κάθεσαι κοντά (καθιστός ) και απλά θα του μιλάς απαλά, χωρίς να κουνάς έντονα χέρια και σώμα.
Διάβασε αυτά τα θέματα, θα σε βοηθήσουν πολύ
Συμπεριφορά παπαγάλων - Επικοινωνία • PetBirds
Eksipni Kokatilina Kivi (ekpedeusi) • PetBirds
Εκπαίδευση- Εξημέρωση Παπαγάλων • PetBirds
Ποτέ μην το πιέζεις για να το πιάσεις, θα έχει σαν αποτέλεσμα να καθυστερήσεις την μεταξύ σας φιλία.
Για το κόψιμο των φτερών υπάρχουν διάφορες απόψεις, διάβασε αυτό το θέμα Κόψιμο φτερών πτήσης παπαγάλων: Υπέρ ή Κατά; • PetBirds, πάντως όπως και να έχει, το κόψιμο γίνεται μόνο από έμπειρο άτομο.
Για το κλουβί, το πιο σωστό θα ήταν να μας το βάλεις σε φωτογραφία να σου πούμε γνώμες.
Αρκετά ξυλάκια, εξαρτάται, τα ξυλάκια πρέπει να είναι όσα χρειάζεται, παραπάνω ενοχλούν στην μετακίνηση του πουλιού μέσα στο κλουβί.
Για παιχνίδια δες εδώ πολλές ιδέες για φθηνά και όμορφα παιχνίδια που θα το κρατούν σε εγρήγορση Παιχνίδια για παπαγάλους - παιχνίδια • PetBirds .
Αυτό που δεν ρώτησες και θέλω να σου επιστήσω την προσοχή σου, είναι το θέμα της διατροφής. Από αυτήν εξαρτάται η υγεία και η μακροζωία του φίλου σου, διάβασε αυτό το αρθρο Σωστή διατροφή πουλιών σημαίνει υγιή πουλιά • PetBirds και τα λέμε συν τω χρόνω.
Ό,τι χρειαστείς ξαναρωτάς εννοείται και περιμένουμε να καμαρώσουμε τον φίλο σου με φωτογραφίες στις Παρουσιάσεις Πουλιών • PetBirds
 
Σου έδωσα πιο πάνω ένα θέμα να διαβάσεις. Υπάρχουν πολλές διαφορετικές γνώμες.
Η δική μου είναι κατ' αρχήν αρνηστική στο κόψιμο, όχι όμως και απόλυτη αν οι συνθήκες το επιβάλουν.
Επίσης δεν πιστεύω ότι ο εξαναγκασμός βοηθάει στην εκπαίδευση. Γιατί εκπαίδευση στην περίπτωσή μας είναι η ανάπτυξη εμπιστοσύνης και εμπιστοσύνη δια της βίας δεν επιτυγχάνεται.
Συνέχισε κανονικά την σχέση σου με το πουλάκι σαν να μπορεί να πετάξει. Μην το πιάνεις με το ζόρι και μην το αναγκάζεις σε τίποτα.
Ο ειδικός τι είναι γιατρός;
 
Σου έδωσα πιο πάνω ένα θέμα να διαβάσεις. Υπάρχουν πολλές διαφορετικές γνώμες.
Η δική μου είναι κατ' αρχήν αρνηστική στο κόψιμο, όχι όμως και απόλυτη αν οι συνθήκες το επιβάλουν.
Επίσης δεν πιστεύω ότι ο εξαναγκασμός βοηθάει στην εκπαίδευση. Γιατί εκπαίδευση στην περίπτωσή μας είναι η ανάπτυξη εμπιστοσύνης και εμπιστοσύνη δια της βίας δεν επιτυγχάνεται.
Συνέχισε κανονικά την σχέση σου με το πουλάκι σαν να μπορεί να πετάξει. Μην το πιάνεις με το ζόρι και μην το αναγκάζεις σε τίποτα.
Ο ειδικός τι είναι γιατρός;
εκτροφεας εινε
 
Μολις ενας ειδικοσ του εκοπσε τα φτερα κατα τι γνομι σασ καλα εκανα;
Κατα την γνωμη μου εκανες χαζομαρα, οπως και εγω ποιο παλια με το δικο μου κοκατιλ. Κατραχας μολις εκναες το πρωτο λαθος για την συμφιλιωση μεταξυ σας! Δεν μπορω να βλεπω τα πουλια να μην μπορουν να πεταξουν για να πανε εκει που θελουν και να παιφτουν κατω.
 
Κατα την γνωμη μου εκανες χαζομαρα, οπως και εγω ποιο παλια με το δικο μου κοκατιλ. Κατραχας μολις εκναες το πρωτο λαθος για την συμφιλιωση μεταξυ σας! Δεν μπορω να βλεπω τα πουλια να μην μπορουν να πεταξουν για να πανε εκει που θελουν και να παιφτουν κατω.
Ναι φιλε καταλαβαινω αλλα αν δεν τα εκοβα πος θα το μαθαινα εξω απο το κλουβι;

Γιατι τρεχει στο κλουβι πανικοβλιμενος και κραζει;τι να κανω
το τριχομα του καποιες φορες εινε καπως φουσκωμενο τι σημαινει αυτο;​
 
Ναι φιλε καταλαβαινω αλλα αν δεν τα εκοβα πος θα το μαθαινα εξω απο το κλουβι;
Καταρχας ειναι ημερος ταισμενος με κρεμα; Τι σου ειπε ο εκτροφεας; Αν ναι τοτε να αγορασεις τσαμπια με κεχρι (millet) που τρελαινονται για αυτα και στην αρχη να το ταιζεις εξω απο το κλουβι και σιγα σιγα μολις ξεθαρεψει βαλε και το χερι σου μεσα. Μετα απο καιρο αφου μαθει το χερι σου (μην ανυσηχεις δεν τσιμπανε στα καλα καθουμενα) θα το βγαλεις εξω απο το κλουβι. Μπορει να πεταξει καποια στιγμη να παει π.χ παω σε μια ντουλαπα, μην πανικοβαλεσαι παρε παλι το κεχρι και αναιβασετο στο χερι σου. Για αυτο πρωσοπικα εκανες μεγαλη χαζομαρα που του εκοψες τα φτερα!

Γιατι τρεχει στο κλουβι πανικοβλιμενος και κραζει;τι να κανω
το τριχομα του καποιες φορες εινε καπως φουσκωμενο τι σημαινει αυτο;​
Οταν κραζει τι εννοεις φωναζει οπως ολα τα κοκατιλ ή κραζει σαν να μην θελει κατι. Ποτε το κανει αυτο, οταν πλησιαζεις; Οσο για τα πουπουλα που φουσκωνουν το κανουν ολοι οι παπαγαλοι καποιες φορες. Συνεχεια ειναι φουσκωμενο; Τραβα και καμια φοτο και δειξτο μας.
 
Καταρχας ειναι ημερος ταισμενος με κρεμα; Τι σου ειπε ο εκτροφεας; Αν ναι τοτε να αγορασεις τσαμπια με κεχρι (millet) που τρελαινονται για αυτα και στην αρχη να το ταιζεις εξω απο το κλουβι και σιγα σιγα μολις ξεθαρεψει βαλε και το χερι σου μεσα. Μετα απο καιρο αφου μαθει το χερι σου (μην ανυσηχεις δεν τσιμπανε στα καλα καθουμενα) θα το βγαλεις εξω απο το κλουβι. Μπορει να πεταξει καποια στιγμη να παει π.χ παω σε μια ντουλαπα, μην πανικοβαλεσαι παρε παλι το κεχρι και αναιβασετο στο χερι σου. Για αυτο πρωσοπικα εκανες μεγαλη χαζομαρα που του εκοψες τα φτερα!

Οταν κραζει τι εννοεις φωναζει οπως ολα τα κοκατιλ ή κραζει σαν να μην θελει κατι. Ποτε το κανει αυτο, οταν πλησιαζεις; Οσο για τα πουπουλα που φουσκωνουν το κανουν ολοι οι παπαγαλοι καποιες φορες. Συνεχεια ειναι φουσκωμενο; Τραβα και καμια φοτο και δειξτο μας.
Κραζει πολι δυνατα. Συνυθως οταν καποιος εινε διπλα του και κιταει προς το παραθυρο. Και σινεχεια κλεινι τα ματια του μιπος να τον σκεπασω και να τον αφισω; Οσω για την φοτωγρραφεια μου λεει οτι εινε πολυ μεγαλο δεν μπορω να το ανεβασω.
 
Σκαρφαλωνει στα καγκελα οταν κραζει; Σαν να θελει να βγει εξω;
 
Να το αφησεις ησυχο λιγες μερες χωρις επαφη με χερια που θα το στρεσαρουν να συνηθισει το περιβαλλον γυρο του (κλουβι, δωματιο) για να νιωσει μια μικρη ασφαλεια χωρου..Απλα αλλαζε του τροφη νερο καθημερινα μιλα του αρκετα κρατα του παρεα οπως ειπα και πιο πριν χωρις σωματικη επαφη και σιγα σιγα θα δεις μεγαλη διαφορα σε σχεση με τωρα. Δωστου χρονο κανε υπομονη και θα αναμειφθεις στο μεγιστο απο την καινουρια σου παρεα...
 
Να το αφησεις ησυχο λιγες μερες χωρις επαφη με χερια που θα το στρεσαρουν να συνηθισει το περιβαλλον γυρο του (κλουβι, δωματιο) για να νιωσει μια μικρη ασφαλεια χωρου..Απλα αλλαζε του τροφη νερο καθημερινα μιλα του αρκετα κρατα του παρεα οπως ειπα και πιο πριν χωρις σωματικη επαφη και σιγα σιγα θα δεις μεγαλη διαφορα σε σχεση με τωρα. Δωστου χρονο κανε υπομονη και θα αναμειφθεις στο μεγιστο απο την καινουρια σου παρεα...
Ναι αλα σχετικα με τι κρεμα δεν κσερο αν εινε ταισμενος με κρεμα πως μπορω να το μαθω;
 
Θα ρωτησεις τον εκτροφεα που το πηρες αν ειναι ταισμενο στο χερι.. Δεν εχει και τοση σημασια το πουλακι ειναι πολυ μικρο σε ηλικια και θα μαθει γρηγορα δεν χρειαζεται να σε ανησυχει αυτο.
 
Θα ρωτησεις τον εκτροφεα που το πηρες αν ειναι ταισμενο στο χερι.. Δεν εχει και τοση σημασια το πουλακι ειναι πολυ μικρο σε ηλικια και θα μαθει γρηγορα δεν χρειαζεται να σε ανησυχει αυτο.
Ναι αλλα αν εινε με κρεμα δεν πρεπει να σινεχιζω να του δινο κρεμα;
 
Εφοσον μπορει να φαει μονο του γιατι να του δωσεις κρεμα; Οταν λεμε αν ειναι ταισμενος στο χερι στην ουσια εννοουμε αν εχει απο μικρο επαφες με ανθρωπους.. Μην ανησυχεις δωστου τροφη (συσκευασμενη παντα) πρασινα χορταρικα αυγο βραστο με το τσοφλι ανα 2-3 μερες..
 
Αμφιβαλλω αν εξημερωθει αν δεν ειναι ταισμενος με κρεμα. Θελει πολυ προσπαθεια. Ποσο το πειρες, αν επιτρεπεται;(για να μην σε πιανουν και κοροιδο τετοιες εποχες)
 
Δημο το δικο μου το πηρα απο πετσοπ και σε 3 μερες ανεβηκε μονο του στο χερι μου χωρις να κανω καμια προσπαθεια, δεν εχει μεγαλη σημασια αν ταιστηκε η οχι στο χερι εφοσον ειναι τοσο μικρο μαθαινει πιο γρηγορα γιατι δεν εχει και πολλες εμπειριες απο ανθρωπινο χερι η με το ειδος του..
 
Εφοσον μπορει να φαει μονο του γιατι να του δωσεις κρεμα; Οταν λεμε αν ειναι ταισμενος στο χερι στην ουσια εννοουμε αν εχει απο μικρο επαφες με ανθρωπους.. Μην ανησυχεις δωστου τροφη (συσκευασμενη παντα) πρασινα χορταρικα αυγο βραστο με το τσοφλι ανα 2-3 μερες..
Να σε ροτισω κατι αλλο φιλε μου δεν μπορο να τον βλεπω να μιν μπορει να πεται. Μολις τελιοσω τιν εκπεδευση ιπαρχει καπιος τροπος να του ξαναβγουν; Και να εχει την δινατοτητα να κσαναπεταξει

Αμφιβαλλω αν εξημερωθει αν δεν ειναι ταισμενος με κρεμα. Θελει πολυ προσπαθεια. Ποσο το πειρες, αν επιτρεπεται;(για να μην σε πιανουν και κοροιδο τετοιες εποχες)
30
 
Να σε ροτισω κατι αλλο φιλε μου δεν μπορο να τον βλεπω να μιν μπορει να πεται. Μολις τελιοσω τιν εκπεδευση ιπαρχει καπιος τροπος να του ξαναβγουν; Και να εχει την δινατοτητα να κσαναπεταξει
Όλα τα όντα, και μαζί τους ο άνθρωπος, κάνουν κάτι γιατί το θέλουν... και όχι γιατί τους αναγκάζουν με την όποια εκπαίδευση να το κάνουν.
Ξέρω ... Δεν θα σου αρέσουν αυτά που γράφω αλλά κάποιος πρέπει να το κάνει...
Από την ώρα που αποφάσισες να το "εκπαιδεύσεις" κόβοντας του τα φτερά, θα είσαι αναγκασμένος να το έχεις έτσι μέχρι να αλλάξει τα φτερά του στην πτερόρροια...
Εκπαίδευση λένε πως κάνουν στα ζώα που έχουν ως θέαμα στα διάφορα "τσίρκο" και ας γνωρίζουμε όλοι, πως αυτή η εκπαίδευση είναι το καθημερινό βασανιστήριο τους... Και θα κάνουν ότι τους πουν για να μπορέσουν να φάνε και να ησυχάσουν... έστω και για λίγο.
Οι περισσότεροι προσπαθούν να σου πουν αυτό που θα έπρεπε από μόνος σου να καταλάβεις...
Τα πτηνά αυτά που στέκονται στα χέρια των ανθρώπων είναι αποτέλεσμα καθαρής και απόλυτης αγάπης και όχι εκπαίδευσης...
Τα πτηνά που τριγυρίζουν ελεύθερα στα σπίτια είναι κόποι πολύχρονης και αμοιβαίας εμπιστοσύνης και όχι εκπαίδευσης...
Τα τρελά παιχνίδια που κάνουν στα διάφορα viseos είναι προσφορά αγάπης των πτηνών στους φίλους τους και όχι αποτέλεσμα εκπαίδευσης...
Και να ξέρεις... όταν αποφασίσουν αυτά να προσφέρουν... προσφέρουν απλόχερα ... χωρίς τσιγκουνιές και απαιτήσεις επιστροφής!
Ξεκίνα λοιπόν σήμερα, με υπομονή, επιμονή, αγάπη και στο εύλογο χρονικό διάστημα θα έρθει μόνο του και θα κάτσει στο χέρι σου και ασφαλώς όχι γιατί το θέλεις εσύ.
 
Back
Top