Αναπαραγωγή Θέλω να ζευγαρώσω τα καναρίνια μου και χρειάζομαι βοήθεια

kouliskiriakos

PB New Member
Εγγραφή
10 Μαρ 2022
Μηνύματα
38
Πόλη
GREECE
Καλό μασημερι σε ολλους,Δεν θα κουράσω πολυ, πριν μια εβδομάδα αγόρασα από betshop ενα απλό λευκο αρσενικο καναρινακι ενός έτους (όπως μου είπαν εκει) το οποιο κελαιδαει αρκετα καλα και εχθές αγόρασα από ιδιώτη αυτή την φορά ένα θυλικο το οποιο μου είπε (ο ιδιωτης )ότι είναι Μαρτίου -Απριλιου του 21,και έχοντας την περιργεια να τα ζευγαρώσω και καθωτι ειμαι ενελως ασχετος με το αντικείμενο αυτό θα ήθελα βοήθεια για να ξεκινήσω,σας ευχαριστώ
 
Καλως ηρθες στην παρέα. Αρχικά φρόντισε να κρατήσεις στα πουλακια 40ημερη καραντίνα. Διάβασε κ το σχετικό άρθρο https://community.petbirds.gr/threads/Καραντίνα-στα-πτηνά.17677/
Και στη συνέχεια διάβασε κ κάποιες πληροφορίες για το ζευγάρωμα
Καλη αρχη
 
Γεια σου. Καλώς ήρθες στην παρέα μας.
και καθωτι ειμαι ενελως ασχετος με το αντικείμενο αυτό
αν είσαι όντως άσχετος με το ζήτημα της αναπαραγωγής δεν υπάρχει πρόβλημα, διαβάζεις τα σχετικά άρθρα του φόρουμ και συζητάς όποια λεπτομέρεια σε προβληματίζει.
Αν όμως δεν γνωρίζεις (δεν έχεις εμπειριώσει) τα βασικά της φροντίδας των καναρινιών, τότε η κατάσταση θα είναι πιο δύσκολη.
 
@ianos ,θα ηθελα να σου απαντησω γραφωντας οτι γενικως δεν γνωριζω απο καναρινια η αλλου ειδους πουλιων,καθε συμβουλη η υποδειξη ειναι δεκτη φυσικα,Ισως η περιεργεια με κανει να δω το θεμα,φυσικα αγαπη για τα πουλακια υπαρχει και η φροντιδα θα ειναι συγουρη,
 
φυσικα αγαπη για τα πουλακια υπαρχει και η φροντιδα θα ειναι συγουρη
Θεωρώ ότι η παραπάνω δήλωση από μόνη της αρκεί για να έχεις επιτυχημένη πορεία με τα πουλιά.
 
@ianos ευχαριστω για το σχολιο σου και επισης το μελος
kom νωριτερα για την επισημανση περι καραντινα των πτηνων,που φυσικα και δεν γνωριζα
 
@kouliskiriakos κάτι που πρέπει να σκεφτείς ΠΡΙΝ προχωρήσεις σε αναπαραγωγή είναι το τι θα κάνεις τα καναρίνια που θα γεννηθούν. Πρέπει να έχεις κάποια υπεύθυνα άτομα για να τα δώσεις (ιδίως τα θηλυκά που δεν τραγουδούν) ή αν τα κρατήσεις όλα, τότε να υπολογίσεις περισσότερα κλουβιά, χώρο, χρόνο και έξοδα.

Διάβασε και αυτό, θα σε βοηθήσει ΠΟΛΥ.
 
Back
Top