Γενικά Θέλω να πάρω ένα κοκατίλ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nickst
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Απλα γενικοτερα να ξερεις αυτα τα μπισκοτακια δεν κανουν καλο. Μπαγιατικα μπισκοτακια μες την χρωστικη.. Τωρα αν εσυ θες να του τα δινεις καλως..
 
μα και συσκευασμενη να παρεις βιταμινη με μπισκοτο παλι για πεταμαμ ειναι;το εχει εξακριβωσει κανεις οτι βαζουνε μπαγιατικα μπισκοτα μεσα;
 
μα και συσκευασμενη να παρεις βιταμινη με μπισκοτο παλι για πεταμαμ ειναι;το εχει εξακριβωσει κανεις οτι βαζουνε μπαγιατικα μπισκοτα μεσα;
Μπαγιατικα ή οχι, εχει μπισκοτα. Τι ακριβως μπορει να προσφερει σε ενα σποροφαγο πουλι ενα αρτοπροϊον; Τιποτα περα απο λιπος. Οποτε καλο ειναι να αποφευγονται.
 
μα και συσκευασμενη να παρεις βιταμινη με μπισκοτο παλι για πεταμαμ ειναι;το εχει εξακριβωσει κανεις οτι βαζουνε μπαγιατικα μπισκοτα μεσα;
Αρχικά Νίκο μου δεν υπάρχει βιταμίνη που να τρώγεται μην ακούς τους πετσοπάδες. Οι βιταμίνες μπαίνουν μόνο στο νερό.. Όλα τα άλλα είναι άστα να πάνε! Δεν πρέπει λοιπόν να δίνεις να τρώνε βιταμίνη, αλλά αυγοτροφή. Και μια καλή συ σκευασμένη αυγοτροφή, όπως και τροφή, όχι δεν έχει μπισκότο μέσα. Στην επόμενη ερώτηση σου με κάλυψε η Μιράντα!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
😀 βεβαια θα βγει παρα πολυ ακριβη η τροφη τουλαχιστον η συσκευασμενη σε σχεση με την χυμα αλλα αν ειναι καλυτερα ολα οκ. Πηρα και ενα χοντρο σκοινι το εβαλα στο κλουβι. Που πιανει απο δυο μεριες και ειναι σαν στερεωμα που μου δειξατε.
 
😀 βεβαια θα βγει παρα πολυ ακριβη η τροφη τουλαχιστον η συσκευασμενη σε σχεση με την χυμα αλλα αν ειναι καλυτερα ολα οκ.
Δεν έχουν τόσο μεγάλη διαφορά στην τιμή.. Αν σκεφτείς το καλό που κάνει στο πουλάκι σου τα 2 ευρώ που δίνεις παραπάνω δεν είναι τίποτα! 😉
 
να ταν δυο ευρο καλα θα ητανε 😀. Αλλα τι να κανουμε αφου ειναι καλυτερη η συσκευασμενη. Αν και τωρα τον βλεπω εχει ορμησει στην χυμα τροφη που του εβαλα και την συσκευασμενη δεν την αγγιξε εδω και τεσσερις μερες.
 
Ποσα καναρινια εχεις; Εγω παιρνω το κιλο 4.20 και μου βγαζει με σπαταλες 3 εβδομαδες με 13 καναρινια..
 
δεν. Ξερω αν. Προσεξες αλλα κοκατιλ εχω ενα. Οχι καναρινια
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
δεν. Ξερω αν. Προσεξες αλλα κοκατιλ εχω ενα. Οχι καναρινια
Εχεις δικιο. Για καποιο λογο εχω την ταση να τα αναγω ολα σε καναρινια. Ποσο παει βρε συ ενα σακουλακι για κοκατιλ?
 
η χυμα που παιρνω για μεσσαιους παπαγαλους εχει 2 ευρο το κιλο.
η https://petbirds.gr/product/prestige-loro-parque-australian-parakeet-mix-versele-laga/ που ειχα παρει την ειχαν 7,5 ευρο το κιλο
μετα η Versele Laga Big Parakeets Prestige 20kg που ειδα εχει 45 ευρο
ενω κλειστη συσκευασια απο την e-farma ελληνικη εταιρια δικια μας που την εχω πει πιο πανω τροφη παπαγαλινη απο ολα μεσα medium 25 κιλα τωρα που πηρα τηλ μου ειπανε 26 ευρο.
και απο οσο ειδα καοι σημερα που ηρθα απο την δουλεια την εχει φαει σχεδον ολη την συγκεκριμενη τροφη και της versele δεν την αγγιξε καν ακομα.
θα παρω της ελληνικης εταιριας και θα δοκιμασω και θα δω και θα κρινω αν ειναι καλυτερη η οχι.
 
οχι αλλα θελω να παρω θα βγει πολυ πιο οικονομικη και απο οτι βλεπω τρωει ο μικρος.
 
Εγω με 2 κοκατιλ και τροφη 1kg μου φτανει για εναν μηνα. Δυο ταιστρες απο μια κουταλια γεματη η καθε μια και αλλαγη καθημερινα μενει δεν μενει τροφη. Τωρα 25kg μου φαινεται λιγο υπερβολικο και παρακινδυνευμενο οπως ειπε και ο Ανεστης.
 
  • Like
Αντιδράσεις: nickst
αλλιως δεν συμφερει βρε παιδια να παιρνω ενος κιλου και να δινω 6-7 ευρο για ενα κιλο. Βεβαια ας περασει καιρος να δω και ποσο θα τρωει και αν ειναι οπως τα λετε και εσεις μαλλον θα κοιταξω για μερικες που βγαινουν 2κιλες.
για αυγοτροφες ποιες μαρκες δινεται;η δεν δινεται καθολου στα κοκατιλ σας;
ακομα παιδια δεν λεει να βγαλει φτερωμα στα σημεια που ελειπε.
|να το ψεκασω με το σπρει που ειχα παρει για τα παρασιτα;
 
αλλιως δεν συμφερει βρε παιδια να παιρνω ενος κιλου και να δινω 6-7 ευρο για ενα κιλο. Βεβαια ας περασει καιρος να δω και ποσο θα τρωει και αν ειναι οπως τα λετε και εσεις μαλλον θα κοιταξω για μερικες που βγαινουν 2κιλες.
για αυγοτροφες ποιες μαρκες δινεται;η δεν δινεται καθολου στα κοκατιλ σας;
ακομα παιδια δεν λεει να βγαλει φτερωμα στα σημεια που ελειπε.
|να το ψεκασω με το σπρει που ειχα παρει για τα παρασιτα;

Αυγοτροφη μπορεις να φτιαξεις και μονος σου δεν ειναι αναγκη να παρεις. Η Αλικη @alicedros εχει μια συνταγη πολυ καλη μιας και την χορηγουσα στα δικα μου και την πελεκαγανε!:D
 
Το 25ακιλο οπως σου ειπαν μην το σκεφτεσαι. Να τανε 10ακιλο και να τ μοιραζες στη μεση με καποιον γνωστο σου... Αντε αλλα και παλι δυσκολο.

Προτεινω να κινηθεις ειτε στου κιλου (μια φορα το καλοκαιρι που πηρα 7 σακουλια μου κανανε λιγο καλυτερη τιμη να φανταστεις) ειτε στα 2.5ακιλα.
 
Back
Top