Γενικά Θέλω να πάρω ένα κοκατίλ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nickst
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
βρηκα και αυτο εδω που μου αρεσε.
e-farma.gr/components/com_virtuemart/shop_image/product/_________________5488226dd0d18.jpg
η πρωτη.
 
ναι αρκετα καλα μπορω να πω. Πλεον οταν βγει απο το κλουβι και επιχειρησει να πεταξει ερχεται προς τα εμενα και ειτε σηκωνω το χερι και προσγειωνεται εκει ειτε σε κανα κεφαλι μου 😀. Και καθεται και ωρα πανω μου μπορω να πω και τον χαιδευω οσο με αφηνει και δεν γκρινιαζει.
 
προσεξα μερικες φορες να υπαρχουν λιγα πουπουλα 2-3 στον πατο του κλουβιου.ή οταν πεταξει να του πεσει ενα ας ουμε. Ειναι φυσιολογικο αυτο;
 
προσεξα μερικες φορες να υπαρχουν λιγα πουπουλα 2-3 στον πατο του κλουβιου.ή οταν πεταξει να του πεσει ενα ας ουμε. Ειναι φυσιολογικο αυτο;

Ναι είναι φυσιολογικό. 😉 Μην το έχεις κοντά σε καλοριφέρ που ανάβει.
 
το εχω διπλα απο καλοριφερ αλλα ειναι σε επιπλο και μεσα σε αυτο ειναι το κλουβι.στα σημεια. Που ηταν φαλακρο παιδια ακομα πτ δεν. Εβγαλε και αρχιζω να ανησυχω. Ευχαριστώ πολυ γιαννη
 
ειναι φυσιολογικο παιδια οποτε ανοιγω το κλουβι να πεταει γυρω γυρω και μετα να ερχεται να ανεβαινει επανω μου;
ολο καθεται στον ωμο μου συνεχεια 😛
 
ειναι φυσιολογικο παιδια οποτε ανοιγω το κλουβι να πεταει γυρω γυρω και μετα να ερχεται να ανεβαινει επανω μου;
ολο καθεται στον ωμο μου συνεχεια 😛

Γιατί να μην είναι; Κάνει μια μικρή βολτίτσα για ξεμούδιασμα και μετά έρχεται για παρέα.
 
ε δεν ξερω δεν. Ξαναειχα παπαγαλο. Με πειραζει τα γενια τα μαλια με το ραμφος του 😀. Και κουτσουλαει οταν. Πεταει μερικες φορες ρε γαμωτο αυτο ειναι το κακο. Και εκανε και νυχια γρατσουναει το ατιμο αλλα φοβαμαι να του τα. Κοψω
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
ε δεν ξερω δεν. Ξαναειχα παπαγαλο. Με πειραζει τα γενια τα μαλια με το ραμφος του 😀. Και κουτσουλαει οταν. Πεταει μερικες φορες ρε γαμωτο αυτο ειναι το κακο. Και εκανε και νυχια γρατσουναει το ατιμο αλλα φοβαμαι να του τα. Κοψω

Nα μην του τα κόψεις, είναι μωρό και θα ματώσουν καθώς αποκλείεται να έχουν μεγαλώσει, απλά έκαναν μύτη. Πάρε μια λίμα και λιμάρισε τις άκρες λίγο και δεν θα τα νιώθεις καθόλου στα χέρια σου. Μην το παρακάνεις γιατί πάλι μπορεί να ματώσουν αν τα λιμάρεις πολύ.

Σχετικά με τις κουτσουλιες, μπορείς κάθε 15-20 λεπτά να το βάζεις να καθίσει στο σταντ ή πάνω στο κλουβί του για 5-10 λεπτά και μόλις κουτσουλήσει να το ξαναπάρεις πάνω σου για άλλα 20 λεπτά κ. Ο. Κ.
 
τελικα ειχα δωσει το κοκατιλ που ειχα στον κολλητο μου επειδη δεν ηξερε πως να το ημερεψει κτλ αν επαιρνε καινουργιο και πηρα χτες ενα κοκατιλ απο τον ιδιο ανθρωπο μεγαλωμενο με κρεμα.
εχω ενα θεματακι ομως.
πολυ φασαρια ρε παιδια σε σχεση με αυτο που ειχα καθε 3-10 δευτερολεπτα βαρια τσιριζει με εχει κανει τα νευρα τσαταλια ειτε κοντα παω ειτε του μιλαω τπτ αυτο. Τι το επιασε;ειναι σε καινουργιο χωρο και κανει ετσι μεχρι να με μαθει;
1,5 μηνων ειναι σε ηλικια
 
Να σου ζήσει! Τόσο μικρό μήπως πεινάει; Μήπως θέλει πιο συχνό τάϊσμα; Τι του δίνεις τώρα;
 
Σπορια που εχει στις ταιστρες. Αλλα δεν πολυειδα να τρωει. Του εδωσα τσαμπι με κεχρι χαζοτσιμπησε λιγακι. Τι αλλο να δοκιμασω;
 
Ενάμιση μηνός πρέπει να τρώει ακόμα κρέμα. Δεν στο είπε ο εκτροφέας που στο πούλησε; Πεινάει το πουλάκι, λυπάμαι που θα το πω, θα το χάσεις από πείνα. Δεν πολυτρώει γιατί δεν έχει μάθει ακόμα να σπάει και να τρώει σπόρια. Τώρα που θα βρεις κρέμα νεοσσών; Μήπως έχεις; Πάρε τηλέφωνο τον εκτροφέα επειγόντως να σου δώσει από την δική του. Ζέστη, στα χαμηλά με μαλακό υπόστρωμα από χαρτί κουζίνας και μέχρι να βρεις την κρέμα, βράσε ένα αυγό για 15 λεπτά και κάνε έναν αραιό πολτό με τον κρόκο, λίγο τρίμμα φρυγανιάς ή κουάκερ και βραστό νερό και δώσε του με μια σύριγγα ή κάτι άλλο στο στόμα κατευθείαν.
Ο χυλός να είναι αραιός και ζεστός όχι καυτός.
 
εβρασα λιγο αυγο το αφησα και αρχισε να τρωει. Τωρα ησυχασε δεν φωναζει καθολου. Αυριο θα του δωσω παλι αυγο με φριγανια που ειπες με σιριγκα στο στομα
 
Είναι πολύ μικρό θέλει ταΐσματα ανά 4-5 ώρες σ' αυτήν την ηλικία, όχι αύριο πάλι.
 
το εχω αφησει το αυγο και τρωει οποτε θελει απο οσο βλεπω. Αυριο θα του βαλω και αλλο
 
Back
Top