Γενικά Θέλω να πάρω ένα πτηνό για κατοικίδιο, τι να διαλέξω;

chrysovalantis

PB New Member
Εγγραφή
10 Απρ 2009
Μηνύματα
72
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλημέρα σας. Είμαι λίγο επιφυλακτικός που γράφτηκα στο forum μιας και δεν έχω κάποιο πτηνό στο σπίτι μου (πέρα από τις 40 κότες στην αυλή μου). Κι ΄όμως 47 και σήμερα μετράω κάθε μέρα καθώς σε 47 ημέρες τελειώνουν οι πανελλαδικές που για δεύτερη φορά μπαίνω στο λούκι τους. Αφού τελειώσουν με λαχτάρα ανυπομονώ να πάρω ένα πτηνό για κατοικίδιο καθώς θα υπάρχει άπλετος χρόνος για μένα. Είχαι και μικρότερος καρδερίνια, φλώρους παραδείσια κλπ , αλλά άλλη φορά κουκουβάγια, άλλη φορά αρρώστια ψοφούσαν. Έτσι φέτος αποφάσισα να ξαναεντάξω στη ζωή μου αυτό που θέλω.

Συγγνώμη για τις φιλολογίες, τώρα μπαίνω στο ψητό...

Διαβάζοντας το φόρουμ για τα διάφορα είδη πτηνών που υπάρχουν κυριολεκτικά μπερδεύτηκα γιατί όλα με εντυπωσίαζαν. Έκανα αναζητήσεις το ίντερνετ για φωτογραφίες τους και μου άρεζαν πιο πολύ. Έτσι θέλω τη βοήθειά σας να διαλέξω. Διάλεξα αυτή την κατηγορία γιατί τα Budgie, τα Lovebirds, τα parrotlets που μου άρεσαν περισσότερο πιστεύω ότι ανήκουν εδώ. Θα ήθελα λοιπόν να σας αναφέρω τι ζητάω εγώ και θα ήθελα να με συμβουλεύσετε τι ποιο μου ταιριάζει.

Κατ'αρχήν θέλω να είναι μικρό και δεν ενδιαφέρομαι για τεράστιους παπαγάλους. Οι μεγάλοι παπαγάλοι με τρομάζουν και δεν ξέρω γιατί. (Μάλλον ξέρω αλλά είναι μια πικραμένη ιστορία). Θέλω να είναι ήσυχο (δηλαδή να μην φωνάζει και να εξημερώνεται. Δεν θέλω να τρέχει σαν τρομαγμένο μόλις αντιλαμβάνεται παρουσία γύρω του. Στην ουσία θέλω να έχει προσωπικότητα όπως στις περιπτώσεις που διάβασα στο φόρουμ. Θέλω να με ελκύει όχι με την ομορφιάτου αλλά να ανταποκρίνεται στη φροντίδα που θα του δώσω. Τέλος θέλω να είναι διακριτικό γιατί αν περάσω σε άλλη πόλη και φυσικά θα νοικιάσω να μην ενοχλεί τους υπόλοιπους.

Σας ευχαριστώ που έστω διαβάσατε το μύνημά μου (καθ' ότι τεράστιο). Συγγνώμη αν σας κούρασα αλλά και εγώ είμαι τρακαρισμένος μιας και νέος στο φόρουμ. Σύντομα θα στρώσω αφού εξοικιωθώ...
 
η προσωπικη μου γνωμη σε αυτα που ζητας ειναι η κοκατιλ η Budgie.
η επιλογη ειναι δικη σου.
σκεψου το καλα γιατι οπως ειπες και εσυ ειχες τοσα πουλια και τα αφηνες να ψωφανε.
θελουν ιδιαιτερη φροντιδα
 
σκεψου το καλα γιατι οπως ειπες και εσυ ειχες τοσα πουλια και τα αφηνες να ψωφανε.
θελουν ιδιαιτερη φροντιδα


δεν συμφωνώ. Ποτέ δεν άφησα πουλί ή οτιδήποτε άλλο ζώο να ψωφήσει. Από κουκουβάγια έχασα δυο πουλιά και από αρρωστια όχι ότι έφταιγα εγώ αλλά ο πλανώδιος πωλητής που τα έιχε γιατί όποιος αγόρασε από αυτόν όλα ψώφησαν από σπυριά. Οπότε η έκφραση τα άφηνα δεν ισχύει...

Τέλος πάντων δεν θα κολήσω εκεί... Το θέμα μου άλλον είναι.
 
λοιπον εγω θα σου προτεινα Budgies διοτι ειναι και ηρεμα απο οτι τα λοβ και δεν φωναζουν ειναι ευκολα στην εξημερωση κυριως οταν ειναι μικρα και ειναι παιχνιδιαρικα πτηνα.
 
απ'ότι είδα και στο φόρουμ μάλλον προς Budgies ή parrotlets καταλήγω. αλλά θέλω κι άλλες γνώμες... Θέλω να είμαι 100% σίγουρος στην επιλογή μου...

Υπάρχουν και άλλα είδη που πληρούν τις προϋποθέσεις;
 
Και γω θα σου προτεινω.. Τα γλυκητατα Budgies! Πιστευω οτι ταιριαζουν περισσοτερο σε οσα αναφερεις πιο πανω αλλα μπορουν να γινουν και σκαλοπατι για σενα σε περισσοτερη γνωση, επειδη βλεπω οτι η αγαπη υπαρχει ηδη! 🙂Εχουν προσωπικοτητα.. Ειναι φιλικα, δεν φωναζουν ιδιαιτερα, αλλα σιγουρα ειναι εκει και εχουν αναγκη την προσοχη και την αγαπη σου συνεχως. Το πρωι θα ξυπνας απο τις χαρουμενες φωνουλες τους( θεωρω αυτονοτο οτι θα ταχεις ζευγαρι για παρεα οταν λειπεις)Θα σου μεταδιδουν την χαρα της ζωης και θα αρχιζεις το τρεξιμο με καλη διαθεση.Αλλαγμα νερου, ελεγχος φαγητου, αυγο, φρουτο ή λαχανικο;τι εχει σειρα;Βλεπεις τον πινακα που προσεκτικα εχεις ετοιμασει. Μια διευρηνητικη ματια στα μουτρακια τους και μια αλλη😉 στον πατο του κλουβιου. Εισαι ετοιμος, να ξεκινησεις δυνατα και με αισιοδοξια την μερα σου. Θα τα πειτε ξανα το μεσημερι και το απογευμα για κουβεντουλα, βολτα, παιχνιδι, μαθημα, λιχουδια(εδω μπαινει και η δικη σου υγιεινη διατροφη μια που μονο αυτη θα βρισκεις προχειρη στο ψυγειο 😉Τα υπολοιπα στο χερι σου να τα ανακαλυψεις!
 
Φράνια μου τι να πω. Όπως είπα δίνω πανελλήνιες και με αυτά που λες όλο και περισσότερο κολλάω εκεί... Αρχίζει να μου αρέσει περισσότερο από ότι το φανταζόμουν...
 
και εγω για μπατζυ θα σου ελεγα...
αφου εχει πολυ χρονο οπως λες και ενα να εχει δεν θα υπαρχει προβλημα αν ασχολισε αρκετα μαζι του... Και εχει παιχνιδια...
καλυτερα να παρεις νεαρο σε ηλικια για να εξημεροθει ποιο ευκολα...ή ταΙσμενο στο χερι ΑΝ βρεις...
αλλα ειναι αυκολο να το εξημερωσεις και μονος σου
 
αν θελεις μικρο παπαγαλακι, δες :
- bungie
- Lovebird
- parrotlet (ειναι απο τα ωραιοτερα ειδη παπαγαλων... Δες σα βιντεο και το παρροτλετ της Σισσυ! ΦΟΒΕΡΟ !
 
Φράνια μου τι να πω. Όπως είπα δίνω πανελλήνιες και με αυτά που λες όλο και περισσότερο κολλάω εκεί... Αρχίζει να μου αρέσει περισσότερο από ότι το φανταζόμουν...
Kαι που να τα δεις να φιλιουνται.. χμ! Αλλα δεν τα αφηνεις να δωσεις με το καλο.. Και μετα αποφασιζεις;Καλη σου επιτυχια πρωτα απο ολα!:)
 
καλησπερα,
Εφ οσον δε σ' ενδιαφερει η αναπαραγωγη παπαγαλων, ολα τα χαρακτιριστικα που ζητας, αγαπη κατανοηση ηρεμια κλπ οφειλονται κατα κυριο λογο απο την ηλικια ενος πουλιου(μωρο-ταισμενο στο χερι) παρα απο την ρατσα του. Θα σου προτεινα λοιπον να βρεις καποιο μωρο Budgie , cockatiel,red rumped,love bird και ολα τα μικροσωμα ειδη. Να ξερεις μονο πως το cockatiel μολις χαραξει το πρωι τουλαχιστον για 15 λεπτα τραγουδουν με μια αρκετα διαπεραστικη φωνη, κατα τα αλλα θεωρω πως ειναι απο τα πιο εξυπα και αγαπησιαρικα πουλια
 
Κοίτα να δεις. Αυτά που θέλω δεν εξαρτώνται άμεσα από εμένα αλλά από άλλους παράγοντες. Όπως προείπα δίνω ξανά πανελλήνιες. Σε περίπτωση που καταφέρω να είμαι στην πόλη μου τότε θα ήθελα η "παρέα" να αυξηθεί δηλαδή θα με ενδιαφέρει η αναπαραγωγή διότι έχω πολύ χώρο στο σπίτι μου και η "στέγαση" των απογόνων θα είναι εφικτή. Αν όμως παραμείνω στην πόλη που έχω ήδη περάσει η πάω σε κάποια άλλη τότε θα έχω θα υπάρχει το θέμα του χώρου αλλά και της ανοχής από τρίτους διότι το σπίτι δεν θα είναι δικό μου.

Αλήθεια, σε περιπτώσεις μετακινήσεων τι γίνεται; Έχει κανείς ανάλογη εμπειρία; Δηλαδή, λογικά ως φοιτητής σε άλλη πόλη, κάποιες φορές θα επιστρέφω στον τόπο διαμονής μου. Με τα ζωντανά μου (που λέει και ο θείος μου για τα περιστέρια του) μπορώ να τα πάρω μαζί μου;(πχ στο ΚΤΕΛ;)
 
Back
Top