Φροντίδα Θα ήθελα μερικές πληροφορίες για τη φροντίδα των budgie μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ΑΝΤΗ
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ΑΝΤΗ

PB New Member
Εγγραφή
9 Αυγ 2022
Μηνύματα
31
Πόλη
Ηράκλειο Κρήτης
Καλημέρα μου, χαρισαν ένα ζευγάρι μπατζι, δεν ξέρω ηλικία!τους έχω μεγάλο κλουβάκι, τους πήρα φωλιά και κλωστή!τους δίνω την τροφή τους, αυτά! Δεν ξέρω κάτι παραπάνω! Θα ήθελα περισσότερες πληροφορίες για την διατροφή και τν εξημέρωση τους! Μπορώ να τα βγάζω στο μπαλκόνι για φρέσκο αέρα; τι είναι καλό για αυτά;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Φωλιά όχι αυτή την περίοδο έχει πάρα πολύ ζέστη, κλωστή δεν χρειάζεται στα budgie. Κόκκαλο σουπιάς βάλτε στο κλουβί, σπόρους πάντα επώνυμη μάρκα συσκευασμένη και όχι χύμα. Μπορείτε να τα βγάζετε στο μπαλκόνι φυσικά να μην τα χτυπάει απευθείας ο ήλιος και φυσικά να είναι προστατευμένα από άλλα ζώα ( γάτες, γεράκια κ.ο.κ) πώς γίνεται αυτό; Η θα πρέπει να είστε μονιμος εκεί η να τους πάρετε ένα προστατευτικό. Αυγό καλά βρασμένο (14 λεπτά) η αυγοτροφη μια φορά την εβδομάδα. Ξύλινες πατήθρες βάλτε τους επίσης γιατί λογικά θα έχει πλαστικές στο κλουβί. Λαχανικά φρούτα κλπ δείτε εδώ τι επιτρέπεται https://community.petbirds.gr/threads/Ασφαλή-και-τοξικά-φυτά-και-καρποί-για-τα-πουλιά.26454/
 
@ΑΝΤΗ
Να τα χαίρεσαι τα παπαγαλάκια σου.😊
Ανέβασε άν θέλεις και φωτογραφίες να δούμε αν πρόκειται όντως για ζευγάρι.

τους πήρα φωλιά και κλωστή!
Η εποχή είναι ακατάλληλη για αναπαραγωγή καλύτερα να την βγάλεις.
Τα budgie δεν χρειάζονται κλωστή για να φτιάξουν φωλιά, συνήθως βάζουμε λίγο πριονίδι μέσα στην φωλιά.


Θα ήθελα περισσότερες πληροφορίες για την διατροφή και τν εξημέρωση τους!
Μπορείς να διαβάσεις τα παρακάτω άρθρα:
 
Καλησπέρα, να τα χαίρεστε! Αν δεν γνωρίζετε τα βασικά, η φωλιά δεν έχει καμία δουλειά εκεί, ανεξαρτήτως αν είναι ή όχι εποχή αναπαραγωγής. Η διαδικασία προετοιμασίας κρατά μήνες, είναι ακριβή, απαιτεί παρακολούθηση πτηνιάτρου, και αν δεν πάει κάτι καλά, που είναι συχνό φαινόμενο, μπορεί να χάσετε και τα ενήλικα και τα μωρά. Επίσης δεν έχουμε πού να βάλουμε τα παπαγαλάκια που υπάρχουν, πόσο μάλλον άλλα. Είναι υπέροχα κατοικίδια χωρίς να τα ταλαιπωρούμε με γέννες.

Ανεβάστε, αν θέλετε, φωτογραφίες του κλουβιού και των πουλιών, για να μπορέσουμε να είμαστε πιο συγκεκριμένοι.
 
@Vada χίλια ευχαριστώ!!! Αλλά για κάποιο λόγο είναι πάρα πολύ φοβισμένα, μόλις πάω να βάλω τροφή η νεράκι αναστατωνονται πάρα πολύ, τους έβαλα αγγουράκι, ούτε καν το αγγίζουν, 😔
 
@ΑΝΤΗ Ένα θες να τα ενημερώσεις δες εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Εκπαίδευση-παπαγάλων-εξημέρωση.5707/ κι εδώ
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
@ΑΝΤΗ Το κλουβί αυτό είναι ακατάλληλο για Budgie καθώς το διάκενο ανάμεσα στα κάγκελα είναι μεγάλο και μπορεί να σφηνωσουν το κεφάλι τους μέσα και να πνιγούν. Προτίμησε μια 76αρα η μία 90αρα ζευγαρωστρα γιατι χρειάζονται μήκος καθώς πετάνε οριζόντια. Τη φωλιά και το νήμα βγαλτα γιατί δεν είναι περίοδος αναπαραγωγής και επίσης είσαι αρχάρια για να αναλάβεις τέτοια ευθύνη. Οι πατήθρες αυτές είναι ακατάλληλες λόγω ότι οι πλαστικές κάνουν πολύ κακό στα πόδια τους και μπορούν να πάθουν αρθρίτιδα, bumblefoot πληγές στο μαλακό μέρος του ποδιού και άλλα. Αντίκατέστησε τες με αυτές από φυσικό ξύλο μαζί με τον φλοιό σε διάφορους διαμέτρους και υφές ώστε τα πόδια τους να παίρνουν άσκηση. Μέσα πρόσθεσε παιχνίδια από φυσικά υλικά ώστε να μπορούν να τεμαχισουν καθώς και παιχνίδια αναζήτησης τροφής (foraging toys). Δεν κάνει να τα ταΐζεις μόνο σπόρους καθώς οι σπόροι είναι παχυντικοι και δημιουργούν λιπώματα στο συκώτι. Οι παπαγάλοι είναι ζώα που πρέπει να τρώνε μια ποικιλία τροφών άρα θα πρέπει να τους βάζεις σιγά σιγά στην διάθεσή τους φρέσκα λαχανικά και φρούτα καθώς και αυγό. Λαχανικά θα πρέπει να τρώνε καθημερινά καθώς τους προσφέρουν σχεδόν όλα τις βιταμίνες, τα ιχνοστοιχεία και τα αμινοξέα που χρειάζονται. Φρούτα θα πρέπει να δίνεις 1-2 φορές την εβδομάδα μόνο καθώς έχουν υψηλά ποσοστά ζάχαρης. Αυγό θα πρέπει να δίνεις καλά βρασμένα και σφιχτό 2 φορές την εβδομάδα και σε περίοδο πτερροριας μάθε μέρα. Και τα δύο πουλάκια είναι Θηλυκά και άνω τους ενός έτους. Επίσης φαίνεται σαν να έχουν ακάρεα αλλά για να το δω καλύτερα στείλε μια κοντινή φωτογραφία του χαλινου (μύτης) για να διακρίνω καλύτερα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Όσο με άφησαν να τα τραβήξω, το κλουβί, μου το πρότειναν από το pet shop 65€το πληρώσα😭
[automerge]1660425984[/automerge]
Τους έβαλα και αγγούρι αλλά δεν το προτιμάνε μάλλον 😂θα το τσεκάρω βέβαια το πρωί!!! Πολύ φτερό μόλις το πλησιάσω,😂
 
@ΑΝΤΗ Εάν θέλεις πουλα το και με τα λεφτά που πήρες πάρε μια 76αρα η μία 90αρα ζευγαρωστρα για να είναι άνετα. Δυστυχώς στα περισσότερα pet shop δεν ξέρουν για την σωστή φροντίδα των πουλιών και μας προτείνουν πράγματα ακατάλληλα και άχρηστα. Τους νοιάζει μόνο το κέρδος.
 
@Ledagcc καλά είναι τραγικο, και τους είπα για ένα ζευγάρι παπαγαλάκια,τα είχαν τα έρμα σε μικρότερο κλουβί!!!! Άρα πάμε από την αρχή 😞ξύλο που θα βρω, δεν θέλω να ξανά πάω από pet shop, διάβασα στα λινκ φυσικά ξύλα,ελιάς κλπ μπορώ να πάρω από εκεί;; πρέπει να κάνω κάτι πριν το βάλω; θα τα ξανά διαβάσω όλα από τν αρχή, θα τα φέρω έκει που, πρέπει, αλλά στεναχωριέμαι διότι είναι πολύ άγρια, και τν ώρα που πάω να τους βάλω φαγητό, αναστατωνονται πάρα πολύ 😞
 
πολυ ομορφα🧿να τα χαιρεσαι! πολυ βασικο ειναι να βαζεις φρεσκο καθαρο νερο καθε μερα, αφου καθαριζεις με βουρτσακι την ποτιστρα.εχεις πολυ διαβασμα τωρα-κανεις δεν τα ξερει ολα εξ αρχης.Ειναι καταπληκτικα και πανεξυπνα πουλακια τα μπατζι-αρκει να εχουν αγαπη και σωστη υγιεινη και φροντιδα.🥰
 
@ΑΝΤΗ Μπορείς να φτιάξεις πατήθρες δικές σου. Δες εδω πως να τις φτιάξεις https://community.petbirds.gr/threads/Ασφαλή-και-τοξικά-ξύλα-για-πατήθρες-και-παιχνίδια.14396/ και εδώ
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
@kika σε ευχαριστώ πάρα πολύ η βοήθεια όλων σας ήταν πολύτιμες,!!! πραγματικά θα κάνω τα πάντα για να είναι όλα απόλυτα υγιής και ευτυχισμένα❤️
[automerge]1660427167[/automerge]
@Ledagcc δεν έχω λόγια, πραγματικά χίλια ευχαριστώ για όλααααα!!!!
 
@ΑΝΤΗ Να πω πως κατά την άποψή μου το καλύτερο λαχανικό που μπορεί να δοκιμάσεις να τους δώσει για αρχή είναι το μπρόκολο καθώς τα 'σποράκια' που έχει μοιάζουν με τους σπόρους και τα πουλιά πιστεύουν πως είναι σπόροι και το τρώνε.
 
@ΑΝΤΗ πραγματικα αν ασχοληθεις ,γινονται μελος της οικογενειας-σαν να εχεις ενα διχρονο παιδακι.με παρακολουθει και με καρφωνει με το βλεμμα του ο cielo μου,και μετα τον ενα χρονο αρχισε να μιλαει,επειδη κι εγω σαν μωρακι του μιλαω συχνα...με εχει τρελλανει με σφυριζει με φωναζει αγαπη μου,φιλακια,μμμμα, τι κανει το παιδι μου,χα χα χα. βεβαια εμενα επειδη τον εχω χωρις ζευγαρι, εχει προσκολληθει σε εμενα και ισως γι αυτο προσπαθει να μαθει τα ''ανθρωπινα'' λογια😍 κι εμενα ο cielo μου δεν τρωει οσα λαχανικα θα ηθελα,προτιμαει σπανακι, μαρουλι, ανηθο ,και τον βασιλικο με τα μεγαλα φυλλα. για να φαει 2 φορες την βδομαδα λιγο φρουτο η' εστω το χυμο του, βαζω στο φρουτο λιγα σπορακια απο τσαμπι millet που του αρεσει πολυ.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@kika λεγε μου τέτοια να με τρελάνεις τελείως!!!!! Αχ παναγία μου να τα καταφέρω και να τα φτάσω σε αυτό το επίπεδο!!! Η αλήθεια είναι ότι θα χαρώ ιδιαίτερα ίσα ίσα να ημερωσουν λίγο είναι πολύ άγρια, και με στεναχωρεί, πολύ όλο αυτό 😔ουφ εντατική δουλειά από αύριο, να το χαίρεσαι και να το καμαρώνεις το μικρακι σου ❤️
 
Back
Top