Φροντίδα Θα ήθελα να μου προτείνετε κλουβί για καναρίνι Yorkshire

DimasYiannis

PB New Member
Εγγραφή
24 Ιουλ 2015
Μηνύματα
224
Πόλη
Γλυφάδα
Καλημέρα σας.
Θα αποκτήσω ενα γιορκσαιρκαι θα ήθελα να μου προτείνετε μια διάσταση κλουβιού, προκειμένου να ειναι άνετο.
Και όποιες άλλες συμβουλες, ευπρόσδεκτες.
 
Λόγω μεγέθους χρειάζεται ελαφρώς μεγαλύτερο κλουβί...
Ένα κλουβί 45-50 εκατοστά είναι κατάλληλο...
Με το καλό να το αποκτήσεις και φυσικά με φωτογραφίες να μας το δείξεις...
 
... Με το καλό, πατιθρες 12mm πάχος και ίσος καλυτερα θα είναι να του βάλεις και ανοιχτές ταιστρες.
 
Παιδιά καλησπέρα, μέσα από αυτό το θέμα.
Πιστεύω κατά τα τέλη του μηνός, να έχω το γιορκσαιρ που σας ανέφερακαι σε παλιότερο ποστ.
Να πάρω ένα άραγε, η θεωρείται καλύτερα δύο;
Θα πάρω ζευγαρωστρα για κλουβί, λόγω χώρου και άνεσης του πουλιού.
Αν μου προτείνετε καλύτερα δύο,θα πάρω μια ακόμα.
Μπορώ να διατηρήσω και τα δύο σε μια ζευγαρωστρα;
Αν κατάλαβα σε κάποιο τοπικ, προτείνεται να μην βλεποντε, αλλά μάλλον για ίδιο φύλλο;
 
Με το καλο να το δεχτεις λοιπον!

Προτεινω εαν σκοπευεις να ασχοληθεις με αναπαραγωγη, να παρεις απο τον εκτροφεα 2 που φυσικα να μην εχουν συγγενεια.
Θα τα βαλεις σε ξεχωριστα κλουβια, αν μπορεις και μακρια το ενα απο το αλλο και θα τα φερεις κοντα / χρησιμοποιησεις την μια ζευγαρωστρα μονο οταν σκοπευεις να κανεις τη γνωριμια για να ζευγαρωσουν. Καλο ειναι να μη βλεπονται και να μην ακουγονται, για να μην αναστατωνονται :)
 
Παιδιά πιο είναι το καλύτερο σε μέγεθος κλουβί για να ζευγαρωσει ένα ζευγάρι yiorkshire;
 
Είναι λίγο μικρό φίλε μου δεδομένου ότι είναι πιο μεγαλόσωμο από άλλα καναρίνια.
 
μπορώ να ενώσω 2 ζευγαρώστρες 51χ37χ37 και να γίνει 102χ37χ37εκ. όταν γεννήσει το ζευγάρι να το χωρήσω σε 2 με τέλι ενδιάμεσα για να μπορουν οι γονείς να ταίζουν από το τέλι.
 
μπορώ να ενώσω 2 ζευγαρώστρες 51χ37χ37 και να γίνει 102χ37χ37εκ. όταν γεννήσει το ζευγάρι να το χωρήσω σε 2 με τέλι ενδιάμεσα για να μπορουν οι γονείς να ταίζουν από το τέλι.
Νομίζω πως είναι μια χαρά το πως σκέφτεσαι! Ίσως στη δεύτερη γέννα να είναι λίγο στριμωχτά, αλλά μόλις τα μικρά δεν έχουν ανάγκη πια τους γονείς τους μπορείς να τα βάλεις σε άλλη ζευγαρώστρα ή κλούβα και να αφήσεις όλο το χώρο για τα νέα μικρά! 😉
 
Ευχαριστώ πολύ φίλε. Φοβόμουν ότι το 102εκ είναι πολύ μεγάλο και τα πουλιά δεν θα μπορούσαν να ζευγαρώσουν.
 
Ευχαριστώ πολύ φίλε. Φοβόμουν ότι το 102εκ είναι πολύ μεγάλο και τα πουλιά δεν θα μπορούσαν να ζευγαρώσουν.
Γιατί να μην ζευγαρώνουν; Τα άγρια ξαδέρφια τους δηλαδή στη φύση που χουν άπλετο χώρο δεν ζευγαρώνουν; Οπως είπε και ο Σταύρος...
Η ευρυχωρία δεν είναι πρόβλημα, να μην ανησυχείς γι' αυτό.
 
ο λόγος που έθεσα το ερώτημα με το μέγεθος των κλουβιών για ζευγάρωμα των καναρινιών yiorkshire είναι γιατί πολλοί εκτροφείς λένε ότι ζευγαρώνουν σε κλουβιά με μήκος 40-50εκ όπως ανάφερε και στη αρχή του θέματος ο κ. Γιάννης.
 
ο λόγος που έθεσα το ερώτημα με το μέγεθος των κλουβιών για ζευγάρωμα των καναρινιών yiorkshire είναι γιατί πολλοί εκτροφείς λένε ότι ζευγαρώνουν σε κλουβιά με μήκος 40-50εκ όπως ανάφερε και στη αρχή του θέματος ο κ. Γιάννης.
Το μέγεθος του κλουβιού που πρότεινα ήταν καθαρά για τη διαμονή ενός και μόνο πουλιού.
Για το ζευγάρωμά τους σίγουρα χρειάζεται μεγαλύτερος χώρος...
Παρακολουθώντας τους καταξιωμένους εκτροφείς αυτής της ράτσας έχω βγάλει το συμπέρασμα πως οι τριπλή ζευγαρώστρα με διαστάσεις 90x44x35cm, δίνει αρκετό χώρο για να συνυπάρξουν δυο θηλυκά με ένα αρσενικό καναρίνι. Κατά συνέπεια καλύπτει και το ένα ζευγάρι. Οτιδήποτε μεγαλύτερο δεν κάνει απαραίτητα κακό...
Επίσης το ίδιο σίγουρα για μένα είναι πως δεν επαρκούν σε χώρο οι απλές ζευγαρώστρες που έχουν διαστάσεις 60x35x27cm για τη συγκεκριμένη ράτσα πουλιών.
 
Όταν αναφέρουμε ένα μέγεθος κλουβιού, εννοούμε το ελάχιστο. Κατά τα άλλα, όσον αφορά στους χώρους ο κανόνας είναι, όσο μεγαλύτερος χώρος τόσο καλύτερα.

Πάντως, τα όποια προβλήματα συναντήσεις ίσως στην αναπαραγωγή αυτών των πουλιών, θα αφορούν περισσότερο την επώαση και την ανατροφή των νεοσσών παρά τις διαστάσεις του χώρου. Είναι κάπως ιδιόρρυθμα πουλιά στην αναπαραγωγή τους αλλά είναι και τόσο εντυπωσιακά που νομίζω ότι αξίζει να προσπαθήσεις.
 
Back
Top