Φροντίδα Θα καθισει ο Γιουτζι πανω μου; (ringneck)

melagio80

PB Member
Εγγραφή
20 Οκτ 2008
Μηνύματα
1.993
Πόλη
Αθήνα
Γεια σας ξανα απο εμενα...
Σημερα εκοψα ξανα τα φτερακια του Γιουτζι και δεν φοβαμαι μη μου φυγει.
Αυτη τη στιγμη εχει βγει απο το κλουβακι του κ καθεται στη σκαλα της κουκετας(στο κρεβατι)ακριβως διπλα μου σε αποσταση 10 εκ. Τον βλεπω οτι θελει να κανει κινηση να ανεβει στον ωμο μου η στην πλατη του κρεβατιου κ μια κανει πισω, μια ξανα μπροστα.
Απλωσα το χερι μου και με ευγενικες κινησεις μου δειχνει οτι δεν θελει.
Πως επιτελους θα σταματησει να με φοβαται;
Ναι μεν τρωει κανονικα απο το χερι μου,θα επεξεργαστει το δαχτυλο μου, αλλα κινηση για να κατσει σε αυτο... Καμια!
 
μηπως να εβαζες ενα ξυλακι μπροστα του ωστε να αναβει πανω του;(αν ανεβει).. Και μετα και γινετε ολο και ποιο κοντο σταδιακα το ξυλακι ως που να μην φοβατε το χερι σου; Το οτι καθετε τοσο κοντα σου ειναι παρα πολυ καλο σημαδι...
 
Βασικα εφυγε τωρα αλλα κ το μεσημερι το ιδιο εκανε.
Ηρθε διπλα μου ξανα αλλα τωρα ειδα κ κινηση να ερθει ακομα πιο κοντα!
Ισως κ ολας να μην του πολυαρεσουν τα χαδια... Τι να πω...
 
Mε τα πουλια που δεν ειναι μεγαλωμενα στο χερι αυτο πιστευω οτι ειναι απο τα πιο δυσκολα πραγματα στην εκπαιδευση. Τουλαχιστον στον δικο μου αργησε πολυ να συμβει. Μου εδινε φιλια καθοταν να τον ξυσω στο κεφαλι, λαιμο κτλ αλλα στο χερι μου να καθισει δεν ηθελε με τιποτα. Με απειρη επιμονη τον δελεαζα να παταει το ενα μονο ποδι στην αρχη για να παρει την αγαπημενη του λιχουδια. Μετα απο καιρο δεν του την εδωσα μονο με το ενα ποδι επανω και εβαλα το αλλο χερι μου που τον δελεαζε λιγο πιο πισω και αναγκαστηκε να ανεβει ολοκληρος για να την παρει. 😉 Η πρωτη φορα ηταν σχεδον αστραπιαια πριν κατεβει. Στη συνεχεια τον καθυστερουσα ενα-δυο δευτερολεπτα καθε φορα αυξανοντας ετσι το χρονο που παραμενει επανω στο χερι μου. Μετα απο 1-2 μηνες ανεβαινε ευκολα. :)

Στον ωμο μου δεν τον εβαλα ποτε μονο που πεταξε μερικες φορες και ηρθε και καθισε εκει μονος του και απροσκλητος...😛
 
Ναι, σιγουρα ειναι πιο δυσκολο να συμβει!
Τον βλεπω ομως οτι θελει να ερθει ακομα πιο κοντα,ισως κ απο περιεργεια.
Καταφερα να τον χαϊδεψω λιγο οταν καθαριζε τα φτερα του, δεν γυρισε να με δαγκωσει αλλα σταματησε για να με κοιταξει...
Του εβαλα τον αγκωνα μου σιγα σιγα μηπως κ ανεβει πανω αλλα το μονο που εκανε ειναι να τον δοκιμασει! 🙄
Παντως του ειχα κανει ενα κολπο τις προαλλες. Του αρεσει να μασουλαει καλαμακια και προσπαθουσα να μην του το δινω,το κρατουσα με τετοιο τροπο ωστε να πατησει πανω στα δαχτυλα μου.
Για μια στιγμη τα καταφερε, πατησε με το ενα ποδι κ το πηρε!😎
 
νομιζω πως τα πατε μια χαρα.. Και ξερεις πως να τον χειριστεις!
μπραβο σας!
 
Ειμαστε πιστευω σε πολυ καλο δρομο...
Εχει ομως την κακια συνηθεια να δαγκωνει οτιδηποτε βρισκει μπροστα του.
Χερι, δαχτυλο, μπλουζα κλπ...
 
Εγω παντως το χω πετυχει καποιες φορες με τον αρσενικο μου να ανεβαινει στο χερι μου! Αλλα δυστυχως ειναι καποιες! Τωρα εχει ψιλοσταματησει γιατι φοβαται!
 
Ειναι δυσκολος χαρακτηρας ο δικος μου...
Αυτο που ειναι το πιο ενοχλητικο ειναι το οτι δαγκωνει και πολυ δυνατα μαλιστα, αστα...
Και αν εχει νευρα, ε, εκει ειναι που δεν μπορεις να τον κανεις καλα, τον πιανει η καταστροφικη του μανια!
 
:D
Ενταξει, ειναι κατα βαθος τοσο γλυκος κ καλος που δε μπορω να του κρατησω κακια!
Εχουμε κανει πολλα καλα βηματα αρα πιστευω πως θα το καταφερω κ αυτο! 🙄
 
Μακαρι να τον καταφερεισ.. Οχι τιποτα αλο να με πεισεισ και οτι αυτα τα (δυσκολα) πουλια οπως λενε ηρεμουν κ ημερευουν... Μεχρι τωρα ολο αρνητικα ακουω γ τν συμπεριφορα τουσ και δεν ξερω τ να κανω
 
Εγω δεν βρισκω κατι αρνητικο πανω τους...
Οσο πιο πολυ τον εχω τοσο περισσοτερο τον αγαπαω. Μα με αυτα που κανει ειναι λες κ εχω να αντιμετωπισω ενα μικρο παιδακι!
Και γνωμη μου, για πουλι ταϊσμενο απο γονεις, για το χρονικο διαστημα που τον εχω τα πηγαινουμε πολυ καλα!
 
Την επόμενη φορά που θα κάθεται εκεί κοντά και θα σου δείξει ότι θέλει να πλησιάσει αλλά το σκέφτεται:D, πάρε κάτι που του αρέσει πολύ και άρχισε να τρως κάνοντας και τα κατάλληλα επιφωνήματα, αλλά να μην το κοιτάς. Πιστεύω ότι έτσι θα ξεπεράσει το φόβο του και σιγά σιγά θα έρθει μόνος του. Φρόντισε να μην κάνεις καμμία απότομη κίνηση και όταν βεβαιωθεί ότι δεν θα τον πειράξει το... χέρι σου, δώστου λίγο να φάει!
 
Χμ...
Μου φαινεται τελεια ιδεα! Θα πρεπει βεβαια να εχω αφθονη ποσοτητα φρουτου μαζι μου... 😉
Παντως ομολογω πως τοσο κοντα μου πρωτη φορα εχει ερθει απο μονος του!
 
Θα το κανω γιατι ειναι τοσο ζηλιαρης που αμεσως θα ερθει...
Απλα φοβαμαι μην μου δωσει καμια αδεσποτη γιατι το συνηθιζει!
 
Back
Top