Φροντίδα Θα καθισει ο Γιουτζι πανω μου; (ringneck)

Ακόμη κι αν το κάνει, αφού θα το περιμένεις, προσπάθησε όσο δύσκολο και αν ακούγεται (ξέρω από δική μου πείρα:D) να μην αντιδράσεις καθόλου! Αν καταφέρεις να το κάνεις, ίσως την επόμενη φορά (όχι βέβαια ότι δεν θα ξαναχρειαστεί:), να σκεφτεί ότι δεν καταφέρνει τίποτα μ' αυτό... Με λίγη προσπάθεια θα μάθει ότι με το δάγκωμα δεν βγάζει τίποτα και το πιο πιθανό είναι να σταματήσει.
 
Στις περισσοτερες δεν αντιδραω αλλα ακομα κ αυτο να γινει δεν βαζω τις φωνες, απλα παιρνω σιγα το δαχτυλο μου κ λεω ενα απλο "μη" ή θα του μιλησω.
Θα σε ενημερωσω αυριο με το τεστακι αυτο... Ολη μερα δεν θα του δωσω φρουτακι!
 
Θα περιμένω! Ακόμη και αν δεν δεις αποτέλεσμα την πρώτη φορά, μην το βάλεις κάτω. Από την στιγμή που σε πλησίασε, δείχνει ότι είναι πρόθυμος -έστω και μέσα στον δισταγμό του- να σε πλησιάσει. Πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα τα καταφέρεις! ΜΑΡΙΑ
 
Αυτο συμπεραινω κ εγω... Τον βλεπω ετσι θαρραλεο τον τελευταιο καιρο και επισης δεν με φοβαται.
Απλα, μην τον πιασεις γιατι τοτε τα "παιρνει"και κοβει δαχτυλα!
Μαρακι θα σου πωωω!
 
Ιωαννα μου εισαι σε πολυ καλο δρομο και μαλιστα με ενα πουλακι που δεν ειναι ταισμενο στο χερι! Μπραβο σου! Κανε αυτο που ειπε η Μαρια! Πολυ καλη ιδεα! Και ισως ο κυριος ζηλιαρης να ανεβει!
 
:D
Τελικα ειναι πολυ ζηλιαρης...
Ειχαμε πολυ καλο αποτελεσμα σημερα! Του εβαλα το φρουτακι στην ακρη του χεριου μου-αφου πρωτα ετρωγα διπλα του λαιμαργα...-και μετα απο αρκετη ωρα ανεβηκε πανω, ηρθε κ το πηρε!
Φοβαται ακομα γιατι ερχεται στον αγκωνα μου, βαζει το ποδι στον αερα και μια το ακουμπαει στο χερι μου κ μια το παιρνει...
Μαρια σε ευχαριστω για την ιδεα και ελπιζω να το συνεχισουμε αυτο με ακομα καλυτερα αποτελεσματα!
 
Δεν έκανα τίποτα Ιωάννα μου, κι εγώ από το φόρουμ έμαθα! Συνέχισε έτσι κάθε μέρα, άφηνε την πρωτοβουλία στο Γιουτζάκο και όλα θα πάνε καλά! Σιγά σιγά θα δει ότι μπορεί να σ' εμπιστευτεί! Είναι μεγάλο βήμα αυτό που κατάφερες, αν σκεφτεί κανείς ότι το πουλί δεν είναι μεγαλωμένο στο χέρι! Μπράβο!
 
🙄
Θα προσπαθησω να τον βγαλω φωτογραφια διπλα μου, λιγο δυσκολο γιατι ολο κουνιεται...
😛
 
Αυτες ειναι οι φωτογραφιες με το Γιουτζακο.
Οχι πανω μου αλλα ακριβως διπλα μου.
 

Συνημμένα

  • DSC00537.webp
    DSC00537.webp
    35 KB · Προβολές: 67
  • DSC00543.webp
    DSC00543.webp
    35,7 KB · Προβολές: 66
  • DSC00544.webp
    DSC00544.webp
    34,7 KB · Προβολές: 66
  • DSC00549.webp
    DSC00549.webp
    35,1 KB · Προβολές: 71
Ιωάννα μου εισαι σε πολυ καλο δρομο!
Λίγο υπομονη και λίγο απο τις λιχουδιές του θα ανεβεί σίγουρα στο χέρι, παντως γενικα εχουν καποιο προβλημα με τα δαχτυλα κανουν επιθεση,το ξερω απο ενα κοκατιλ(Ρουλης) που εχουμε και αυτο τρελο ειναι, με τις ωρες του και με τις μερες του τον πιανει καμμια φορα η κακια του και μας τρώει ολους.
 
;)
Ανεβηκε για λιγο στο χερι μου αλλα νομιζω πως τον ενοχλησε η αισθηση του δερματος δεν ειναι σταθερο, εκει νομιζω πως ειχε προβλημα!
 
Ιωαννα μπραβο γι αυτο που καταφερες.
Τελειος ο Γιουτζακος. Νομιζω οτι οπου να ναι θα ρθει πανω σου.
 
Και συνεχιζει η περιεργεια του...
Ανεβηκε πρωτα στα ποδια μου και μετα ηρθε στο λαπτοπακι οπου προσπαθησε να βγαλει τα πληκτρα... εκει τον πηρα, εκατσε στο χερι μου κανονικα χωρις να δαγκωσει και τον εβαλα ξανα στο σκαλακι!:D
 

Συνημμένα

  • DSC00561.webp
    DSC00561.webp
    34,5 KB · Προβολές: 74
  • DSC00558.webp
    DSC00558.webp
    34,8 KB · Προβολές: 81
μπραβο! Τα πατε περιφημα... Οχι απλος καλα! Κανει "αλματα" στη σχεση σας ο γιουζι...
 
Nαι!
Απλα το μονο που φοβαμαι ειναι η περιοδος που θα ξεκινησω δουλεια αυτες τις μερες, μεχρι τις 17 ιουνιου... Θα ειναι λιγο δυσκολα!
 
παρε εναν σπορο απο αυτους που του αρεσουν και βαλ' τον στον ομω σου σε τετοια αποσταση ωστε να μην μπορει να τον παρει απο κατω αλλα να χρειαστει να ανεβει, ετσι μαθαινω στους δικους μου
 
παρε εναν σπορο απο αυτους που του αρεσουν και βαλ' τον στον ομω σου σε τετοια αποσταση ωστε να μην μπορει να τον παρει απο κατω αλλα να χρειαστει να ανεβει, ετσι μαθαινω στους δικους μου
Ολα καλα... Και χωρις φαγητο ανεβηκε στον ωμο αλλα και στο χερι...
Ξεθαρεψε ξαφνικά! 🙄
 
Ιωαννιτσα χαιρομαι παρα πολυ για σενα και το Γιουτζακο! Ειμαι σιγουρη οτι θα ερθει ακομα πιο κοντα σου! Συνεχισε ετσι!
Παντως παρατηρωντας απο τα Lovebirds μου εχω να πω οτι τα ποδια δεν τα φοβουνται σε σχεση με τα χερια. Εγω οταν καθομαι στον καναπε και τα ποδια μου ειναι μπροστα στο κλουβι δε φευγουν αλλα καθονται και τα παρατηρουν. Ενω τα χερια φοβος και τρομος!😱
 
Back
Top