Διατροφή Θα τρώει μόνο πέλετς ο Σενεγάλης μου;

alexis cosmo

PB New Member
Εγγραφή
17 Απρ 2017
Μηνύματα
94
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Αυριο ερχετε το μικρο σπιτι μας οποτε θελω καποια βοηθεια με την διαττοφη του.
Διαβασα παρα πολα ψολομπερδευτικα λιγο αλλα ολα οκ.
Ερωτηση. Το μικρο ειναι μαθημενο σε πελετ μολις ξεκινησε δλδ αλλα τρωει. Ο εκτροφεας θα μου στειλει και 3 κιλα πελετ psitacus για african grey.
Θα τρωει μονο πελετ; Θα τρωει και μιγμα σπορων; Για φρουτα και λαχανικα το γνωριζω.
Αυτα για τωρα.
Ας μου απαντησει καποιος με σενεγαλης.
Ευχαριστω
 
Απ´ολα μπορείς κι είναι καλό να του δίνεις. Σταθερά τα πελετς στο κλουβί αφού έτσι μεγάλωσε και σπόρους κάθε τοσο όπως και κάθε μέρα μίγμα φρέσκων λαχανικών και λίγα φρούτα όχι πολύ γλυκά.
 
Psitacus σαν μαρκα ειναι καλη;
Να δω αλλη; Και απο την ιδια μαρκα να δινω και μιγμα σπορων;
Οχι πολυ γλυκα τι ενοεις φοιβο;
Μπανανα πχ?
 
Δεν την έχω χρησιμοποιήσει ούτε μελετήσει και δεν έχω άποψη για την ψιτακους. Εξαιρετική είναι η harisson's αλλά και η zupreem. Φρούτα μπορείς από όλα αλλά όχι πολύ ώριμα καλύτερα που είναι πολύ γλυκά.
 
Καλησπέρα και με το καλό να πάρεις το νέο σου φιλαράκι.
Είναι πολύ καλό που έχει μάθει τα πέλετς, αλλά όπως σουείπε καιο Ανέστης (@Φοίβος ), πρέπει να του βάζεις και σπόρους λίγες φορές την εβδομάδα.
Γενικά πρέπει να μάθει να τρώει τα πάντα για μια πλούσια και ισορροπημένη διατροφή, τώρα που είναι μικρό γιατί μετά θα είναι πιο δύσκολο.
Οπότε διάβασε αυτό το άρθρο της διατροφής που θα σε βοηθήσει να δείς τι μπορείς να του δίνεις., αν δεν το έχεις ήδη διαβάσει :)
 
Βρε παιδιά και γιατί να μην υπάρχουν καθημερινά οι σπόροι στο κλουβί;
Εγώ συμφωνώ όχι μόνο να υπάρχουν αλλά να είναι 60-70% σπόροι και τα υπόλοιπα πέλετς.
Είναι πολλά υποσχόμενη τροφή, είναι πλήρης αλλά δεν υπάρχει μακρά πείρα αφ'ενός και αφ' ετέρου πρέπει να υπάρχει εναλλακτική αν για κάποιο λόγο δεν έχουμε πέλετς ή υποχρεωθούμε να αλλάξουμε μάρκα πέλετς και η νέα δεν έχει αποδοχή κτλ.
Φυσικά συν τα υπόλοιπα είδη φρέσκα και ξηρούς καρπούς σύμφωνα με το άρθρο που έβαλε η Ηλέκτρα.
 
Ο εκτροφεας μου ειπε μονο πελετ και ηλιοσπορα μικρα τωρα που ειναι μικρο και μηλο και καροτο καθε μερα για τωρα.
Αυγο και υπολοιπα φρουτα οταν μεγαλωσει λιγο.
Διαβασα καθε μερα πελετ και φρουτα λαχανικα και 3 φορες την βδομαδα αναμεικτα σπορια. Εκτος αν κανεις εκπεδευση που εκει δινεις οτι προτιμαει περισσοτερο.
Και γω θα παω σε harissons γιατι διαβασα τα καλυτερα απλα μπερδευτικα με τις ποικιλιες που εχει. Ενα καθημερινο και να εχει τα παντα και ειναι απο την σειρα harisons για αφρικαν γκρευ ποιο λετε;
Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια.
 
Δεν κάνει να του δίνεις πολύ ηλιόσπορο γιατί είναι λιπαρός και παχαίνει.
Καλύτερα να του τον δίνεις σαν λιχουδιά οταν του μαθαίνεις εντολές ή όταν θέλεις να τον βάλεις στο κλουβί.
Εμένα το indian ringneck μου λάτρευε και τα φουντούκια με το κέλυφος, του άρεσε να τα σπάει μόνος του.
Θα κάνεις δοκιμές και θα δείς :)
Καλύτερα να έχεις ένα μείγμα σπόρων και να του βάζεις 4 πρωινά την εβδομάδα.
Γενικά εγώ δεν θα τα άφηνα στο κλουβί για να τρώει και τα λαχανικά του και τα φρούτα του και τα πέλλετς.
Αλλά μπορείς να κάνεις δοκιμές και να δείς τι προτιμάει εκείνος :)
Για την μάρκα με τα πελλετς δεν μπο΄ρω να σε βοηθήσω, οπότε ας περιμένουμε τον Ανέστη (@Φοίβος ).
 
Ωραια τελεια ευχαριστω.
για υποστρωμα να προτιμησω προιονιδι η κλασικα εφημεριδα και αλαγμα καθε μερα;
Ας περιμενουμε και τον Ανεστη.
 
Ωραια τελεια ευχαριστω.
για υποστρωμα να προτιμησω προιονιδι η κλασικα εφημεριδα και αλαγμα καθε μερα;
Ας περιμενουμε και τον Ανεστη.
Εφημερίδα με τίποτα, είναι τοξική.
Καλύτερα άμμο ή ακόμα καλύτερα ζεόλιθο :)
 
Το υπόστρωμα που θα χρησιμοποιήσεις έχει να κάνει και με το κλουβί που έχεις και την απόσταση της σχάρας από τον πάτο. Αν η απόσταση είναι μεγάλη έχεις μεγαλύτερη ευχαίρεια επιλογών και τότε η εφημερίδα δεν είναι απαγορευτική.
Πάντως κι εγώ ζεόλιθο υποστρώματος ή πέλετς καύσης θα έλεγα.
 
Και αμμο απλη απο χωματουργικα;
Αμμο ειδική από pet shop και ζεολιθο δεν ξέρω αλλά μου το είχε προτείνει ένας εκτροφέας και είναι πολύ οικονομικός και καλός για το στομάχι τους.
 
Ζεολιθο που βρισκω;
Σε τι μορφη;
Ζεόλιθος υπάρχει σε σκόνη βρώσιμος που πάντα πρέπει να υπάρχει στο σπίτι, για μικροδηλητηριάσεις και τοξικώσεις, μικρές διάρροιες κτλ. Κάνε άμεση αποτοξίνωση. Κυκλοφορεί ειδικό προϊόν της Landmark στα petshops.
Ζεόλιθος υπάρχει επίσης και μεγαλύτερη κοκκομετρίας, όχι απόλυτα καθαρός, κατάλληλος για υπόστρωμα, πάλι στα petshops. Υπάρχει και της Landmark και σε κάποιες άλλες μάρκες νομίζω.
Και αμμο απλη απο χωματουργικα;
Σε καμία περίπτωση. Ειδική για πουλιά όπως σου είπε η Ηλέκτρα.
Πέλετς μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτά που πουλάνε παντού για καύση.
Προϋπόθεση για τον μη καθαρό ζεόλιθο και τα πέλετς, καθώς και εφημερίδες και άλλα επικίνδυνα υλικά, είναι η απόσταση ανάμεσα στην σχάρα και τον πάτο, να μην επιτρέπει στο ράμφος του πουλιού να τσιμπολογήσει.
 
Ναι εχει πανω απο 7 ποντους αποσταση η σχαρα απο τον πατο οποτε δεν μπορει να τσιμπησει.
θα παω να εφοδιαστω.
Ηρθε το τσακαλακι.
Ειναι κουκλος. Θα καμω παρουσιαση αργοτερα.
 
Αλέξη οποιο και να πάρεις από τα Χάρισον είναι εξαιρετικό. Τα δικά μου π.χ. λατρεύουν το τσίλι. Διάλεξε μόνο το σωστό μέγεθος για Σενεγάλης.
 
Οκ με καλυψατε.
Κατι ακομα μπανακια ποτε ξεκιναμε; Ακομα ειναι σε κουτι οχι σε κλουβι δεν πεταει ακομα
 
Για μπάνιο θα κάνεις δοκιμές βάζοντάς κοντά του χαμηλό ταψάκι με λίγο νεράκι. Το καλύτερο να δοκιμάσει μόνο του.
 
Back
Top