Γενικά Θελω να αγορασω παπαγαλο, ζακο ή ringneck;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης x-trinit
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

x-trinit

PB New Member
Εγγραφή
29 Μαϊ 2009
Μηνύματα
5
Πόλη
Θεσσαλονίκη
γεια σας παιδια. Ειμαι καινουργιος στο φορουμ και θα ηθελα τη βοηθεια σας. Θελω να αγορασω εναν παπαγαλο. Ειμαι αναμεσα σε ζακο και ringneck. Απο οτι διαβασα ο ζακο ειναι πολυ απαιτιτικος παπαγαλος. Πρεπει να ασχολησε πολυ μαζι του...
1)τι κανουμε οταν φευγουμε διακοπες με τον ζακο;(και δεν μπορουμε να τον παρουμε μαζι μας)
2)τα ringneck εχουν μεγαλες ικανοτητες ομιλιας;
ευχαριστο... Περιμενω συμβουλες σας
 
Kαλως ορισες στην παρεα μας! Αρχικα θα μπορουσες να μελετησεις τον παρακατω πινακα με τα ειδη των παπαγαλων και να κρινεις ποιος σου ταιριαζει περισσοτερο. Μη βιαστεις να προβεις σε αγορα. Ο παπαγαλος θα ειναι συντροφος ζωης. https://community.petbirds.gr/threads/Συγκριτικός-πίνακας-ειδών-παπαγάλων-project.7745/
https://community.petbirds.gr/threads/Αγορά-παπαγάλου-Ναι-ή-όχι.2676/
 
Νομιζω οτι εφοσον δεν μπορεις να παρεις τον ζακο μαζι σου δεν μπορεις να παρεις και το ringneck . Ετσι δεν ειναι; Εκτος αν εχεις κανεναν φιλο ή συγγενη που να μπορει να τον κρατησει. Τα ringneck μπορουν να μιλησουν αλλα οχι στο επιπεδο που θες και για να μιλησουν πρεπει να αφιερωνεις μερακι για τον παπαγαλο (ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΠΑΠΑΓΑΛΟ)
 
δλδ μπορω να αφηνω τον παπαγαλο σε καπιο συγγενη για να τον προσεχει, για μερικες μερες;
 
ειδικα σε ατομα που αναζητουν παρεα!(εστω και για λιγες μερες )
 
Εγώ προσωπικά, αν δεν είχα άτομα που να συναναστρέφεται σε καθημερινή βάση ένας Ζακό και να τα πηγαίνει καλά μαζί τους, δεν θα τον άφηνα! Αν είναι να τον αφήσω κάπου για να του βάζουν απλά τροφή και νερό, σίγουρα θα είναι κάτι επίπονο για αυτόν.. Θέλουν καθημερινή απασχόληση αυτά τα πουλιά και επαφή με το αγαπημένο τους πρόσωπο. Δεν είπε ο άνθρωπος ότι το θέλει το πουλί σε ένα Α επίπεδο, απλά αν μιλάει ρώτησε! Τα πάντα έχουν να κάνουν με το πουλί και όχι μόνο με το είδος.. Πιο εύκολα αφήνεις ringneck μόνο του και πιο εύκολα ξεκινάς με ένα τέτοιο αν δεν έχεις ξανασχοληθεί με παπαγάλους ποτέ σου. Ψάξε πολύ τί είδος θα πάρει γιατί ακόμα και αυτά που λες ότι σε ενδιαφέρουν είναι ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετικά είδη μεταξύ τους, οπότε μάλλον δεν ξέρεις ακόμα τί θες από έναν παπαγάλο.. 😉
 
Εφη λεει ''μεγαλες ικανοτητες ομιλιας " Απλα για να μην γινει παρεξηγηση εγω τον παιρνω μαζι μου για διακοπες.
 
Και πάλι, λάθος λόγοι είναι για να πάρει παπαγάλο..
 
ετσι ειναι, απλα παιζει ρολο και αν το πουλι εχει τη δυνατοτητα να μιλησει.. Δεν πρεπει ομως ν α παιρνουμε παπαγαλους με κυριο γνωμονα το αν μιλανε
 
Θα συμφωνησω με Την Εφη και τον Billy!
Υπαρχουν ζακο που δεν λενε ουτε λεξη...
 
Μια καλή λύση είναι να πάρεις Αλεξανδρινό διότι έχει το μέγεθος ενός Ζακό και λίγο παραπάνο και είναι σαν τα ringneck στην ομορφια(οχι οτι οι ζακό δεν ειναι ισα-ισα)και μπωρούν να μιλήσουν καλά οπου αυτό θέλεις!)
 
Αλλος παπαγαλος ο ζακο και αλλος ο ringnekc, ειναι 2 τελειως διαφορετικα ειδη!
Αλλες απαιτησεις, αλλες ικανοτητες.
Εσυ τι μπορει να του προσφερεις;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Και τα δυο ειδη θελουν την απολυτη προσοχη και αγαπη του ιδιοκτητη τους οπως κ ολα τα κατοικιδια μας.
οι ζακο σιγουρα ειναι πιο απαιτητικα πουλια.
Ισως ομως στον φιλο μας να ταιριαζει ενα αλλο ειδος εκτος των 2 που εγραψε οτι ενδιαφερεται να παρει!
 
δεν μπορω να καταλαβω την αποψη της Εφης! Τι εννοεις δεν παιρνεις παπαγαλο για να μιλαει; Ο καθενας παιρνει παπαγαλο για τους δικους του λογους. Δηλαδη μονο να προσφερουμε στον παπαγαλο, αυτος να μην προσφερει τιποτα;αυτη η υπερβολικη "υπερπροστασια" δεν μπορω να την καταλαβω σιγα σιγα θα θεωρησουμε τους παπαγαλους ανωτερους και απο ανθρωπους.. ελεος...😱
 
Αν είδες δε ήμουν η μόνη που συμφώνησε.. Πάρε Ζακό τότε για να έχεις τον μικρό-προσωπικό σου γελοτοποιό μες στο σπίτι, και αν δεν ασχολείσαι όπως πρέπει μαζί του επειδή δεν έχεις τον χρόνο, μετά μη "πέσεις από τα σύννεφα" αν γύρησεις μέρα από την δουλειά και τον βρεις μαδημένο! Δεν μιλάω για υπερπροστασία, μάθε και κάποια πράγματα...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Pigaki
Το ξερω δυστυχως οτι δεν εισαι η μονη που συμφωνησε.
δεν ειπα οτι δεν πρεπει να αγαπαμε τους παπαγαλους και να μην τους δινουμε σημασια. Φυσικα και πρεπει.φυσικα ομως και θελω να μου δωσει και αυτος κατι
,την παρεα του την ομιλια του, την αγαπη του κ. Α. εσυ ομως μιλας σαν να πρεπει μονο να του προσφερουμε. Δεν θα δωσω τοσα χρηματα απλως για να υπηρετω εναν παπαγαλο! Ας σοβαρευτουμε και λιγο!
οσο για το τι πρεπει να μαθω,ριξε μια ματια στον εαυτο σου καλυτερα
 
Back
Top