Γενικά Θελω να αγορασω παπαγαλο, ζακο ή ringneck;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης x-trinit
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Δεν υπάρχει περίπτωση ένας παπαγάλος οποιουδήποτε είδους να μην δώσει πίσω πολλαπλάσια την αγάπη που παίρνει. Το λάθος είναι οτι οι περισσότεροι ενδιαφέρονται κυρίως για την ομιλία. Σκεφτείτε οτι παίρνοντας έναν παπαγάλο φέρνουμε στο σπίτι ένα πλάσμα πολύ έξυπνο, και κυρίως με πολύ ανεπτυγμένη την συναισθηματική νοημοσύνη. Τί είναι πιο σημαντικό: Ο παπαγάλος μας να είναι έξυπνος και να δείχνει την αγάπη του με τις πράξεις του, ή απλώς να μιλάει;
Επίσης, δεδομένου οτι εμείς εγωιστικά φέρνουμε έναν παπαγάλο μέσα στο σπιτι μας, χωρίς να τον ρωτήσουμε (και αυτό ισχυει για όλα τα κατοικίδια) ναί, οφείλουμε και να τον υπηρετούμε όσο καλύτερα μπορούμε. Και δεν εννοώ να του κάνουμε όλα τα χατήρια αλλά να τον αφήνουμε να εκφραστει ανάλογα με το είδος και τον χαρακτήρα του, και φυσικά να του συμπεριφερόμαστε ανάλογα.
 
Θέματα και Μηνύματα των Οποίων η Δημοσίευση Απαγορεύεται
Δημόσια προσωπική αντιπαράθεση μεταξύ των μελών για οποιονδήποτε λόγο. Το PetBirds δεν πρόκειται να γίνει μέσον έκφρασης εμπαθών ή άλλου είδους επιθέσεων για κανέναν.

Παρακαλώ να πέσουν οι τόνοι και να επιστρέψουμε στο θέμα.
 
Το ξερω δυστυχως οτι δεν εισαι η μονη που συμφωνησε.
Δεν νομιζω πως υπαρχει καποιος (που θελει ν'ασχοληθει σοβαρα με οποιοδηποτε ζωο) που θα διαφωνησει μαζι της!
δεν ειπα οτι δεν πρεπει να αγαπαμε τους παπαγαλους και να μην τους δινουμε σημασια. Φυσικα και πρεπει.φυσικα ομως και θελω να μου δωσει και αυτος κατι
Για να σου δωσει κατι ενα πουλι, θα πρεπει εσυ να του εχεις δωσει πολλα!
,την παρεα του την ομιλια του, την αγαπη του κ. Α. εσυ ομως μιλας σαν να πρεπει μονο να του προσφερουμε.
Γι΄αυτο θα επρεπε να τον παιρνεις, για να του προσφερεις
δεν θα δωσω τοσα χρηματα απλως για να υπηρετω εναν παπαγαλο! Ας σοβαρευτουμε και λιγο!
Η' πολλα χρηματα δωσεις η' καθολου, οποιο ζωο αποφασισεις ν'αναλαβεις, το αναλαμβανεις για να το υπηρετεις!
οσο για το τι πρεπει να μαθω,ριξε μια ματια στον εαυτο σου καλυτερα
Σιγουρα ολοι πρεπει να ριχνουμε μια ματια στους εαυτους μας
 
θα προτεινα να ηρεμησουν τα πνευματα! Ολοι αγαπαμε τους μικρους μας συντροφους θα συμφωνησω με τα παιδια οταν εχουμε ενα ζωο στην αιχμαλωσια... επειδη εχουμε μια ζωη στα χερια μας οφειλουμε να του παρεχουμε οσο το δυνατον καλυτερη ποιοτητα ζωης. Το θεμα παπαγαλος ειναι λιγο δυσκολο πρωτον γιατι ο καθενας απο εμας εδω εχει αλλα γουστα στην εμφανιση του πουλιου, το μεγεθος και δινει και διαφορετικο βαρος στο τι θελει απο εκεινο... Δεν μιλαμε για ενα απλο κατοικιδιο τυπου καναρινιου με ολο τον σεβασμο εδω μιλαμε για μια συμβιωση για το υπολλειπο της ζωης... Θα πρεπει να δεις ολα τα ενδεχομενα δηλαδι κοστος αγορας, συντηρησης, χρονο που μπορεις να διαθεσεις και ανεκτικοτητα στον θορυβο ακομη οσο μακαβριο και να ειναι ενα ενδεχομενο απροσμενο θανατο. επειδη μου αρεσει να λεω λιγο ωμα τα πραγματα μην φαναταστεις οτι ο παπαγαλος που θα παρεις απο το καλημερα σας θα παιζει μαζι σου θα θελει χρονο και υπομονη και ουτε θα μιλαει με το που θα το βαλεις στο σπιτι. Θα σου προτεινα να ψαχτεις λιγο κανε καμοια βολτα σε petshop παρακουλουθησε τα πουλια που σου αρεσουν δες τα live ειναι πολυ σημαντικο και μετα αποφασισε τι! τα πουλια που εχεις επιλεξει ειναι η "νυχτα " με την "μερα".
 
Για να σου δωσει κατι ενα πουλι, θα πρεπει εσυ να του εχεις δωσει πολλα!
γιατι; Γιατι αυτο κατι και εγω πολλα;
Γι΄αυτο θα επρεπε να τον παιρνεις, για να του προσφερεις
γιατι; Γιατι να του προσφερω μονο εγω;
 
Για να σου δωσει κατι ενα πουλι, θα πρεπει εσυ να του εχεις δωσει πολλα!
γιατι; Γιατι αυτο κατι και εγω πολλα;
Γι΄αυτο θα επρεπε να τον παιρνεις, για να του προσφερεις
γιατι; Γιατι να του προσφερω μονο εγω;
κοίτα, δεν είδα κανέναν να σε σημαδεύει με το όπλο του για να πάρεις ντε και καλά παπαγάλο!
Απλά όπως προσφέρεις σε ένα φίλο σου, στο σύντροφό σου, στο παιδί σου, στους γονείς σουκαι σε όλα τα μέλη της ζωής σου,έτσι κάπως είναι και αυτό...
Αν διαφωνείς και δεν θέλεις να προσφέρεις, αν αγνοείς το "η αγάπη ουκ εκζητειται εαυτής"κι αν περιμένεις αντάλλαγμα για την αγάπη που θα δώσεις... λυπάμαι έχασες!
Τότε θα σου πω το άλλο "ουκ αν λάβεις παρα του μη έχοντος"!☹
Λυπάμαι, φίλε, χάνεις σημαντικό κομμάτι και το ερμηνεύεις εγωιστικα!
 
χαιρομαι παρα πολυ που ανεφερες χωρια απο αγια γραφη
ακου ομως και αυτο :Καὶ εἶπε Κύριος ὁ Θεός· οὐ καλὸν εἶναι τὸν ἄνθρωπον μόνον· ποιήσωμεν αὐτῷ βοηθὸν κατ᾿ αὐτόν. 19 καὶ ἔπλασεν ὁ Θεὸς ἔτι ἐκ τῆς γῆς πάντα τὰ θηρία τοῦ ἀγροῦ καὶ πάντα τὰ πετεινὰ τοῦ οὐρανοῦ καὶ ἤγαγεν αὐτὰ πρὸς τὸν ᾿Αδάμ, ἰδεῖν τί καλέσει αὐτά. καὶ πᾶν ὃ ἐὰν ἐκάλεσεν αὐτὸ ᾿Αδὰμ ψυχὴν ζῶσαν, τοῦτο ὄνομα αὐτῷ. 20 καὶ ἐκάλεσεν ᾿Αδὰμ ὀνόματα πᾶσι τοῖς κτήνεσι καὶ πᾶσι τοῖς πετεινοῖς τοῦ οὐρανοῦ καὶ πᾶσι τοῖς θηρίοις τοῦ ἀγροῦ· τῷ δὲ ᾿Αδὰμ οὐχ εὑρέθη βοηθὸς ὅμοιος αὐτῷ.
τα σχολια δικα σου
 
Αχ, ας μην αρχίσουμε τώρα να μιλάμε για την θρησκεία! Είναι τεράστιο θέμα, και δεν συμφωνούμε όλοι! Ήδη έχε ξεφύγει πάρα πολύ το θέμα.

Και για να επανέλθουμε φίλε που έφτιαξες το θέμα (συγνώμη, αλλά δεν θυμάμαι το nick) όποιο είδος παπαγάλου και να διαλέξεις θα πρέπει να κάνεις πρώτα έρευνα στο ίντερνετ για να δεις ποιό ταιριάζει καλύτερα στον χαρακτήρα σου, στο περιβάλλον σου, στο χρόνο και στην τσέπη σου. Για διαφορές και ομοιότητες μεταξύ ringeck και ζακό μπορούν να σου πουν αυτοί που ξέρουν. Όμως εγώ θα σε συμβούλευα να μην ψάχνεις με βάση την ικανότητα ομιλίας. Η ομιλία δεν είναι το καλύτερο που μπορεί να σου προσφέρει ένας χαρούμενος παπαγάλος.
 
και ομως αγαπητε το θεμα της θρησκειας, οπως λες, ειναι το μονο που μπορει να δωσει τη λυση. Διαβαζοντας το χωριο της γεννεσης που δημοσιευσα,
συνειδητοποιουμε οτι ο Θεος δημιουργησε την υπολοιπη κτιση(συμπεριλαμβανομενων και των ζωων)προς ωφελεια του ανθρωπου!
οποτε ο λογος υπαρξης των ζωων ειναι να βοηθησουν τον ανθρωπο δινοντας του ολα οσα του δινουν (την αγαπη τους,τις υπηρεσιες τους,τροφη, ενδυση κτλ)
γι αυτο λοιπον ειναι υπερβολικη καθε υπερπροστατευτικη εκδηλωση προς τα ζωα. Φυσικα θα τα αγαπαμε, φυσικα θα τα φροντιζουμε αλλα ως ενα βαθμο.
ας αναλογιστουμε λιγο ολοι ποσα παιδακια πεθαινουν καθε μερα στην αφρικη
και τοτε θα καταλαβουμε οτι ισως δεν θα επρεπε να δινουμε τοσα χρηματα για τα πιο πολυτελη παιχνιδια ή την καλυτερη τροφη για τους παπαγαλους
παρα να διαθεσουμε αυτα τα χρηματα για να ταισουμε ενα πεινασμενο
παιδακι!
 
:DΠαιδια να πω την αληθεια και εγω στην αρχη που πηρα παπαγαλο,τον πηρα για να μιλαει αλλα η κοριτσαρα δεν εχει πει λεξη αλλα δε με ενδιαφερει πλεον μονο τα χαδια που μου κανει μου αρκουν με το παραπανω! 🙂
 
συγνωμη παιδια, εγω δν ειπα οτι θα αγορασω παπαγαλο μονο επειδη μιλαει! Απλος ρωτισα κατι για τα ringneck! Ηθελα να μαθω αμα μιλαν πολυ η λιγο(πχ κοκατιλ)...
 
και ομως αγαπητε το θεμα της θρησκειας, οπως λες, ειναι το μονο που μπορει να δωσει τη λυση. Διαβαζοντας το χωριο της γεννεσης που δημοσιευσα,
συνειδητοποιουμε οτι ο Θεος δημιουργησε την υπολοιπη κτιση(συμπεριλαμβανομενων και των ζωων)προς ωφελεια του ανθρωπου!
οποτε ο λογος υπαρξης των ζωων ειναι να βοηθησουν τον ανθρωπο δινοντας του ολα οσα του δινουν (την αγαπη τους,τις υπηρεσιες τους,τροφη, ενδυση κτλ)
γι αυτο λοιπον ειναι υπερβολικη καθε υπερπροστατευτικη εκδηλωση προς τα ζωα. Φυσικα θα τα αγαπαμε, φυσικα θα τα φροντιζουμε αλλα ως ενα βαθμο.
ας αναλογιστουμε λιγο ολοι ποσα παιδακια πεθαινουν καθε μερα στην αφρικη
και τοτε θα καταλαβουμε οτι ισως δεν θα επρεπε να δινουμε τοσα χρηματα για τα πιο πολυτελη παιχνιδια ή την καλυτερη τροφη για τους παπαγαλους
παρα να διαθεσουμε αυτα τα χρηματα για να ταισουμε ενα πεινασμενο
παιδακι!
Eγω και τα καλύτερα παιχνίδια παίρνω για τα ζωα μου και την καλύτερη τροφή και ανάδοχος μαμά είμαι του Γκάνες που μένει στο Νεπάλ. Εσυ; Ή μόνο θεωρίες...
 
Δεν είναι θέμα χρημάτων. Είναι θέμα αγάπης. Οταν αγαπάς(και εγω τα ζωα μου τα αγαπω) θες να προσφέρεις το καλύτερο. Κάνοντας και θυσίες πολλές φορές... Θέμα αγάπης είναι φίλε μου...
 
δεν σου ειπε κανεις να μην τα αγαπας! Ειπα απλως να μην υπερβαλουμε και να αγαπαμε τα ζωα περισσοτερο απο τους ανθρωπους
 
Το αν υπερβάλει κάποιος με τα ζωα του δε αφορα ουτε εσενα ουτε εμενα. Για πολλους λογους που δε θελω να τους αναλυσω.
Δε μου απαντησες ομως... Εσυ κανεις κατι για τα παιδάκια της Αφρικης ή απλα τα αναφέρεις;
 
το αν κανω κατι η οχι δεν θα το δημοσιευσω στο forum, διοτι ως γνωστον η γραφη λεει :"ου γνωρισει η δεξια τι ποιει η αριστερα"
και στην τελικη δεν χρειαζεται να μου επιτειθεσαι, απλως εξεφρασα
στο forum καποιες σκεψεις μου
 
Μα τωρα υπαρχει λογος να χαλαμε τις καρδιες μας;
Γιατι;
Ενταξει, ο Βασιλης θελει εναν παπαγαλο που μεσα σε ολα να μιλαει! Δεν νομιζω πως ειναι ομορφο αυτο που γινεται τωρα!
Βασιλη, κοιταξε τον συγκριτικο πινακα, να δεις τις εμπειριες των παιδιων κ εσυ θα αποφασισεις τι σου ταιριαζει απο τα 2 ειδη.
Θα τα βαλεις ολα κατω,το κοστος,τον χρονο που πρεπει να αφιερωνεις, ολα. Και μονος σου θα ανακαλυψεις τι θελεις.
 
Μη το χρησιμοποιεις τότε. Και σε καμια περιπτωση δε σου κάνω επιθεση απλα σκέψεις και αποψεις εξέφρασα και εγω οπως και εσυ. Συγνωμη για τοt:
 
Back
Top