Γενικά Θελω να αγορασω παπαγαλο, ζακο ή ringneck;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης x-trinit
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
για να ξαναμπουμε στο θεμα και επειδη τα δυο αυτα ειδη δεν εχουν καμια σχεση, εγω αν ειχα 1300 ευρω ετσι θα προτιμουσα ζακο... Ειναι ομως καπως δυσκολα γ αυτο και θα παρω ρινγκνεκ
 
Και εδώ Βασίλη θα μπορούσε να σου πει κάποιος κατσε τώρα και μάζεψε λεφτά και θα τον αγοράσεις κάποια στιγμη...Ή καποιος φραγκάτος θα σου πεί..Αν αγαπάς κάτι παρα πολυ δε σε νοιαζουν τα λεφτα... Επειδη εγώ όμως καθότι φοιτητης δεν είμαι φραγκατος θα σου πω οτι κι αν πάρεις προσπάθησε να είνια η καλυτερη επιλογη και για σενα και για το πουλάκι...
 
ετσι ειναι μπικι και γω φοιτητης ειμαι και γ αυτο θα παρω ρινγκνεκ... Μακαρι να χα 1500 να παιρνα ζακο
 
Αν δε σπουδάζετε στον τόπο σας, πιστέψτε με -ανάλογα και με την απόσταση πάντα- μεγάλο πουλί μεγάλα τα βάσανα αν δεν μεταφέρεστε με δικό σας μέσο..

t:Βρε σεις, κάντε μια "πρακτική" μέσο της σχολής σας! Έτσι εγώ μάζεψα τα λεφτάκια για τον δικό μου.. 😉
 
Και εδώ Βασίλη θα μπορούσε να σου πει κάποιος κατσε τώρα και μάζεψε λεφτά και θα τον αγοράσεις κάποια στιγμη...Ή καποιος φραγκάτος θα σου πεί..Αν αγαπάς κάτι παρα πολυ δε σε νοιαζουν τα λεφτα


Αλεξαντρε μου δεν ειναι παντα ετσι
Επειδη και η δικια μου οικογενεια δεν ειναι φραγκατη στον ιδιωτικο τομεα ειμαστε ολοι θα σου πω το εξης..
Η αδερφη μου δουλευε ολο το χειμωνα για να μαζεψει λεφτα και να παρει τον ζακο της με ολα τα αξεσουαρ που του αξιζουν...
Για να βλεπες τα ποδια της απο το πηγαινε ελα πως ποναγανε...
Αλλος με αυτα τα λεφτα θα μπορουσε π.χ. Να παρει ενα μηχανακι...
Αλλα επειδη το γουσταρε πραγματικα πηρε ζακο..
Κι εγω κατα καιρους δεν δουλευω αλλα θυσιαζω πολλα για τα ζωα μου...
Ουτε κλαμπακια ουτε shopping therapy συχνα... 😀
Αν θελεις κατι πραγματικα το καταφερνεις...
Οσο για τα παιδακια της αφρικης που αναφερθηκε,υπαρχει πολυς κοσμος που βοηθαει...Αλλος βοηθαει εκει και αλλος αλλου.. Ο καθενας με τις ευαισθησιες του😎
Εδω ειναι φορουμ που ασχολειται με πτηνα...

x-trinit δεν υπαρχει λογος να ζητας συγνωμη, απλα σου επισημαναμε οτι δεν μιλανε παντα οι παπαγαλοι κι ας ανηκουν στο ομιλητικο ειδος... Κι αν διαλεγεις μονο και μονο γι αυτο ειναι λαθος η σκεψη.. Τιποτα αλλο ολα καλα...
 
"χαιρομαι παρα πολυ που ανεφερες χωρια απο αγια γραφη
ακου ομως και αυτο :Καὶ εἶπε Κύριος ὁ Θεός· οὐ καλὸν εἶναι τὸν ἄνθρωπον μόνον· ποιήσωμεν αὐτῷ βοηθὸν κατ᾿ αὐτόν. 19 καὶ ἔπλασεν ὁ Θεὸς ἔτι ἐκ τῆς γῆς πάντα τὰ θηρία τοῦ ἀγροῦ καὶ πάντα τὰ πετεινὰ τοῦ οὐρανοῦ καὶ ἤγαγεν αὐτὰ πρὸς τὸν ᾿Αδάμ, ἰδεῖν τί καλέσει αὐτά. καὶ πᾶν ὃ ἐὰν ἐκάλεσεν αὐτὸ ᾿Αδὰμ ψυχὴν ζῶσαν, τοῦτο ὄνομα αὐτῷ. 20 καὶ ἐκάλεσεν ᾿Αδὰμ ὀνόματα πᾶσι τοῖς κτήνεσι καὶ πᾶσι τοῖς πετεινοῖς τοῦ οὐρανοῦ καὶ πᾶσι τοῖς θηρίοις τοῦ ἀγροῦ· τῷ δὲ ᾿Αδὰμ οὐχ εὑρέθη βοηθὸς ὅμοιος αὐτῷ.
τα σχολια δικα σου"

εγω αυτο που εχω να πω ειναι οτι αυτο αναφεροταν οταν ηταν τα ζωα σε παραδεισο... Οποτε δεν χρειαζονταν καποια συμαντικη βοηθια και προστασια απο τους ανθρωπους... Τωρα ομως.. Επιδη δεν ζουμε σε εναν παραδεισο και επιδη ο ανθρωπος θελω να πιστευω(και το πιστευω) οπως και αρκετα ζωα θελει απο τη φυση του να προστατευει τον ποιο αδυναμο γιαυτο καποιοι ανθρωποι εχουν δωσει τοσο πολλα στα ζωα... Και καποιοι αλλοι στα παιδια της αφρικης... Οτι μπορει ο καθενας!
και το εγω σε αγαπαω...ΑΠΕΤΩ να μου διχνεις οτι με αγαπας και εσυ(με το να μυλας, να κανεις τουμπες, να μην φευγεις απο το αριστερο μου ποδι) δεν νομιζω ειναι σωστο... Ολοι οι παπαγαλοι κουτσουλανε..., φωναζουν... και αγαπανε! Μπορουμε εμεις να φροντισουμε ενα ζακο;αν οχι θα παρω ενα μπατζ π.χ. Γιατι αν ασχοληθω θα μπορουσε(αν ηθελε και αυτο) να με αγαπησει οσο θα με αγουσε και το ζακο(που και αυτος θα με αγαπησει αν το θελει)...


*δεν αναφερομαι πρωσοπικα σε εσενα
 
παιδιά, άμα φέρω έναν ζακό από το εξωτερικό,υπάρχει περίπτωση να πάθη tpt από το αεροπλάνο;
 
αν τελικα αποφασισεις να παρεις ζακο να πας στο εκτροφειο να τον δεις πρωτα... Ειναι αγορα ζωης.. Και της δικης σου αλλα και του παπαγαλου... Μη ρισκαρεις βλεποντας φωτο να κανεις τετοιες αγορες.. Πηγενε να δεις που μεγαλωσε... Ισως μωρα απο προϊγουμενες γεννες... Κτλ
 
Βασικά γιατί να τον φέρεις από το εξωτερικό; Ακόμη και πιο φθηνά να τον βρεις, πίστεψέ με, με τα μεταφορικά της Ολυμπιακής μια η άλλη σου έρχεται! Άσε που αν θυμάμαι καλά τους παπαγάλους δεν τους βάζουν στην αίθουσα επιβατών αλλά στις αποσκευές όπου οι θερμοκρασίες είναι εξαιρετικά χαμηλές..
 
Σωστά...
Καλήτερα να τον πάρεις απο Ελλάδα διότι ξέρεις και το μέρος βλέπεις που εκτρέφοντε...Αλλα πάλη και πιο φτηνά να τον βρείς εκεί πάνω κάτω τα ίδια θα σου έρθουν γιατί πληρώνης την μεταφορά του παπαγάλου...
 
εγω ανεπιφυλακατα θα προτεινα βουλγαρια για ζακο εχει γυρω στους 9 εκτροφεις οι πιο διασημοι ειναι στο χασκοβο και η τιμη συμφερει ασε που δεν πληρωνει φορους λογω ευρωπαικης ενωσης ι τιμη για ενα μικρο ζακο ειναι 1200-1500 λεβα δηλαδι 600-750 ευρω το πουλι μιλαμε για ταισμενο με το χερι! ασε ποθ ειναι και κοντα στην ελλαδα ειδικα αν εισαι βορεια ελλαδα δεν ειναι τιποτα να πας να παρεις προσωπικα ξερω τον εκτροφεα στην βαρνα. Αυτη την στιγμη εχει μωρα γυρω στουσ 2 μηνες στα 1200 λεβα. Ολα τ αμικρα ειναι με χαρτια δεν θυμαμε αν αυτοσ απλα ξεκινησε και τα δακτυλιδια το χασκοβο ο νικολαι εχει δακτιλιδια στα πουλια του.
 
Εγώ θα κοίταγα το πουλί αν γίνεται να είναι καλά κοινωνικοποιημένο ΗΔΗ! Για αυτό είναι καλύτερα να βρεις εκτροφέα που έχει λίγα πουλιά για να έχει χρόνο να ασχοληθεί μαζί τους..
 
μενω Θεσσαλονίκη και ειχα ακουσει για ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ. Ειναι καλη επιλογη. Οσο για το εξωτερικο, ειναι σιγουρο οτι στο αεροπλανο θα μπει στις αποσκευες;
 
συμφωνω απολυτα ο ενας στην βαρνα εχει 6 ζευγαρια και ο αλλος 12 δεν εχει πολλα πουλια χωρια που στο χασκοβο ασχολουνται 4 ατομα. ετσι συμφωνω τα πουλια ειναι κοινωνικοποιημενα ολοι οσοι εχουν αγορασει απο εκει ειναι πολυ ευχαριστημενοι γιαυτο και εγω τουσ προτεινα δεν κανω διαφημιση αλλα ειναι πολυ γνωστοι εδω πανω. Ναι σιγουρα στο αεροπλανο σε ειδικο κλουβι και αποσκευες ενω μιας και εισαι Θεσσαλονίκη 5 ωρες με το αυτοκινητο κανεις την βολτα σου και χαλαρα.
 
Παιδιά εκεί τους βάζουν τους παπαγάλους. Για άλλα πουλιά δεν πειράζει, αλλά οι παπαγάλοι οπωσδήποτε κάτω.. 😡
Μόνο η Ολυμπιακή τα αναλαμβάνει όμως..
 
Back
Top