Γενικά Θελω την γνωμη σας για foraging toys

sofia1986

PB New Member
Εγγραφή
8 Ιουλ 2017
Μηνύματα
12
Πόλη
Βέροια
Καλησπερα σε ολους!
Θελω να αγορασω foraging toy απο το εξωτερικο και ηθελα να ρωτησω εαν αξιζει να μπω σε τετοια εξοδα. Συγκεκριμενα τα παιχνιδια της φωτογραφιας που ανεβαζω.
 

Συνημμένα

  • foragingtoys.webp
    foragingtoys.webp
    9,8 KB · Προβολές: 35
σοφια τα θεωρω εξυπνα και πανουργα παιχνιδια για εναν παπαγαλο σαν τον ζακο σου. η αληθεια ειναι οτι δεν γνωριζω την ανθεκτικοτητα τους απο αποψης υλικου. Νομιζω με λιγο εξασκηση θα κοληση αρκετα, ασε που συστηνωνται για τις ωρες που θα λειπεις απο κοντα του. η γνωμη μου ειναι οτι αξιζει, ασε που σοφια νομιζω το εχεις καταλαβη ειδη οτι καποια χρηματα κατα καιρους θα τα ξοδευης για παιχνιδια. Προτεινω να τα παρεις.
 
Μπορούμε να βρούμε τέτοια παιγνίδια και για μικρά παπαγαλάκια (όπως το παροτλετάκι μου ο Ερνέστο) ;
Εάν ναι θα εκτιμούσα αν η φίλη Σοφία μας ανέφερε το σάιτ απ' το οποίο βρήκε τα δικά της
 
σοφια κι'εγω θα ενδιαφερομουν για το σαιτ που τα βρηκες. Οταν εχεις χρονο ενημερωσε μας.
 
Ψάχνοντας βρήκα και μερικα βιντεάκια με γρήγορα, έξυπνα και ωραία παιγνιδάκια τέτοιου τύπου που μπορεί ο καθένας να φτιάξει με καθημερινά υλικά.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Ο λογος που ρωτησα ειναι γιατι για να τα παρεις ειναι πολλα τα εξοδα αποστολης. Φοβαμαι μην το παρω παιξει λιγο το βαρεθει εκαι δεν το ξανα αγγιξει μετα.
Ψάχνοντας βρήκα και μερικα βιντεάκια με γρήγορα, έξυπνα και ωραία παιγνιδάκια τέτοιου τύπου που μπορεί ο καθένας να φτιάξει με καθημερινά υλικά.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Τα εχω δει ολα αυτα τα βιντεο φτιαχνω παιχνιδια και εγω αλλα θελω να ειναι ανθεκτικα.
 
Ο λογος που ρωτησα ειναι γιατι για να τα παρεις ειναι πολλα τα εξοδα αποστολης. Φοβαμαι μην το παρω παιξει λιγο το βαρεθει εκαι δεν το ξανα αγγιξει μετα.

Τα εχω δει ολα αυτα τα βιντεο φτιαχνω παιχνιδια και εγω αλλα θελω να ειναι ανθεκτικα.

Θα πάρει μέρες για να μάθει να τα παίζει και να τα λύνει, θα χρειαστεί σίγουρα να του δείξεις και να του ξαναδείξεις. Έχω πάρει αρκετά τέτοια κατα καιρούς και δεν χαλάνε καθώς το υλικό τους είναι πολύ ανθεκτικό, Απο την ώρα όμως που θα καταλάβουν καλά πως να το ανοίγουν το παιχνίδι θα τελείωνει σε ένα δευτερόλεπτο, είναι δηλαδή για μερικούς μήνες. Κι ας γίνω γραφικός θα ξαναπώ πως το καλύτερο παιχνίδι για τους παπαγάλους μας είναι τα φρέσκα κλαδιά, οι ολόκληροι φυσικοί καρποί όπως κουκουνάρια, από φοίνικα κτλ.
 
σοφια δεν ξερω εαν ο παπαγαλος σου μενει μονος του καποιες ωρες. αν ναι συγουρα με κατι πρεπει να ασχολειται. συμφωνω οτι τα κλαδια ειναι μια ασχολια που τους αρεσει. σωστο και αυτο που ειπε ο φοιβος οτι πρεπει να του διξης στην αρχη, και οτι πιθανον αργοτερα η ασχολια να ειναι για λιγα λεπτα. Νομιζω αυτο που προτηνη ο φοιβος ειναι σωστο.
 
Το πρώτο απο τα παιγνιδάκια του βίντεο είχε επιτυχία (αυτό με το χαρτι κουζίνας στο οποίο τυλίγεις λιχουδιές) και ο Ερνέστο το τιμησε δεόντως μετα απο μια αρχική αμηχανία. Στο τέλος έπαψε να τρώει τις λιχουδιές και απλα τις έβγαζε σκίζοντας το χαρτί.
 
Ο λογος που ρωτησα ειναι γιατι για να τα παρεις ειναι πολλα τα εξοδα αποστολης. Φοβαμαι μην το παρω παιξει λιγο το βαρεθει εκαι δεν το ξανα αγγιξει μετα.

Τα εχω δει ολα αυτα τα βιντεο φτιαχνω παιχνιδια και εγω αλλα θελω να ειναι ανθεκτικα.

Αυτο που λες ειναι πιθανο. Εχω πληρωσει λεφτα γ παιχνιδια κ εχουν παει χαμενα αλλα ειναι δυστυχως στο κολπο. Τα foraging ειναι κ πιο ακριβα αλλα εξαρταται απο το αν βλεπουν τι εχει μεσα εγω εχω ενα απο πλεξιγκλας που τραβαει καταπακτες ωστδ να πεσει το αμυγδαλο. Αν δεν εβλεπε το αμυγδαλο δεν θα ασχολουνταν. Απο την αλλη δεν μπορω να πω οτι ολα τα παιχνιδια τα καταλαβαινει η δικια μου. Ενα αλλο απλο που το βρισκεις σε πετσοπ ειναι ενα που εχει χαρτονενιους κυβους που κρεμονται απο κορδονι και εχει κ αλλα μπιχλιμπιδια. Επισης εγω τις φτιαχνω πιπεριες μεγαλες που τις ανοιγω κ τις γεμιζω μ αμυγδαλα κ παιχνιδακια. Αλλη λυση ειναι η αγορα φυλλων ξυλου μπαλσας (μαλακο ξυλο) με τα οποια μπορει να παιζει (ετσι απλα) ή κ εσυ ευκολα να κατασκευασεις πραγματα (κυβους κλπ) γ να τα δωσεις στο πουλοπαιδο.
 
Υπάρχει κίνδυνος για ακίδες από αυτό το ξύλο Αλέξανδρε; @dadj
 
Υπάρχει κίνδυνος για ακίδες από αυτό το ξύλο Αλέξανδρε; @dadj
Μαρια ειναι πολυ μαλακο. Αν αναφερεσαι στον παπαγαλο δε θεωρω οτι ειναι προβλημα. Στο εξωτερικο ειναι συνηθισμενο (balsa wood) γ παπαγαλους.
 
Ευχαριστω πολυ για τις ιδεες θα τα δοκιμασω ολα αυτα που μου ειπατε. Πολυ ωραιες ιδεες, οσο για κλαδια και κουκουναρια δοξα το θεο εχουμε βουνα και δαση μπολικα εδω στα μερη μας. :) Ενταξει παιδια θα κανω την χαρη να αφησω και κανενα δεντρο, δεν θα τα μαδησω ολα 😀 Παντα με σεβασμο στην φυση!
 
  • Like
Αντιδράσεις: dadj
Back
Top