Ασθένειες Θερμοπληξια σε καναρινι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ariadnh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ariadnh

PB Known Member
Εγγραφή
1 Απρ 2014
Μηνύματα
3.046
Πόλη
Κύπρος
Καλημερα. Επειδη δεν ειμαι πολυ καλα σημερα αργησα να σηκωθω απο το κρεβατι. Οταν πηγα στα πουλια βρηκα ενα καναρινι δυο μηνων με το κεφαλι κατω. Εβαλα τα ποδια του στο νερο, του εδωσα ηλεκτρολυτες και τον εχω σπιτι με ανεμιστηρα. Τι αλλο μπορω να κανω;

Καθε πρωι κανουν μπανιο, βρεχω τον εξωτερικα και εσωτερικα τον χωρο και μετα βαζω ανεμιστηρα και φυσαει. Ετσι βγαλαμε 4 μερες συνεχομενες οπου η θερμοκρασια ανεβηκε στους 43 βαθμους και με την πυρκαγια στα διπλανα χωρια. Σημερα δυστυχως ανεβηκε παλι η θερμοκρασια μονο που εγω αργησα να σηκωθω επειδη δεν νιωθω καθολου καλα.

Ευχομαι να εχω γρηγορη απαντηση γιατι το λυπαμαι.
 
Το τακτικό μπάνιο θα του επιτρέψει να έχει το σωστό για την άμυνα φτέρωμα γι αυτό και προτείνω να γίνεται νωρίς το πρωί και όχι στις ώρες με υψηλές θερμοκρασίες...
Μια ροή αέρα από κάποιο ανεμιστήρα κατεβάζει κάπως το αίσθημα κάψας που απορρέει από τις πολύ υψηλές θερμοκρασίες.
Αν ο καιρός είναι πολύ ζεστός και το σημείο δέχεται έστω κι από διάχυση μεγάλη ηλιακή ακτινοβολία καλό είναι να μετακινήσεις τα πουλιά ακόμη και σε εσωτερικό χώρο προκειμένου να αντιμετωπίσουν τον καύσωνα.
Βρέχοντας τον χώρο γύρω δημιουργείς με την εξάτμιση αρχικά μια πτώση της θερμοκρασίας αλλά στη συνέχεια μια μεγάλη αύξηση της σχετικής υγρασίας που είναι το κλειδί για την εύκολη μεταφορά της μεγάλης θερμότητας στο κορμί των όντων.
Κι αυτό δεν είναι καλό...
Γιατί η αύξηση της υγρασίας συνοδεύεται πάντα κι από αύξηση και της δυσφορίας...
Οι ανεμιστήρες για αρχική λύση και η μετακίνηση ως δεύτερη είναι νομίζω αρκετά ως μέτρα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Ολα τα πιο πανω τα κανω νωρις το πρωι γιαυτο και δεν ειχα κανενα κρουσμα (αφου τα εκανα και μετα). Σημερα οπως εχω πει εχω αργησει να σηκωθω επειδη δεν ειμαι καλα. Το εχω εδω χαλια. Υπαρχει κατι που μπορω να κανω γι αυτο το καναρινι; Αυτη την στιγμη;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Δροσερό μέρος... κι αν επείγει ακόμη και σε κλιματιζόμενο χώρο αλλά μακρυά από τη ροή του αέρα
Θα πρότεινα και απόλυτη ηρεμία, ησυχία, απο κάθε ενόχληση και παρουσία.
 
Εγώ αν έβλεπα τα σκούρα θα το βούταγα και σε δροσερό νερό. Δεν το λέω αυτο με βεβαιότητα, αλλά έτσι έσωσα το πρώτο μου καναρινι, όταν κόντευε να πεθάνει μέσα στο αυτοκίνητο.
 
Εδώ υπάρχουν κάποιες πρώτες βοήθειες :

Πρώτες βοήθειες για θερμοπληξία
Μετακινήστε το πουλί σε ήσυχo, δροσερό μέρος.
Καταβρέξτε με σπρέϋ με νερό το πουλί έως ότου περάσει η υγρασία σε όλο το δέρμα του.
Διατηρήστε τα πόδια του υγρά με δροσερό νερό.
Προσπαθήστε να μην του δημιουργηθεί επιπλέον στρες.
Παρακολουθείτε το πουλί σας στενά και επικοινωνήστε με τον κτηνίατρό σας

Και επίσης εδώ , επειδή μια θερμοπληξία είναι πολύ σοβαρή κατάσταση που αναστατώνει τον οργανισμό και ίσως δημιουργήσει παράπλευρα προβλήματα, εφόσον όλα πάνε καλά, παρακολούθηση στην συνέχεια και καλή διατροφή.

Ελπίζω όλα να πάνε καλά Αριάδνη μου!

Εγώ αν έβλεπα τα σκούρα θα το βούταγα και σε δροσερό νερό. Δεν το λέω αυτο με βεβαιότητα, αλλά έτσι έσωσα το πρώτο μου καναρινι, όταν κόντευε να πεθάνει μέσα στο αυτοκίνητο.
Συμφωνώ 👍
 
Εδώ υπάρχουν κάποιες πρώτες βοήθειες :

Πρώτες βοήθειες για θερμοπληξία
Μετακινήστε το πουλί σε ήσυχo, δροσερό μέρος.
Καταβρέξτε με σπρέϋ με νερό το πουλί έως ότου περάσει η υγρασία σε όλο το δέρμα του.
Διατηρήστε τα πόδια του υγρά με δροσερό νερό.
Προσπαθήστε να μην του δημιουργηθεί επιπλέον στρες.
Παρακολουθείτε το πουλί σας στενά και επικοινωνήστε με τον κτηνίατρό σας

Και επίσης εδώ , επειδή μια θερμοπληξία είναι πολύ σοβαρή κατάσταση που αναστατώνει τον οργανισμό και ίσως δημιουργήσει παράπλευρα προβλήματα, εφόσον όλα πάνε καλά, παρακολούθηση στην συνέχεια και καλή διατροφή.

Ελπίζω όλα να πάνε καλά Αριάδνη μου!

Τα αγγλικα μου ειναι χαλια. Θα μεταφερω το κειμενο καπου για μεταφραση. Ελπιζω να βγαζει νοημα.
 
Τα αγγλικα μου ειναι χαλια. Θα μεταφερω το κειμενο καπου για μεταφραση. Ελπιζω να βγαζει νοημα.
Τις οδηγίες που είναι το επείγον, στις έχω μεταφράσει(είναι αυτές που αναφέρονται). Τα άλλα για να ενημερωθείς γενικώς, τα κοιτάζεις κάποια άλλη στιγμή με την ησυχία σου.
Η πρώτη σελίδα είναι κτηνιατρική.
 
Εγώ αν έβλεπα τα σκούρα θα το βούταγα και σε δροσερό νερό.
Αυτό ίσως είναι η καλύτερη λύση για τα θηλαστικά ίσως και για κάποια μεγαλόσωμα πτηνά, αλλά κατά τη γνώμη μου όχι για τα καναρίνια.
Ένα βρεγμένο καναρίνι που στέκεται ακίνητο χωρίς να περιποιηθεί και να στεγνώσει αμέσως το φτέρωμά του είναι πολλαπλά εκτεθειμένο στην πίεση από τη ζέστη. Έχει το κορμί του έρμαιο των καιρικών φαινομένων... και εκ φύσεως δεν φημίζεται για την "αντοχή" του.
Το πολύτιμο μονωτικό στρώμα των φτερών του έχει εξουδετερωθεί και συνεπώς το αφήνουμε πολύ περισσότερο αδύναμο στις "θερμοεπιθέσεις"..
Ίσως αν με τα δάχτυλά μας υγραίναμε το στέρνο, στήθος και κοιλιά να είχαμε πιο καλά αποτελέσματα.
Το βούτηγμα σε νερό, προσωπικά θα το απέφευγα για τους παραπάνω λόγους.
Κάποιο δροσερό χώρο και τα παρακάτω θα βοηθούσαν περισσότερο.
Θα πρότεινα και απόλυτη ηρεμία, ησυχία, απο κάθε ενόχληση και παρουσία.
 
Δεν νομιζω να ζησει. Πριν βρω λυση τον ανεμιστηρα ειχα βρει δυο με θερμοπληξια. Δεν ηταν σε προχωρημενο σταδιο. Μια-δυο ωρες ηταν καλα. Αυτο φαινεται πως το προβλημα μεταφερθηκε στο κεφαλι. Εσπασε κανενα αγγειο απο την ζεστη. Το κεφαλι κρεμεται κατω.
 
Το έβρεξες τελικά; Που κάθεται στον πάτο του κλουβιού;
 
Τον εχω τοποθετησει μεσα σε μια λεκανη και βρεχονται τα ποδια. Να μην βρεχτουν τα φτερα. Του δινω με σταγονομετρο ηλεκτολυτες. Το κεφαλι του ειναι κατω και τα δαχτυλα των ποδιων κλειστα. Ματια κλειστα.

Εχω βρεξει πετσετα και τον τυληξα για λιγο αλλα βλεπω οτι τον τρομαζω
 
Να μην βρεχτουν τα φτερα.
Στις πρώτες βοήθειες που σου έδωσα γράφει να τον βρέξεις μέχρι το σώμα. Οι οδηγίες προέρχονται από κτηνιάτρους.
Από κει και πέρα, ό,τι νομίζεις.
 
Εχω βρεξει πετσετα και το τυληξα. Δεν ειδα διαφορα μονο οτι στρεσαριστηκε. Μολις τον ειδα το πρωι αμεσως τον εβρεξα με ψεκαστηρι και δεν ειδα διαφορα. Μετα εκανα αυτο με το δοχειο. Εβρεξα τα ποδια και το ραμφος. Εχω κανει ολα. Η κατασταση ειναι η ιδια. Εχει ταχυπαλμια. Παω κοντα και στρεσαρεται.
 
Ααα άρα τον είχες ψεκάσει ήδη. Ας ελπίσουμε ότι είναι και τρομαγμένο και θα συνέλθει σιγά-σιγά. Τώρα το έχεις σε δροσερό δωμάτιο;
 
Ναι.. Το κεφαλι του κρεμεται. Τα δαχτυλα των ποδιων του ειναι κλειστα. Αυτο με αγχωνει. Δεν βλεπω σημαδια βελτιωσεις.
 
Αριάδνη μου πως είναι; Δε συνήλθε καθόλου; Από ότι διάβασα στο διαδίκτυο μετά από τις πρώτες βοήθειες(αυτές ακριβώς που αναφέρθηκαν πιο πάνω από τα παιδιά), τα πουλάκια σε 1-2 ώρες συνέρχονται. Εύχομαι να τα καταφέρει το καναρινακι σου. Έχω αγχωθεί...
 
Back
Top