Αναπαραγωγή Θηλυκια γενναει αυγα μεσα στην αυγοτροφη

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Vasia24
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Παιδια θα τον αφησω μεχρι να σαραντισει ή τουλαχιστον θα προσπαθισω... @Ariadnh επεζησα απο μια γεννα και να σου πω δεν ξερω αν ειμαι ετοιμη να το ξαναπερασω ολο αυτο το ανχος...
 
Παντως δεν νομιζω να μπει στην κλειστη φωλια αφου εχει μαθει την ανοιχτη.
Οποτε απο εκει πιστευω ειμαστε καλυμμενοι.
Ομως δεν μπορει να μεινει για πολυ στο ιδιο κλουβι.
Τελικα θα τον δωσεις τον μικρουλι;
 
Μα τόσα πολλά;
Μπράβο!
Να σκάσουν όλα ρε! άντε με το καλό να βγει ένα ένα και να τα καμαρώνεις...
Στο τέλος θα γεμίσει όλη η φωλιά...
 
Επειδη τωρα ξύπνησα και δεν θυμάμαι :D υπηρχε καποια διακοπη; Πχ εκανε 3 αυγα και σταματησε και μετα απο λιγες μερες συνεχισε;

Εντομεταξυ νομιζα την πιο μεγάλη φωλια πηρες γι αυτο δεν έμπαινε. Εμενα οι μεγαλες με δυσκολεψαν πολυ. Περιεργο ειναι που σε δυσκολεψε και η μικρή. Κανονικα τις πόρτες επρεπε να τις φτιάχνουν και να μπορουν να μπαινουν οι φωλιές.

Αν ειναι 7 αυγα. Θα χρειαστεί σιιιγουρα ο αρσενικός. Στο ζεσταμα, στο ταισμα στην θηλυκια, στο γυρισμα των αυγων. Πες στου μικρου οτι μεγαλωσεεεεεεε.. 😛

Εγώ δεν ξέρω απο αυτά τι να σου πω... Κανονικά μέχρι πόσα περίπου πρέπει να κάνει;

Έχω διαβασει μεχρι 7. Εμενα προσωπικά δεν μου έτυχε. Της εχεις ασβέστιο στο νερό; Σουπιοκοκκαλο;
 
Μεχρι 12 κανουν Αριαδνη... ελπιζω να μη το δω αυτο... Το προηγουμενο κλουβι ειχε πολυ μικρη πορτα... Δε χωρουσε τιποτα... Δεν σταματησε κανει καθε μερα ενα... απλα στο 4ο αυγο τις εβαλα και τα αλλα γιατι νομιζα οτι θα σταματησει... και ασβεστιο τους βαζω και σουπιοκοκκαλο εχουν.
 
1ον τα εχουμε ξεπερασει... ειναι ηδη 15 αυγα..2ον. σε αλλο ποστ που σχολιαζουμε με τη @maria p ειπε οτι μαλλον επειδη ειναι μεταφραση εννοει οτι δε ξεπερνα τα 12 σε γεννα... Δεδομενου οτι τα ζεμπρακια γεννανε συνεχεια...
 
Εγω ετσι το καταλαβα. Δεν ειπα οτι συμφωνω. Δεν θα ελεγε γενναει απο 3-12 αυγα;
Μακαρι να μην ισχύει. Θα υπαρχει πρόβλημα στο ζεσταμα ολων των αυγων και θεωρω απίθανο να εχουν ολα σπόρο.

Εσυ δινε ασβεστιο και ας ευχηθουμε να μην κανει αλλα.
 
Σε ξενο σαιτ που διαβασα λεει 3 με 8 αυγα.
Ας ελπισουμε να μην κανει αλλα.
Μετα απο αυτη τη γεννα να την βγάλεις τη φωλια γιατι δεν θα αντεξουν τα μικρουλια.
Για να δουμε ποσα κεφαλακια θα σκασουν 🙂
 
Δεν πειράζει μπορει να ισχύει αυτο που ειπατε. Γιατι 12 αυγα ειναι λιγα για συνολικα. Αλλα δεν ειναι πολλα για μια γεννα; Κριμα ειναι η θηλυκια.
 
Back
Top