Αναπαραγωγή Θηλυκό καναρίνι γεννάει αυτή την εποχή

1. Κόψε τελείως το αυγό.
Της το έχω κόψει από τη πρώτη πρόσφατη γέννα της...
2. Αν το μείγμα σπόρων που χρησιμοποιείς είναι σε μικρή συσκευασία, μόλις τελειώσει αντικατέστησε το με ένα πιο φτωχό σε λιπαρούς σπόρους.
Τους δίνω το premium μείγμα της Deli Nature.
υ. Γ. Τα αρσενικά θα κελαηδούν και τα θηλυκά θα ακούνε. Στη φύση το χειμώνα τα θηλυκά απομονώνονται από τα αρσενικά; Δεν νομίζω...
Έχω παραθέσει την άποψή μου:
Όταν υπάρχει ζέστη και φως, όταν υπάρχουν "αρσενικά" ερεθίσματα, (αρκούν και μερικά τσίου)
Όσοι δηλαδή διατηρούν περισσότερα καναρίνια έχουν ακόμα και τώρα τα θηλυκά μακρυά από τα αρσενικά και τους στερούν το αυγό που είναι βασικό εφόδιο ενίσχυσης των θηλυκών;
Αναφέρατε,ωστόσο, ότι ακόμα και το τιτίβισμα είναι αρκετό για να πυρρώσουν τα θυληκά.
Να χωρίζουμε, δηλαδή, τα θηλυκά και από τα όμοιά τους;
 
Όσοι δηλαδή διατηρούν περισσότερα καναρίνια έχουν ακόμα και τώρα τα θηλυκά μακρυά από τα αρσενικά
Αν υπάρχει η δυνατότητα έτσι πρέπει να γίνεται. Ειδικά για το χρονικό διάστημα που στα αρσενικά θα πρέπει να προηγηθεί η αναπαραγωγική "ετοιμότητά" τους έναντι των θηλυκών.
και τους στερούν το αυγό που είναι βασικό εφόδιο ενίσχυσης των θηλυκών;
Το αυγό εξ αιτίας της μεγάλης θερμιδικής και πρωτεϊνικής του αξίας θα πρέπει να χορηγείτε σπάνια στις εξωτερικές εκτροφές και καθόλου στις εσωτερικές αυτό το διάστημα.
Δεν μπορεί να έχω τα πουλιά μου σε φωτισμό και θερμοκρασίες δωματίου και να έχω απαιτήσεις να μην μπουν έστω και σε περιορισμένο αριθμό, σε αναπαραγωγική διαδικασία. Το αυγό μαζί με το έντονο και σε μεγάλη διάρκεια φως μπορούν άνετα να μπερδέψουν...
Να αποσυντονίσουν το βιολογικό ρολόι των πουλιών μας...
Αναφέρατε,ωστόσο, ότι ακόμα και το τιτίβισμα είναι αρκετό για να πυρρώσουν τα θυληκά.
Αν τα κελαηδήματα... συνυπάρχουν με τα παραπάνω είναι βέβαιο...
Όπως βέβαιο είναι πως αν υπάρχει έστω και ένα θηλυκό με συμπεριφορά "ζευγαρώματος" μόνο και μόνο από τους ήχους και τις κινήσεις του μπορεί να παρασύρει κι άλλα θηλυκά πουλιά σ' αυτή την κατάσταση.
Να χωρίζουμε, δηλαδή, τα θηλυκά και από τα όμοιά τους;
Δεν συντρέχει λόγος για χωρισμό όσων πουλιών συμπεριφέρονται φυσιολογικά για την εποχή...
Αν όμως έχω συμπεριφορά "ζευγαρώματος" πρέπει κατά τη γνώμη μου να γίνει άμεσα διαχωρισμός...
Ακριβώς για αυτό το λόγο σου είχα προτείνει...
Βγάζεις όλα τα περιττά, τοποθετείς το θηλυκό μακρυά από τα αρσενικά σε σκοτεινότερο και πιο δροσερό τόπο...
 
έστω και ένα θηλυκό με συμπεριφορά "ζευγαρώματος" μόνο και μόνο από τους ήχους και τις κινήσεις μπορεί να παρασύρει κι άλλα θηλυκά πουλιά σ' αυτή την κατάσταση.

Αλήθεια; Αυτό δεν το είχα φανταστεί. Καήκαμε...
 
Αν υπάρχει η δυνατότητα έτσι πρέπει να γίνεται.
Δυστυχώς κάτι τέτοιο σπάνια απαντάται.
Το αυγό εξ αιτίας της μεγάλης θερμιδικής και πρωτεϊνικής του αξίας θα πρέπει να χορηγείτε σπάνια στις εξωτερικές εκτροφές
Σπάνια το χορηγούσα με αναλογία μια φορά ανά 15 ημέρες.
Δεν μπορεί να έχω τα πουλιά μου σε φωτισμό και θερμοκρασίες δωματίου και να έχω απαιτήσεις να μην μπουν έστω και σε περιορισμένο αριθμό
Έχω ξεκαθαρίσει ότι πλέον τα πτηνά μου βρίσκονται σε εξωτερικό χώρο ακολουθώντας πιστά ''το πρόγραμμα της φύσης''.
και σε μεγάλη διάρκεια φως μπορούν άνετα να μπερδέψουν...
Η φύση καθορίζει στα καναρίνια μου τη διάρκεια του φωτός.
Αν τα κελαηδήματα... συνυπάρχουν με τα παραπάνω είναι βέβαιο...
Στη δική μου περίπτωση το μόνο που σημειώνεται είναι το κελάηδημα των αρσενικών.
Δεν συντρέχει λόγος για χωρισμό όσων πουλιών συμπεριφέρονται φυσιολογικά για την εποχή...
Σε αυτό μερίδιο ευθύνης φέρει και η φύση καθώς τα πουλιά αποπροσανατολίζονται λόγω των ''εποχών'' της.
Ακριβώς για αυτό το λόγο σου είχα προτείνει...
Αυτό και έκανα. Η άνοδος, όμως, της θερμοκρασίας επέφερε και άλλο ένα τέτοιο κύκλο.
 
Έχω την αίσθηση ότι αυτή η συζήτηση προηγείται της κατάστασης που αντιμετωπίζουμε τώρα.
Το πουλάκι αν έχει αυγό και δυσκολεύεται, πρέπει να γίνουν όλα όσα κάνουμε σε περίπτωση δυστοκίας.
Υγρό ασβέστιο στο στόμα και άνοδος της θερμοκρασίας συν υγρασία περιβάλλοντος.
Εκτός αν έτσι νομίζεις και δεν υπάρχει αυγό. Αν υπάρχει είσαι σε κρίσιμη φάση.
Πόσα αυγά έχει κάνει στην παρούσα φάση;
 
Μέχρι στιγμής έχει γεννήσει δύο.
Την άνοιξη και στη προηγούμενη φθινοπωρινή γέννα έκανε τέσσερα...
Σήμερα δεν γέννησε ενώ φάνηκε να ήθελε.
Κάτι πρέπει να γίνει πριν να είναι αργά.
Δεν έχει παρουσιάσει παρόλ' αυτά άλλα συμπτώματα δυστοκιας...

Πήγα στο μπαλκόνι για έλεγχο.
Δεν κοιμόταν εκεί που συνηθίζει αλλά στο "πάτημα" της τα'ι'στρας.
Θέλω άμεσα βοήθεια.
 
Δώσε το πρωί πρωί σταγόνα ασβεστίου στο στόμα και βάλε της και στο νερό. Αν δεν κάνει αυγό μέχρι το μεσημέρι, βάλε την μέσα σε δωμάτια με τουλάχιστον 30-32 βαθμούς και σκέπασε το κλουβί με πετσέτες εκτός από μπροστά να έχει ζέστη και επανέλαβε με το ασβέστιο.
Αν περιμένεις να φουσκώσει, δεν θα έχει τόνο να σφιχτεί να βγάλει το αυγό και είναι χαμένη υπόθεση.
Σουπιοκόκκαλο της έχεις πάγια στο κλουβί;
Υ. Γ. κάνε τα σήμερα τα παραπάνω αφού υπάρχει πρόβλημα. Ζέστη και ασβέστιο.
 
Δώσε το πρωί πρωί σταγόνα ασβεστίου στο στόμα και βάλε της και στο νερό. Αν δεν κάνει αυγό μέχρι το μεσημέρι, βάλε την μέσα σε δωμάτια με τουλάχιστον 30-32 βαθμούς και σκέπασε το κλουβί με πετσέτες εκτός από μπροστά να έχει ζέστη και επανέλαβε με το ασβέστιο.
Αν περιμένεις να φουσκώσει, δεν θα έχει τόνο να σφιχτεί να βγάλει το αυγό και είναι χαμένη υπόθεση.
Σουπιοκόκκαλο της έχεις πάγια στο κλουβί;
Υ. Γ. κάνε τα σήμερα τα παραπάνω αφού υπάρχει πρόβλημα. Ζέστη και ασβέστιο.
Σουπιοκόκκαλο έχω σε όλα τα καναρινια μου σε μόνιμη βάση.
Που θα βρω σταγόνες ασβεστίου;
Δεν θέλω να πάθει κάτι...☹
 
Που θα βρω σταγόνες ασβεστίου;
Τέτοια ώρα πουθενά. Και αύριο αν είσαι Αθήνα ίσως στο κέντρο μόνο.
Δοκίμασε με ανθρώπινο ασβέστιο από κάποιο διανυκτερεύον φαρμακείο. Κοίτα μήπως βρεις αυτό calcium-sandoz
Βάλε μέσα το πουλάκια και ζέστανέ το με λάμπα πορτατίφ αν δεν έχεις κάτι άλλο. Η θερμότητα να είναι συνεχόμενη όμως όχι να το αναβοσβήνεις.
 
Να δώσεις τωρα μια σταγόνα ασβέστιο στο στόμα. Να τοποθετήσεις το κλουβί στο πιο ζεστό μέρος που υπάρχει σπιυι σας.
Που θα βρώ το ασβέστιο σε αυτή τη μορφή;
Σε τι τιμές κυμαίνεται;
Απελπίζομαι...☹
 
Τέτοια ώρα πουθενά. Και αύριο αν είσαι Αθήνα ίσως στο κέντρο μόνο.
Δοκίμασε με ανθρώπινο ασβέστιο από κάποιο διανυκτερεύον φαρμακείο. Κοίτα μήπως βρεις αυτό calcium-sandoz
Βάλε μέσα το πουλάκια και ζέστανέ το με λάμπα πορτατίφ αν δεν έχεις κάτι άλλο. Η θερμότητα να είναι συνεχόμενη όμως όχι να το αναβοσβήνεις.
Ένα pet shop της γειτονιάς μου είναι επί μονίμου βάσεως ανοικτό.
Θα το έχει άραγε;
 
Ένα pet shop της γειτονιάς μου είναι επί μονίμου βάσεως ανοικτό.
Θα το έχει άραγε;
Όχι αυτό στο petshop ίσως έχει το calcio, γύρω στα 3,5-4 ευρώ ή κάποιο άλλο ανάλογα με τις εταιρείες που φέρνει.
 
Όχι αυτό στο petshop ίσως έχει το calcio, γύρω στα 3,5-4 ευρώ ή κάποιο άλλο ανάλογα με τις εταιρείες που φέρνει.
Κάτι τέτοιο που ίσως έχει μπορεί να αντικαταστήσει το αρχικό σκεύασμα που μου προτείνατε;
 
Κάτι τέτοιο που ίσως έχει μπορεί να αντικαταστήσει το αρχικό σκεύασμα που μου προτείνατε;
Βέβαια απολύτως.
Σήμερα ωστόσο, βάλε μέσα το πουλάκι να ζεσταθεί γιατί έχει μειωμένες δυνάμεις.
 
Βέβαια απολύτως.
Σήμερα ωστόσο, βάλε μέσα το πουλάκι να ζεσταθεί γιατί έχει μειωμένες δυνάμεις.
Τέτοια ώρα;
Αξίζει να το ξυπνήσω;
Να το βάλω κάτω από λάμπα;

Απολυμαίνω ένα μικρό κλουβί.
Ετοιμάζομαι να τη βάλω μέσα.
 
Τέτοια ώρα;
Αξίζει να το ξυπνήσω;
Να το βάλω κάτω από λάμπα;
Αφού λίγα λεπτά πριν είπες πως δεν κοιμάται.
Δεν έχεις ζεστό δωμάτιο; Δεν έχεις άλλον τρόπο θέρμανσης; Γιατί τέτοια ώρα η λάμπα θα το κρατήσει ξάγρυπνο.
 
Αφού λίγα λεπτά πριν είπες πως δεν κοιμάται.
Δεν έχεις ζεστό δωμάτιο; Δεν έχεις άλλον τρόπο θέρμανσης; Γιατί τέτοια ώρα η λάμπα θα το κρατήσει ξάγρυπνο.
Δεν ανέφερα ότι δεν κοιμάται.
Είπα ότι δεν κοιμάται εκεί που συνήθιζε.
Η επιθεώρηση έγινε στο σκοτάδι.
Να τη σκεπασω με κάποιο σκουρόχρωμο πανί και να βάλω το κλουβί κοντά σε κάποια λάμπα;
 
Άκουσε λίγο. Εφόσον ανησυχείς, προφαμως θα υπαρχει και λόγος ανησυχίας. Έτσι λοιπόν:
Αγόρασε και δώσε σημερα ασβεστιο ειτε απο το πετσοπ ειτε απο φαρμακείο και
Φέρε το πουλι σε οσο το δυνατό πιο ζεστό περιβάλλον.
Κάνε οσο πιο γρήγορα γίνεται.
 
Back
Top