Ασθένειες Θηλυκό καναρίνι χάνει φτερά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ariadnh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ariadnh

PB Known Member
Εγγραφή
1 Απρ 2014
Μηνύματα
3.046
Πόλη
Κύπρος
Γεια σας. Το θηλυκο καναρινι που"εφαγε" το μικρο τησ παρατηρησα οτι αρχισε να χανει τα φτερα γυρω απο τα ματια. Τωρα ειδα πως χανει φτερα και πισω στο κεφαλι. Πολλα φτερα. Εχει την ορεξη του ομως. Οι κοιλια ειναι καθαρη. Τι φταιει; Τι κανω;
 
Αριάδνη έπεσες πάνω στην ώρα που δεν είναι πολλά παιδιά μέσα και το πρόβλημά σου είναι λίγο σύνθετο.
Για πες εν τω μεταξύ... κουτσουλιές σφιχτές εντάξει τις βλέπεις; Τι τροφή της δίνεις; Συμπλήρωμα ασβεστίου έδωσες; Αυγοτροφή; Χορταρικά, λαχανικά; Κάποια βιταμίνη στο νερό; Δώσε κάποιες πληροφορίες και όταν μπει κάποιος θα σου πει.
Προσωπικά όταν μου παρουσιάστηκε παρόμοιο πρόβλημα σε μια ροζέλα, με είχε συμβουλεύεσει κάποιο μέλος μας, ο jk21 και του έδωσα ελαφρά βρασμένη γαρίδα στην αυγοτροφή. Μην φανταστείς καμιά μεγάλη ποσότητα, τριχίδια την είχα κόψει με το νύχι μου και την έριξα μέσα. Πέρασε σχετικά σύντομα.
Μεταλλικά στοιχεία της δίνεις;
 
Εισαι καλη εσυ..😀.
Κουτσουλιες κανονικες. Αυγοτροφη και αυγα βαζω.
Χορτα δεν βαζω τοσο συχνα για να ειμαι ειλικρινης.
Βιταμινες που και που βαζω. Βαζω μηλοξυδο στο νερο για να κανουν μπανιο καποιες φορες. Σκορδοβερο βαζω.
Απλα τωρα σκεφτηκα μηπως ειναι μαυρη ψειρα; Γιατι αν θυμασαι ειχα βρει στο πτωμα ενος πουλιου. Καθαρισα σχολαστικα τα κλουβια, τους εβαλα φαρμακο πανω τους. Αλλα μηπως ακομη υπαρχουν;
 
Αν είναι μαύρη ψείρα, θα την δεις πάνω της αν την κοιτάξεις.
 
Γεια σας. Το θηλυκο καναρινι που"εφαγε" το μικρο τησ παρατηρησα οτι αρχισε να χανει τα φτερα γυρω απο τα ματια. Τωρα ειδα πως χανει φτερα και πισω στο κεφαλι. Πολλα φτερα. Εχει την ορεξη του ομως. Οι κοιλια ειναι καθαρη. Τι φταιει; Τι κανω;
Μέσα την έχεις ή σε εσωτερικό χώρο. Από θερμοκρασία-ήλιο;
 
Εχω φτιαξει ενα δωματιο κλουβι και εχω ολα τα κλουβια μεσα.. Ο ηλιος κτυπαει τις πρωινες ωρες αλλα υπαρχει σκια.

Αν είναι μαύρη ψείρα, θα την δεις πάνω της αν την κοιτάξεις.

Ειναι πρασινο σκουρο. Με μαυρο. Σγουρο καναρινι. Χανομαι οτα το ψαχουλευω
 
Εχω φτιαξει ενα δωματιο κλουβι και εχω ολα τα κλουβια μεσα.. Ο ηλιος κτυπαει τις πρωινες ωρες αλλα υπαρχει σκια.
Εδώ μέσα στο σπίτι έχουμε 25 βαθμούς αν τα χτυπάει ο ήλιος μπορεί και παραπάνω αλλά αφού έχει σκιά οκ, πάντως μπορεί να αρχίσει πτερόροια και να φαίνονται ότι λείπουν φτερά από τα σημεία αυτά
 
μπορείς να βάλεις μια φωτό να το δούμε; Επίσης ανέφερες ότι είναι θηλυκό, από ηλικία γνωρίζεις πόσο είναι;
 
Αριαδνη, αν ειχες κρουσμα ψειρας λογικο ειναι να παει εκει το μυαλο σου. Εχεις επαναλαβει καθαρισμους και ψεκασμους απο τοτε;
 
Μονο με τα πουλια.. Ξανα εβαλα φαρμακο για ψειρες.

Αν ειναι απο ψειρες.. εχασε τα φτερα απο ξυσιμο;
 
Κανάρες στην αναπαραγωγική περίοδο μερικές φορές μαδιούνται αν δε μπορούν αν βρουν υλικό φωλιάς. Είσαι σίγουρη οτι δεν παίζει κάτι τέτοιο; Αν και γύρω από τα μάτια μάλλον δε μπορεί να τα φτάσει :/
 
Μπορει. Το εχεις δει να ξυνεται;
Οχι δεν την εχω δει να ξυνεται.. εχει χασει κιαλλα φτερα.. σε λιγο δεν θα εχει φτερα στο κεφαλι

Κανάρες στην αναπαραγωγική περίοδο μερικές φορές μαδιούνται αν δε μπορούν αν βρουν υλικό φωλιάς. Είσαι σίγουρη οτι δεν παίζει κάτι τέτοιο; Αν και γύρω από τα μάτια μάλλον δε μπορεί να τα φτάσει :/
Εκει που εχασε φτερα το πιο πιθανον ειναι να την μαδανε αλλοι. Οχι απο μονη τους. Αλλα δεν..
 
Εβδομαδιαια διατροφη; Τι σπορους; @misalouris παιζει ελλειψη βιταμινων;
 
Σπορους, αυγοτροφη, αυγο.. και που και που μαρουλι. Δεν ειχα και τον χρονο για να βαζω κι αλλα λογο προβληματων..
 
Δεν ξέρω αν θα συμφωνήσουν τα παιδιά που θα σου απαντήσουν, έχω κι εγώ ένα πρόβλημα έντονης πτερόρροιας σε έναν από τους παπαγάλους μου και πήγα σήμερα και πήρα το μουρουνέλαιο της quiko να του βάλω στην αυγοτροφή από αύριο.
 
Και εγω σε ενα καναρινι αντιμετωπιζω προωρη εντονη πτερορροια, ουτε ψειρες εχω ουτε απο τη διατροφη. Αλλα Μαρια μου, θα ηταν εκτεταμενη και οχι επικεντρωμενη ματια/κεφαλι.
 
Back
Top