Ασθένειες Θόρυβος του budgie μου (κλάμα)

vasiliki2022

PB New Member
Εγγραφή
9 Μαϊ 2022
Μηνύματα
6
Πόλη
Thessaloniki
Καλησπέρα σε όλους είμαι νέα στην ομάδα ήθελα την βοήθεια σας έχω δυο budgie ένα θηλυκό και ένα αρσενικό τον τελευταίο καιρό παρατηρώ τον αρσενικό μου να κάνει ένα παράπονο σαν κλάμα το βράδυ το πρωί κανονικά κελαηδάει είναι δραστήριος και τρώει όλα κανονικά οι κουτσουλιές του είναι κανονικές αλλα με αγχώνει πολύ το κλάμα του ! Τα έχω να κοιμούνται μαζί μου στην κρεβατοκάμαρα επίσης έχει 1 βδομάδα που τα άλλαξα κλουβάκι αλλά τον θόρυβο το κλάμα του σήμερα συγκεκριμένα είναι ποιο έντονο η ηλικία τους είναι γύρω στα 10-12 μηνών θα ήθελα παρακαλώ την βοήθεια σας γιατί ανησυχώ ! Ευχαριστώ
 
Καλημέρα. Πιθανά θα πρέπει να μας ανεβάσεις βίντεο (μέσω youtube) ή έστω κάποιο ηχητικό αρχείο ώστε να ακούσουμε περί τίνος πρόκειται.
Την ώρα που κάνει τον συγκεκριμένο ήχο, συμβαίνει κάτι στο κλουβί ή στον πέριξ χώρο;
 
Μπορεί να μην είναι τίποτα μπορεί όμως να σημαίνει και μια "δυσαρέσκεια"-ενόχληση ίσως?
Έχει τύχει να το δεις όταν κάνει αυτή τη φωνούλα; Πχ δείχνει ν'αντιδρά σε κάτι; έχει συγχρόνως και κάποια πχ κινητική αντίδραση;
Εγώ θα το παρακολουθούσα μήπως αντιληφθώ κάτι.κοιμάται και ξυπνάει; το κάνει στον ύπνο του;
 
Δεν κάνει κάποια κίνηση απλά κάθεται και βγάζει αυτό το κλάμα αν το κάνει σήμερα θα το βγάλω βίντεο καλύτερα πάντως την ημέρα είναι ευδιάθετος παίζει τρώει κελαηδάει .θα το δω το βράδυ . Ευχαριστώ
 
Αν και άσχετο με ερωτημα σας τα πτηνά πεταρίζοντας ξεσηκώνουν διάφορα στην ατμόσφαιρα απο το κορμί τους , από τις ακαθαρσίες του κλουβιού κλπ..οπότε αποφεύγουμε να τα έχουμε στον ίδιο χώρο που κοιμόμαστε..
 
Καλησπέρα, καλωσορίσατε, να χαίρεστε τα παπαγαλάκια σας. Για κάποια δευτερόλεπτα ακούγεται σαν να έχει κάποια μικρή δύσπνοια, να είναι κάπως μπουκωμένο, όχι με κλάμα. Κοιτάξτε την γύρω περιοχή του κλουβιού, είναι πολύ ευαίσθητα στην σκόνη και λοιπά σωματίδια, μπορεί κάτι να το ενοχλεί στο συγκεκριμένο σημείο.

Το "κλάμα", αν μπορούμε να το πούμε έτσι, των μπάτζι, διαφέρει κάπως. Ενα από τα θηλυκά μου είναι πολύ ευαίσθητο ψυχολογικά και όταν γίνονται μεγάλες αλλαγές, πχ έρχεται καινούργιο πουλάκι σπίτι, την ακούω τις νύχτες να κλαψουρίζει, γιατί κι εμείς μοιραζόμαστε κρεββατοκάμαρα. Μοιάζει περισσότερο με το κλαψούρισμα σκύλου, είναι συνεχές. Αντιθέτως, το πουλάκι στο αρχείο ακούγεται σαν να κόβεται απότομα η φωνή του μετα τον κάθε βοκαλισμό. Γνώμη, βέβαια, έτσι μου ακούγεται και έχω και μια άλφα κώφωση από δεξια, αλλά δεν μοιάζει με το κλάμα που έχω ακούσει.
 
Εμένα μου ακούγεται σαν το τρίξιμο που κάνουν πριν πάνε για ύπνο πάντως.
 
Back
Top