Φροντίδα Ιδεες για τιμωρια παπαγαλων

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης theo40gr
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

theo40gr

PB Member
Εγγραφή
25 Μαρ 2008
Μηνύματα
708
Πόλη
Πειραιάς
😡μεσημερι σημερα επειτα απο μια δυσκολη μερα γυρισα και εβγαλα τον πιπικο να ξεμουδιασει..
ηρθε στην αγκαλια μου ενω ημουν ξαπλα στον καναπε και αρχισε τις γλυκες.. Δυστυχως ειχα πιει ενα ποτηρακι κρασι και ετσι οπως ειχε λουφαξει επανω μου με ψιλοπειρε ο υπνος
μεσα σε 20 λεπτα(κτυπησε τηλεφωνο) βρηκα
1. Τη ζωνη του παντελονιου μου φαγωμενη
2. Το πουκαμισο μου κουτσουλισμενο
3. Το λεκανακι με το ρυζι που του ειχα βαλει, στο χαλι
4. Το πακετο με τα τσιγαρα μου κοματακια
5. Το πορτοφολι απο τη τσαντα μου πεσμενο και τον πιπι με ενα 50αρικο στο στομα..
στις αναρθρες κραυγες που αρχισα να βγαζω πηρε το πενηνταρικο και ανεβηκε στο κρυφο φωτισμο.. Με κυταγε και μου ελεγε.. Κακο μακακα.. Κακο.. Μεχρι να φερω τη σκαλα τοκανε κοματακια..😱
 
εμενα μου φενετε πως πρεπει να βαλουμε εσενα τιμωρια... Τι εκανε ο ερμος ο πιπικος.. Που να ξερει την αξια του 50αρικου;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
κοιτα... Νομιζω πως αν θελεις να κοιμηθεις πρεπει να βαζεις το πουλι μεσα ή να ειναι εξω και να εχεις παρει τα καταλληλα μετρα π.χ. κλειστα παραθυρα, ο,τι μπορει να βλαψει τον παπαγαλο το παιρνουμε απο μπροστα του κλπ.
Επισης θα συμφωνησω με τον Αγγελο στην τελευταια προταση του.

φιλικα, Λεωνιδας
 
... Ενω ημουν ξαπλα στον καναπε και αρχισε τις γλυκες.. Δυστυχως ειχα πιει ενα ποτηρακι κρασι και ετσι οπως ειχε λουφαξει επανω μου με ψιλοπειρε ο υπνος...

Αυτη η προταση δειχνει τον πραγματικο υπευθυνο της ζημιας. 🙄 😎

Περα απο την πλακα τα πουλια δεν σηκωνουν τιμωρια με την γνωστη εννοια διοτι δεν μπορουν να την αντιληφθουν. 😉

Δες λιγο κι αυτο... https://community.petbirds.gr/threads/Γιατί-δεν-μπορούμε-και-ΔΕΝ-πρέπει-να-τιμωρούμε-τα-πουλιά.2403/ Οταν βρω ευκαιρια θα ηταν ωραιο να μεταφρασω ενα κομματι για να υπαρχει στο φορουμ.
 
το ξερω βρε παδια.. Εγω ειμαι ο υπευθυνος
απλα σας ταπα πρωτα για να πω καπου τον πονο μου και για να επισημανω
σε ολους πως δεν πρεπει ναχουμε καμια εμπιστοσυνη στον παπαγαλο μας
ειναι απροβλεπτη καθε κινηση τους..
 
το ξερω βρε παδια.. Εγω ειμαι ο υπευθυνος
απλα σας ταπα πρωτα για να πω καπου τον πονο μου και για να επισημανω
σε ολους πως δεν πρεπει ναχουμε καμια εμπιστοσυνη στον παπαγαλο μας
ειναι απροβλεπτη καθε κινηση τους..

Εγω παντως τον καταλαβαινω τον πονο σου.
Αν δεις τι επαθε το λαπ τοπ μου οταν ελλειψα και τον εβγαλε εξω ο πατερας μου και οπως λεει τον "προσεχε"...🙄
 
Εμενα παλι δεν κουνιεται απο το κλουβι. Μερα νυχτα παντα πανω στο κλουβι ειναι. Ουτε μεσα δε μπαινει.
 
Θοδωρε, ετοιμασου για μάλωμα!

Οχι μονο εχασες το 50αρικο, (αυτό διορθώνεται)
οχι μόνο λερώθηκαν τα ρούχα σου και το χαλί ( και αυτο διορθώνεται)
όχι μονο λερώθηκε το σπίτι (αντε και αυτό διορθώνεται), αλλά με την αμέλεια σου εβαλες σε κίνδυνο την ζωη του Πιπίκου σου🙄

Το πακέτο με τα τσιγαρα που κομματιαστηκαν ελπίζω να μην προκαλέσουν καποια βλάβη στη υγεία του☹

Λοιπον η καλυτερη τιμωρία για σενα και όχι για τον Πιπίκο είναι με βαση τις λογικές συνέπειες οτι: θα καθαρίσεις το χαλί, θα πλύνεις τα ρούχα, θα στερηθείς τη έξοδο του Σαββατοκύριακου και επιπλέον θα πληρώσεις για το επισκεπτήριο του γιατρού.

Αυτα μεταξυ αστειου και σοβαρού! Καλα έκανες και μας ειπες τον πόνο σου να ξελαφρώσεις, κλλά θα τα ακουσεις και από πάνω😉

Κατάλληλη τιμωρία για τα πουλιά δεν υπάρχει, όπως δεν υπάρχει καποια κατάλληλη τιμωρία για ένα βρεφος που δεν εχει αναπτύξει την συνέιδησή του και δεν μπορεί να διακρίνει, το καλό απο το κακό, το σωστό απο το λάθος. Δεν επιτρεπεται να το κακοποιήσεις σωματικά, δεν επιτρεπεται να του στερήσεις το φαγητό, δεν επιτρεπεται η άσκηση ψυχολογικής βιας οποτε τυχερός ο Πιπίκος!

Χωρίς πλάκα πάντως αν ήρθε η γλώσσα του σε επαφή με τον καπνό του τσιγάρου... Κάνε ενα τηλέφωνο σε κανα γιατρό!
 
χαχα τον Πιπικο...
Ζημιαρης ο κυριος!
Η τιμωρια παντως δεν πιανει... Ο Γιουτζακος μου μετα απο τιμωρια ημερων οταν βγηκε απο το κλουβι εφαγε απο κατω μεχρι πανω την κουρτινα του χωλ!
 
Αχ! Ας είχα κι εγω εναν τετοιο παπαγαλο.. Κι ας ετρωγε και κατοσταευρο. 🙂 :)
Πέρα απο την πλάκα, ευτυχώς που δεν χτύπισε πουθενά ο καημένος. Πάντως σε φαντάζομαι με όλο αυτο το σκηνικό! 😉
 
5. Το πορτοφολι απο τη τσαντα μου πεσμενο και τον πιπι με ενα 50αρικο στο στομα..

:DΜου θυμισε το Πιγκακι μου, που τον ειχα τσακωσει με ενα 20ευρο στο στομα και το πηγαινε στη φωλια, ως υλικο φωλιας
 
οι παπαγάλοι είναι natural dispensers δηλ. από φυσικού τους περιεργάζονται οτιδήποτε βρίσκεται γύρω τους και σχεδόν το διαλύουν κ το πετάνε κάτω. Έτσι λένε ότι διασφαλίζεται η αναπαραγωγή φυτών στο δάσος κ βρίσκουν τροφή κ άλλα ζώα που ζουν κάτω απ την κομοστέγη(canopy) του τροπικού δάσους κτλ.. Αρα το να προσπαθήσει κάποιος να το αλλάξει δεν γίνεται κ δεν έχει νόημα. Το λάθος μάλλον είναι δικόσου.. Κ ειδικά απτη στιγμή που αρχισες να φωνάζεις.. Οι παπαγάλοι είναι prey animals κ δεν καταλαβαίνουν την τιμωρία όπως εμείς.. Αντίθετα κάθε δραματική αντίδραση, με φωνές, χειρονομίες κτλ, ακόμα κ αρνητική, προσλαμβάνεται θετικά κ ενισχύει την συμπεριφορά της οποιας αμέσως έπεται...
 
ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΤΙΜΩΡΙΑ ΠΙΠΙΚΟΥ:


ΘΑ ΤΟΥ ΜΑΘΟΥΜΕ ΠΩΣ ΒΓΑΙΝΕΙ ΕΝΑ 50ΑΡΙΚΟ ΣΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΑΣ... 😉


Πιπικος στην οδο Ερμου+κιθαρα+καπελακι=50ευρω


Θα βγαλει και παραπανω πιστευω!
 
αυτό μας διδάσκει.. Μην αφήνεις λεφτά και τον παπαγάλο έξω όταν κοιμάσαι! Χεχεχεχε
 
Θοδωρε εφτυχος το 50αρικο δεν ειτανε 50αρικα η 100αρικα! Αυτο μπορει να συμβει στον καθενα μας. Το λεω για αυτους που κανουν παρατηρηση!
 
Ο Πιπίκος είναι πολύ γλυκό και καλομαθημένο πουλάκι! Εγώ ξέρω ότι σου λέει πώς σ'αγαπά, και ότι σε σεβάστηκε -και ευγενικό- και σ'άφησε να ξεκουραστείς! Αφού δεν έπαθε το ίδιο κάτι, σ'αυτό το διάστημα, όλα όσα προκάλεσε διορθώνονται, ακόμη και ότι ήλθε σε επαφή με μικρόβια από τσιγάρα και χαρτονόμισμα. Είναι από τα πιό χαριτωμένα και αξιαγάπητα πλασματάκια εδώ μέσα!
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
ελπιζω να το εκανα σωστα αυτη τη φορα☹
 
Back
Top