Ιδιοκατασκευή συστήματος ανατολής δύσης

thanosleros

PB New Member
Εγγραφή
25 Μαρ 2008
Μηνύματα
38
Πόλη
Λέρος
Γεια χαρα!
Σας παρουσιαζω μια δικια μου κατασκευη αυτοματου φωτησμου!
Το κοστος της ειναι σχετηκα μικρο και θα την χρησημοποιησω στον προθαλαμο του εκτρωφιου μου
Μπορει βεβαια να χρησημοποιηθει και σαν βασηκο εργαλειο για το συστημα ανατολης δυσης
Το κοστος αγωρας των εξαρτηματων ανερχετε στα 45 ευρω ειναι πολυ πραχτηκο και λειτουργηκο
Περηλαμβανει τα εξης εξαρτηματα,

1 χρονοδιακοπτη μπρηζας
3 μπρηζες
1 λαμπακι νηχτας με φωτοκηταρο
1 θερμομετρο

Και ολλα αυτα με μια παροχη ρευματοςγια να αποφηγουμε τα πολλα καλοδια
 

Συνημμένα

  • 1 012.webp
    1 012.webp
    36,9 KB · Προβολές: 417
  • 1 013.webp
    1 013.webp
    36,7 KB · Προβολές: 333
Gia sou Thanassi,

boris na mas eksigis ligo pos toulebei to systioma sou ;

Den katalabeno giati xriasese to Thermometro.
 
Γεια χαρα!
Το θερμομετρο εχει ηλεκτρικο εσθυτηρα και σε συνεργασια με 1 αεροθερμο οταν η θερμοκρασια πεσει κατω απο την θερμοκρασια που εχουμε ρηθμησει το θερμοματρο τοτε το αεροθερμο αναβει μονο του Οταν τωρα ανεβει πανω απο την προρηθμησμενη θερμοκρασια τοτε ζβηνει και παλι μονο του. Και ετσι εκτος απο το φως στεθερο κραταει και την θερμοκρασια σταθερη.
Το φως αναβει και ζβηνει με τον χρονοδιακοπτη κατω δεξια και μολις ζβησει το κυριο φως τοτε αναβει αυτοματα το μικρο φοτακι κατο αριστερα με το φωτοκιταρο για το βραδι.
 
Ωραία και χρήσιμη κατασκευή, πιστεύω ότι θα βοηθούσε μια φωτό ή ένα σχέδιο που να δείχνει και τη συνδεσμολογία των εξαρτημάτων. Πως ανάβει για παράδειγμα αυτόματα το μικρό φως μόλις σβήσουν τα φώτα;
 
Γεια χαρα!
Τα πραγματα ειναι απλα φιλοι μου
Εχουμε 1 παροχη ρευματος και την ενονουμε σε 3 μπριζες.
Απο τον χρονοδιακοπτη περνουμε το ρευμα με 1 φις και κανουμε συνδεση στο κυριο φως του εκτρωφιου μας.
Και με το ζβησημο που κανει ο χρονοδιακιπτης στην λαμπα το μικρο φωτακι ενεργοποιητε αυτοματα γιατι εχει δικο του ενσωματομενο φωτοκιταρο που του δηνει την εντολη και αναβει μονο του
 
-Θανάση, ο χρονοδιακόπτης έχει την δυνατότητα να προγραμματιστεί
ώστε να μεταβάλει το on-off ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ, ανάλογα με την θέλησή μας;
ή πρέπει αυτό να γίνεται δια χειρός;
 
Γεια!
Ο σηνγκεκρημενος χρονοδιακοπτης ειναι ευδομαδιεος.
Μπορει να ρυθμηστει στις 7 μερες να ανηγει και να κληνει σε διαφορετηκη ωρα η να λειτουργει σε στανταρ ωρα ολλη την ευδομαδα.
Εγω για παραδιγμα τον εχω ρυθμησει να ανηγει στης 7 το πρωι και να κληνει στης 7και30 το βραδι καθημερηνα και ολλα αυτα γηνονται μονα τους τα ρυθμηζεις μια φορα και μετα λειτουργει μονο του!
 
Back
Top