Προσομοίωση ανατολής - δύσης

Το δικό σου έχει γύρω στα 50 ευρώ, το έτοιμο του κ. Μάκη έχει περίπου 200, αυτό με το arduino πόσο πάει Δημήτρη; Υπάρχει διαφορά κόστους από το δικό σου;
Μαρία... Ο χρονοδιακόπτης και το ντιμμερ υπάρχουν και στο δικό μου και στο arduino. Ουσιαστικά αυτό σημαίνει ότι η πλακέτα arduino αντικαθιστά καμιά 10 εξαρτήματα που υπάρχουν στο δικό μου και κοστίζουν γύρω στα 10Ε. ως προς την απόδοση πιστεύω ότι με το arduino θα είναι πιό γραμμική η αυξομείωση του φωτός. Γιά όποιον θελήσει να δοκιμάσει το arduino προτείνω να βάλει led και ldr για την ζευξη με το ντιμμερ και όχι optocoupler.
Tέλος αστειευόμενος θα πω ότι η επιλογή arduino για την συγκεκριμένη χρήση... Είναι σαν να θέλεις να πας από Αθήνα-Καλαμάτα και να επιλέγεις την διαδρομή μέσω Καρπενησίου! 😀
 
Tέλος αστειευόμενος θα πω ότι η επιλογή arduino για την συγκεκριμένη χρήση... Είναι σαν να θέλεις να πας από Αθήνα-Καλαμάτα και να επιλέγεις την διαδρομή μέσω Καρπενησίου! 😀
😀 τί θα έλεγες όμως αν είχες και ηλεκτροβάνες στις ποτίστρες; 😛
 
Δημήτρη να δείχνεις πιο συχνά τις κατασκευές και τις πράξεις σου.
Ήσσονος σημασίας αλλά εγώ ακόμη ζαχαρώνω με τα κλουβάκια που φτιάχνεις ή έφτιαχνες.
τώρα έχω βελτιωθεί αρκετά στην κατασκευή των κλουβιών και σου υπόσχομαι κάποια στιγμή να δείξω κάποια πράγματα,
 
Δημήτρη να δείχνεις πιο συχνά τις κατασκευές και τις πράξεις σου.
Ήσσονος σημασίας αλλά εγώ ακόμη ζαχαρώνω με τα κλουβάκια που φτιάχνεις ή έφτιαχνες.
Εγώ πάντως ήμουν από τους ελάχιστους που είχα την τύχη να μου χαρίσει κλουβακια:)
Βέβαια ποτέ δεν έβαλα πουλάκια γιατί λυπήθηκα να μου τα λερώσουν!
Πραγματικά έχει κάνει καταπληκτική δουλειά!
Σε λίγο καιρό περιμένω το νέο μοντελο
 
Εγώ πάντως ήμουν από τους ελάχιστους που είχα την τύχη να μου χαρίσει κλουβακια:)
Βέβαια ποτέ δεν έβαλα πουλάκια γιατί λυπήθηκα να μου τα λερώσουν!
Και σε πληθυντικό αριθμό τυχεράκια; :) Ε και τι τα κάνεις; Βάλε ένα και να το εναλλάσσεις στα κλουβάκια για να στεγνώνουν πριν ξανά μπει.
 
Και σε πληθυντικό αριθμό τυχεράκια; :)
Ναι δεν έχω παράπονο :)Μαρία δεν μου παει να βάλω κάποιο πουλάκι μέσα, αν και για αυτό τον λογο μου τα εστειλε ο δημητρης! Το ένα το εχω στον χώρο που εχω τις καρδερινες μόνο να το χαζεύω! 😛
 
"update" στην συσκευή...
Το ρελεδάκι που έχω χρησιμοποιήσει είναι διπλό. Για την προσομοίωση χρησιμοποίησα μόνο το ένα σκέλος. Θα χρησιμοποιήσω και το δεύτερο σκέλος. Όταν δίνετε η εντολή για την δύση μέσω του δεύτερου σκέλους του ρελέ θα ανάβει ένα λαμπάκι 5W και θα παραμένει αναμμένο κατά την διάρκεια της νύχτας.
 
"update" στην συσκευή...
Το ρελεδάκι που έχω χρησιμοποιήσει είναι διπλό. Για την προσομοίωση χρησιμοποίησα μόνο το ένα σκέλος. Θα χρησιμοποιήσω και το δεύτερο σκέλος. Όταν δίνετε η εντολή για την δύση μέσω του δεύτερου σκέλους του ρελέ θα ανάβει ένα λαμπάκι 5W και θα παραμένει αναμμένο κατά την διάρκεια της νύχτας.
αυτό σε τι αποσκοπεί;
 
αυτό σε τι αποσκοπεί;
Ένα φωτάκι νυκτός είναι πάντα απαραίτητο, για νυκτερινούς πανικούς ή οτιδήποτε άλλο ιδίως την εποχή της αναπαραγωγής.
Εξάλλου στην φύση δεν υπάρχει το απόλυτο σκοτάδι που υπάρχει σε ένα κλειστό δωμάτιο, δεν είναι φυσιολογικό.
Δεν ξέρω αν ο Δημήτρης έχει και κάτι άλλο στο μυαλό του.
 
Ένα φωτάκι νυκτός είναι πάντα απαραίτητο, για νυκτερινούς πανικούς ή οτιδήποτε άλλο ιδίως την εποχή της αναπαραγωγής.
Εξάλλου στην φύση δεν υπάρχει το απόλυτο σκοτάδι που υπάρχει σε ένα κλειστό δωμάτιο, δεν είναι φυσιολογικό.
Δεν ξέρω αν ο Δημήτρης έχει και κάτι άλλο στο μυαλό του.
Ακριβώς για αυτούς τους λόγους... Εδώ έχουμε και συχνά σεισμούς και αν δεν υπάρχει φωτάκι την νύχτα βρίσκουμε το πρωί τα πουλιά στον πάτο και να μην μπορούν να ανέβουν ούτε στην ταίστρα...
 
Ένα φωτάκι νυκτός είναι πάντα απαραίτητο, για νυκτερινούς πανικούς ή οτιδήποτε άλλο ιδίως την εποχή της αναπαραγωγής. Εξάλλου στην φύση δεν υπάρχει το απόλυτο σκοτάδι που υπάρχει σε ένα κλειστό δωμάτιο, δεν είναι φυσιολογικό.
Δεν υπάρχει μηχανισμός που να μην αφήνει τα πυρακτώσεως (ή όποια φώτα μιμούνται την ανατολή-δύση) αναμμένα.
Μάλιστα για το ποσόν φωτισμού που θα παραμένει κάθε βράδυ, υπάρχουν μηχανισμοί που μιμούνται και τις φάσεις τις σελήνης απο άποψη έντασης (σκοταδι -τέταρτα - μισά -πανσέληνος)
 
Μάλιστα για το ποσόν φωτισμού που θα παραμένει κάθε βράδυ, υπάρχουν μηχανισμοί που μιμούνται και τις φάσεις τις σελήνης απο άποψη έντασης (σκοταδι -τέταρτα - μισά -πανσέληνος
Α τέλεια αυτό είναι πολύ προχωρημένο, δεν το ήξερα!
 
Δεν υπάρχει μηχανισμός που να μην αφήνει τα πυρακτώσεως (ή όποια φώτα μιμούνται την ανατολή-δύση) αναμμένα.
Μάλιστα για το ποσόν φωτισμού που θα παραμένει κάθε βράδυ, υπάρχουν μηχανισμοί που μιμούνται και τις φάσεις τις σελήνης απο άποψη έντασης (σκοταδι -τέταρτα - μισά -πανσέληνος)

είναι λοιπόν αυτονόητο ότι μιά ιδιοκατασκευή αποτελούμενη από 10 ή 15 εξαρτήματα δεν μπορεί να μπει σε σύγκριση με μιά συσκευή του εμπορίου. Η ιδιοκατασκευή μπορεί να κάνει μόνο μιά-δυό βασικές λειτουργίες και αυτές με ελλείψεις.
 
είναι λοιπόν αυτονόητο ότι μιά ιδιοκατασκευή αποτελούμενη από 10 ή 15 εξαρτήματα δεν μπορεί να μπει σε σύγκριση με μιά συσκευή του εμπορίου. Η ιδιοκατασκευή μπορεί να κάνει μόνο μιά-δυό βασικές λειτουργίες και αυτές με ελλείψεις.
καλά μην είσαι απόλυτος, ίσος θέλει περισσότερο ψάξιμο... ίσος ακόμα βρείς και κάποιο καλό έτοιμο σχέδιο
 
Back
Top