Προσομοίωση ανατολής - δύσης

Ο άνθρωπος έφτιαξε κάτι και το παρουσίασε. Αν κάποιος έχει γνώσεις να προτείνει βελτιώσεις ή να κρίνει την κατασκευή είναι λογικό να αναφερθεί. Να ψάχνουμε αδαείς στα τυφλά να απορρίψουμε καλά και ντε το υπάρχον αναζητώντας το φανταστικό είναι τουλάχιστον περίεργο.
 
Το software για το arduino βρίσκεται εδώ και κατεβαίνει ελεύθερα
Το control panel και οι βιβλιοθήκες - arduinoscope και τα σχετικά μπορούν να κατέβουν από εδώ, εδώ κι εδώ
Αναλυτικές οδηγίες με τα σχέδια και τα υλικά που χρειάζονται για την κατασκευή, τον τρόπο και τις οδηγίες για τον προγραμματισμό του, τα δεδομένα για την παραμετροποίησή του βήμα βήμα θα τα βρούμε εδώ.
Μετά την 32 σελίδα έχει και πρακτικό ενδιαφέρον.
Εγώ πάντως δεν έχω πρόβλημα. Αν υπάρξει και κάποια άλλη κατασκευή ή έστω πρόταση και πάλι το αφήνω στην κρίση σας αν θα πρέπει να διαχωριστεί.
Το ξέρω Δημήτρη...
Θεωρώ πως εσύ όπως και τα άλλα παιδιά διαβάζεται και αξιοποιείτε καλύτερα τα νέα "δεδομένα".
Ευελπιστώ στο τέλος να βγει κάτι καλό και να είμαστε όλοι κερδισμένοι κι εσείς που ξέρετε τι σας γίνεται και οι εμείς που "ψάχνουμε στα τυφλά".
 
Ωραία όλα αυτά βρε παιδιά και η ικανοποίηση της κατασκευής σπουδαία, αλλά τουλάχιστον απο άποψη οικονομίας δεν βλέπω και μεγάλο όφελος. Οι τιμές των περισσότερων απλών μηχανημάτων είναι προσιτές πλέον.
http://www.superargo.it/CatalogoPro...er=-2&isofferte=true&isdoc=false&ismarq=false
 
Ωραία όλα αυτά βρε παιδιά και η ικανοποίηση της κατασκευής σπουδαία, αλλά τουλάχιστον απο άποψη οικονομίας δεν βλέπω και μεγάλο όφελος. Οι τιμές των περισσότερων απλών μηχανημάτων είναι προσιτές πλέον.
http://www.superargo.it/CatalogoPro...er=-2&isofferte=true&isdoc=false&ismarq=false
καλά τα 200 € δεν τα δίνεις και κάθε μέρα...
και η κατασκευή δεν πρέπει να κόστισε πάνω απο 50...
 
Και επίσης πρέπει να ληφθεί υπόψη και αίσθηση επιβράβευσης της προσπάθειας...
Θα είναι δικιά σου η κατασκευή... κι αυτό δεν πρέπει να αγνοείται.
 
Και επίσης πρέπει να ληφθεί υπόψη και αίσθηση επιβράβευσης της προσπάθειας...
Θα είναι δικιά σου η κατασκευή... κι αυτό δεν πρέπει να αγνοείται.
Νομίζω δεν αγνοήθηκε από κανέναν απεναντίας τονίστηκε
Ωραία όλα αυτά βρε παιδιά και η ικανοποίηση της κατασκευής σπουδαία
 
σχετικά με τις ιδιοκατασκευές...
εργαλεία, αναζήτηση στοιχείων, δοκιμές, αγωνία, χρόνος κλπ... Κλπ... Κλπ και τελικά το αποτέλεσμα είναι συνήθως πολύ υποδεέστερο από μια έτοιμη κατασκευή και το κόστος υψηλό. Στο τέλος όμως μένει η γνώση, η ικανοποίηση ίσως... Κάτι καλό μένει τέλος πάντων...
Είναι κάτι σαν την αναπαραγωγή... Ενώ θα μπορούσαμε να διαλέξουμε και να αγοράσουμε έτοιμα πουλιά, προτιμάμε τον δύσκολο δρόμο, να τα βγάλουμε μόνοι μας.
 
σχετικά με τις ιδιοκατασκευές...
εργαλεία, αναζήτηση στοιχείων, δοκιμές, αγωνία, χρόνος κλπ... Κλπ... Κλπ και τελικά το αποτέλεσμα είναι συνήθως πολύ υποδεέστερο από μια έτοιμη κατασκευή και το κόστος υψηλό. Στο τέλος όμως μένει η γνώση, η ικανοποίηση ίσως... Κάτι καλό μένει τέλος πάντων...
Είναι κάτι σαν την αναπαραγωγή... Ενώ θα μπορούσαμε να διαλέξουμε και να αγοράσουμε έτοιμα πουλιά, προτιμάμε τον δύσκολο δρόμο, να τα βγάλουμε μόνοι μας.
Απλά respect !
*μου άρεσε πολύ αυτό το ποστ :D
 
Απλά respect !
*μου άρεσε πολύ αυτό το ποστ :D
Ναι Γιώργο γιατί και σένα πιάνει το χέρι σου και ασχολείσαι με ιδιοκατασκευές και γνωρίζεις πολύ καλά τι προσπάθειες και κόπος χρειάζεται για να φτάσεις στο τελικό αποτέλεσμα.
 
Απλά respect !
*μου άρεσε πολύ αυτό το ποστ :D
Να μπω κι εγώ συνθιασώτης σ' αυτό το ποστ?
Νομίζω δεν αγνοήθηκε από κανέναν απεναντίας τονίστηκε
Σωστά... Ποιος αμφέβαλε...
Απλά δε θα ήθελα να χάσω κι εγώ τη συμμετοχή σ' όλο αυτό..
 
... Να προσθέσω ότι για τους ανθρώπους μιας κάποιας ηλικίας όπως εγώ, είναι και μιά προσπάθεια να βάζουμε το μυαλό να δουλεύει γιατί το αλτσχάιμερ μας την έχει στημένη! 😛
 
... Να προσθέσω ότι για τους ανθρώπους μιας κάποιας ηλικίας όπως εγώ, είναι και μιά προσπάθεια να βάζουμε το μυαλό να δουλεύει γιατί το αλτσχάιμερ μας την έχει στημένη! 😛
Χωρίς άλλα λόγια το παρακάτω.
Απλά respect !
*μου άρεσε πολύ αυτό το ποστ :D
Σήμερα γράφεις ιστορία Δημήτρη...
 
καλά τα 200 € δεν τα δίνεις και κάθε μέρα...
και η κατασκευή δεν πρέπει να κόστισε πάνω απο 50...
Η κατασκευή δεν είναι ρυθμιστής ημέρας - νύχτας. Θέλει δουλειά και χρήμα ακόμα για να γίνει. Mιλάω για τα απλά μηχανήματα, ρυθμιστές των 120 -130 ευρώ. Εγω το πήρα 190 και μόνον απλό δεν το λές.
https://canaries.gr/2012/08/11/ρυθμιστές-ημερήσιας-διάρκειας-φωτισ/
 
κύριε Μάκη δεν καταλαβαίνω τι εννοείται... Αν μπορείτε παρακαλώ να το διευκρινίσετε.
Δεν γίνεται πιο απλό Δημητρη. Ενας μηχανισμός ημέρας νύχτας προσφέρει συγκεκρημένες δυνατότητες στον εκτροφέα. Η βασικότερη είναι η σε βάθος 2-3 μηνών ρύθμιση της μεταβολής του ημερήσιου φωτισμού κατα την επιθυμία του. Η συσκευή δεν μπορει, τουλάχιστον ακόμα, να παρέχει αυτή την δυνατότητα. Μήπως εχω καταλάβει λάθος;
 
κύριε Μάκη όπως το έγραψα εξ αρχής ο χρονοδιακόπτης πρέπει κάθε Κυριακή βράδυ να επαναπρογραμματίζετε για την εβδομάδα που θα ακολουθήσει.
http://www.kosmodrom.com.ua/pdf/CN101A.pdf
 
Δημήτρη μάλλον για το δεύτερο μιλάει ο Μάκης
Για το arduino

Το arduino δε χρειάζεται τίποτε για να κάνει όλα όσα χρειαζόμαστε ως εκτροφείς...
Αρκεί να γίνει η παρεμετροποίηση των εξόδων ρεύματος και ο σωστός αρχικός προγραμματισμός.
Θεωρώ πως μειονεκτεί στις πιθανές αναγκαστικές αλλαγές...
Εκεί χρειάζεται επαναπρογραμματισμό.
 
Δημήτρη μάλλον για το δεύτερο μιλάει ο Μάκης
Για το arduino

Το arduino δε χρειάζεται τίποτε για να κάνει όλα όσα χρειαζόμαστε ως εκτροφείς...
Αρκεί να γίνει η παρεμετροποίηση των εξόδων ρεύματος και ο σωστός αρχικός προγραμματισμός.
Θεωρώ πως μειονεκτεί στις πιθανές αναγκαστικές αλλαγές...
Εκεί χρειάζεται επαναπρογραμματισμό.
πρώτα να διευκρινίσω σχετικά με τον χρονοδιακόπτη... Επιλέγεις την μέρα και την ώρα που θέλεις να κάνει on και off... Δηλ μπορεί να γίνει διαφορετικός προγραμματισμός για κάθε μέρα της εβδομάδας και μάλιστα 7 φορές την ίδια μέρα.
Για το arduino τώρα, αυτό το κύκλωμα χρειάζεται και μάλιστα στην θέση του διακόπτη SW πρέπει να συνδεθεί χρονοδιακόπτης σαν αυτόν που έχω στην δική μου συσκευή για να κάνει το start- stop δηλ ανατολή- δύση.
arduino-lights-dimmer.jpg


και ένα βίντεο που δείχνει τον προγραμματισμό... Με μικρές διαφοροποιήσεις είναι το πρόγραμμα που χρειάζεται στην δική μας περίπτωση.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Το δικό σου έχει γύρω στα 50 ευρώ, το έτοιμο του κ. Μάκη έχει περίπου 200, αυτό με το arduino πόσο πάει Δημήτρη; Υπάρχει διαφορά κόστους από το δικό σου;
 
Back
Top