Διατροφή Κάθε πότε Κια, Καμελίνα, Περίλα, πόσο και γιατι;

katerinak

PB Member
Εγγραφή
16 Απρ 2017
Μηνύματα
924
Πόλη
Ζάκυνθος
Θελω να ξεκινησω στα πουλακια μου τους παραπανω σπορους. Δεν τους εχω ξαναπαρει και δεν ξερω τη δοσολογια. Πανω απ'ολα ομως,τι προσφερουν αυτοι οι σποροι στα πουλακια μας; Δωστε μου σας παρακαλω λιγες πληροφοριες. Ευχαριστω πολυ!
 
Θα χρειαστεί να διαβάσεις Κατερίνα τα άρθρα που υπάρχουν στο petbirds ..
Θα σου πρότεινα μερικά με τυχαία σειρά:
  1. https://community.petbirds.gr/threads/Το-φαινόμενο-chia-gel.17806/
  2. https://community.petbirds.gr/threads/Κινόα-quinoa-στη-διατροφή-των-πτηνών.17874/
  3. https://community.petbirds.gr/threads/Οι-σπόροι-και-η-θρεπτική-τους-αξία.17660/

  4. https://community.petbirds.gr/threads/foniopaddy-ένας-σπόρος-θαύμα.17815/
Αν δεν καλυφθείς... εδώ είμαστε για κάθε συζήτηση.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
K.Mισαλουρη τα διαβασα.Αν τα δωσω ολα μηπως ειναι υπερβολη;Επισης η ποσοτητα που πρεπει να δινουμε των σπορων αυτων;
Καθόλου υπερβολή. Απλώς θα δίνεις μια ή το πολύ δύο φορές την εβδομάδα. Προσωπικά τους δίνω μια κουταλιά του γλυκού στην αυγοθήκη.
 
Τίποτε δεν μπορεί να χαρακτηριστεί υπερβολή όταν δεν είναι.
Υπερβολή για μένα είναι οι μεγάλες ποσότητες και η υπέρμετρα συχνή τροφοδοσία τους.
Αντίθετα η ποικιλία δεν είναι υπερβολή, αλλά πολύτιμο εργαλείο..
22.webp
Αν μάλιστα διαβάσεις και σε ποια περίοδο βοηθούν περισσότερο οι σπόροι τότε τους κάνεις όπλο καλής υγείας στα πουλιά που εκτρέφεις.
 
Εγώ πάντως Κατερίνα, κία, καμελίνα, περίλα δίνω αφειδώς κάθε ημέρα, τώρα που έχω νεοσοούς στους οποίους μάλιστα θα συνεχίσω για το επόμενο τρίμηνο στα σίγουρα.
 
Υπάρχουν και έτοιμα μείγματα που έχουν περιλα
Τέτοιο μείγμα χρησιμοποιώ και η extra περίλλα είναι πάντα παρούσα στις δύσκολες περιόδους των πουλιών.
 
μίγμα από chia-camellina-περίλλα-ωμό σουσάμι, προσφερόμενο ως ''κέρασμα'' σε ξεχωριστή θήκη κατά την περίοδο αναπαραγωγής αλλά και chia-περίλλα κατά την πτερόρροια, είναι ότι καλύτερο.. Θα το τιμήσουν και με το παραπάνω τα πουλιά.
 
μίγμα από chia-camellina-περίλλα-ωμό σουσάμι, προσφερόμενο ως ''κέρασμα'' σε ξεχωριστή θήκη κατά την περίοδο αναπαραγωγής αλλά και chia-περίλλα κατά την πτερόρροια, είναι ότι καλύτερο.. Θα το τιμήσουν και με το παραπάνω τα πουλιά.

Το ίδιο μείγμα βάζω κι εγώ σε μια αυγοθηκη σαν κερασμα τωρα που έχουν αυγά αλλά τους προσθετω και λιγο νιζερ και λίγο καναβουρι
 
μίγμα από chia-camellina-περίλλα-ωμό σουσάμι, προσφερόμενο ως ''κέρασμα'' σε ξεχωριστή θήκη κατά την περίοδο αναπαραγωγής αλλά και chia-περίλλα κατά την πτερόρροια, είναι ότι καλύτερο.. Θα το τιμήσουν και με το παραπάνω τα πουλιά.
Δημήτρη, γιατί στην πτερόρροια εξαιρείς την καμελίνα και το σουσάμι, αλλά συμπεριλαβάνεις κία και περίλλα;
 
Δημήτρη, γιατί στην πτερόρροια εξαιρείς την καμελίνα και το σουσάμι, αλλά συμπεριλαβάνεις κία και περίλλα;
.. Κατά την πτερόρροια, προτιμώ να τους προσφέρω περισσότερο chia παρά camelina, διότι έχει την ιδιότητα να απορροφάει 10πλάσια ποσότητα νερού σε σχέση με τη δική του και να δημιουργεί ένα είδος ζελέ, με αποτέλεσμα οι υδατάνθρακες να αργούν να μετατραπούν σε λίπος. Αρα το πουλί έχει διαθέσιμη ενέργεια για περισσότερο χρόνο & κρατάει μέσα του μεγάλη ποσότητα νερού, κάτι που το καλοκαίρι το ενυδατώνει. Σουσάμι, κατά την πτερόρροια, τους προσφέρω 1-2 φορές την εβδομάδα.. Αλλά chia-περίλλα καθημερινά.
 
chia παρά camelina, διότι έχει την ιδιότητα να απορροφάει 10πλάσια ποσότητα νερού σε σχέση με τη δική του και να δημιουργεί ένα είδος ζελέ, με αποτέλεσμα οι υδατάνθρακες να αργούν να μετατραπούν σε λίπος. Αρα το πουλί έχει διαθέσιμη ενέργεια για περισσότερο χρόνο & κρατάει μέσα του μεγάλη ποσότητα νερού, κάτι που το καλοκαίρι το ενυδατώνει.
Για την κατακράτηση υγρασίας το αντιλαμβάνομαι. Για το ζελέ που κατακρατά τους υδατάνθρακες και δεν τους αφήνει να μετατραπούν σε λίπος δεν το καταλαβαίνω καλά, δεν τους αφήνει και να μεταβολιστούν; Εγώ είχα την εντύπωση ότι οι υδατάνθρακες αν μεταβολίζονται (καταβολίζονται) σύντομα, τότε βασικά οδηγούν σε ενέργεια, ενώ αν δεν καταβολιστούν γίνεται αναβολισμός τους σε λίπος.
 
Μολις παρελαβα τα σπορακια μου! Κια, καμελινα, περιλα και κινοα.Αν δεν σας κανει κοπο, μπορειτε να μου δωσετε ενα πλανο για το πως να τα χρησιμοποιω και καθε ποτε;Σας ευχαριστω πολυ! 🙂

rsz_20170513_164211.webp

Ποιο ειναι τι;!mehΟπως βλεπετε τις φωτο ποια η καμελινα και ποιο το κινοα;
Ευχαριστω πολυ!
Υ. Γ. Ποση ασχετοσυνη πια;χα χα
 
Και τα δύο είναι στρόγγυλα και από τις φωτογραφίες είναι δύσκολα να τα ξεχωρίσουμε. Βγάλε καμία κοντινή φωτογραφία από το κάθε σπόρο και βάλε μας για να σου πούμε.
 
Back
Top