Ασθένειες Κάτι δεν πάει καλά με το ράμφος του

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης lion
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

lion

PB New Member
Εγγραφή
26 Αυγ 2008
Μηνύματα
10
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γεια χαρά σε όλους σας.

Πριν από 6 μήνες αγόρασα ένα παπαγαλάκι αρσενικό και πολύ καλά στην υγεία του δώρο για την κόρη μου. Μετά από ένα μήνα η γυναίκα μου αποφάσισε να του πάρει για παρέα ένα θυληκό το οποίο όμως μόλις είδα κατάλαβα ότι κάτι δεν πάει καλά (το ράμφος του, και το σημείο πάνω από το ράμφος δεν ήταν λείο και γυαλιστερό). Έψαξα πολύ στο internet αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό. Μετά από λίγο καιρό το χάσαμε και μάλιστα πολύ ξαφνικά. Ήταν στο μπαλκόνι και έπαιζε με τον φίλο της και φαινόταν μια χαρά και μόλις εβαλα το κλουβί μέσα για το βράδυ, κάθισε κάτω και μετά από μισή ώρα πέθανε. Ο αρσενικός σοκαρίστικε. Για να μην μακρολογώ, αγορά νέας παπαγαλίνας για παρέα στον αρσενικό, θάνατος του αρσενικού με παρόμοιο τρόπο (... Ενώ είχα κλείσει ραντεβού με γιατρό ο μικρούλης δεν άντεξε...). Και σήμερα έχω την παπαγαλίνα με παρόμοια συμπτώματα στο ράμφος, ζωηρή αλλά με λιγότερη όρεξη για φαί από παλιά, και έχω ξεκινήσει θεραπεία με EPITHOL και ελπίζω να πάει καλά.

Έτσι λοιπόν σας βρήκα... Ψάχνοντας στο internet περισσότερες πληροφορίες για το epithol το οποίο αγόρασα από πετσοπ αλλά με οδηγίες στα Γερμανικά...
 
To epithol μου το έδωσαν στο petshop κατόπιν περιγραφής της εμφάνισης του πουλιού: το σημείο πάνω από το ράμφος, με το οποίο καταλαβαίνουμε το φύλο του, είναι πρησμένο και ξερό. Επίσης στη δεξιά πλευρά του ράμφους του, έχει εμφανιστεί κάτι σαν κρούστα, που δεν φαίνεται με την πρώτη ματιά, γιατί καλύπτεται με τα πούπουλα. Θα προσπαθήσω το απόγευμα πριν την καθημερινή επάλειψη να βγάλω φωτογραφία.

Παπαγαλάκια είχα και πριν από 25 χρόνια, και για πολλά χρόνια και από όσο θυμάμαι το σημείο πάνω από το ράμφος ήταν λείο και γυαλιστερό.
 
Καλως ηρθες στην παρεα μας! Καλο ειναι να δεις και γιατρο μηπως και σου δωσει καποιο ειδος αντιβιωσης για να υποχωρησει η ασθεινεια. Μου ειχε συμβει πριν χρονια και εβαζα μεσα στο νερο σταγονες. Δεν ξερω να σου πω το φαρμακο γιατι τοτε ζουσα στην Αμερικη και μου το εδωσε ο γιατρος μαζι με τις οδηγιες.
 
Καλησπερα! Να το χαιρεσαι το παπαγαλακι σου.Αυτο που μας λες για το ραμφος του μου θυμιζει το scally face( η ακομα κ το PBDF!), αν κ δεν ειμαι ειδικη στα παπαγαλακια. Κοιτα 2-3 αποσπασματα που σου δινω εδω, μπορει κ να εχει αυτο το παπαγαλακι σου.
παντως το καλυτερο θα ηταν να το πας σε καποιον ειδικευμενο πτηνιατρο μιας κ κανενας δεν ειναι τοσο ειδικος οσο αυτοι, ουτε οι πετσοπαδες, μην τους εχεις τοσο εμπιστοσυνη. Αυτο που με ανησυχει ειναι οτι πεθαινουν τα παπαγαλακια μετα απο λιγο καιρο οποτε δρασε γρηγορα κ μην το αφηνεις...😱εχει αλλα συμπτωματα;
https://community.petbirds.gr/threads/Πως-γιατρεύεται-το-scally-face.3069/
https://community.petbirds.gr/threads/Πρόβλημα-στο-ράμφος.3951/
https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/
 
Το καλύτερο είναι να πας το παπαγαλάκι να το δει κάποιος γιατρός. Αυτός θα σου δώσει και την κατάλληλη αγωγή. Στα pet και στις συμβουλές τους δεν έχω εμπιστοσύνη. 🙂
 
Το πιο πιθανό να είναι ψώρα του ράμφους που δημιουργείται από παράσιτα και δημιουργούν στο ράμφος ασβεστώδη κρούστα. Το επιθολ ή podagrine tafarm να σου λύσει το πρόβλημα. Όλα αυτά είναι υποθετικά καθώς χωρίς φωτό τη σίγουρη διάγνωση θα σου τη δώσει πτηνίατρος.
Σίγουρα πάντως μία καθημερινή καθαριότητα του κλουβιού και των ταϊστρών με απολυμαντικό (μπενταντίν) θα απομακρύνει πιαθανές φωλιές ή εστίες μόλυνσης που υπάρχουν
Για την επιθολ κοίτα εδώ
Epithol
 
Εχθές το βράδυ το πουλί δεν μου φαινόταν και πολύ καλά. Τόσο που σκεφτόμουν να μην την υποβάλω στην ταλαιπωρία "γραπώματος" για την επάλειψη... Αλλά είπα ΟΧΙ ας το κάνω. Τελικά δεν ήταν και τόσο άσχημα, ήταν πολύ δυνατό (με κατατσίμπησε η κακούργα) και το καλύτερο ήταν ότι μετά την επάλειψη έδειχνε ζωηρό και έφαγε αρκετά.
 
Σίγουρα πάντως μία καθημερινή καθαριότητα του κλουβιού και των ταϊστρών με απολυμαντικό (μπενταντίν) θα απομακρύνει πιαθανές φωλιές ή εστίες μόλυνσης που υπάρχουν

To μπεταντίν το κόκκινο σε υγρή μορφή; Πως;
 
Εχθές το βράδυ το πουλί δεν μου φαινόταν και πολύ καλά. Τόσο που σκεφτόμουν να μην την υποβάλω στην ταλαιπωρία "γραπώματος" για την επάλειψη... Αλλά είπα ΟΧΙ ας το κάνω. Τελικά δεν ήταν και τόσο άσχημα, ήταν πολύ δυνατό (με κατατσίμπησε η κακούργα) και το καλύτερο ήταν ότι μετά την επάλειψη έδειχνε ζωηρό και έφαγε αρκετά.
Το ότι σε τσίμπησε δε σημαίνει ότι δεν έχει και πρόβλημα. Πήγαινέ το σε ένα γιατρό. Ειδικά μετά το ιστορικό που είχες και με το άλλο παπαγαλάκι... Η επάλειψη ίσως το ανακούφισε. Αλλά δεν νομίζω να λύσει και το πρόβλημα...
 
Το ότι σε τσίμπησε δε σημαίνει ότι δεν έχει και πρόβλημα. Πήγαινέ το σε ένα γιατρό. Ειδικά μετά το ιστορικό που είχες και με το άλλο παπαγαλάκι... Η επάλειψη ίσως το ανακούφισε. Αλλά δεν νομίζω να λύσει και το πρόβλημα...

Δεν είπα ότι δεν έχει πρόβλημα, απλά εχθές μου φαινόταν πολύ άσχημα κάτι που ευτυχώς δεν επιβεβαιώθηκε.
Ελπίζω σήμερα το απόγευμα να καταφέρω να επισκευθώ τον πτηνίατρο.
 
To μπεταντίν το κόκκινο σε υγρή μορφή; Πως;

Αρχικά χρησιμοποιούσα το κανονικό solution περνώντας το κλουβί (μαζί με το πουλί μέσα όταν δεν είχα εφεδρικό ) και μετά το ξέπλενα. Μετά άρχισα να χρησιμοποιώ το scrable το οποίο είναι σαπούνι μπεταντίν το οποίο στη σκάφη του κλουβιού έκανα "σαπουνάδα" και με βουρτσάκι ( για το νεροχύτη) πέρναγα τα κάγκελα από πάνω προς τα κάτω. Μετά ξέπλυμα

Υπόψη ότι πλέον χρησιμοποιώ μόνο μπεταντίν και όχι Dettol γιατί είναι λιγότερο ακίνδυνο και καλύπτει το 99,99% της καθαριότητας (το Dettol δεν καταπολεμά μύκητες), ενώ το 100% το έχεις μόνο με χλωρίνη κ΄καυτό νερό.

Συνέχισε epithol μέχρι να πας πτηνίατρο και βάλε στο νερό πολυβιταμίνες συνέχεια.

Περιμένουμε νεότερα
 
Το παπαγαλάκι μου πάει μια χαρά. Ζωήρεψε, πήρε βάρος, φωνάζει, τρώει κανονικά η βάση του ράμφους επανήλθε πλήρως και το ράμφος του βελτιώθηκε. Αλλά η βάση του ράμφους του έχει αρχίσει να παίρνει σιέλ χρώμα. Πριν ξεκινήσω με την epithol ήταν μπεζ, τώρα... άλλαξε φύλο;

Την epithol για πόσο καιρό την βάζουμε;
 
Αλλά η βάση του ράμφους του έχει αρχίσει να παίρνει σιέλ χρώμα. Πριν ξεκινήσω με την epithol ήταν μπεζ, τώρα... άλλαξε φύλο;

Γι'αυτό καμμία άποψη... Υποθέτω ότι φταίει η αλοιφή και θα επανέλθει με τον καιρό.
 
Η βάση του ράμφους των αρσενικών Budgerigar είναι μπλε. Αρσενικό δεν είπες ότι είναι το δικό σου;

Edit
Συγνώμη, μόλις είδα ότι ανέφερες πως είναι θηλυκό.
 
Εαν το παπαγαλακι ειναι μικρο σε ηλικια τοτε πιθανοτατα ειναι αρσενικο. Στα πολυ νεαρα πουλια αλλαζει το χρωμα του ραμφους και ενω τα ειχαμε αγορασει για αρσενικα η θηλυκα τελικα ειναι το αντιθετο! 🙂 Βαλε αν θελεις μια φωτο να το δουμε... 😉
 
Back
Top