Φροντίδα Καινουργιος χωρος για τα πουλια μου

Kostas Paulou

PB New Member
Εγγραφή
14 Μαρ 2014
Μηνύματα
120
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπερα παιδια..λογο μετακομισεις σε αλλη περιοχη και εκει που παω δεν εχει χορο για τα πουλια μου νοικιασα ενα μαγαζακι να τα βαζω... Ειναι ενα ισογειο μαγαζι με παταρι πανω γυρο γυρο παραθυρα..σκεφτομαι τα πουλια να τα βαλω στον πανω οροφο να εχουν την ησυχια τους γιατι αμα ειναι κατω και θα φαινονται απο εξω αλλα και θα τρομαζουν απο περαστικους-φωνες και αλλα..
θα γινουν κλουβες 1χ50χ50 συνολο 6 η οποιες θα μπουν στον τοιχο... Το θεμα μου ειναι οτι πανο που θελω να βαλω τα πουλια και ειναι παταρι ειναι χαμηλοταβανο. Θα εχουν καποιο θεμα τα πουλια η δεν υπαρχει προβλημα;η 1και η 2 φωτο ο πανο χορος και η 3η κατω... Θελω την γνωμη σας.

102708.webp 20632A.webp 3DA86A9.webp
 
Καλώς και τον Κώστα στην παρέα μας...

Κωστή το πρώτο πράγμα που θα κοιτάξεις είναι το θέμα της υγρασίας.

Τα υπόλοιπα όλα γίνονται.
 
Το μόνο θέμα που βλέπω είναι η πιθανότητα για υψηλή θερμοκασία το καλοκαίρι.
Κατά τα άλλα αν ο χώρος είναι φωτεινός και αερίζεται σωστά είναι μια χαρά.

Αν τα βάλεις κάτω τα πουλιά γρήγορα θα συνηθίσουν την ανθρώπινη κίνηση.
 
Εγώ Γιάννη βλέπω υγρασίες στον τοίχο.

Αν τα βάλει κάτω εκτεθειμένα στον κόσμο μόνο με μία απλή τζαμαρία μπορεί να έχει θέμα με την γειτονιά και τα πουλιά δεν θα είναι ποτέ σε ησυχία γιατί σίγουρα θα στέκεται ο κόσμος απ έξω και θα χαζεύει.
 
Δίκιο έχεις για την υγρασία, είναι και στους δύο χώρους όμως αν διακρίνω σωστά.
Ο θόρυβος είναι παντού, δεν κάνει διαφορά πάνω ή κάτω. Τώρα για την γειτονιά δεν ξέρω τι παίζει. Ίσως με μία ημιδιάφανη μεμβράνη να αποτρέψει τα βλέματα. Εγώ επίσης θα ανησυχούσα και για την πιθανότητα κλοπής.
 
Υγρασια αυτην την στιγμη στο χορο ειναι 58% ενω εξω εχει 100% που εδω και τοσες μερες βρεχει και εχει ομιχλη.. Αυτα που ειναι στο δωματιο δεν ξερω απο που εχουν προκλιθη μαλλον απο καποια διαροη..
φυσικο φως μπαινει απο τα παραθυρα απο το ξημερωμα μεχρι την δυση γιατι εχει παραθυρα πανο τα οποια ανοιγουν..

Για κλοπη λιγο δυσκολο εχει στορια που κατεβαινουν..
 
Υγρασια αυτην την στιγμη στο χορο ειναι 58% ενω εξω εχει 100% που εδω και τοσες μερες βρεχει και εχει ομιχλη.

Και αυτό μπορεί να είναι ανησυχιτικό γιατί μπορεί να πάμε στο άλλο άκρο με το θέμα της υγρασίας.

Η υγρασία είναι καλό να είναι μεταξύ 45% - 55%... Νομίζω (δεν ξέρω αν κάνω λάθος)

Αν τωρα με την βροχή είναι στο 55% το καλοκαίρι τι θα γίνει στην αναπαραγωγή;
 
θα μετρήσω αυριο να δω ακριβες θερμοκρασια και υγρασια.. Και θα σας ανημεροσω..

Οπως σου είπα και στο τηλέφωνο. Για όλα υπάρχουν λύσεις.

Εδώ είμαστε να βοηθάμε ο ένας τον άλλον.
 
Σοφή κίνηση... Να συνεχίσεις όπως το σχεδίασες... Τ' άλλα θα ακολουθήσουν.
Απλά να κάνει πολύ καλό σχεδιασμό γιατί διαφορετικά θα σου κοστίσει περισσότερο.
Εγώ θα σου πρότεινα το πατάρι ως ησυχαστήριο δικό σου και να έχεις κάτω τα πουλιά, εγώ τουλάχιστο έτσι τα έχω και με βολεύει.
Ένα πολύ καλό ασβέστωμα... με ασβέστη και όχι πλαστικό θα μπορέσει να καθαρίσει και ασφαλώς να απολυμάνει τους τοίχους από τους μύκητες, βακτήρια που βρίσκουν "ζωή" στην υγρασία. Αν μάλιστα έχεις χρόνο να το ξανακάνεις μετά από μια βδομάδα σαν τρίτο χέρι θα είναι ακόμη καλύτερο. Ασβέστη και λουλάκι και θα γίνει κάτασπρο.
Η υγρασία δεν προέρχεται από το περιβάλλον αλλά από διαρροές ή σχετικές αιτίες στα δομικά στοιχεία του παλιού κτηρίου. Από τη στιγμή που θα μπεις μέσα στο χώρο Κώστα θα βελτιωθεί και η κατάσταση.
Σίγουρα η υγρασία του περιβάλλοντος πρέπει να είναι αυτή που αναφέρει ο Βασίλης αλλά κοιτάξατε αυτές τις μέρες με το Νοτιά το υγρασιόμετρο; Τερματίζει όπως γράφει κι Κώστας... Πάνω από 90% για τουλάχιστο 5-6 μέρες. Ο αφυγραντήρας τρελάθηκε...
Κώστα για τον κόσμο μη σε απασχολεί, ας κοιτά... τίποτε από αυτά που κάνουμε δεν είναι παράνομα.
Αντίθετα είναι θεάρεστο, όμορφο και μέσα από την αναπαραγωγική διαδικασία παρατηρούμε την τέλεια φύση των όντων... εξαιρετική διαδικασία, η δημιουργία της ζωής. Ελπίζω μάλιστα να αποτελέσει πόλο έλξης νέων παιδιών που θα αγαπούν αυτήν την τρέλα... και θα κολλήσουν τον στόχο μας που είναι η εκτροφή και τίποτε άλλο.
Για τους κλωβούς θα σου πρότεινα να μην ακουμπήσουν πάνω στον τοίχο αλλά να χρησιμοποιήσεις κάθετους οδηγούς (καλύτερα μεταλλικούς), σε απόσταση όσο το πλάτος των κλωβών που θα χρησιμοποιήσεις και πάνω τους θα τους στερεώσεις σαν να είναι τοίχος.
Εγώ μάλιστα ανάμεσα στους οδηγούς και τους κλωβούς έχω τοποθετήσει νάιλον διαφανές. Έτσι και τους τοίχους κρατώ καθαρούς και ότι πέφτει από τα κλουβιά καταλλήγουν σε ειδικά ταψάκια - λαμαρίνες όπου μπορώ εύκολα να καθαρίσω. Ταυτόχρονα στον χώρο πίσω από το νάιλον μπορώ να ρίξω παρασιτοκτόνα κλπ φάρμακα χωρίς την απομάκρυνση των πτηνών μια και δημιουργείται ένα αδιαπέραστο κενό. Εκεί πίσω στο δικό μου "εκτροφείο", υπάρχουν και οι λάμπες φωτισμού που πιστεύω πως θα χρειαστείς και ΄συ αν σκοπεύεις να δημιουργήσεις απόλυτα ελεγχόμενη εκτροφή.
Γνώμη μου και μια και υπάρχει χρόνος... Πριν ξεκινήσεις οτιδήποτε...καλή μελέτη.
Καλή δύναμη και να μας βάζεις φωτογραφίες να καμαρώνουμε την πορεία σου.

breeding season 2014 150.webp
 
Σοφή κίνηση... Να συνεχίσεις όπως το σχεδίασες... Τ' άλλα θα ακολουθήσουν.
Απλά να κάνει πολύ καλό σχεδιασμό γιατί διαφορετικά θα σου κοστίσει περισσότερο.
Εγώ θα σου πρότεινα το πατάρι ως ησυχαστήριο δικό σου και να έχεις κάτω τα πουλιά, εγώ τουλάχιστο έτσι τα έχω και με βολεύει.
Ένα πολύ καλό ασβέστωμα... με ασβέστη και όχι πλαστικό θα μπορέσει να καθαρίσει και ασφαλώς να απολυμάνει τους τοίχους από τους μύκητες, βακτήρια που βρίσκουν "ζωή" στην υγρασία. Αν μάλιστα έχεις χρόνο να το ξανακάνεις μετά από μια βδομάδα σαν τρίτο χέρι θα είναι ακόμη καλύτερο. Ασβέστη και λουλάκι και θα γίνει κάτασπρο.
Η υγρασία δεν προέρχεται από το περιβάλλον αλλά από διαρροές ή σχετικές αιτίες στα δομικά στοιχεία του παλιού κτηρίου. Από τη στιγμή που θα μπεις μέσα στο χώρο Κώστα θα βελτιωθεί και η κατάσταση.
Σίγουρα η υγρασία του περιβάλλοντος πρέπει να είναι αυτή που αναφέρει ο Βασίλης αλλά κοιτάξατε αυτές τις μέρες με το Νοτιά το υγρασιόμετρο; Τερματίζει όπως γράφει κι Κώστας... Πάνω από 90% για τουλάχιστο 5-6 μέρες. Ο αφυγραντήρας τρελάθηκε...
Κώστα για τον κόσμο μη σε απασχολεί, ας κοιτά... τίποτε από αυτά που κάνουμε δεν είναι παράνομα.
Αντίθετα είναι θεάρεστο, όμορφο και μέσα από την αναπαραγωγική διαδικασία παρατηρούμε την τέλεια φύση των όντων... εξαιρετική διαδικασία, η δημιουργία της ζωής. Ελπίζω μάλιστα να αποτελέσει πόλο έλξης νέων παιδιών που θα αγαπούν αυτήν την τρέλα... και θα κολλήσουν τον στόχο μας που είναι η εκτροφή και τίποτε άλλο.
Για τους κλωβούς θα σου πρότεινα να μην ακουμπήσουν πάνω στον τοίχο αλλά να χρησιμοποιήσεις κάθετους οδηγούς (καλύτερα μεταλλικούς), σε απόσταση όσο το πλάτος των κλωβών που θα χρησιμοποιήσεις και πάνω τους θα τους στερεώσεις σαν να είναι τοίχος.
Εγώ μάλιστα ανάμεσα στους οδηγούς και τους κλωβούς έχω τοποθετήσει νάιλον διαφανές. Έτσι και τους τοίχους κρατώ καθαρούς και ότι πέφτει από τα κλουβιά καταλλήγουν σε ειδικά ταψάκια - λαμαρίνες όπου μπορώ εύκολα να καθαρίσω. Ταυτόχρονα στον χώρο πίσω από το νάιλον μπορώ να ρίξω παρασιτοκτόνα κλπ φάρμακα χωρίς την απομάκρυνση των πτηνών μια και δημιουργείται ένα αδιαπέραστο κενό. Εκεί πίσω στο δικό μου "εκτροφείο", υπάρχουν και οι λάμπες φωτισμού που πιστεύω πως θα χρειαστείς και ΄συ αν σκοπεύεις να δημιουργήσεις απόλυτα ελεγχόμενη εκτροφή.
Γνώμη μου και μια και υπάρχει χρόνος... Πριν ξεκινήσεις οτιδήποτε...καλή μελέτη.
Καλή δύναμη και να μας βάζεις φωτογραφίες να καμαρώνουμε την πορεία σου.

View attachment 30500

😀

Γιάννη είσαι απίστευτος.

Και βέβαια συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.

Οταν θα διαβάσει το μηνυμα σου ο Κώστας... Ξέρεις τι θα πεί;

Ρε με δουλεύουν αυτοί ή είναι συνενοημένοι;

Και γιατί στο λέω αυτό.

Μιλήσαμε και τηλεφωνικά με τον Κωστή... Και του είπα ακριβώς τα ίδια πράγματα...

Ακριβώς όμως.

Απίστευτο...
 
Καλησπερα παιδια... Πριν λιγο μετρησα την υγρασια στο χορο και ηταν 68%.. Οπως διαβαζω τα post..σκεφτηκα μηπως να τα βαζω κατω τα πουλια και στα τζαμια να εβαζα μεμβρανη οπου να μπαινει το φως αλλα να μην υπαρχει επαφη; Μετα λετε να εχω προβλημα απο φωνες αλλα δεν νομιζω..
 
Καλησπερα παιδια... Πριν λιγο μετρησα την υγρασια στο χορο και ηταν 68%.. Οπως διαβαζω τα post..σκεφτηκα μηπως να τα βαζω κατω τα πουλια και στα τζαμια να εβαζα μεμβρανη οπου να μπαινει το φως αλλα να μην υπαρχει επαφη; Μετα λετε να εχω προβλημα απο φωνες αλλα δεν νομιζω..
Η υγρασία είναι σχεδόν κοινή σε όλο το χώρο, ίσως λίγο περισσότερη χαμηλά αλλά ελέγχεται σχετικά εύκολα. Για ποιο λόγο να βάλεις τη μεμβράνη; Τι θες να κρύψεις; Και τι σε πειράζει να παρακολουθούν οι απέξω ένα καθαρό και περιποιημένο εκτροφείο; Ασφάλεια όπως γράφεις υπάρχει, άρα όπου θέλεις τα βάζεις. Αν φυσικά επιλέξεις να μην υπάρχει οπτική επαφή με τους έξω, μπορείς να βάψεις τα τζάμια μέχρι κάποιο ύψος με ειδική μπογιά.
 
στο πανο μερος δεν θελω για τον λογο οτι ειναι χαμηλο το ταβανη και πρεπει να ειμαι σκυμμένος...
 
Κάτω βρε Κώστα...

Αλλά έχεις θέμα με το μηχανάκι όταν θα γυρνάς το βραδυ.

Πραγματικά δεν ξέρω.
 
Back
Top