Φροντίδα Καινουργιος χωρος για τα πουλια μου

Το φως δεν θα μπαίνει από το υπόλοιπο άβαφτο τμήμα αλλά και από το λευκό βαμμένο σε μικρότερο ποσοστό. Θα υπάρχουν ασφαλώς απώλειες αλλά δεν θα είναι ιδιαίτερα σημαντικές. Η υαλοκαλυψη που έχεις είναι πολύ μεγάλη. Αν σκεφτείς πως κάποιοι έχουν μισό τετραγωνικό παράθυρο και καμαρώνουν πως έχουν φως ηλιακό!
 
Σε σχέση με το φως και τον ήλιο, πρέπει να τσεκάρεις τον προσανατολισμό του κτιρίου. Ένα ανατολικό με τζαμαρία θα χρειάζεται και σκίαση, γιατί το καλοκαίρι γίνεται ανυπόφορο. Ένα δυτικό θα χρειάζεται ενίσχυση του φωτός (πιθανόν) κάποιους μήνες.
 
Μπορείς ν βάλεις φιμε μεμβράνη στα τζάμια ούτε θα τα βλέπουν από έξω και θ έχεις κ φωτισμό πολυ καλό.
 
Λοιπον το σκεφτηκα θα γινη πανω ολοι η δουλεια που εχει και παραθυρο που ανοιγει κιολας..λοιπον ο τοιχος θα ασπρηστη με ασβεστη στον τοιχο θα μπει plexi glass για να μην λερωνεται ο τοιχος και για να μην ακουμπαει η κλουβες στον τοιχο. Θα βαλω λαμπα Arcadia αν και δεν νομιζω να χρεαιστη.. Θα αγορασω αφυγραντηρα για τετοιες καταστασεις με πολυ υγρασια γιατι 2 βδομαδες μονο βρεχει..
παναγιωτη ποσο κοστιζουν αυτες η μεμβρανη;
 
Οτι και να βάλει θα χρειαστεί και τεχνιτο φως... Εχω τέτοια εντύπωση.

Κάτι που μπορεί να μην γνωρίζετε... Το απλό τζάμι κόβει κατά πολύ την ακτινοβολία του ήλιου... Πόσο μάλλον με οποιαδήποτε προσθήκη.
 
Λοιπον το σκεφτηκα θα γινη πανω ολοι η δουλεια που εχει και παραθυρο που ανοιγει κιολας..λοιπον ο τοιχος θα ασπρηστη με ασβεστη στον τοιχο θα μπει plexi glass για να μην λερωνεται ο τοιχος και για να μην ακουμπαει η κλουβες στον τοιχο. Θα βαλω λαμπα Arcadia αν και δεν νομιζω να χρεαιστη.. Θα αγορασω αφυγραντηρα για τετοιες καταστασεις με πολυ υγρασια γιατι 2 βδομαδες μονο βρεχει..
παναγιωτη ποσο κοστιζουν αυτες η μεμβρανη;
Λίγο ακριβό το plexiglass, αλλά αν σε βολεύει...
 
Σκέψου το καλά, και ξανασκέψου το, γιατί αν σε κουράζει η καθαριότητα και η περιποίησή τους θα βαρυγκομάς να πας να κάνεις τις δουλειές σου εκεί. Ενώ αν τα φτιάξεις όμορφα και βολικά θα χαίρεσαι να απομονώνεσαι και κάποιες ώρες με τα πουλάκια σου.
 
Λίγο ακριβό το plexiglass, αλλά αν σε βολεύει...

Αλλά είναι και το καλυτερο υλικό βρε Γιάννη.

Καθαρες και καλές δουλειές νομίζω είναι η καλύτερη λύση.

Οσο για το ακριβό... Οι Εβραίοι λένε -> Ψωνίζω ακριβά γιατί είμαι φτωχός.

βασιλη γιαυτο θα γινει πανω να μην χρειαστη τιποτα..

Ε... Βάλε κανα LEDάκι βρε Κώστα στις κλούβες σου.
 
Κοστίζουν 15 ευρώ το τετραγωνικό, η τζάμι από αμοβολή και είσαι μπόμπα,
 
Κοιτα αμοβολή σκέτη όχι δεν νομίζω ν έχεις, αλλά υπάρχουν αυτοκόλλητα αμοβολής πολυ καλα.
 
Έχεις κανένα site να δώ αυτό που λες... Να μην βλέπεις μέσα αλλά να μπαίνει κανονικά το φως..
 
Κοίτα κανονικά κανονικά δεν μπαίνει, κάτι κόβει από ήλιο και φως. Είχαμε βάλει σε ανατολικό μαγαζί και όντως βλέπαμε πεντακάθαρα εμείς έξω, οι έξω δεν μπορούσαν να δουν την ημέρα όμως. Γιατί όταν το βράδυ ανάβουν τα φώτα βλέπουν και οι απ' έξω μέσα το μαγαζί.
 
Δεν έχω πρόχειρο κάποιο απλά έτσι έχω και εγώ τα πουλάκια μου.. Δεν κοστίζει ακριβά
 
Πρέπει να δεις τον προσανατολισμό.
Που είναι η παροχή ύδρευσης και η αποχέτευση, στο ισόγειο ή στο πατάρι;
Να προσέξεις μήπως υπάρχει πρόσβαση σε ανοικτό παράθυρο από τίποτα γάτες.
Πόσα κλουβιά θα βάλεις; Είναι δυνατόν να τα καθαρίζεις σκυφτός;
 
Εμένα για την ημέρα με ενδιαφέρει... Το νύχτα τα πουλιά δεν τα ενοχλώ γιαυτο δεν με νοιάζει αμα την νύχτα βλέπουν αμα ανοίξω το φως..

Ναι το σκέφτηκα δεν γίνετε πανό... Νερό έχει κάτω, δεν γίνετε 6 κλουβες να της καθαρίζω πανό και να μην μπορώ να χαρώ τα πουλιά μου..

Άρα θα γίνει κάτω έκλεισε...6 κλουβες του μέτρου... Θα μπουν μέσα και μια πτήσεις...

Θα παω να δώ για μεμβράνη, αμα ειναι να μου βγει 20-30€ για 2 τζάμια μεχρη την μέση τα περνώ και τα βάζω
 
Αυτό το υλικό το έχουν επιγραφοποιοί και διαφημιστές συνήθως. Έτσι είναι και οι περισσότερες διαφημίσεις των λεωφορείων.
 
Ου σίγουρα θα σε βολέψει πολύ, κ θ βρεις κ φτηνά, κ αν τους πεις ν βάλουν κ ένα αυτοκόλλητο της εταιρείας τους θ στο κάνουν όλο στην μισή τιμή.
 
Back
Top