Γενικά Κακοψαλιδισμένα φτερά

Οριστε... Ειναι 6 μηνων δεν πεταει κ τα φτερα του ειναι μικρα.. Δεξια κα αριστερα θα δειτε τα φτερα που εξεχουν και που οταν τον χαιδευω εκει δαγκώνει. Μηπως χτυπησε καπου;
[automerge]1544695335[/automerge]
Off topic αλλα καλο το παιχνιδι που βλεπετε μεσα στο κλουβακι καινουργιο ειναι και δεν ξερω αν θα του κανει... Τι λετε;
 

Συνημμένα

  • IMG_20181213_075759_600x800.webp
    IMG_20181213_075759_600x800.webp
    41,1 KB · Προβολές: 23
Τα φτερα ειτε δεν εχουν κατσει καλα και δε τα εχει φτιαξει ειτε ειναι ετοιμα να φυγουν! Εκει να το χαιδευεις το πουλακι δεν υπαρχει λογος! Στο κεφαλακι τα χαιδευουμε! Καντο κανα μπανακι οπως σου ειπαμε να δεις να θα στρωσουν! Τα υφασματινα παιχνιδια και πατηθρες δε τα συνιστω γιατι υπαρχει φοβος να πιαστει κανα ποδι η νυχι!
 
Τα φτερα ειτε δεν εχουν κατσει καλα και δε τα εχει φτιαξει ειτε ειναι ετοιμα να φυγουν! Εκει να το χαιδευεις το πουλακι δεν υπαρχει λογος! Στο κεφαλακι τα χαιδευουμε! Καντο κανα μπανακι οπως σου ειπαμε να δεις να θα στρωσουν! Τα υφασματινα παιχνιδια και πατηθρες δε τα συνιστω γιατι υπαρχει φοβος να πιαστει κανα ποδι η νυχι!
Αρα το παιχνιδι να το παταξω;Επισης Δεν υπαρχει κυνδυνος σε αυτο που εχει στα φτερα ετσι; Το νερο στο μπανιο να του το ζεστανω λιγο;
 
Τα φτερά του είναι έτσι από το κακό κόψιμο. Δεν είναι από κάποιο πρόβλημα υγείας.'Ισως να είναι στην αρχή της πτερόρροιας και έχουν αρχίσει να "κρεμάνε" τα συγκεκριμένα.Αν έρθει κάποιος σε μένα, που δεν έχω πιάσει ποτέ μου ψαλίδι για κούρεμα, να τον κουρέψω, κάπως έτσι θα πετάνε τα μαλλιά του. Μην το ξαναπάς να του κόψουν τα φτερά.
Off Topic:Η πατήθρα από σχοινί έτσι όπως είναι τοποθετημένη δεν έχει λόγο ύπαρξης.
 
Τα φτερά του είναι έτσι από το κακό κόψιμο. Δεν είναι από κάποιο πρόβλημα υγείας.'Ισως να είναι στην αρχή της πτερόρροιας και έχουν αρχίσει να "κρεμάνε" τα συγκεκριμένα.Αν έρθει κάποιος σε μένα, που δεν έχω πιάσει ποτέ μου ψαλίδι για κούρεμα, να τον κουρέψω, κάπως έτσι θα πετάνε τα μαλλιά του. Μην το ξαναπάς να του κόψουν τα φτερά.
Off Topic:Η πατήθρα από σχοινί έτσι όπως είναι τοποθετημένη δεν έχει λόγο ύπαρξης.
Που να την βαλω την πατηθρα απο το σκοινη.. Δεν το πηγα να τα κοψουν μονος του του τα εκοψα χωρις να το ξερω και να ειμαι μπροστα
 
Που να την βαλω την πατηθρα απο το σκοινη
Όπως είπε και ο Ζαχαρίας @zack27 είμαι κάθετα αντίθετος στη χρήση τέτοιων πατηθρών για λόγους υγιεινής και ασφάλειας.Αν επιθυμείς να την χρησιμοποιείς, θα την χρησιμοποιείς τοποθετημένη από πλευρά σε πλευρά να είναι σαν ράβδος δηλαδή.
Δεν το πηγα να τα κοψουν μονος του του τα εκοψα χωρις να το ξερω και να ειμαι μπροστα
Δεν εννοούσα ότι εσύ πήγες να του τα κόψουνε αλλά ότι δεν χρειάζεται να το πας να του ξανακόψουνε ακολουθώντας οδηγίες του καταστηματάρχη.
 
Όπως είπε και ο Ζαχαρίας @zack27 είμαι κάθετα αντίθετος στη χρήση τέτοιων πατηθρών για λόγους υγιεινής και ασφάλειας.Αν επιθυμείς να την χρησιμοποιείς, θα την χρησιμοποιείς τοποθετημένη από πλευρά σε πλευρά να είναι σαν ράβδος δηλαδή.

Δεν εννοούσα ότι εσύ πήγες να του τα κόψουνε αλλά ότι δεν χρειάζεται να το πας να του ξανακόψουνε ακολουθώντας οδηγίες του καταστηματάρχη.
Γιαννη δεν ειναι πατηθρα ακριβως! σα παιχνιδι σκοινι ειναι ουσιαστικα και για πιο μεγαλα ειδη αν ειναι αυτο που νομιζω! τεσπα! Κι εγω δε θα τη χρησιμοποιουσα!
 
Γιαννη δεν ειναι πατηθρα ακριβως! σα παιχνιδι σκοινι ειναι ουσιαστικα και για πιο μεγαλα ειδη αν ειναι αυτο που νομιζω! τεσπα! Κι εγω δε θα τη χρησιμοποιουσα!
Ok την εβγαλα επισης το νερο στο μπανιο να το ζεστανω λιγο ή οχι
[automerge]1544699224[/automerge]
Τα φτερά του είναι έτσι από το κακό κόψιμο. Δεν είναι από κάποιο πρόβλημα υγείας.'Ισως να είναι στην αρχή της πτερόρροιας και έχουν αρχίσει να "κρεμάνε" τα συγκεκριμένα.Αν έρθει κάποιος σε μένα, που δεν έχω πιάσει ποτέ μου ψαλίδι για κούρεμα, να τον κουρέψω, κάπως έτσι θα πετάνε τα μαλλιά του. Μην το ξαναπάς να του κόψουν τα φτερά.
Off Topic:Η πατήθρα από σχοινί έτσι όπως είναι τοποθετημένη δεν έχει λόγο ύπαρξης.
Πιστευετ θα φταξουν τα φτερα του;
 
Ζαχαρία μου κάνει για πατήθρα γιατί στη φωτογραφία μου φαίνεται αρκετά μακρύ.'Οπως και να 'χει σε δικό μου κλουβί δεν θα έμπαινε με οποιαδήποτε ιδιότητα. Επειδή το θέμα αρχίζει να ξεφεύγει από την αρχική ερώτηση, αν θες Μιχάλη άνοιξε ένα νέο θέμα με φωτογραφία του κλουβιού να σε βοηθήσουμε με την διαρρύθμισή του.
[automerge]1544699844[/automerge]
Ok την εβγαλα
Δική σου η επιλογή. Εδώ απλά κι εγώ κι ο Ζαχαρίας σου καταθέσαμε την άποψή μας.
το νερο στο μπανιο να το ζεστανω λιγο ή οχι
Επειδή είναι χειμώνας και το νερό της βρύσης είνα πολύ κρύο θα γεμίζεις ένα μπουκαλάκι νερό, θα το αφήνεις 2-3 ώρες να παίρνει την θερμοκρασία του δωματίου και θα μετά θα το βάζεις για μπάνιο. Δεν χρειάζεται να το ζεσταίνεις.
Πιστευετ θα φταξουν τα φτερα του
Τα φτερά στην καλοκαιρινή πτερόρροια λογικά θα φτιάξουν. Μέχρι τότε υπομονή.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Και πρόσεχε φιλε μου οπως ειπαν κ τα παιδια απο πανω, μην κρυωσει το πουλακι γιατι δυσκολα θαχει γυρισμο! Οι παπαγαλοι τελευταια στιγμη βγαζουν προς τα εξω την ασθενεια κ ειναι πολυ αργα για καποιους που αναρωτιουνται τι εχει
 
Και πρόσεχε φιλε μου οπως ειπαν κ τα παιδια απο πανω, μην κρυωσει το πουλακι γιατι δυσκολα θαχει γυρισμο! Οι παπαγαλοι τελευταια στιγμη βγαζουν προς τα εξω την ασθενεια κ ειναι πολυ αργα για καποιους που αναρωτιουνται τι εχει
Και δηλαδη οταν βαζω μπανιο να του βαζω κοντα μια σομπα μην μου κρυοσει;
 
Η φωτογραφία σου Μιχάλη δεν είναι καθόλου καλή. Δεν μας δείχνει τίποτα στην ουσία και μόνο εικασίες μπορούμε να κάνουμε. Πιστεύω λοιπόν πως αυτό που βλέπω χωρίς να είμαι 100% σίγουρος ότι είναι 2 νέα φτερά που έχουν βγει στη θέση των κομμένων τα οποία ακόμη δεν έχουν ολοκληρωθεί, τροφοδοτούνται με αίμα κι είναι ακόμη πολύ ευαίσθητα και το πουλάκι ενοχλείται όταν τα χαϊδεύεις. Αν αλλάξουν όλα τα φτερά στην κάθε φτερούγα πιστεύω πως θα στρώσουν και δεν θα φαίνονται έτσι. Αν πάλι τα χτενίζει έντονα μόνο του μπορεί να αλλοιώσει την κλίση τους καθώς δεν έχουν στήριγμα ή κατεύθυνση απο διπλανά φτερά σε παρόμοιο μήκος με αποτέλεσμα να βγαίνουν λοξά για πάντα. Ας μην προτρέχουμε όμως.

edit: Αν δεν τρώει πελετς και δεν δίνεις βιταμίνες στη θέση σου θα έδινα ένα καλό βιταμινούχο συμπλήρωμα μέχρι να ολοκληρώσει την πρώτη του πτερόροια. Μου δίνει την εικόνα τσαπατσούλικης εκτροφής.
 
Τελευταία επεξεργασία:
... Πιστεύω λοιπόν πως αυτό που βλέπω χωρίς να είμαι 100% σίγουρος ότι είναι 2 νέα φτερά που έχουν βγει στη θέση των κομμένων τα οποία ακόμη δεν έχουν ολοκληρωθεί, τροφοδοτούνται με αίμα κι είναι ακόμη πολύ ευαίσθητα και το πουλάκι ενοχλείται όταν τα χαϊδεύεις. Αν αλλάξουν όλα τα φτερά στην κάθε φτερούγα πιστεύω πως θα στρώσουν και δεν θα φαίνονται έτσι. *Αν πάλι τα χτενίζει έντονα μόνο του μπορεί να αλλοιώσει την κλίση τους καθώς δεν έχουν στήριγμα ή κατεύθυνση απο διπλανά φτερά σε παρόμοιο μήκος με αποτέλεσμα να βγαίνουν λοξά για πάντα. Ας μην προτρέχουμε όμως.
* Το ίδιο σκέφτηκα κι εγώ, δηλ πως δεν έχουν ''οδηγό'' αυτά τα φτερά...
 
Και δηλαδη οταν βαζω μπανιο να του βαζω κοντα μια σομπα μην μου κρυοσει;
Δεν ξερω γιατι θερμανση μιλαμε, δεν νομιζω να κρυωσει εκτός αν εκτεθει σε ρευματα η τον βγαλεις εξω ας πουμε!
 
Και δηλαδη οταν βαζω μπανιο να του βαζω κοντα μια σομπα μην μου κρυοσει;

Τι είδους σόμπα; Πρόσεχε μερικές μπορεί έχουν εσωτερική επικάλυψη με PTFE που μπορεί να σκοτώσει ακαριαία το πουλί.

Πόσους βαθμούς έχει συνήθως το σπίτι σου;
 
Τι είδους σόμπα; Πρόσεχε μερικές μπορεί έχουν εσωτερική επικάλυψη με PTFE που μπορεί να σκοτώσει ακαριαία το πουλί.

Πόσους βαθμούς έχει συνήθως το σπίτι σου;
Αυτο δεν το ξερω αλλα μαλλον θα βαζω αεροθερμο στους 27 βαθμους
 
Αυτο δεν το ξερω αλλα μαλλον θα βαζω αεροθερμο στους 27 βαθμους

Στους 27 βαθμούς ανησυχείς μην κρυώσει; 😳 Μέχρι και τους 18 για να μην πω πιο κάτω το μπάνιο δεν θα του προκαλέσει κανένα πρόβλημα.
 
Back
Top