Αναπαραγωγή Κανάρα γέννησε αυγό μέσα στην αυγοθήκη

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Toliscr7
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Toliscr7

PB Member
Εγγραφή
22 Αυγ 2020
Μηνύματα
571
Πόλη
Λάρισα
Γειά σε όλους και καλή βδομάδα σήμερα το μεσημεράκι έβγαλα τα καναρινια μου έξω από το κλουβί για να το καθαρίσω και βρήκα στην θήκη της αυγοτροφη αυγό τι μου προτείνετε να κάνω?
 
Είναι ζευγαρωστρα και τα έχω χωρισμένα το ένα με το άλλο
[automerge]1600776413[/automerge]
@Liakos18 να βάλω την φωλιά μήπως και κάνει και άλλα αυγά αλλά γτ να κάνει τέτοιον καιρό αυγά ενο είναι χωριστά το ενα με το άλλο
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πρέπει να τα χωρίσεις εντελώς, και να βάλεις το θηλυκό σε άλλο χώρο γιατί όσο καταλαβαίνει την παρουσία του αρσενικού δίπλα της, δεν θα σταματήσει να "πυρρωνει". Ξέρω ότι αυτό λόγο έλλειψης κλουβιών ή χώρου, μπορεί να σου είναι δύσκολο, μα έτσι θα είναι καλύτερα για τα πουλάκια. Αφού λοιπόν τα χωρίσεις, θα βάλεις μια πλαστική φωλιά με μια τσόχα (μαλακό υπόστρωμα που μπαίνει στην φωλιά για πρακτικούς κυρίως λόγους), και λογικά τα επόμενα αυγά θα τα κάνει στην φωλιά. Θα πρέπει να έχεις στο κλουβί της σουπιοκοκαλο και καλό θα ήταν να της βάλεις στο νερό και λίγο υγρό ασβέστιο. Αν έβαζες αυγό, το σταματάς και την παρατηρείς συνέχεια ώστε να μας ενημερώνεις. 👍
 
@Liakos18 έχω ένα κλασικό κλουβί που όμως όταν βάζω την φωλιά (είναι εξωτερική) κλείνει ο πορτάκι αλλά για χώρο έχω να το βάλω κάπου το θέμα είναι με την φωλιά αν θα μπορώ να την βάλω στο άλλο το κλουβί
 
γτ να κάνει τέτοιον καιρό αυγά ενο είναι χωριστά το ενα με το άλλο
Συμβαίνει πολλές φορές, δεν είναι κάτι ανησυχητικό. Συντελούν πολλοί παράγοντες όπως:
Η ύπαρξη αρσενικών στο χώρο, που με το κελάηδισμα τους κάνουν τα θηλυκά να έρχονται σε αναπαραγωγική διάθεση.

Η υπερβολική χορήγηση αυγού, τροφή που πυρρωνει τα πουλιά πολύ γρήγορα.

Ο ζεστός καιρός, που και αυτός μπερδεύει τα πουλιά και νομίζουν ότι είναι άνοιξη.

έχω ένα κλασικό κλουβί που όμως όταν βάζω την φωλιά (είναι εξωτερική) κλείνει ο πορτάκι αλλά για χώρο έχω να το βάλω κάπου το θέμα είναι με την φωλιά αν θα μπορώ να την βάλω στο άλλο το κλουβί
Θα βάλεις απλά κάποιο σκινάκι, συρματάκι ή και μανταλάκι ακόμα, ώστε να μένει η πόρτα συνέχεια ανοιχτή και να μπορεί να μπαίνει στην φωλιά.
 
@Liakos18 αυτό το κλουβί διαθετω αυτήν την στιγμή δεν ξέρω αν είναι κατάλληλο αλλά δεν μπορώ να διαθέσω λεφτά για άλλο κλουβί αυτήν την περίοδο
[automerge]1600777532[/automerge]
@Liakos18 εκτός από τσόχα μπορώ να βάλω χαρτί κουζίνας προσορινα
 

Συνημμένα

  • 16007773585646133801403347098020.webp
    16007773585646133801403347098020.webp
    1 MB · Προβολές: 17
αυτό το κλουβί διαθετω αυτήν την στιγμή δεν ξέρω αν είναι κατάλληλο αλλά δεν μπορώ να διαθέσω λεφτά για άλλο κλουβί αυτήν την περίοδο
Όχι, μην πάρεις άλλο κλουβί, δεν χρειάζετε. Το κλουβί αυτό που έχεις δεν είναι πρακτικό για αυτές τις περιπτώσεις. Βάλε καλύτερα το αρσενικό εκεί, και άσε το θηλυκό στην ζευγαρωστρα, που τα έχεις τώρα. Φαντάζομαι θα έχει πλαϊνές πόρτες για την φωλιά.
 
εκτός από τσόχα μπορώ να βάλω χαρτί κουζίνας προσορινα
Κάτι μαλακό για να γεννήσει. Μπορεις στην ανάγκη να φτιάξεις και μόνος σου την φωλιά βάζοντας λίγο νήμα και πιέζοντάς το με κάτι σφαιρικό όπως ένα πορτοκάλι θα δημιουργηθεί μια φωλιά.
 
Καλησπερα..το ιδιο θεμα αντιμετωπιζω και εγω.. παρότι την αλλαξα μπαλκονι (μακρια απτα αρσενικα μου)ακουει το αρσενικο του γειτονα κ μου εκανε αυγο πριν 2 μερες στον πατο του κλουβιου.πριν 2 βδομάδες ξανα μανα τα ιδια.φωλια δεν της εχω βαλει. Αλλα απο οτι βλεπω πρεπει να προμηθευτω για να καλμαρει.βλεπω και πουπουλα που λογικα βγαζει μονη της γιατι στις ακρες τα έχει στριψει με το ραμφος της σαν κλωστές.
 
@Toliscr7 μόλις παρατήρησα αυτό
20200922_155655.webp
Πρόσεχε, γιατί εύκολα μπορεί να δραπετεύσει το πουλί!

@ΠΑΝΤΕΛΗΣ V7 Ναι, καλύτερα να βάλεις μια φωλιά. Δεν θα καλμάρει έτσι, αλλά θα έχει κάπου να γεννάει τα αυγά, και δεν θα τα γεννά στον πάτο. Πούπουλα μπορεί να βγάζει για να κάνει φωλιά, αλλά μπορεί και λόγο πτερωριας.
 
Back
Top