Αναπαραγωγή Κανάρα γέννησε αυγό χωρίς να στρώσει τη φωλιά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Thanos250
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Λετε να είναι γόνιμα... Η όχι; Το ότι έκανε πέντε αυγά δεν είναι καλό σημάδι;
Κανεις δεν μπορει να σου πει. Ολα φαινονται να κυλανε ομαλα. Αφησε τα στην ησυχια τους και σε 14 μερες θα δεις, :)
 
Παιδιά σήμερα μετά από τρεις ημέρες η καναρα μου δεν σηκώνεται ποτέ από την φωλιά και ο αρσενικός πάει και την ταιζει. Επισης θα χαρώ να πω ότι έκανε πλέων πέντε αυγά.Λετε να είναι γόνιμα... Η όχι; Το ότι έκανε πέντε αυγά δεν είναι καλό σημάδι;
Όλοι μας ελπίζουμε να είναι γόνιμα...
Αν και δεν νομίζω Γιατί
Κανεις δεν μπορει να σου πει. Ολα φαινονται να κυλανε ομαλα. Αφησε τα στην ησυχια τους και σε 14 μερες θα δεις, :)
Κανεις δεν μπορει να σου πει. Ολα φαινονται να κυλανε ομαλα. Αφησε τα στην ησυχια τους και σε 14 μερες θα δεις, :)
Συμφωνώ με την Αλίκη... άστα στην ησυχία τους και με το πέρασμα των ημερών θα ξέρουμε για το αν υπάρχουν μωρά στα αυγά...
Μέχρι τότε όπως είπα άφησε τα στην ησυχία τους και Κάνε υπομονή...
 
Παιδιά σήμερα επιτέλους έφτασε η ημέρα στην οποία τα αυγά θα εκολαυθουν... Η αύριο.
Δυστυχώς δεν έκανα ωοσκοπιση στα αυγά λόγω μετακινήσεων. Ελπιζω να είναι γόνιμα
Η καναρα μου κάθεται 13 μέρες συνεχόμενα στην φωλιά με πέντε αυγά... Και συνεχίζει.
Σε περίπτωση που δεν είναι γόνιμα τι θα πρέπει να κάνω; Να αρχίσω από την αρχή ή κάτι άλλο;
Ευχαριστώ
 
Θετική σκέψη...
Αφού σιγουρευτείς, 14+ ημέρες από το τελευταίο αυγό, μαζί με μια μικρή παράταση μερικών ακόμα... Τότε αφαιρείς την φωλιά, ξεκινάς mini προετοιμασία και ξαναβάζεις τη φωλιά σε καμιά βδομάδα...
 
Νομίζω, για να είμαστε ασφαλείς, συζητάμε απο την 18 η ημέρα μετα το πρώτο αυγό, αν μεχρι τότε δεν εχει γίνει εκκόλαψη ( 3+ τα 3ο, 4ο, 5ο, + 14 εκκόλαψη + 1 αέρας) αν θεωρήσουμε φυσικά οτι το πραγματικό κλώσημα ξεκινά απο το τρίτο αυγό.
 
Παιδιά δεν το πιστεύω ακόμα αλλά σήμερα βγήκε ο πρώτος νεοσσός!
Η καναρα κάθεται ακόμα στην φωλιά και ο αρσενικός την ταιζει συνεχώς.
Βέβαια υπήρξαν ενας-δυο μικροτσακωμοι αλλά πιστεύω δεν ήταν τίποτα επικίνδυνο.
Περιμένω να δω τι θα γίνει αύριο.
Να προσθέσω καμιά ιδιαίτερη τροφή για να τον ταισουν; (αυγοτροφη η τίποτα φρούτα μικροκομμενα;)
🙂
 
Να προσθέσω καμιά ιδιαίτερη τροφή για να τον ταισουν; (αυγοτροφη η τίποτα φρούτα μικροκομμενα;)

Θα τους βάλεις αυγοτροφή και κάθε μέρα φρέσκο αυγουλάκι
 
Να τον χαίρεσαι! Καθόλου φρούτα, λαχανικά για το πρώτες 10-15 ημέρες. Αυγοτροφή μόνιμα, αλλά βάζε λίγο κάθε φορά, για να μην μπαγιατεύει, και αυγό επίσης, μόνο που θα το αντικαθιστάς με άλλο μετά από μερικές ώρες γιατί χαλάει.
 
Να τον χαίρεσαι! Καθόλου φρούτα, λαχανικά για το πρώτες 10-15 ημέρες. Αυγοτροφή μόνιμα, αλλά βάζε λίγο κάθε φορά, για να μην μπαγιατεύει, και αυγό επίσης, μόνο που θα το αντικαθιστάς με άλλο μετά από μερικές ώρες γιατί χαλάει.
Εσύ χρησιμοποιείς αυγτροφή εμπορίου η φτιάχνεις δικιά σου;
 
Παιδιά δεν το πιστεύω ακόμα αλλά σήμερα βγήκε ο πρώτος νεοσσός!
Η καναρα κάθεται ακόμα στην φωλιά και ο αρσενικός την ταιζει συνεχώς.
Βέβαια υπήρξαν ενας-δυο μικροτσακωμοι αλλά πιστεύω δεν ήταν τίποτα επικίνδυνο.
Να σου ζήσει! ΑΝτε και στα επόμενα!
Οι τσακωμοί είναι φυσιολογικοί. Συνήθως τα θηλυκά δεν επιτρέπουν τις πρώτες μέρες τα αρσενικά να πλησιάσουν τη φωλιά. Εϊναι υπερπροστατευτικές με τα αδύναμα και γυμνά μικρά τους. Σε λίγες μέρες όμως μην παραξενευτείς αν δεις και το αρσενικό να ταίζει! 😉

Να προσθέσω καμιά ιδιαίτερη τροφή για να τον ταισουν; (
Ό,τι σου είπαν και τα παιδιά! Αυγοτροφή ετοιμη και κάθε μέρα θα βράζεις το πρωί για 12 - 15 λεπτά ένα αυγό θα το κόβεις στη μέση και θα τους το προσφέρεις. Για να μη χαλάσει μπορείς το μισό να το βάζεις το πρωί, το υπόλοιπο να το διατηρεις στο ψυγειο και να το δινεις το απογευμα για να ειναι πιο φρεσκο! 😉
 
Ωραία παιδιά.Αυγοτροφη έφτιαχνα δική μου αλλά τώρα επιλέγω την Gold patte από το εμπόριο(συσκευασμένη)και κάθε δύο μέρες την αλλάζω. Ενδιαμεσα δίνω και βραστό αυγό. Ολα πάνε μία χαρά και μέχρι τώρα τα τέσσερα μικρά είναι ήδη στην φωλιά... Το πεμπτο αργεί ακόμα... Ενώ όμως η καναρα τα ταιζει και ο αρσενικός την ταιζει και αυτήν αλλά και τα μικρά που και που υπάρχουν τσακωμοί μςταξυ τους. Που οφείλεται αυτό?Αν και τα δύο πουλάκια είναι άριστη γονείς η θυληκια των κυνηγαει όταν πλησιάζει την φωλιά(όχι πάντα).
 
Παιδιά είμαι σε απόγνωση... Ενώ βγήκαν τέσσερα αυγά και μένει ένα ή καναρα σήμερα μαλώνει συνεχώς με τον αρσενικό!
Τα χώρισα τα πουλάκια διαφορετικά θα σκοτωναν το ένα το άλλο. Μηπως ο αρσενικός δεν θέλει να σηκώνεται από την φωλιά η καναρα; Τι να κάνω ... Μαλώνουν συνεχώς από το πρωί...:-(
 
Παιδιά είμαι σε απόγνωση... Ενώ βγήκαν τέσσερα αυγά και μένει ένα ή καναρα σήμερα μαλώνει συνεχώς με τον αρσενικό!
Τα χώρισα τα πουλάκια διαφορετικά θα σκοτωναν το ένα το άλλο. Μηπως ο αρσενικός δεν θέλει να σηκώνεται από την φωλιά η καναρα; Τι να κάνω ... Μαλώνουν συνεχώς από το πρωί...:-(
Το ίδιο συνέβη και σε εμένα φέτος μόνο που και κατά τη διάρκεια της επώασης υπήρχαν τσακωμοί.
Έβαλα το χώρισμα και η θυληκιά ανέλαβε εξολοκλήρου την ανατροφή των μικρών μέχρι να ενώσω το ζευγάρι έπειτα από δύο εβδομάδες. Στη συνέχεια όλα κύλησαν σχετικά ομαλά.
 
Οι τσακωμοί είναι μέσα στο παιχνίδι. Εγώ σε φετινό ζευγάρι που μου απέδειξαν πως είναι εξαιρετικοί γονείς (κάθονται δίπλα από τη φωλιά έτσι ώστε μόλις σηκωθούν τα θηρία να ταίσουν αμέσως) το οποιο ζευγάρι τσακωνόταν αρκετά κατά τη διάρκεια της επώασης και μετά, μόλις τόλμησα να τα χωρ΄πισω το θηυλκό δεν ξαναμπήκε στη φωλιά. Τελικά τα έλυσαν μεταξύ τους και τώρα ταίζουν και οι 2 τα μικρά τους. Έχουν μερικούς καβγάδες που και που αλλα αυτα ειναι μες το παιχνιδι.

Τώρα που τα χωρισες το θηλυκο μπηκε στη φωλια και κλωσαει κανονικα; Ή την παρατησε;
 
Παιδιά τα πράγματα κυλάνε πλέον ομαλά.
Η κάμαρα χωρίστηκε με τον αρσενικό λόγω του οτι μάλωναν, αλλά εξακολουθούν να ταιζει το ένα το άλλο μέσο χωρισματος. Η νεοσσοί τα κατάφεραν να βγουν όλοι εκτός από ένα ο οποίος ήταν δυστυχώς ανύπαρκτος. Η καναρα ανέλαβε την πλήρη φροντίδα των μικρών και εννοείται πως βάζω και εγώ το χεράκι μου για συμπλήρωση τροφής με σύριγγα όταν δεν είναι και πολύ ταισμενα. Επισης είναι 10 με 8 ημερών...Αλλά με ανυσηχει το οτι αυτές τις ημέρες κάποιοι βγάζουν έξω το κεφάλι από την φωλιά με ανοιχτό το στόμα(όχι για να ζητήσουν τροφή... Δηλαδή το στόμα τους είναι μισοκλειστο.
Αυτό σημαίνει πως προσπαθούν να ζητήσουν τροφή αλλά δεν έχουν την δύναμη ή ότι θέλουν να αναπνεύσουν; 🙂
Ευχαριστώ προκαταβολικά!
 
Θάνο, τι εννοείς ανύπαρκτος... Τον φάγανε, τον θάψανε στη φωλιά; Πως γίνεται να μην έχεις βρει υπολείμματα;
 
Θάνο, τι εννοείς ανύπαρκτος... Τον φάγανε, τον θάψανε στη φωλιά; Πως γίνεται να μην έχεις βρει υπολείμματα;
Εννοώ ότι το αυγό δεν ήταν γόνιμο... Συγγνώμη δεν ειμουν και πολύ σαφής
 
Αλλά με ανυσηχει το οτι αυτές τις ημέρες κάποιοι βγάζουν έξω το κεφάλι από την φωλιά με ανοιχτό το στόμα(όχι για να ζητήσουν τροφή... Δηλαδή το στόμα τους είναι μισοκλειστο.
Αυτό σημαίνει πως προσπαθούν να ζητήσουν τροφή αλλά δεν έχουν την δύναμη ή ότι θέλουν να αναπνεύσουν

Να μην σε ανησυχεί, καθώς η συμπεριφορά αυτή δείχνει ότι ζεσταίνονται.
 
Back
Top