Αναπαραγωγή Κανάρα δεν έκανε τρίτο αυγό

Μπορεί και τα αυγουλάκια που έχει τώρα να έχουνε σπόρο. Σε 7 ημέρες θα φανεί. Το ότι σταμάτησε δεν σημαίνει ότι δεν είναι γονιμοποιημένα. Μου είχε τύχει μία κανάρα μου να κανε καθημερινά από ένα αυγό, την τέταρτη μέρα δεν έκανε άλλο και την πέμπτη μέρα έκανε ξανά όπως και την έκτη. Και μάντεψε... και τα 6 ήταν γονιμοποιημένα! Σου εύχομαι το καλύτερο αλλά χρειάζεται υπομονή και τα πουλάκια θα σου κάνουν καναρινάκια σύντομα!
 
Αν της εχεις σουπιοκοκκαλο, σουσαμι, αυγο με τσοφλι και δωσεις στο νερο μετα το 1ο αυγο υδατοδιαλυτο ασβεστιο δεν παιζει να εχει ελλειψη.. Μαλλον υπερασβεστωση θα εχει.
 
Φίλε μου Στέλιο ΜΉΝ ανχωνε! Όσο περισσότερο αγχώνεσαι τόσο πηγαίνεις - κοιτάς - επεξεργάζεσαι τα πουλάκια και δεν είναι σωστό αυτό. Η καναρα σου ξέρει τι πρέπει να κάνει... Εσύ της έχεις δώσει ασβέστιο. Σου ξαναλέω έχε υπομονή και άφησε τα πουλάκια ήρεμα! Από μακριά και αγαπημένοι που λέμε!
 
Καλημέρα παιδιά και χρόνια πολλά...
Σήμερα είδα έναν νεοσσό στην φωλιά! :)
Τους έβαλα μήλο και αβγό...
Θέλω να ρωτήσω κάτι όμως... Μπορώ να βάλω στην φωλιά σκόνη για τις ψείρες τώρα που έχει νεοσσους;

Παιδιά ο νεοσσός ανάμεσα από το αυγό και τον άλλο νεοσσό σας φαίνεται νεκρός; :-(
rsz_1rsz_1dsc_0001.webp
 
  • Like
Αντιδράσεις: nina 2
Παιδιά ο νεοσσός ανάμεσα από το αυγό και τον άλλο νεοσσό σας φαίνεται νεκρός; :-(
View attachment 32838
Μάλλον όχι... εσύ δεν τον βλέπεις καλύτερα από μας;
Δεν κινείται καθόλου;
Μπορώ να βάλω στην φωλιά σκόνη για τις ψείρες τώρα που έχει νεοσσους;
Έπρεπε να το είχες κάνει όταν ήταν ακόμη αυγά...
Τώρα καλύτερα να περιμένεις λίγες μέρες να μπορείς να τους πιάσεις, να τους βγάλεις έξω από τη φωλιά κι αφού ρίξεις τη σκόνη να τους επιστρέψεις.
 
Μάλλον όχι... εσύ δεν τον βλέπεις καλύτερα από μας;
Δεν κινείται καθόλου;

Έπρεπε να το είχες κάνει όταν ήταν ακόμη αυγά...
Τώρα καλύτερα να περιμένεις λίγες μέρες να μπορείς να τους πιάσεις, να τους βγάλεις έξω από τη φωλιά κι αφού ρίξεις τη σκόνη να τους επιστρέψεις.
Γιάννη δεν κινείται καθόλου...
Να τον βγάλω από την φωλιά;
Σκόνη τους είχα ρίξει όταν ήταν ακόμα αυγά...
 
Στέλιο με το καλό! Αν έχεις υδατοδιαλυτό ασβέστιο βάλτης για λίγες μέρες.. Κακό δε θα κάνει!
(Η γραφική 😎)
Λύσσα το'χεις κάνει πια... Κάντο copy paste να μπαίνει αυτόματα σ'όλα τα θέματα αναπαραγωγής 😛

Στέλιο, δεν είναι δυνατόν να καταλάβουμε αν κινείται η αν ζει μέσα από μια φωτό. Βγάλε τη φωλιά ήρεμα, έλεγξε το πουλί και ξαναβάλτη πάλι με ήρεμες κινήσεις στη θέση της...
 
Λύσσα το'χεις κάνει πια... Κάντο copy paste να μπαίνει αυτόματα σ'όλα τα θέματα αναπαραγωγής 😛

Στέλιο, δεν είναι δυνατόν να καταλάβουμε αν κινείται η αν ζει μέσα από μια φωτό. Βγάλε τη φωλιά ήρεμα, έλεγξε το πουλί και ξαναβάλτη πάλι με ήρεμες κινήσεις στη θέση της...
Όταν λες ''ελεγξε '' τί εννοείς;
 
Αν ζει ρε παιδάκι μου... Κούνα λίγο τη φωλιά να δεις κινείται, δεν είμαστε εμείς εκεί... Εσύ είσαι..
Το έχω κάνει αυτό και βλέπω αντίδραση μόνο από τον έναν νεοσσό (σηκώνει το κεφάλι του) :-/
 
Back
Top